Определение по дело №322/2024 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 1296
Дата: 12 юли 2024 г. (в сила от 26 юли 2024 г.)
Съдия: Миглена Раденкова
Дело: 20247080700322
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 7 май 2024 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 1296

Враца, 12.07.2024 г.

Административният съд - Враца - V състав, в съдебно заседание на първи юли две хиляди двадесет и четвърта година в състав:

Съдия: МИГЛЕНА РАДЕНКОВА
   

При секретар МАРГАРИТКА АЛИПИЕВА като разгледа докладваното от съдия МИГЛЕНА РАДЕНКОВА административно дело № 20247080700322 / 2024 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 276 – чл. 283 от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража (ЗИНЗС).

Образувано е по молба на * К.С.И.,***, с искане да бъдат прекратени неправомерните бездействия на Началника на ***, които са в нарушение на забраната по чл. 3 от ЗИНЗС.

В искането са изложени подробни доводи за незаконосъобразност на конкретни бездействия от страна на затворническата администрация в периода 09.08.2023 г. до датата на депозиране на молбата – 22.04.2024 г., изразяващи се в това че не е осигурено достатъчно медицинско обслужване; неадекватно третиране за дървеници и хлебарки; неосигуряване изпиране на одеяла и лично бельо; неподсигуряване на хигиенизиращи и дезинфектиращи препарати.

Съдът, като прецени искането във връзка с представените доказателства намира, че същото е недопустимо за разглеждане по следните съображения:

Разпоредбата на  чл. 276, ал. 1 от ЗИНЗС определя границите на защитата по Част Шеста, регламентирайки, че всеки лишен от свобода или задържан под стража може да иска прекратяването на такива действия и бездействия на органа по изпълнение на наказанията, които са нарушение на забраната по чл. 3, респективно може да иска извършването на действия с цел прекратяване или предотвратяване на нарушение на тази забрана. От своя страна нормата на чл. 3, ал. 1 от ЗИНЗС императивно определя, че осъдените и задържаните под стража лица да не бъдат подлагани на изтезания, на жестоко, нечовешко или унизително отношение. За нарушение на ал. 1 се смята и поставянето в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода или задържането под стража, изразяващи се в липса на достатъчно жилищна площ, храна, облекло, отопление, осветление, проветряване, медицинско обслужване, условия за двигателна активност, продължителна изолация без възможност за общуване, необоснована употреба на помощни средства, както и други подобни действия, бездействия или обстоятелства, които уронват човешкото достойнство или пораждат чувство на страх, незащитеност или малоценност.

За да бъде допустимо искането по чл. 276, ал. 1 от ЗИНЗС, следва сочените като извършвани от администрацията на *** действия/бездействия освен да са унизителни, жестоки и нечовешки, да не почиват на правно основание и да не са преустановени. Тази защита е допустима, когато посочените действия на органите са налични към момента на искането и не са преустановени. С други думи, за да е налице основание за издаване на съдебен акт, с който да се постанови преустановяване на действията, извършвани от административния орган, е необходимо да е налице неприключило действие/бездействие, то да не е основано на закон или административен акт, и да засяга права или законни интереси на оспорващия.

Видно от представените по делото доказателства, лицето е освободено от *** на 28.06.2024 г.

Искането по  чл. 276, ал. 1, т. 1 от ЗИНЗС, каквото е процесното, не следва да се разглежда по същество, тъй като твърдяното действие/бездействие не се отнася до неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода по смисъла на чл. 3 от ЗИНЗС, респ. не е налице хипотеза, която да изисква прекратяване на действие/бездействието, така че да се преустанови понасяне на изтезание, нечовешко или унизително отношение.

За пълнота следва да се посочи, че в настоящото искане не се твърди поставяне в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието лишаване от свобода по смисъла на чл. 3 от ЗИНЗС, респ. не е налице хипотеза, която да изисква прекратяване на действието/бездействието, така че да се преустанови понасяне на изтезание, нечовешко или унизително отношение.

И на последно място, доколкото лицето е освободено от *** на 28.06.2024 г., то всякакви действия/бездействия, към настоящият момент са преустановени.

Липсва продължаващо към момента незаконосъобразно действие/бездействие, което да бъде преустановено с разпореждане на съда по реда на чл. 280, ал. 2, т. 2 от ЗИНЗС, а се изразява голословно недоволство от обема на дейностите, който администрацията на *** е осъществявала.

Предвид изложеното настоящият съдебен състав счита, че искането следва да бъде оставено без разглеждане като недопустимо и производството по делото прекратено.

Препис от настоящото определение следва да се изпрати на страните на основание чл. 138 от АПК.

Водим от гореизложеното и на основание чл. 159, т. 1 и т. 4 от АПК съдът

О П Р Е Д Е Л И:

ОТМЕНЯ определението си от публично заседание на 01.07.2024 г., с което е даден ход на делото по същество.

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ искането на К.С.И. да бъдат прекратени неправомерните бездействия на Началника на ***.

ПРЕКРАТЯВА производството по адм.д. № 322/2024 г. по описа на АдмС-Враца.

Определението подлежи на обжалване в 7-дневен срок от уведомяването пред тричленен състав на АдмС – Враца.

На основание чл. 138 от АПК на страните да се изпрати препис от настоящото определение.                                                                                                    

 

Съдия: