Решение по дело №10022/2023 на Административен съд - Велико Търново

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 5 април 2023 г.
Съдия: Росен Петков Буюклиев
Дело: 20237060710022
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 януари 2023 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

47

 

гр. Велико Търново, 05.04.2023 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА


Административен съд – Велико Търново, в съдебно заседание на седемнадесети март през две хиляди двадесет и трета година

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЙОРДАНКА МАТЕВА

ЧЛЕНОВЕ:

МАРИЯ ДАНАИЛОВА

РОСЕН БУЮКЛИЕВ

 

при секретар

С.И.

И с участието

на прокурора

С. И.

изслуша докладваното

от съдия

БУЮКЛИЕВ

по касационно наказателно-административен характер дело № 10022 по описа на Административен съд – Велико Търново за 2023 г.

 

Производството е по реда на чл. 63в  от ЗАНН.

 

Касаторът К.Й.Д., поданик на Кралство Белгия, постоянно пребиваващ на територията на Република България, е обжалвал като неправилно решение №505 от 8.12.2022 година, постановено по АНД№691/2022 година по описа на Великотърновският районен съд. Доколкото може да се извлече от оплакванията, формулирани в касационната жалба, касаторът претендира неправилност на решението поради допуснати съществени нарушения на съдопроизводствените правила и поради нарушен закон – касационни основания по чл.348, ал.1, т.1 и 2 от НПК. Прави се оплакване, че неправилно е интерпретирана информация, представляваща цифров файл, съдържащ се на технически носител, представен по делото, както и, че съдът не е разпитал важен свидетел – преводачът Мариана Д.. Изразени са подозрения, че съставът на съда е пренебрегнал факта, че направен тест за наличие на алкохол и наркотици е бил манипулиран, като съдията е пренебрегнал посоченото обстоятелство. В открито заседание повтаря и доразвива посочените оплаквания. Сочи, че протоколът от последното съдебно заседание е бил манипулиран. Моли за отмяна на решението и на потвърденото с него наказателно постановление.

Ответникът по касация, Началникът на сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР – Велико Търново, не е изразил становище по касационната жалба.

Прокурорът дава заключение за неоснователност на касационната жалба.

Административният съд – В. Търново, като прецени наведените в нея касационни основания, съгласно чл. 218 от АПК, приема за установено следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК, от надлежна страна, съгласно чл. 210, ал. 1 от АПК и е процесуално допустима, а по същество е неоснователна.

С обжалваното решение въззивният съд е потвърдил като законосъобразно наказателно постановление №21-1275-000496 от 23.03.2021 година на ответника по касация, с което на настоящият касатор на основание чл.179, ал.2 във връзка с ал.1, т.5 от ЗДвП е наложена глоба от 200 лв.

Посоченото решение е постановено, след като решение №578 от 26.11.2021 година, постановено по АНД №901/2021 година по описа на ВТРС, с което е потвърдено процесното пред въззивният съд наказателно постановление, е било отменено с решение №94 от 2.06.2022 година на АСВТ, постановено по КНАХД №10028/2022 година по описа на съда и делото е върнато на друг състав от същия съд за ново разглеждане и произнасяне. Видно от вмотивите на касационното решение, на първоинстанционният съд е указано да допусне изслушване на съдебно - автотехническа експертиза, която да установи точният механизъм на ПТП, в което е участвал касатора, включително и обстоятелството каква е скоростта на лекия автомобил, марка „Лексус“, който също е част от възникналото ПТП. Отново от мотивите на това решение се констатира, че всъщност касационната инстанция е установила превратна и непълна преценка на доказателствата, и по-специално на данните, които се съдържат на приетия като веществено доказателство технически носител от видеорегистратор. Посочено е в тези мотиви, че съдът неправилно кредитира и определени свидетелски показания, доколкото същите мога да дадени от лице, което има интерес от изхода на делото.

В процесното понастоящем решение въззивният съд от фактическа страна е приел, че описаната в АУАН и процесното пред него НП обстановка се потвърждава от писмените и гласните доказателства /документите  съдържащи се в административно-наказателната преписка и свидетелските показания на свидетелите Боянов и Ризова/. Тази обстановка според съда се потвърждава и от огледа на ВД – флаш памет, както и от изводите на вещото лице по допуснатата от съда автотехническа експертиза. Коментирано е по-специално, че вещото лице е направило извод, който е в смисъл, че основната причина за настъпилото ПТП е пресичането от страна на управлявания от касатора лек автомобил на траекторията на движението на лек автомобил, марка „Лексус“, който въпреки движението си в рамките на скоростта, разрешена в населеното място, не е имал техническа възможност да спре. Всъщност касаторът сам се е поставил в тези неблагоприятни условия и така е обусловил настъпването на произшествието.

От правна страна въззивният съд е приел, че липсват допуснати процесуални нарушения при издаването на наказателното постановление, като последното е законосъобразно и от формална страна. Приел е, че поведението на касатора се вписва в приложената от административно-наказващият орган разпоредба на чл.179, ал.2 във връзка с ал.1, точка 5 от ЗДвП. Приел е най – сетне, че размерът на наказанието е правилно определен от наказващият орган и от районният съд.   

