Решение по дело №250/2020 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 332
Дата: 16 юни 2020 г.
Съдия: Цветелина Александрова Кънева
Дело: 20207170700250
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 28 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

Р E Ш Е Н И Е

332

гр.Плевен, 16.06.2020 год.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Административен съд - гр. Плевен, втори касационен състав, в открито съдебно заседание на девети юни две хиляди и двадесета година, в състав:                                                                     Председател: Даниела Дилова

                                                           Членове: Цветелина Кънева

                                                                        Снежина И.а

При секретаря Цветанка Дачева и с участието на прокурора Рачева, като разгледа докладваното от съдия Кънева касационно административно-наказателно дело № 250 по описа за 2020 г. на Административен съд - Плевен и за да се произнесе, взе предвид следното:

            Производството е по чл.63, ал.1, изр.2 ЗАНН във връзка с чл.348 НПК и чл.208 и сл. АПК.

С Решение № 674 от 11.10.2019 г., постановено по НАХД № 1245 по описа за 2019 г., Районен съд – Плевен е потвърдил Наказателно постановление № 19-0938-001125/19.04.2019 г. на Началник сектор към ОД на МВР Плевен, Сектор „Пътна полиция“ – гр.Плевен, с което на И.К.С. на основание чл.183, ал.4, т.7, пр.1 от ЗДвП е наложено административно наказание – глоба в размер на 50.00 /петдесет/ лева, за нарушение на 137А, ал.1 от ЗДвП, като на основание Наредба № Iз – 2539 на МВР са отнети общо 6 контролни точки.

Срещу решението е подадена касационна жалба от И.К.С., чрез адвокат А.А. от САК, в която са наведени доводи, че съдебният акт е неправилен и незаконосъобразен. Счита се, че неправилно съдът приема, че издаденият АУАН и респ. НП отговарят на всички изисквания на закона, тъй като в решението не е обсъдено, че актът не съдържа точен и правилен адрес на жалбоподателката; невярна е констатацията в акта, че лицето не посочва професия / длъжност; не е ясно и уточнено нито в АУАН, нито в НП каква е посоката на движение, т. е. къде точно е осъществено твърдяното нарушение; разписката за получаване на АУАН е само с попълнена дата, но не и подпис от страна на жалбоподателката. Посочва се, че съдът не е обсъдил факта, че както актосъставителят, така и неговият колега са се намирали на място, от което няма как да възприемат движението на МПС, а още по-малко няма как пряко и непосредствено да възприемат дали жалбоподателката е с поставен колан по време на движението на МПС. Посочва се още, че не е уточнено еднозначно дали и двамата служители на МВР са възприели точно и непосредствено случващото се, тъй като в момента на спиране на МПС е приключвала друга проверка. Счита се, че на практика без мотиви е неприемането на показанията на свидетеля И., който потвърждава, че жалбоподателката е била с поставен колан и същият е махнат едва след спиране,  само и единствено с цел  да вземе чантата си с документи от задната седалка на МПС. Счита се, че неправилно съдът тълкува разпоредбите на ЗДвП, като нелогично, незаконосъобразно и необосновано изглежда заключението, че свалянето на колана било нарушение - предполагаемо както на чл. 103, така и на чл. 137а от ЗДвП. Счита се за нелогичен и неправилен и изводът на съда, че няма житейска логика водачът на МПС да се приготви за проверка - в случая след спирането коланът да се махне, за да може жалбоподателката да вземе чантата с документите си от задната седалка. Счита се, че съдът не се мотивира защо приема едни, а отхвърля други свидетелски показания, както и не е направена преценка на самата личностна характеристика и поведение на жалбоподателката и фактът, че до момента тя е без нарушение на ЗДвП, а от естеството й на работа има преки наблюдения и впечатления какви са последиците от неслагането на колани. В заключение се моли за отмяна на решението на районния съд, както и за отмяна на издаденото НП.

От ответника не е депозиран писмен отговор по касационната жалба.

В съдебно заседание касаторът И.К.С. не се явява, представлява се от адв. А., който поддържа касационната жалба по наведените в нея основания.

В съдебно заседание ответникът – ОД на МВР – Плевен не се представлява. По делото е депозирано писмено становище от процесуален представител, в което се изразяват съображения за неоснователност на касационната жалба. Претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение в размер на 100лева, съобразно представен списък. Прави възражение за присъждане на разноски на касатора.

Представителят на Окръжна прокуратура - Плевен дава заключение, че касационната жалба е неоснователна.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства и обсъди доводите на страните, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок и от надлежна страна, при удостоверена представителна власт и е допустима за разглеждане.

Разгледана по същество е неоснователна.

С обжалваното наказателно постановление е ангажирана административно-наказателната отговорност на С. за това, че на 03.03.2019г. в 10:40часа в гр.Плевен на ул.“Ген.л-т Атанас Стефанов“ до №28 с посока на движение гр.Ловеч като водач на л.а. ******* с рег.№******* управлява без поставен обезопасителен колан, с който е оборудван автомобила. Нарушението е квалифицирано по чл.137А ал.1 от ЗДвП.

За да потвърди наказателното постановление районният съд е приел, че АУАН и НП съдържат всички изискуеми реквизити по ЗАНН, като е спазен срокът по чл.34 ал.3 от с.з. Посочил е, че при съставяне на акта е съобразена и процедурата по чл.40 ал.1 от ЗАНН. Посочил е също, че наказващият орган е спазил процедурата по чл.52 ал.4 от ЗАНН като е издал НП след извършена проверка по сигнал на наказаното лице.  В тази връзка е направил заключение, че в хода на административно-наказателното производство не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, които да водят до отмяна на наказателното постановление. По съществото на спора съдът е приел, че от събраните по делото доказателства се установява по безспорен начин, че С. е имала качеството на водач по смисъла на §6 т.25 от ДР на ЗДвП. Посочил е защо кредитира показанията на актосъставителя и свидетеля по акта и защо не кредитира тези на св.И.. Счел е за недоказано, че водачът на л.а. е управлявала същия с поставен обезопасителен колан, но го е разкопчала при спирането за извършване на проверката, като се е позовал на св.показания на контролните органи. Направил е заключение, че С. е осъществила състава на нарушение по чл.137А ал.1 от ЗДвП и правилно е санкционирана. Посочил е, че правилно са отнети и 6 контролни точки за констатираното нарушение на чл.137А ал.1 от ЗДвП.

Касационната инстанция намира решението на районния съд за правилно, съответстващо на материалния закон и доказателствата по делото. Фактите са установени правилно и в пълнота, като при тяхната съвкупна преценка е изведен правния извод за доказаност на вмененото на С. нарушение по чл.137А ал.1 от ЗДвП. Фактическите констатации и правните изводи в тази насока формирани от районния съд се споделят от настоящия състав, поради което не е необходимо тяхното преповтаряне на основание чл.221 ал.2 изр.2 от АПК. 

Възраженията в касационната жалба са неоснователни. Както в АУАН, така и в НП са отразени всички елементи от съставя на вмененото на С. нарушение, поради което същата е била във възможност да разбере за какво е санкционирана, поради което не е нарушено правото й на защита. Налице е единство между акта и НП какво по отношение на обстоятелствената част, така и по отношение на правната квалификация на нарушението. По безспорен начин е установено и мястото на извършване на нарушението, а именно в гр.Плевен на ул.“Ген.л-т Атанас Стефанов“ до №28 с посока на движение гр.Ловеч. На следващо място не се установява при спирането на С. за проверка, контролните органи да са приключвали друга такава, както и да е имало спрели автобуси, които да са възпрепятствали пряката видимост на полицаите спрямо автомобилът, управляван от касатора в настоящето производство. Това са твърдения само на С., които не се доказват по делото. Настоящата касационна инстанция намира, че правилно районният съд е приел за доказано извършването на нарушение по чл.137А ал.1 от ЗДвП от страна на С., като е мотивирал своите изводи със свидетелските показания на контролните органи, а е поставил под съмнение обективността на показанията на св.И., като е посочил защо кредитира едните и не възприема другите. Следва да се посочи на последно място, че никъде в съдебния си акт районният съд не е направил заключение, че свалянето на колана било нарушение-предполагаемо както на чл.103, така и на чл.137а от ЗДвП. Ето защо решението на районния съд следва да бъде оставено в сила.

При този изход на делото е основателно искането за присъждане на разноски в полза на ответника в размер на 100лева, съобразно представен списък по чл.80 от ГПК, представляващи юрисконсултско възнаграждение.

Воден от горното и на основание чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН, във връзка с чл.221, ал.2, пр.1 от АПК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 674 от 11.10.2019 г., постановено по НАХД № 1245 по описа за 2019 г. на Районен съд – Плевен.

ОСЪЖДА И.К.С. ***, ЕГН:**********, да заплати в полза на Областна дирекция на МВР-Плевен разноски в размер на 100лева /сто лева/.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на оспорване.

Преписи от решението да се изпратят на страните.

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:/п/                                   ЧЛЕНОВЕ: 1. /п/                        2. /п/