ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 7775
Варна, 26.07.2024 г.
Административният съд - Варна - XXVIII състав, в съдебно заседание на двадесет и пети юли две хиляди двадесет и четвърта година в състав:
Съдия: | ДАНИЕЛА СТАНЕВА |
При секретар ОЛЯ ЙОРДАНОВА като разгледа докладваното от съдия ДАНИЕЛА СТАНЕВА административно дело № 20237050702304 / 2023 г., за да се произнесе взе предвид следното:
С Решение № 3955/16.04.2024г. съдът е разрешил правния спор, като е отхвърлил жалбата на С. В. С. и С. П. М. срещу Заповед № ДК-02-ВН-12/20.07.2023г. на Началника на РДНСК – Варна.
Срещу постановеното решение на 13.05.2024г. е подадена касационна жалба от жалбоподателите, чрез адв.М. К.. След като е констатирал нередовност на така подадената касационна жалба с Разпореждане № 4935/15.05.2024г.съдът е указал на жалбподателите, че следва в 7 дневен срок от получаване на съобщението за това да отстранят констатираните нередовности по подадената жалба срещу постановения съдебен акт, а именно: 1. Да внесат сумата от общо 140лв. – по 70лв. от всеки държавна такса по сметка на Върховен административен съд. Указано е на жалбоподателите в същият срок да представят доказателства, че касационната жалба е подадена в срок.
С молба от 27.06.2024г. адв.М. К., пълномощник на жалбоподателите е поискала съда да възстанови срока за касационно обжалване на постановеното по делото решение. Съдът в рамките на процедурата по чл. 63 ГПК вр. с чл. 66, ал. 1 от ГПК и чл. 144 АПК е разменил книжата по подадената молба и е насрочил открито съдебно заседание за изслушване на страните. В рамките на с. з. не са събрани нови доказателства, изслушани са становищата на страните.
По същество на искането.
В АПК не е предвидена процедура за възстановяване на срок във връзка с касационна жалба, затова следва по препращането от чл. 144 АПК да се приложат относимите разпоредби на ГПК.
Разпоредбата на чл. 64, ал. 2 ГПК предвижда възможност на страната, която е пропуснала установения от закона или определения от съда срок, да поиска неговото възстановяване, ако докаже, че пропускането се дължи на особени непредвидени обстоятелства, които не е могла да преодолее.
В случая се иска възстановяване на срока за обжалване на решението, който изтича на 07.05.2024г., а касационната жалба е подадена в съда на 13.05.2024г. За да е налице основание за възстановяване на срока за касационно обжалване е необходимо за касационния жалбоподател да са били налице особени непредвидими обстоятелства. Законодателят не е дефинирал съдържанието на понятието "особени непредвидени обстоятелства" като е оставил на практиката, с оглед на конкретиката на всеки отделен случай, да ги определи въз основа на конкретните относими доказателства. Но това, което е безспорно, е че при преценката на конкретните сочени обстоятелства съдът следва да отчита факта, че те трябва да бъдат обстоятелства, които жалбоподателят не би могъл да предвиди дори и да е положил необходимите усилия и грижа. Това значи, че става въпрос за обстоятелства, които са извън обичайните, нормално очакваните и поради това предвидими. Наред с това те трябва да са възникнали внезапно, изненадващо, поради което страната не е в състояние да ги преодолее. Обстоятелствата трябва и да са особени, т. е. да са различни от обикновените, рутинните и да са й попречили да изпълни в срок съответното процесуално действие. Видно от посоченото в молбата на адв.К. и представените по делото доказателства, пропускането на срока за обжалване се дължи на проблеми със зрението, но същите са от преди 7-8 месеца т.е. не може да се приеме, че се касае за особени непредвидими обстоятелства.
Водим от горното, съдът
О П Р Е Д Е Л И :
ОТХВЪРЛЯ искането на адв.М. К., пълномощник на жалбоподателите С. В. С. и С. П. М. за възстановяване на срока за обжалване на Решение № 3955/16.04.2024г., постановено по адм. дело № 2304/2023г. по описа на Административен съд –Варна.
Определението може да бъде обжалвано с частна жалба в 7-дневен срок от съобщаването му, пред Върховния административен съд.
Съдия: | |