Решението е правилно.

Според състава на чл. 179, ал. 2, предложение трето от ЗДвП, на който е основано оспореното пред районният съд постановление "Който поради нарушение по ал. 1 причини пътнотранспортно произшествие, се наказва с глоба в размер 200 лв., ако деянието не съставлява престъпление.".

Този състав е субсидиарен /прилага се, доколкото деянието не е престъпно/, като изисква причинно - следствена връзка между съставомерния резултат - причиняване на ПТП по смисъла на § 6, т. 30 от ДР на ЗДвП и нарушаването на някое от изискванията, визирани в нормата на чл. 179, ал. 1 от закона /които са посочени изчерпателно/ от страна на субекта на нарушението.

Както се констатира от материалите по делото, районният съд е изпълнил указанията, дадени му с решение №94 от 2.06.2022 година по КНАХД №10028/22 година на касационният състав на АСВТ. Съдът е извършил оглед на данните, съдържащи се в представената и приета по делото флаш памет, като е допуснал и изслушал съдебно-автотехническа експертиза.

Според изводите на последната, основната причина за пътно-транспортното произшествие е пресичането на траекторията на движение на лек автомобил „Лексус“ от лекия автомобил „Ситроен Берлинго“, управляван от касатора. От проведеното открито съдебно заседание на 14.11.2022 година е видно, че жалбоподателят /понастоящем касатор/ не е оспорил изводите на експерта като противоречащи на информацията, съдържаща се в представената от него пред районният съд флаш памет, нито е поискал изслушването на нова експертиза, на допълнителна експертиза или на тройна съдебно - автотехническа експертиза.

Следва да се отбележи най - сетне, че районният съд, в изпълнение на дадените му от касационната инстанция указания, е направил оглед на представеното и прието веществено доказателство – флаш памет, като при този оглед никакви забележки и възражения не са релевирани от никоя от страните в процеса. Няма и намек за възражение от страна на касатора, което да е в смисъл, че вещественото доказателство не е изследвано в цялост или, че огледът не отговаря на изискванията на приложимия в случая чл.285 от НПК. Няма възражения и по съдържанието на протокола, документирал извършването на огледа, който отговаря на изискванията на  чл.311 от НПК, приложим с оглед чл.84 от ЗАНН.

Всъщност механизмът на деянието и на настъпването на пътнотранспортното произшествие, освен от заключението на вещото лице, се потвърждава и от съставения по реда на чл.4 от Наредба № Iз-41 от 12.01.2009 г. за документите и реда за съставянето им при пътнотранспортни произшествия и реда за информиране между Министерството на вътрешните работи, Комисията за финансов надзор и Гаранционния фонд протокол – лист 11 от НАХД №901/2021 година на ВТРС. От самото съдържание на този протокол е видно, че той е подписан без възражения от настоящият касатор, като и в него изрично е отбелязано, че причина за ПТП е именно неспазването на пътен знак Б-2 от водача на автомобил 1, който е „Ситроен Берлинго“.  

Оплакването за манипулиран тест за алкохол /вероятно на другия водач, участвал в ПТП/ не намира никаква опора в материалите по делото, като този въпрос никога не е бил предмет на изследване нито в хода на производството по издаване на наказателното постановление, нито в хода на първоинстанционното производство. Твърденията на касатора досежно манипулацията на т.н. „видео“ /видеоклип, записан на приетото веществено доказателство/, не намират никаква опора в материалите по делото, като преценката на всички останали доказателства, които са надлежно събрани от съда, установява механизъм на деянието, според който именно неспазването на забраната, въведена със знак В-2 е основната причина за настъпването на ПТП, както правилно констатира и районният съд.

Следва за яснота на касатора да се посочи, че по отношение на застрахователя на лицето, което не е сочено като причинител на ПТП важат правилата, подробно разписани в разпоредбата на чл.411 от КЗ, като за прилагането им е без значение каква е формата на вината на причинителя на съответното произшествие, стига същият да има валидно сключена застраховка „Гражданска отговорност на автомобилистите“. 

С оглед на посочените доказателства, правилно съдът е приел, че в случая става въпрос за реализиране на състава на чл. 179, ал. 2, предложение трето от ЗДвП въ връзка с ал.1, т.5 от з.з. Нарушаването на забраната на пътен знак В-2 от касатора е в пряка причинно-следствена връзка с настъпването на пътнотранспортно произшествие по смисъла на §6, т.30 от ДР на ЗДвП.

Правилно този състав е приложен от ответника по касация, доколкото няма данни за извършено престъпление, като е определена и санкция, която е в абсолютен размер.

 

Правилното решение следва да остане в сила.

 

Водим от горното Административният съд – Велико Търново, първи касационен състав, същото

Р   Е   Ш   И   :

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение №505 от 8.12.2022 година, постановено по АНД№691/2022 година по описа на Великотърновският районен съд.

 

РЕШЕНИЕТО  е окончателно.

 

                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ :

                                     

         ЧЛЕНОВЕ :     1.

                                                                              

                                                                               2.