Определение по дело №3229/2017 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 894
Дата: 17 юни 2020 г.
Съдия: Величка Атанасова Георгиева
Дело: 20177180703229
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 16 ноември 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

 РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

       АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПЛОВДИВ

 

 

 

 О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

      

894

                       

гр. Пловдив, 17 юни 2019г.

 

 

            АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЛОВДИВ, І отделение, ХІV състав, в закрито заседание на седемнадесети юни през две хиляди и двадесетата година в състав:

 

 АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ : ВЕЛИЧКА ГЕОРГИЕВА

 

като разгледа докладваното от съдията В. ГЕОРГИЕВА  административно дело3229 по описа за 2017 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

              Подадена е молба от Атанаска И.И. в качеството й на настойник на жалбоподателката М.И.И., поставена под пълно запрещение, за което се представят доказателства с настоящата молба, с която иска на основания чл.83, ал.2 от ГПК съдът да освободи от юрисконсултски разноски поднастойната й М.И.И., както и да обезсили издадения изпълнителен лист срещу нея. Излагат се подробни съображения в тази връзка относно социалното положение на жалбоподателката – размер на пенсията, ползване на социални помощи, липса на каквото и да е имущество, влогове, влогове, акции и дялове в търговски дружества. Посочва се, че сумата от 200 лв. юрисконсултски разноски са по-големи от инвалидната й пенсия от 159,29лв, с която тя е принудена да живее, да се лекува и изхранва, както и че жалбоподателката е в обективна и пълна невъзможност да ги плати.

Дадена е възможност на ответника по делото да вземе становище по направените искания, тъй като искането е свързано с присъдените разноски за ответника по делото по влязлото в сила съдебно решение. В тази връзка е постъпило становище на 15.06.2020 г., в което се моли искането за освобождаване от разноски по чл.83 от ГПК да бъде оставено без уважение, тъй като е недопустимо, доколкото е ненавременно и е следвало да бъде направено преди разглеждане на делото. Счита, че същото не може да се разглежда и като основателно по смисъла на някое от основанията на чл.239 от АПК, доколкото преклузивните срокове по чл.240 от АПК са изтекли.

Съдът намира за установено следното:

Действително, съгласно чл.83, ал.2 от ГПК във връзка с чл.144 АПК Такси и разноски по производството не се внасят от физически лица, за които е признато от съда, че нямат достатъчно средства да ги заплатят. По молбата за освобождаване съдът взема предвид: 1. доходите на лицето и на неговото семейство; 2. имущественото състояние, удостоверено с декларация; 3. семейното положение; 4. здравословното състояние; 5. трудовата заетост; 6. възрастта; 7. други констатирани обстоятелства.

В случая обаче искането на Атанаска И.И., в качеството й на настойник на жалбоподателката  М.И.И.  е недопустимо, тъй като е направено несвоевременно. Производството по адм. дело № 3229/ 2017 г. е приключило с влязъл в сила съдебен акт на 04.02.2019 г. С решение №1439/ 04.02.2019 г. по адм.д. № 8413/ 2018 г. по описа на Върховния административен съд е оставено в сила решение № 868 от 03.05.2018 г. по адм.д.№ 3229/ 2017 г. по описа на Административен съд – Пловдив. С постановените решения жалбоподателката е била осъдена да заплати разноски в размер на от по 100 лв. за всяка от двете инстанции, след изменението в частта за разноските с определение № 1189/ 03.05.2018 г. по адм.д.№ 3229/ 2017 г. на ПАС.

При това положение няма никаква законова възможност съдът да се произнася по искане за освобождаване от разноски, след като делото е приключило с влязъл в сила окончателен съдебен акт, в който спорът за тези разноски също е бил разрешен, дори и при наличие на условията, които се посочват в молбата на настойника. Искането за освобождаване от разноски се прави в хода на процеса, в повечето случаи след указанията на съда за внасянето на държавна такса в началото на производството. Такава по делото е била платена, без каквито и да е възражения. Не е направено такова искане и в течение на производството с представянето на сочените доказателства за освобождаване от такси и разноски.

Относно искането на обезсилване на издадения изпълнителен лист, съдът намира, че искането не му е подсъдно, тъй като настоящата инстанция е издала разпореждането за издаване на изпълнителен лист и самият изпълнителен лист за присъдените на ответника разноски. Предвид казаното, искането в тази част ще следва да бъде изпратено на горната инстанция по подсъдност.

              Ето защо и поради мотивите, изложени по – горе АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ПЛОВДИВ, І. отд., ХІV състав :

 

О   П   Р   Е   Д   Е   Л   И

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ искането на Атанаска И.И. в качеството й на настойник на жалбоподателката М.И.И., на основание чл.83, ал.2 от ГПК за освобождаване от юрисконсултски разноски на поднастойната й М.И.И..

ИЗПРАЩА ПО ПОДСЪДНОСТ на Върховния административен съд адм.д. № 3229/ 2017 г. по описа на Административен съд - Пловдив в частта относно искането за обезсилване на издадения по делото изпълнителен лист, с който жалбоподателката М.И.И. е осъдена да заплати на ответната страна юрисконсултско възнаграждение в размер на общо 200 лв. за двете инстанции.

      ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване с частна жалба пред Върховния административен съд в седемдневен срок от съобщението.

  

 

                       АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ :/п/