Решение по дело №5155/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1661
Дата: 8 март 2019 г. (в сила от 13 януари 2020 г.)
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20181100105155
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 19 април 2018 г.

Съдържание на акта

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

08.03.19г.

 

Софийски градски съд І-12 състав с:

 

Председател: Георги Иванов

 

 

Разгледа в съдебно заседание на 07.02.19г. /с участието на секретаря Р. Манолова/  гражданско дело № 5155/18г. и констатира следното:

Предявен е иск от М. П. против М. К. с правно основание чл. 74 от ЗЗД и евентуален иск по чл. 59 от ЗЗД – и двата за сума в размер на 13 500 евро.

Правната квалификация на исковете е направена в съответствие с последната /уточняваща/ молба на ищеца от 28.12.17г. и с определението на ВОС от 02.01.18г.

Съображенията на страните са изложени по делото.

Представените по делото доказателства удостоверяват, че:

На 19.10.12г. страните /в качеството на купувачи/ са сключили договор за покупка на: апартамент № 17 , находящ се в град Варна, ул. *******с площ от 52, 6 кв. м., заедно с избено помещение № 4, с площ от 2, 4 кв. м., заедно с 3, 28 ид. ч. от дворното място, в което е построена сградата. Сделката е обективирана в нотариален акт № 28 от 19.10.12г. на нотариус Ж. Т. /където имота е описан, индивидуализиран подробно/.

Главният иск /по чл. 74 от ЗЗД/ е неоснователен, съответно евентуалният иск /по чл. 59 от ЗЗД/ следва да бъде уважен:

От една страна:

Представената пред настоящата инстанция пощенска разписка удостоверява, че исковете са предявени в рамките на законния 5-годишен давностен срок /по чл. 110 от ЗЗД/ - започнал да тече /в хипотезата на чл. 114, ал. 1 от ЗЗД/ на 19.10.12г. /когато е била сключена процесната сделка, съответно – когато е била платена цената по нея/. Възражението на ответницата в тази връзка е – неоснователно.

Заявените от ищеца твърдения /поддържани както в исковата молба, така и в допълнителните – уточняващи молби към нея/, преценени в контекста и на събраният по делото доказателствен материал /писмен, гласен и експертен – преценен в съвкупност/ се явяват неотносими към правилото по чл. 74 от ЗЗД:

Липсват доказателства /съответно и твърдения/ ответницата да е поемала /преди подписване на договора от 19.10.12г./ лично задължение спрямо продавача по посочената сделка /т.е. към момента на сключването на последната не е съществувало предходно възникнало задължение на М. К., което ищецът да изпълни по смисъла на чл. 74 от ЗЗД/. С оглед това – този иск /главен/ следва да бъде отхвърлен.

По делото не се спори /а този факт е и удостоверен със събраният писмен и гласен доказателствен материал – преценен в съвкупност/, че ищецът е платил изцяло /със свои лични средства/ продажната цена на имота в размер на общо 27 000 евро. В такава хипотеза следва да се приеме, че ответницата /придобивайки ½ ид. ч. от имота/ се е обогатила /със стойността на половината имот – или със сума в размер на 13 500 евро/ за сметка на ищеца.

Досежно защитната теза на ответницата - че същата е придобила процесната ½ ид. ч. от имота /или половината от стойността на същия/ по дарение от ищеца:

Действително – в процесния нотариален ответницата изрично е вписана като купувач. Този факт обаче /сам по себе си/ не може да обоснове директен /непременен/ извод /в контекста на правилото по чл. 225 от ЗЗД/, че ищецът е дарил М. К. със собствеността върху ½ ид. ч. от имота /или с половината от стойността на същия/. Възприемането на противната логика на практика би отрекло изначално /принципно/ правото на ищеца да води иск по чл. 59 от ЗЗД /в хипотеза като процесната/. С други думи – действителната воля на ищеца /към момента на посоченото разпореждане/ следва да бъде установена по делото с други доказателства /извън съдържанието на процесния нотариален акт/.

В тази връзка:

Принципно – дарението е безвъзмездна сделка, която води до съществено имуществено разместване в патримониума на страните по сделката /позитивно за надарения и негативно за дарителя/. Поради това - в случая /а и във всяка хипотеза – подобна на настоящата/ волята на дарителя да се разпореди и то именно безвъзмездно със свой имот /или със стойността на същия/ следва да бъде установена категорично /еднозначно/. Косвен аргумент в подкрепа на този извод е фактът, че законът /в тази насока е конкретното правило на чл. 225, ал. 2 от ЗЗД/ изрично въвежда форма на сделката /именно - за да е налице яснота относно правните последици на правоотношението и преди всичко - за да бъде фиксирана безусловно волята на дарителя/. В контекста на изложеното:

Събраните по делото доказателства – писмени и гласни /преценени в съвкупност/ не установяват по несъмнен начин дарствената воля на М. П. /на практика нито едно доказателство, в това число и свидетелско показание/ не установява – пряко и конкретно изразено желание, воля на ищеца /извън съгласието му М. К. да бъде вписана като купувач в нотариалния акт/ да надари ответницата. Вярно е, че събраният по делото гласен доказателствен материал /показанията и на двете разпитани свидетелки/ косвено удостоверява мотив на М. П. да извърши дарение в полза на М. К.. Липсата на еднозначни /категорични/ доказателства в тази връзка обаче – досежно конкретната воля на ищеца /съобразно изложеното по-горе/ не може да обоснове извод за реално извършено дарение.

 С оглед това председателят на състава приема, че в случая фактическите и правни предпоставки на чл. 59 от ЗЗД се явяват удостоверени и това налага уважаване на иска.

Съдът,

Р Е Ш И :

 

ОСЪЖДА М.Н.К. ЕГН ********** да плати на М.М.П. ЕГН ********** сумата 13 500 евро – на основание чл. 59 от ЗЗД и 2 856 лева - съдебни разноски.

ОТХВЪРЛЯ иска по чл. 74 от ЗЗД.

Решението подлежи на обжалване пред САС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

Председател: