Определение по дело №380/2020 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 428
Дата: 20 август 2020 г.
Съдия: Деница Цанкова Стойнова
Дело: 20205000600380
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 13 август 2020 г.

Съдържание на акта

 

      О    П    Р    Е    Д    Е    Л    Е    Н    И    Е  № 428

 

гр. Пловдив. 20.08.2020г.

 

 

В  И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

ПЛОВДИВСКИЯТ АПЕЛАТИВЕН СЪД, наказателно отделение, в закрито заседание на двадесети август през две хиляди и двадесета година в състав:   

                

                  

                  ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВАСИЛ ГАТОВ

                                        ЧЛЕНОВЕ: ДЕНИЦА СТОЙНОВА                                                                          

                                                          ВЕЛИНА АНТОНОВА

                                                                                               

                                               

след като се запозна  с докладваното  от съдия Стойнова ВЧНД № 380/20г. по описа на съда, за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на Глава XXII от НПК.

Образувано е по жалба на адв. Р., в качеството й на защитник на подсъдимия Ю.М.Б. против протоколно определение от 29.07.2020г., постановено по НОХД № 63/ 2018г. по описа на ОС – Кърджали, с което е оставена без разглеждане подадена от името на подсъдимия молба с искане за промяна на мярка за неотклонение „Задържане под стража“ и е прекратено производството, образувано по реда на чл.270 от НПК. В жалбата се излагат доводи, че атакуваният акт е неправилен, незаконосъобразен и в противоречие с европейските норми – чл.5 ал.4 от ЕКЗПЧ. На тази база се прави искане да се отмени определението и да се постанови ново, с което да се отмени задържането на подсъдимия за 72 часа, постановено на основание чл.64 ал.2 от НПК с прокурорско постановление от 28.09.2016г.

        ПЛОВДИВСКИЯТ АПЕЛАТИВЕН СЪД, след като се запозна със събраните по делото доказателства, преценени поотделно и в тяхната съвкупност и във връзка с направените оплаквания в жалбата, намира и приема за установено следното:

Жалбата е подадена в законоустановения срок, от надлежно упълномощен от подсъдимия защитник, срещу подлежащ на обжалване съдебен акт, поради което е процесуално допустима, а разгледана по същество е НЕОСНОВАТЕЛНА.

        

       НОХД №63/2018г. по описа на ОС – Кърджали е образувано по внесен обвинителен акт спрямо трима подсъдими, един от които е жалбоподателя Ю.М.Б..

       От негово име, защитникът е сезирал окръжният съд с молба с правно основание чл.270 от НПК – за изменение на взета спрямо подс. Б. мярка за неотклонение „Задържане под стража“ в по-лека такава. Но, безспорно е, че спрямо този подсъдим в хода на наказателното производство не е взета мярка за процесуална принуда от визираните изчерпателно в чл. 58 от НПК, по реда и процедурите, предвидени в закона. Поради това искането с правно основание чл.270 от НПК – за изменение на взета спрямо подсъдимо лице мярка за неотклонение, е лишено от предмет, след като такава мярка изобщо не е била взета. След като подсъдимият не е задържан, съдът е в невъзможност, както да прецени дали задържането му е било законосъобразно, така й дали са налице основания за вземане на по-лека мярка за процесуална принуда, в който смисъл в жалбата са изложени подробни съображения /за липса на обосновано предположение, за характеристични данни, семейно положение на подсъдимия и т.н./.  Или,  окръжният съд няма как да се произнесе по искане за изменение на невзета мярка за неотклонение, а направеното искане в този смисъл следва да се остави без разглеждане, поради липса на предмет на произнасяне. И като е стигнал до същият извод, окръжният съд не е постановил неправилен и незаконосъобразен съдебен акт, който да подлежи на отмяна, както се претендира с въззивната жалба.

       Права е защитата на подсъдимия, че българският съд е обвързан от европейските норми, с пряко и директно действие и конкретно чл.5 §4 от Европейската конвенция за правата на човека и основните свободи /ЕКПЧОС/. И когато в националното законодателство липсва норма, осигуряваща право на едно задържано лице да атакува законността на задържането си, то може да се позове на посочената норма от ЕКЗПЧ. Същата и изобилната съдебна практика по приложението й говорят, че всеки арестуван, задържан има правото да поиска незабавен съдебен контрол върху задържането и да бъде освободен, ако няма законово основание за лишаването му от свобода. Налична е изобилна практика на Съда в С., според която допустимостта на съдебния контрол върху ареста задължително се предпоставя от реализирано на практика задържане на лицето, респективно, продължаване на такова задържане. Ето защо в казуса чл.5 §4 от ЕКЗПЧ е неприложим. Защото, тази норма е приложима само спрямо лишени от свобода лица и не се прилага преди задържането или след освобождаването на лицето. Няма спор, че Б. не е бил задържан изобщо никога, че издаденото постановление за 72 – часовото му задържане  не е породило своето правно действие, поради което съдебен контрол върху едно евентуално, възможно, бъдещо и несигурно задържане на подсъдимия е недопустим, а такъв контрол за формална законосъобразност на издадено постановление на прокурора не е предвидено в националното законодателство да се извършва от съд, а само от прокурор от по-горестоящата прокуратура – чл.200 от НПК.

       Друг е въпроса и не може да има спор по това, че ако подс. Б. бъде предаден от компетентните органи на К. Н. по силата на издадената ЕЗА и се намира на територията на РБ. и спрямо него се предприемат мерки за процесуална принуда, съответно, ако бъде задържан по силата на издаденото през 2016г. постановление, той ще разполага с правото да оспорва законността на задържането си пред съд, както по силата на националните разпоредби, така и по силата на пряко приложимите, обвързващи страната ни европейски норми.             

        Мотивиран от всичко изложено до тук, ПЛОВДИВСКИЯТ АПЕЛАТИВЕН СЪД :

 

                  О    П    Р    Е    Д    Е    Л    И :

        

        ПОТВЪРЖДАВА протоколно определение от 29.07.2020г., постановено по НОХД № 63/ 2018г. по описа на ОС – Кърджали.

 ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване и протестиране.

                                         

 

                                                  

                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                 

 

 

 

 

 

                                                                                                  

                                                             ЧЛЕНОВЕ :