Решение по дело №3430/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 3168
Дата: 2 май 2019 г. (в сила от 26 септември 2019 г.)
Съдия: Радмила Ивайлова Миразчийска
Дело: 20181100503430
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 14 март 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№................

гр. София, 02.05.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, ІI "Е" въззивен състав, в публично съдебно заседание на първи февруари  през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАНКА ИВАНОВА

                                                         

ЧЛЕНОВЕ: ПЕТЪР Л. САНТИРОВ

                                                                  

РАДМИЛА МИРАЗЧИЙСКА

 

при участието на секретаря Елеонора Георгиева, разгледа докладваното от мл. съдия Миразчийска въззивно гражданско дело № 3430 по описа на съда за 2018 г. и взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 258 и сл. от ГПК.

         С Решение № II-55-311118 от 11.01.2018 г., постановено по гр.д. № 46986/2016 г. по описа на СРС, ГО, 55 състав, са отхвърлени предявените от Й.И.Т. срещу г.ф. кумулативно съединени искове с правно основание чл. 288, ал. 1, т. 2, б. „а“ от КЗ /отм./ за заплащане на сумата от 20 000 лв., представляваща обезщетение за неимуществени вреди, настъпили в резултат на ПТП на 06.09.2011г. в гр. София, причинено виновно от водач на л.а. „Пежо 306“ с рег. № *******– В.Б.Т., ведно със законната лихва от 06.09.2011г. до окончателното плащане и за заплащане на сумата от 320,80 лв., представляваща обезщетение за имуществени вреди, настъпили в резултат на ПТП на 06.09.2011г. в гр. София, причинено виновно от водач на л.а. „Пежо 306“ с рег. № *******– В.Б.Т., като неоснователни.

Горепосоченото решение е постановено при участието на привлечено от ответника трето лице-помагач В.Б.Т..

Срещу решението е подадена въззивна жалба в законоустановения срок по чл. 259, ал. 1 ГПК от ищцата Й.И.Т.. Във въззивната жалба се излагат доводи, че от направена справка в Електронния регистър на Гаранционния фонд е видно, че застраховката Гражданска отговорност е прекратена на 29.08.2011 г. – преди настъпване на процесното ПТП, поради което ищцата е завела претенцията си срещу Гаранционния фонд. Аргументира се, че съдът прилага новия КЗ и Тълкувателно решение от 2015 г. за казус от 2011 г. Твърди се колизия между закон и право.

В законоустановения срок ответникът по жалбата г.ф. е депозирал отговор, с който оспорва въззивната жалба.

Третото лице-помагач В.Б.Т. не изразява становище по въззивните жалби.

Софийски градски съд, след като обсъди събраните по делото доказателства, становищата на страните, съгласно разпоредбата на чл. 235, ал. 2 ГПК, намира следното от фактическа страна:

 Предявени са за разглеждане обективно кумулативно съединени осъдителни искове с правно основание чл. 288, ал. 1, т. 2, б. „а“ от КЗ /отм./. В исковата молба ищцата твърди, че на 06.09.2011 г. в гр. София е настъпило ПТП, причинено виновно от водач на л.а. „Пежо 306“ с рег. № *******– В.Б.Т., който ударил пресичащата на светофара ищца. Заявява, че в следствие на удара получила множество травматични увреждания – пукнат череп, мозъчно сътресение, хематом, счупена лява ръка в областта на китката, счупване на долна челюст, натъртвания и охлузвания. Сочи, че към момента на ПТП застраховка „Гражданска отговорност“ на увреждащото МПС е била прекратена от дружеството застраховател, поради неплащане на застрахователната премия. Поради изложеното счита, че Гаранционния фонд следва да й заплати обезщетение за неимуществени вреди в размер на 20 000.00 лева, изразяващи се в болки и страдания от причинените телесни увреждания, настъпили в резултата на процесното ПТП, ведно със законната лихва от датата на деликта до окончателното плащане, както и сумата от 320.80 лева – обезщетение за имуществени вреди, резултат от процесното ПТП.

