Решение по дело №1426/2016 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 297
Дата: 26 януари 2017 г. (в сила от 27 април 2017 г.)
Съдия: Николай Свиленов Стоянов
Дело: 20163110101426
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 10 февруари 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

297

гр. В., 26.01.2017г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

ВАРНЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, гражданско отделение, 9-ти състав, в открито съдебно заседание, проведено на двадесети януари две хиляди и седемнадесета година, в състав: 

 

   РАЙОНЕН СЪДИЯ: НИКОЛАЙ СТОЯНОВ

 

при участието на секретаря И.И., като разгледа докладваното от съдията гр.д. 1426 по описа на ВРС за 2016-та година, 9-ти с-в, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е образувано по предявени от И.К.М., ЕГН**********, срещу И.Р.С., ЕГН**********, искове с правно основание чл.127, ал.2 СК за предоставяне на упражняването на родителските права върху децата Г. И. Р., ЕГН********** и Р. И. Р., ЕГН**********, на ищеца, при определяне местоживеене на детето на посочен от ищеца адрес и при определяне на предложен режим на лични отношения с другия родител;

с правно основание чл.127, ал.2 СК вр. чл.143 СК, за осъждане на И.Р.С., ЕГН**********, за заплащане на издръжка в полза на непълнолетните деца Г. И. Р., ЕГН********** и Р. И. Р., ЕГН**********, в размер на по 80.00лв. месечно, с падеж 1-во число на месеца, за който се дължи, считано от подаване на исковата молба – 09.02.2016г. до настъпване на законово основание за промяна или отпадане на задължението, ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска от подаване на исковата молба – 09.02.2016г. до заплащането й,

с правно основание чл.127а СК за издаване на разрешение за пътуване на децата Г. И. Р., ЕГН********** и Р. И. Р., ЕГН**********, в Република Г. за период от три години от влизане в сила на решението, придружавани от майката, което разрешение включва и разрешение за издаване на необходимата документация за това.

Ищцата твърди, че с ответника са родители на децата Г. и Р., родени на ***г. (близначки). Майката е родител и на още едно дете, с нормативно неустановен произход по бащина линия. Децата и родителите сжителствали заедно до лятото на 2015г., когато след пореден физически тормоз от ответника, майката напуснала семейното жилище и заминала да работи в Г..

След раздялата децата останали в дома, под грижите основно на баба си по бащина линия в ***. Бащата обаче отдавна бил абдикирал от родителската си функция и не полагал никакви лични и материални грижи за децата си, като освен това бил криминално проявен. Същевременно ищцата се устроила в Щ., Република Г., в дом с подходящи битови условия за отглеждане на децата. В същото населено място майката започнала работа с постоянни доходи, от които дори изпращала средства на бащата, но той ги използвал само за свои нужди.

И към момента майката реализира доходи от зависим труд и продължава да живее в същото жилище в Щ., Република Г., а същевременно бабата на децата по бащина линия е с влошено здравословно състояние, налагащо чести медицински намеси, поради което е в невъзможност да отглежда децата. Поради това и предвид привързаността си с децата и добрите си родителски качествата, ищцата счита, че тя следва упражнява родителските права и децата да живеят при нея, където да бъдат пълноценно обгрижвани.

Твърди освен това, че ответникът категорично отказва да даде разрешение децата да пътуват при майка си в чужбина, поради което моли за заместващо такова по изложените съображения.

Отделно твърди, че възрастта и нуждите на децата предполагат издръжка в предявения размер, която другият родител може да поеме.

По същество моли за уважаване на исковете и за присъждане на разноски.

В срока по чл.131 ГПК ответникът НЕ депозира писмен отговор. В о.с.з. не се явява, не се представлява, не изразява писмено становище по исковете.

Контролиращата страна – ДСП гр.Д. – не взема конкретно отношение към исковете, не изпраща представител в о.с.з., със социалния си доклад обобщава, че при актуалната им среда в дома на бащата, децата са в риск.

След съвкупна преценка на доказателствата по делото и съобразявайки становището на страните, съдът приема за установено следното от фактическа страна:

По делото не е налице спор, а се потвърждава и от приобщените писмени доказателства, в т.ч. социален доклад, доклад от МСС, удостоверения за раждане и сведения за трудова ангажираност на ищцата, че: Страните са родители са родители на децата Г. и Р., родени на ***г. (близначки); че майката е родител и на още едно дете, с нормативно неустановен произход по бащина линия; че децата и родителите сжителствали заедно до лятото на 2015г., когато, след физически тормоз от ответника, майката напуснала семейното жилище и заминала да работи в Г..

 По делото не е налице спор, а се потвърждава и от приетия социален доклад от ДСП, че след раздялата децата останали в дома, под грижите основно на баба си по бащина линия в ***, като бащата практически бил абдикирал от родителската си функция и не полагал лични и материални грижи за дъщерите си. При социалното проучване е констатирано, че децата не посещават училище, а бащата отказва да контактува с класния ръководител и директора на училището, в което формално са записани. Констатирано е още, че децата имат общи и специфични потребности от медицински грижи, които обаче не са задоволени – децата не са посещавали лекар. Налице са данни и за лека умствена изостаналост на едното момиче. При социалното проучване бащата е отказал да сътрудничи, държал се агресивно и заплашвал служителите на ДСП със саморазправа. Въз основа на тези данни е заключено, че при актуалната им среда децата са в риск.

            На л.69-170 от делото е ситуирана пълната справка за съдимост на ответника, с прилежащите й бюлетини (близо 100 страници), видно от която бащата е криминално проявен, има трайни и системни престъпни прояви, за които е осъждан многократно за умишлени престъпления по НК, сред които за кражби, грабежи, управление на МПС в нетрезво състояние и дори умишлено убийство в съучастие.

            Видно от преписите от съдебни актове, приложени на л.59-67, л.187-192 и л.195 от делото, към момента на образуване на делото ответникът е бил обвиняем по висящи наказателни производства, като към устните състезания вече изпълнява наложеното му ефективно наказание лишаване от свобода.

            На л.204-213 от делото е приложен в оригинал и апостилиран превод, изготвен по нарочно възлагане от ВРС, Международен социален доклад от социалните служби в Република Г.. В него са застъпени констатациите на компетентните длъжностни лица, че ищцата И.М. се е устроила и живее трайно в Република Г., първоначално в Щ., а към момента в Ф.. Същата е трудово ангажирана по трудов договор със срок до м.юли 2017г., който се очаква да бъде продължен. Работното й време е от 13.00 до 18.00часа, а доходите й (от труд и социални помощи), макар неголеми, биха могли да послужат за базисно задоволяване на нуждите на нейните дъщери. Майката е здравно осигурена, заплаща вноските си към ДОО редовно. Разбира се много добре със съседите си, има сестра й брат в М., които при нужда могат да й съдействат. Домът й е с подходящи условия за децата. В заключение социалните работници от Г. изразяват мнение, че за децата Г. и Р. е напълно възможно да бъдат пълноценно отглеждани от майка си в Г., но за целта майката следва да поддържа и подобрява начина си на живот, в която задача социалните работници обещават наблюдение и подкрепа.

Въз основа на изложената фактическа обстановка и съобразявайки становището на страните, съдът достигна до следните правни изводи:

Относно родителските права и местоживеенето на детето  липсва спор както по фактите, така и по същество, което на осн. чл.133, чл.161 и чл.175 ГПК, мотивира извод за тяхната основателност. Нещо повече – ангажираните писмени доказателства свидетелстват за това, че майката притежава нужните родителски качества, финансови средства и материално – битови условия, да задоволи житейските, медицинските и образователните потребности на децата. В тази връзка майката може да разчита на подкрепа от социалните служби в Г., а също и на близки роднини, при нужда. От друга страна се установи, че бащата практически е абдикирал от родителската си функция и не полага лични и материални грижи за дъщерите си. Освен това същият е криминално проявен, многокрано осъждан за умишлени престъпления по НК, сред които за кражби, грабежи, управление на МПС в нетрезво състояние и дори умишлено убийство в съучастие, а към момента на устните състезания изтърпява ефективно наказание „лишаване от свобода”.

Тези данни мотивират извода, че предоставянето на родителските права на ищеца и определяне местоживеенето на детето при него, са в интерес на децата.

По режима: Предоставянето на ефективното упражняване на родителските права на единия родител и необходимостта от контакт на децата с другия, налагат нормиране на параметрите на осъществяване на последния. В тази връзка съдът не може да пренебрегне обстоятелството, че видно от материалите по делото бащата практически е абдикирал от родителската си функция и не полага лични и материални грижи за дъщерите си, същият е криминално проявен, многокрано осъждан за умишлени престъпления по НК, сред които за кражби, грабежи и умишлено убийство, а към момента на устните състезания изтърпява ефективно наказание „лишаване от свобода”. Ето защо в интерес на децата е да бъде определен по – ограничен режим на лични контакти с баща им, спрямо обичайния, но не и в замоления обем от два пъти годишно, който е практически равнозначен на никакъв, защото това ще доведе до неминуемо родителско отчуждение.

