Определение по дело №1390/2019 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 907
Дата: 22 юни 2020 г.
Съдия: Цветелина Александрова Кънева
Дело: 20197170701390
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 13 декември 2019 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

№ 907

гр.Плевен, 22.06.2020 год.

 

Административен съд - гр.Плевен, ІV-ти състав, в закрито съдебно заседание на двадесет и втори юни две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ: Цветелина Кънева

Като разгледа докладваното от съдията административно дело № 1390/2019г. по описа на Административен съд – Плевен, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството по делото е образувано по искова молба и уточнение към нея от л.св.Е.М.С., изтърпяващ наказание в затвора Белене, чрез адв.П.И. ***, срещу Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ София, с посочено правно основание чл.3 от ЗИНЗС, с която се претендира присъждане на обезщетение в общ размер на 50000лева за причинени неимуществени вреди от поставянето в неблагоприятни условия, за периода от 30.10.2017г. до 13.12.2019г.

В исковата молба и уточнението към нея се твърди, че първоначално е бил настанен в приемното отделение на затвора, където килията е била пренаселена, липсвал санитарен възел и топла вода, тоалетната чиния е била разбита, кранчетата на чешмата счупени, поради което е нямало вода, липсвало достатъчно дневна светлина и въздух. Твърди се, че в резултат на това С. се стресирал и в продължение на три денонощия не ходел по голяма нужда. На следващо място се сочи, че при преместването му в 9-та група килията била пренаселена, пушело се в нея, не достигал въздух и му ставало лошо. Твърди се, че стените и таваните на килията били влажни и мухлясали, нямало аспирация, имало само един прозорец, тоалетната била разбита, а осветлението не достигало. Счита се, че по този начин л.св. бил поставен в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието, с което е уронено човешкото му достойнство. Твърди се още, че килията била пренаселена. Твърди се също, че вследствие на лошите условия му се влошило здравословното състояние. Сочи се, че има установени астма, невродермит, емфиземит, пневмофиброза, които заболявания или са възникнали поради лошите хигиенни условия, или са се обострили в затвора.  Сочи се, че за влошеното здравословно състояние претендира обезщетение в размер на 25000лева, за поставянето му в нечовешки условия в килия в 9-та група претендира 20000лева и за престоя му в приемно отделение на затвора претендира 5000лева, или общо 50000лева. В исковата молба са направени доказателствени искания за назначаване на съдебно-медицинска и съдебно-техническа експертиза и за разпит на свидетел.

По делото са проведени няколко открити съдебни заседания, като на последното – 03.06.2020г., е уважено доказателствено искане за назначаване на съдебно-медицинска експертиза, с конкретно посочени от адв.И. въпроси. Във връзка с определения депозит на вещо лице, пълномощникът на ищеца е направил искане за освобождаване от заплащане на разноски по делото с твърдението, че л.св.С. е в затвора и няма доходи.

Във връзка с горното, съдът е указал на ищеца възможността да представи конкретни доказателства, а от затвора Белене са изискани конкретни данни и доказателства, които са представени с писма вх.№2965/17.06.2020г. и №2993/18.06.2020г.

Съдът, след като се запозна с данните и доказателствата във връзка с направеното искане, намира за установено следното:

Целта на освобождаването от такси и разноски по производството по реда на чл. 83, ал. 2 от ГПК е да се осигури достъп до правосъдие за защита на засегнати материални права и/или интереси на лица, чието имуществено състояние не позволява поемането (изцяло или частично) на разходите за съдебното производство. Както е посочено и по-горе, на л.св.С. е указано, че следва да представи доказателства от съответните компетентни органи за обстоятелствата по чл.83, ал.2 от ГПК, въз основа на които съдът ще извърши преценка дали искането е основателно. Нито от страна на ищеца, нито от страна на неговия адвокат, са представени доказателства, вкл. декларация за материалното и гражданско състояние, поради което са изискани и представени доказателства от затвора-Белене, съобразно които съдът намира, че не са налице кумулативно изискващите се от нормата на чл.83, ал.2 от ГПК обстоятелства, въз основа на които да може да се направи извод, че имущественото състояние на молителя обосновава освобождаване от внасяне на разноски по делото. Видно от събраните служебно от съда доказателства е, че С. е получавал парични записи, като за периода 01.06.2019г.-11.06.2020г. е получил средства в размер общо на 661,90лева. Същият получава колетни пратки и поддържа контакти с близки и роднини, както и има ангажиран адвокат по делото, който защитава интересите му в съда, като не са налице доказателства дали е заплатил за неговото ангажиране или не. Ето защо, искането на молителя за освобождаване от заплащането на държавна такса по делото е неоснователно, поради което същото следва да бъде оставено без уважение.

Водим от горното, съдът

О П Р Е Д Е Л И:

            ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на л.св. Е.М.С. за освобождаване от заплащане на разноски по делото.

            ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на оспорване с частна жалба, чрез Административен съд Плевен,  пред Върховен административен съд в 7-мо дневен срок от получаване на съобщението.

Препис от определението да се изпрати на ищеца и неговия адвокат.

                                                                                                          СЪДИЯ:/п/