Решение по дело №246/2018 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 260338
Дата: 12 ноември 2020 г. (в сила от 29 април 2021 г.)
Съдия: Цветелина Георгиева Хекимова
Дело: 20183100900246
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 20 февруари 2018 г.

Съдържание на акта

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

№……./…….11.2020 г., гр. Варна

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ в открито съдебно заседание, проведено на четиринадесети октомври през две хиляди и двадесета година, в състав:

                                                         СЪДИЯ: ЦВЕТЕЛИНА  ХЕКИМОВА

при секретар Нели Катрикова,

като разгледа докладваното от съдията

търговско дело № 246 по описа за 2018г.,

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Предявен е иск с правно основание чл.74 от ТЗ от Х.Г.И., ЕГН **********, с адрес ***, против „МИПС - ИНВЕСТМЪНТ" АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр.Варна, район Приморски, к.к. "Св. Св. Константин и Елена", хотел „Аква Азур", за отмяна като незаконосъобразни на всички решения, взети на проведеното на 18.02.2018г. от 11 часа на адрес гр.Варна район Приморски к.к."Св. Св. Константин и Елена" хотел „Аква Азур", извънредно Общо събрание на акционерите на „МИПС - ИНВЕСТМЪНТ"АД, ЕИК *********, с които се приема годишния финансов отчет за 2016г. и се взема решение за публикуването му в търговския регистър; са освободени членовете на Съвета на директорите и е избран нов съвет на директорите в състав Г.П.С., С. Г. С. и П. Г. С.; е избрана Г.Г.Д.като регистриран одитор да завери ГФО за 2017г.

Исковете са основани на твърдения за незаконосъобразност на атакуваните решения от проведено на 18.02.2018г. общо събрание на съдружниците, поради противоречието им с повелителни норми на закона.

Твърди се, че ищецът е съдружник в ответното дружество, но изрично упълномощеният от него представител не е бил допуснат до участие в ОСА поради липсата на временно удостоверение за притежаваните акции, каквото не е било издавано от дружеството, както и никога не са били отпечатвани и връчвани на акционерите акции на приносител. Твърди се, че при провеждане на атакуваното ОСА ищецът като съдружник не е бил допуснат до участие, извършено е нарушение на чл.224 от ТЗ, чл.220, ал.1 и чл.228, ал.1 от ТЗ, чл.223а от ТЗ и чл.249, ал.1 от ТЗ.

В писмения си отговор, депозиран по делото, ответното дружество оспорва иска, като излага, че ищецът не е установил качеството си на акционер, тъй като на всички акционери са били издавани временни удостоверения, каквото ищецът не твърди да притежава. Твърди се, че при провеждането на процесното ОСА не са извършени нарушения на императивни законови разпоредби, тъй като законовите изисквания относно подготовката и провеждането на ОСА са спазени по отношение на правоимащите акционери.

С депозирана в срока по чл.372, ал.1 ГПК допълнителна искова молба, ищецът изразява становище по развитите в отговора доводи. Поддържа изложеното в исковата молба становище, че ОС е проведено в нарушение на приложимите законови изисквания.

В отговора на допълнителната искова молба ответното дружество сочи, че към датата на провеждане на процесното ОС не е имал качеството на акционер, тъй като се е разпореждал със свои акционерни права. Твърди се, че непредставянето на временното удостоверение сочи, че ищецът не упражнява фактическа власт върху него, както и че без него лицето не може да се легитимира като участник в ОСА.

Съдът въз основа на събраните по делото доказателства, доводите и възраженията на страните счита за установено следното от фактическа страна:

От извършената служебна справка по партидата на „Мипс Инвестмънт“ АД в ТРег. се установява, че на 12.01.2018г. е обявена Покана за свикване на редовно общо събрание на акционерите на 18.02.2018г., от 11:00ч., на адреса на управление на дружеството, при следния дневен ред:

1. Обсъждане и приемане на ГФО за 2016г., заверен от регистриран одитор и вземане на решение за публикуването му в ТРег. Проект за решение: Приема ГФО за 2016г. и решава да се публикува в ТРег.;

2. Освобождаване на членовете на Съвета на директорите и избор на Съвет на директорите. Проект за решение: Освобождава досегашните членове на Съвета на директорите и избира за членове на Съвета на директорите: М.Д.М., ЕГН **********, Г.П.С., ЕГН **********, С. Г. С., ЕГН **********;

3.  Избор на регистиран одитор за заверяване на ГФО за 2017г.. Проект за решение: определя за одитор Ганка Дочева.

Представени са по делото нотариални покани от 21.07.2017г. и 09.02.2018г., с които ищецът е отправил искане към ответното дружество да му бъде издадено временно удостоверение за притежаваните акции в размер на 10% от капитала на дружеството, както и да му бъдат представени материалите, свързани със свиканото на 18.02.2018г. ОС, а именно ГФО за 2016г., заверен от регистриран одитор. Поканите са връчени на ответното дружество съответно на 21.07.2017г. и на 12.02.2018г.