В законоустановения срок по чл. 131 ГПК е постъпил отговор на исковата молба от Гаранционния фонд, която я оспорва изцяло. Твърди, че за увреждащото МПС е била сключена застраховка „Гражданска отговорност“ с „Е.“ АД с период на действие 13.05.2011 г. – 12.05.2012 г., за прекратяването на която било подадено уведомление от застрахователното дружество до Информационния център на г.ф. едва на 18.10.2011 г., т.е. след настъпване на процесното ПТП и след изтичане на срока, определен по чл. 294, ал. 1 КЗ /отм/ Аргументира, че поради изложеното отговорността за обезщетяване на вредите на ищцата е изцяло на застрахователя. [фирма]. Прави възражение за съпричиняване на вредоносния резултат от страна на пострадалата, изразяващо се в пресичане на пътното платно извън очертанията на пешеходната пътека при ограничена видимост с оглед интензивността на движение и лоши атмосферни условия - дъжд. Оспорва размерът за неимуществени вреди като прекомерен. Оспорва причинно-следствената връзка между някои от нараняванията и  процесното ПТП. Възразява, че не дължи лихва за забава.

Не се спори по делото и се установява от влязла в сила присъда от 10.12.2013г., постановена от Софийския районен съд, 102 състав, по н.о.х.д.№ 5488/2012 г., потвърдена с решение на СГС по в.н.о.х.д.№ 5037/2015г. на VI въззивен състав, че третото лице-помагач В.Б.Т. е признат за виновен в това, че на 06.09.2011г., около 17.15ч., в гр. София, при управление на л.а. „Пежо 306“ нарушил правилата за движение по пътищата и реализирал ПТП с пресичащия пътното платно отляво надясно по посока на движение на автомобила пешеходец - ищцата, като й причинил по непредпазливост средни телесни повреди – контузия на главния мозък, линейно счупване на тилната кост вдясно, както и счупване на лявата лъчева кост.

От приетите като писмени доказателства по делото епикризи и болнични листове се установява, че ищцата е претърпяла болнично лечение и е била временно нетрудоспособна.

Видно от приложените разходни документи ищцата е направила разноски в общ размер от 320.80 лева за импланти и болничен престой.

Видно от приетото по делото писмо от „Е.“ АД застрахователят е отказал да заплати обезщетение на ищцата, тъй като договорът за застраховка „Гражданска отговорност“ за увреждащото МПС е бил развален, поради неплащане на разсрочена вноска преди настъпване на процесното ПТП.

От представеното по делото писмо на г.ф. от 28.12.2011 г., се установява, че ответникът е отказал да заплати обезщетение на ищцата по щета № 210216/24.10.2011г., поради непълнота на представените доказателства, а именно влязла в сила осъдителна присъда и издаденото на водача на увреждащото МПС наказателно постановление, като се посочва, че претенцията ще бъде преразгледана при представяне на описаните документи.

По делото е представено извлечение от Информационната система на г.ф., от което се установява, че за процесното МПС  е бил сключен договор за застраховка  „Гражданска отговорност“ с „Е.“ АД по полица № 071110057251 за периода от 13.05.2011 г. до 12.05.2012 г., като договорът е прекратен от застрахователя на 29.08.2011 г., поради невнесена от застрахования вноска, за което „Е.“ АД е подал уведомление до Гаранционния фонд на 18.10.2011 г.

От приетата по делото съдебно авто-техническа експертиза се установява, че пътно-транспортното произшествие е настъпило в участък от път, който не е обозначен за пресичане от пешеходци. Ударът е произтекъл между процесния автомобил и ищцата, като автомобилът се е движел със скорост около 13 км/ч., а ищцата като пешеходец е предприела пресичане на пътното платно при интензивно движение на превозни средства в двете посоки. Вещото лице дава заключение, че пострадалата е имала възможност да възприеме приближаващия автомобил и да го пропусне или дори да предприеме пресичане на обозначено за това място, за да избегне удара.

От приетата по делото съдебно-медицинска експертиза се установява, че получените от ищцата травматични увреждания се изразяват в контузия на главния мозък; линейно счупване на тилната кост вдясно на черепа, причинили разстройство на здравето временно опасно за живота; контузия и подкожен кръвоизлив в дясната слепоочно-тилна част на главата; счупване на лява лъчева кост в долен край, причинило трайно затруднение на движението на този крайник за срок по-дълъг от 30 дни, като всички те са в пряка причинно-следствена връзка с процесното ПТП. Вещото лице дава заключение, че търпените болки и страдания са били интензивни непосредствено след травмата, след оперативната интервенция на лявата ръка, както и в началото на рехабилитирането й, като общият възстановителен период е  продължил до три месеца.

При така установената фактическа обстановка, съдът приема от правна страна следното:

Съгласно разпоредбата на чл. 269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта – в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от релевираните въззивни основания в жалбата.