По издръжката: Нормата на чл.143, ал.1 СК вменява на всеки родител задължение за издръжка на своето непълнолетно дете. По отношение на размера й следва да бъдат съобразени потребностите на детето, възможностите на родителите и обстоятелството кой от тях полага непосредствена грижа за детето.

В настоящия случай липсва спор за това, че претендирания размер на издръжката съответства на нуждите на детето и възможностите на родителите, поради което иска в тази част следва да се уважи – но като се присъди минималния императивно определен размер на издръжката от 115.00лв. месечно към устните състезания (въз основа на ПМС от 01.01.2017г. за минималната работна заплата в страната).

По иска по чл.127а СК: Решението за пътуване на непълнолетното дете зад граница и респективно за издаване на задграничен паспорт на последното се взема винаги съвместно от двамата родители, независимо дали родителските са предоставени за упражняване само на един тях (чл.127а, ал.1 СК), а при невъзможност за това – с разрешение на районния съд, в рамките на суверенно определени от него срокове и дестинации. Преценката е винаги конкретна, но във всеки случай се обуславя от интересите на детето.

В настоящия случай молбата е инспирирана от безспорно установените по делото трайна уседналост и трудова ангажираност на майката в Г. и липсата на родителска грижа от бащата в Б., където той изтърпява за пореден път ефективно наказание „лишаване от свобода”. Ето защо молбата следва да бъде уважена относно пътувания по маршрута Б. – Г. и обратно, както и до държавите от ЕС, в съответствие с принципа на свободното придвиждане в ЕС и потенциалните потребности на децата в тази връзка.

По незабавното изпълнение: Предвид изричното искане и разпоредбите на чл.127, ал.4 СК и чл.242, ал.1 ГПК следва да бъде допуснато предварително изпълнение на решението – в частта по исковете по чл.127а СК и чл.143 СК, като в останалата част липсва законово основание за предварително изпълнение.

По разноските: Разноски на ищеца не се следват, поради липса на искане.

Ответникът следва да заплати по см. на ВРС сумата 331.20лв. – държавна такса по определения размер на издръжката на децата, на осн. чл.78, ал.6  ГПК.

Воден от горното съдът

Р Е Ш И :

ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права по отношение на децата Г. И. Р., ЕГН********** и Р. И. Р., ЕГН**********, на майката И.К.М., ЕГН**********, на осн. чл.127, ал.2 СК.

ОПРЕДЕЛЯ местоживеене на децата Г. И. Р., ЕГН********** и Р. И. Р., ЕГН**********, при майката майката И.К.М., ЕГН**********, на адрес ***,  на осн. чл.127, ал.2 СК.

ОПРЕДЕЛЯ режим на личните контакти на децата Г. И. Р., ЕГН********** и Р. И. Р., ЕГН**********, с бащата И.Р.С., ЕГН**********, както следва:

всяка първа и трета събота от месеца – от 10.00часа до 16.00часа на същия ден, като бащата взема и връща децата от дома на майката, а при невъзможност – при осъществяване на режима чрез телефон, интернет или други средства за комуникация;

една седмица през зимната и една седмица през пролетната ваканция на децата, с преспиване;

един месец през лятната ваканция на децата, с преспиване, когато майката не ползва правото си на платен годишен отпуск.

ДАВА РАЗРЕШЕНИЕ, заместващо съгласието на бащата И.Р.С., ЕГН**********, децата Г. И. Р., ЕГН********** и Р. И. Р., ЕГН**********, придружавани от своята майка И.К.М., ЕГН**********, да пътуват до Република Г. и държавите от Европейския съюз, за период от три години от влизане в сила на решението, като им се издаде и необходимият задграничнчен паспорт за това, на осн. чл.127а, ал.2 СК.

ОСЪЖДА бащата И.Р.С., ЕГН**********, да заплаща издръжка в полза на децата Г. И. Р., ЕГН********** и Р. И. Р., ЕГН**********, в размер на по 115.00лв. месечно за всяко, с падеж 1-во число на месеца, за който се дължи, считано от образуване на делото - 09.02.2016г. до настъпване на законово основание за промяна или отпадане на задължението, на осн. чл.143 СК.

ДОПУСКА предварително изпълнение на решението, само по исковете по чл.127а СК и по чл.143 СК, на осн. чл.127а, ал.4 СК и чл.242, ал.1 ГПК.

ОСЪЖДА И.Р.С., ЕГН**********, да заплати в полза бюджета на съдебната власт, по сметка на ВРС сумата 331.20лв. – държавна такса по иска за издръжка на децата, на осн. чл.78, ал.6  ГПК.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Окръжен съд – В., в двуседмичен срок от получаване на съобщението.

РАЙОНЕН СЪДИЯ:……………