Представен е като доказателство по делото Протокол от ОС от 18.02.2018г., обективиран в  констативен протокол от същата дата, съставен от пом. нотариус при Нотариус рег.№ 127, с район на действие ВРС, от който се установява, че за участие в ОС на 18.02.2018г. са се явили лицата П. Г. С., М.Д.М., С. Г. С. и Екатерина Ангелова Донова, в качеството на пълномощник на Х.И., която не е допусната до участие поради непредставянето на временно удостоверение за притежаваните акции. В списъка на акционерите, представени за участие в ОС на 18.02.2018г., са вписани „Трансмейкърс“ ЕООД, представлявано от управителя М.Д.М., П. Г. С., С. Г. С..

Видно от представения протокол, на проведеното на 18.02.2018г. събрание са взети следните решения:  по т. 1 от дневния ред е приет ГФО за 2016г. и е взето решение да се публикува в ТРег.; по т. 2 – избрани са за членове на Съвета на директорите Г.П.С., С. Г. С. и П. Г. С.; по т. 3 – избран е лицензиран одитор, който да завери ГФО за 2017г. – Ганка Георгиева Дочева.

С влязло в законна сила решение по търг.дело №1188/2017г. е  признато за установено, че Х.Г.И. притежава 1060 /хиляда и шестдесет/ броя акции на приносител по 100 /сто/ лева всяка, на обща стойност 106 000 /сто и шест хиляди/ лева, които представляват 10% от капитала на "МИПС-ИНВЕСТМЪНТ" АД, и е осъдено дружеството да предаде на Х.Г.И. временно удостоверение по чл. 167 от ТЗ за 1060 броя акции на приносител по 100 лева всяка, на обща стойност 106 000 лева, които представляват 10% от капитала на "МИПС-ИНВЕСТМЪНТ" АД.

 

При така установената фактическа обстановка, съдът формира следните правни изводи:

Предявен е иск с правно основание чл. 74, ал. 1 от ТЗ, който съдът преценява за допустим като предявен от активно легитимирана страна и с оглед спазването на предвидения в ал.2 на същата разпоредба 14-дневен преклузивен срок, доколкото е предявен на датата, следваща провеждане на процесното ОСА. Оспорването на конкретните решения се явява допустимо и с оглед постановките на ТР № 1/6.12.2002г. на ВКС по т.д.№ 2/2012г. на ОСТК, в което изрично е посочено, че всички решения на общото събрание, независимо от това дали подлежат на вписване в ТР, могат да бъдат атакувани по реда на чл.74 от ТЗ, когато противоречат на повелителни норми на закона или учредителния акт и искът е предявен в преклузивния срок.

С оглед основателност на предявената претенция, ищецът по иска с правно основание чл. 74 от ТЗ носи доказателствената тежест да установи при условията на пълно и главно доказване следните обстоятелства - качеството си на съдружник в ответното дружество към момента на вземане на атакуваните решения, както и момента на узнаване на решението и предявяването на иска в предвидения преклузивен срок. В случай на установяване на тези факти ответникът следва да докаже законосъобразното провеждане на ОС при спазване разпоредбите на ТЗ и устава, вкл. спазване на всички предвидени в закона и устава изисквания към  подготовката и провеждането на ОСА, тоест провеждане на общото събрание при надлежно обезпечаване участието на всички акционери, чрез редовното им призоваване и при предварително обявения дневен ред, както и вземане на обжалваните решения при изискуемите от закона и устава изисквания, в това число и за кворум и мнозинство.

С влязлото в законна сила решение по търг.дело №1188/2017г. е разрешен със сила на присъдено нещо въпросът относно съществуването и обема на членствените права на ищеца, като е признато за установено, че Х.Г.И. притежава 1060 броя акции на приносител по 100 лева всяка, на обща стойност 106 000 лева, които представляват 10% от капитала на "МИПС-ИНВЕСТМЪНТ" АД.

По предявения конститутивен иск съдът се произнася по въведените с исковата молба твърдения за пороци на взетите решения, водещи до тяхната незаконосъобразност, като в тежест на ответника е да докаже юридическите факти, от осъществяването на които следва процесуалната материалната законосъобразност на взетите от общото събраните на дружеството решения. Преценката за материалната и процесуална законосъобразност на решенията на Общото събрание се прави към момента на вземането им, като константната съдебна практика приема за недопустим съдебния контрол относно тяхната целесъобразност.