Настоящият съдебен състав приема, че обжалваното решение е валидно и допустимо в обжалваната част.

Жалбата е подадена в срока по чл. 259, ал. 1 ГПК и е процесуално допустима. Разгледана по същество, същата е неоснователна.

За уважаване на иск с правно основание чл. 288, ал. 1, т. 2, б. „а“ от КЗ /отм./ ищецът следва при условията на пълно и главно доказване да установи следните юридически факти: 1. противоправно поведение 2. претърпени неимуществени и имуществени вреди и техните размери 3. причинно – следствена връзка между противоправното деяние и вредите 4. вредите да са настъпили в резултат на противоправно поведение на водач на МПС, за което не е налице валиден договор за застраховка „Гражданска отговорност“. Вината се предполага на основание чл. 45, ал. 2 ЗЗД и е в доказателсвтена тежест на ответника да обори презумпцията, както и при условията на пълно и главно доказване да установи съпричиняване на вредоносния резултат от страна на ищцата.

Съгласно чл. 300 ГПК влязлата в сила присъда на наказателния съд е задължителна за гражданския съд, който разглежда гражданските последици от деянието, относно това, дали е извършено деянието, неговата противоправност и виновността на дееца. При така установените факти, въззивният съд намира, че правилно СРС е приел, че противоправното поведение и виновността на водача на лекия автомобил „Пежо 306” са установени по делото от влязлата в сила присъда. СГС споделя изводите на пурвоинстанционния съд относно наличието на съпричиняване, тъй като от заключението на съдебно автотехническата експертиза, което съдът кредитира като обективно и компетентно дадено, се установява, че пострадалата е пресичала платното на необозначено място, при интензивно движение на автомобили в двете посоки на движение.

Въззивният съд споделя правния извод на СРС, че от фактите, установени от приетите по делото писмени доказателства и заключенията на вещите лица, на които съдът дава вяра като компетентни и обосновани, следва правния извод, че е налице причинно-следствена връзка между настъпилото ПТП и уврежданията на ищцата, изразяващи се в контузия на мозъка и счупване на лява ръка. Правилно съдът е стигнал до извода, че са настъпили имуществени и неимуществени вреди за ищцата, които подлежат на обезщетяване.

Спорен по делото е въпросът кой следва да заплати обезщетение на ищцата за претърпените имуществени и неимуществени вреди. Исковете по настоящото дело са насочени срещу Гаранционния фонд. Безспорно по делото е и се установява от доказателствата, че към момента на настъпване на процесното ПТП застраховката „Гражданска отговорност” на автомобилистите на процесното МПС е била прекратена от застрахователното дружество „Е.” АД поради неплащане на вноска на основание чл. 260 КЗ /отм./. С разпоредбата на чл. 294 КЗ /отм./ в тежест на застрахователя изрично е вменено административно задължение за предоставяне информация в Информационния център към Гаранционния фонд, за вписване в регистъра, поддържан по силата на чл. 292 КЗ /отм./, наред с другите подлежащи на регистрация обстоятелства и прекратените застрахователни договори по задължителна застраховка “Гражданска отговорност” на автомобилистите. За неспазване на това задължение за известяване е предвидена административна санкция спрямо задълженото лице, която е конкретизирана в чл. 317а КЗ /отм./, но от която материалноправни последици за самото договорно правоотношение не произтичат. Следователно, макар и вписването в разглежданата хипотеза да е правно значимо, както с оглед извършваното при условията на чл. 288, ал. 1, т. 2 КЗ /отм./ плащане, така и предвид интереса на трети лица от удостоверяване на конкретното застрахователно правоотношение по договор за задължителна застраховка “Гражданска отговорност”, съобразно чл. 261, ал. 1 КЗ /отм./ и общественото доверие в предоставяната от Гаранционния фонд информация, само по себе си то не е задължителен елемент от фактическия състав на чл. 202, ал. 2, във вр. чл. 260, ал. 2 КЗ /отм./ за прекратяване на застрахователния договор. Важна последица от неизпълнението на това задължение, обаче е, че с оглед създадената чрез удостоверяването по реда чл. 261 КЗ /отм./, абстрактна легитимация на застрахования, като титуляр на валидна задължителна застраховка “Гражданска отговорност” на автомобилистите, чиято действителност и действие не са обусловени от точното изпълнение на задължението му за плащане на разсрочените вноски от застрахователната премия за целия срок на определеното в нея покритие, застрахователят, който към датата на инцидента не я е прекратил по указания от законодателя ред, не може успешно да се освободи от отговорност по чл. 226, ал. 1 КЗ /отм./ спрямо третите увредени лица, позовавайки се на предсрочното прекратяване на договора. При неспазено изискване на чл. 294 КЗ /отм./ възражението на застрахователя за прекратяване на застрахователното правоотношение при условията на чл. 260, ал. 2 , във вр. с чл. 202, ал. 2 КЗ /отм./, е противопоставимо единствено на заявена от застрахования претенция за плащане на застрахователното обезщетение. В този смисъл е т. 3 от ТР № 1/2015 г. по т.д. № 1/2014 г. на ОСТК на ВКС.

По изложените съображения, въззивният съд споделя изводуте на първоинстанционния такъв, че доколкото по делото е установено, че „Е.” АД е уведомил Гаранционния фонд за прекратяване на застрахователния договор „Гражданск отговорност” на автомобилистите на процесното МПС след настъпване на застрахователното събитие, то прекратяването не е противопоставимо на ищцата и задължен за заплащане на обезщетението ще е застрахователят. Съдът не споделя доводът на въззивницата, че с писмото Гаранционния фонд е признал извънсъдебно задължението да заплати обезщетение на ищцата, тъй като в писмото се съдържа отказ и се посочва, че не се установява дължимост по основание и размер и че при представяне на описаните документи претенцията ще бъде преразгледана. Съдът не може да извлече от описаното в писмото извънсъдебно признание за дължимост на претендираното обезщетение. Неоснователно е възражението, че първоинстанционният съд се е позовал в решението си на новия КЗ. Видно от съдебния акт съдът правилно е приложил КЗ /отм./, който е действащия нормативен акт при настъпване на процесното ПТП. Тълкувателното решение, на което съдът се е позовал също касае правни разпоредби от отменения КЗ и доколкото е въпрос по тълкуване на закона, а не приемане на нови разпоредби съдът правилно го е приложил за казус от 2011 г. Следователно е неоснователно възражението в тази насока, съдържащо се във въззивната жалба. Относно възражението, че в справката в Информационния регистър към Гаранционния фонд се съдържаинформация, че застрахователния догвор е прекратен преди настъпване на процесното ПТП. От приетото като писмено доказателство по делото пред първоинстанционния съд извлечение е видно кога застрахователят е уведомил Гаранционния фонд за прекратяване. Видно от доказателствата по делото ищцата е претендирала обезщетение първо от застрахователя и след като той й е отказал е насочила претенцията си към Гаранционния фонд, поради което съдът намира, че не сеустановява въззивницата да е била в обективна невъзможност да се осведоми, че застрахователят е задължен да й заплати обезщетение, поради информацията, съдържаща се в Инфромационния регистър към Гаранционния фонд, както се твърди в жалбата. Ищцата е имала правна възможност да обжалва отказът на застрахователното дружество. Тя е избрала да насочи претенцията си към Гаранционния фонд и съдът няма как да поправи този неин пропуск и изтичането на давността.

Съобразно обстоятелството, че правните съждения, до които въззивната инстанция е достигнала, изцяло съответстват на крайните правни изводи на първоинстанционния съд, обжалваното решение следва на основание чл. 271, ал. 1, изр. 1, предл. 1 ГПК да бъде потвърдено, а въззивните жалби – оставени без уважение.

 

По разноските

При този изход на правния спор, право на разноски за въззивното производство има въззиваемата страна в размер на 100 лв., представляващи юрисконсултско възнаграждение.

С оглед на цената на иска въззивното решение подлежи на касационно обжалване по правилата на 280, ал. 2 ГПК, във вр. с чл. 69, ал. 1, т. 1 ГПК.

Така мотивиран, Софийският градски съд

 

РЕШИ:

 

ПОТВЪРЖДАВА Решение № II-55-311118 от 11.01.2018 г., постановено по гр.д. № 46986/2016 г. по описа на СРС, ГО, 55 състав.

ОСЪЖДА Й.И.Т., ЕГН **********, на основание чл. 78, ал. 3 ГПК да заплати на г.ф. сумата от 100 лв., представляваща разноски за въззивното производство.

Решението е постановено при участието на привлечено от Гаранционния фонд трето лице-помагач В.Б.Т..

РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно обжалване с касационна жалба  по правилата на 280 ГПК в едномесечен срок от връчването му на страните.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:               

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.                    

 

   2.