Релевираните в исковата молба основания за отмяна на взетите решения от ОС, проведено на 18.02.2018г., се базират на твърдения, че ищецът, представляван от пълномощник, не е бил допуснат до участие и вземане на решения на ОС в нарушение разпоредбите на чл.220, ал.1 и чл.228, ал.1 от ТЗ, не са му били предоставени писмените материали, свързани с дневния ред на ОС съгласно чл.224 от ТЗ, дружеството не е изготвило е представило на акционерите ГФО, прието от СД в срока по чл.245 от ТЗ, в нарушение на чл.223а от ТЗ е било включено в дневния ред предложение от П. С. за друго решение по т.2 от вече обявения дневен ред, в нарушение на чл.249, ал.1 от ТЗ през 2018г. е избран одитор за 2017г.

От извършената служебна справка безспорно се установява, че по партидата на ответното дружество в ТРег. на 12.01.2018г. е обявена Покана за свикване на редовно общо събрание на акционерите на 18.02.2018г., от 11:00ч., на адреса на управление на дружеството. Съдържанието на поканата и начинът на уведомяване на акционерите съответстват на предвидените в разпоредбата на чл. 223, ал. 3, 4 и 5 ТЗ изисквания.

Установява се от протокола от ОС, че ищецът, чрез надлежно упълномощен представител, се е явил за участие в ОС, но не е бил допуснат поради липсата на временно удостоверение, установяващо качеството му на акционер. С оглед на влязлото в законна сила решение по търг.дело №1188/2017г., с което е установено членственото правоотношение на ищеца като акционер, се налага извод, че същият неоснователно не е бил допуснат до участие и гласуване в ОС, с което е възпрепятствано упражняването на членствените му права в нарушение разпоредбата на чл.220, ал.1 и чл.228, ал.1 от ТЗ. Към датата на провеждане на ОСА от 18.02.2018г. ищецът е бил носител на съдържащите се в акциите права и същият е следвало да бъде допуснат на събранието и при провеждане на гласуването в обем, съответен на притежавания брой акции, съобразно чл.225 от ТЗ. Неоснователният отказ за това е нарушение на правото на ищеца, в качеството му на акционер по чл.220, ал.1 от ТЗ и води до ограничаване правото му на глас, което е основание да се приеме, че взетите решения на проведеното на 18.02.2018г. ОС са опорочени. Нарушаване правото на участие и правото на глас на ищеца – акционер е основание за отмяна на решенията по предявения иск с правно основание чл.74 от ТЗ. Съдът намира, че при констатирането нарушение на императивна правна норма извън предмета на настоящото производство е да се извършва преценка за това дали броят на акциите на участвалите в ОС акционери е бил достатъчен за образуване на изискуемото съобразно закона мнозинство.

На следващо място се явява основателно и твърдението, че на ищеца като акционер не са предоставени писмените материали, свързани с дневния ред на ОС, в съответствие с разпоредбата на чл.224, ал.1 от ТЗ. Установяването на този факт като предпоставка за законосъобразност на взетите решения е в тежест на ответното дружество, което не е ангажирало доказателства в тази насока, поради което следва да се приеме, че процедурата по свикване и провеждане на ОС не е осъществена при спазване императивните изисквания на закона.

По изложените съображения съдът намира за основателен предявения иск за отмяна на приетите от ОС на 18.2.2018г. решения.

С оглед изхода на спора на ищцовата страна се следват разноски  съобразно направеното искане и представените доказателства за заплатена държавна такса в размер на 80 лв.

По изложените съображения, съдът

 

Р Е Ш И :

ОТМЕНЯ по иска на Х.Г.И., ЕГН **********, с адрес ***, против „МИПС - ИНВЕСТМЪНТ" АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр.Варна, район Приморски, к.к. "Св. Св. Константин и Елена", хотел „Аква Азур", като незаконосъобразни всички решения, взети на проведеното на 18.02.2018г. от 11 часа на адрес гр.Варна, район Приморски, к.к."Св. Св. Константин и Елена", хотел „Аква Азур", извънредно Общо събрание на акционерите на „МИПС - ИНВЕСТМЪНТ" АД, ЕИК *********, с които се приема годишния финансов отчет за 2016г. и се взема решение за публикуването му в търговския регистър; са освободени членовете на Съвета на директорите и е избран нов съвет на директорите в състав Г.П.С., С. Г. С. и П. Г. С.; е избрана Г.Г.Д.като регистриран одитор да завери ГФО за 2017г., на основание чл.74 от ТЗ.

ОСЪЖДА, „МИПС - ИНВЕСТМЪНТ" АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр.Варна, район Приморски, к.к. "Св. Св. Константин и Елена", хотел „Аква Азур" ДА ЗАПЛАТИ на Х.Г.И., ЕГН **********, с адрес *** сумата 80 лв. /осемдесет лева/, представляваща направени в производството разноски, на основание чл. 78, ал. 1 от ГПК.

 

Решението подлежи на обжалване пред Апелативен съд Варна в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

           СЪДИЯ В ОКРЪЖЕН СЪД :