Решение по дело №8133/2017 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1787
Дата: 21 март 2018 г. (в сила от 18 декември 2018 г.)
Съдия: Рени Христова Коджабашева
Дело: 20171100508133
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 27 юни 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

                 Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

                                          гр. София, 21.03.2018 г. 

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГК, ІV- Б въззивен състав, в публично съдебно заседание на осми март през две хиляди и осемнадесета година в състав:   

                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: Рени  Коджабашева

                                                    ЧЛЕНОВЕ: Станимира  Иванова

                                                    мл. съдия  Васил  Александров

при участието на секретаря Капка Лозева, като разгледа докладваното от съдия Коджабашева гр. дело № 8133 по описа за 2017 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

           

Производството е по реда на чл.258 и сл. ГПК.

С Решение от 18.04.2017 г., постановено по гр.д.№ 18511/ 2015 г. на Софийски районен съд, ІІ ГО, 53 състав, е допусната ДЕЛБА между съделителите „С.” ЕООД- гр. София /ЕИК*******/ и М.Р.Г. /ЕГН **********/ на недвижим имот, представляващ МЕЗОНЕТ- тип Б, находящ се в гр. София, район „Изгрев”, ул.„********, разположен на първи и втори мансардни етажи в шест-етажната масивна жилищна сграда, състояща се от сутерен /мазета и гаражи/, партер, офисен етаж, три жилищни и два мансардни етажа, находяща се в град София, СО- Район „Изгрев”, ул.„********, първо ниво на кота +13.75 метра и второ ниво на кота +16.50 метра, с обща застроена площ от 205.10 кв.м, състоящ се на първо ниво от: входно антре, кухня, дневна- трапезария, спалня, баня с тоалетна, една тераса и един балкон; на второ ниво, състоящ се от: антре, три спални, баня с тоалетна, мокро помещение, дрешник и килер, при граници на първото ниво: стълбищна клетка, първо ниво на мезонет- тип А, двор, ул.„Атанас Далчев” и ул.„********”, и при граници на второ ниво: помещение за ревизия, второ ниво на мезонет- тип А, двор, ул.„Атанас Далчев” и ул. „********”, заедно с МАЗЕ № 2 с площ от 4.40 кв.м, при граници: подземна улица, мазе № 3, двор и помещение на абонатна станция, и заедно със съответните принадлежащи към мезонета идеални части от общите части на сградата и от правото на строеж върху урегулирания поземлен имот, в който е построена сградата, целият с площ от 680 кв.м, който имот- съгласно действащия подробен устройствен план съставлява парцел VII- 1442 от кв.62 по плана на гр. София, м.„Изток”, при граници: ул.„Атанас Далчев”, ул.„********” и от две страни- парцел, отреден „за ОЖС“ /общинско жилищно строителство/, и магазини, при следните делбени квоти: 1/2 идеална част- за „С.” ЕООД- гр. София /ЕИК*******/, и 1/2 идеална част- за М.Р.Г. /ЕГН **********/.

Постъпила е въззивна жалба от съделителя М.Р.Г., в която са изложени оплаквания за неправилност и необоснованост на постановеното от СРС решение, с искане да бъде постановена отмяната му и да бъде постановено решение за отхвърляне на предявения по делото делбен иск.

Въззиваемата страна „С.” ЕООД- гр. София оспорва жалбата и моли постановеното от СРС решение като правилно да бъде потвърдено.

Производството е делбено във фаза по допускане на делбата.

Софийски градски съд, като обсъди събраните по делото доказателства, становищата и доводите на страните, съгласно разпоредбата на чл.235, ал.2 ГПК, намира от фактическа и правна страна следното:

Жалбата, с която е сезиран настоящият съд, е подадена в срока по чл.259, ал.1 ГПК и е процесуално допустима, а разгледана по същество е неоснователна.

Съгласно чл.269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта- в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от посоченото в жалбата.

Атакуваното първоинстанционно решение е валидно и допустимо, а по същество- правилно, поради което и следва да бъде потвърдено.

Предявеният от „С.“ ЕООД иск за съдебна делба е основателен.

Въз основа на събраните по делото писмени доказателства, преценени съвкупно, безспорно се установява наличието на имуществена общност между страните по делото, легитимиращи се като собственици на по 1/2 идеална част от процесния недвижим имот- мезонет в сградата на ул.„******** в гр. София, ведно с принадлежности.

Съделителят М.Г. /ответник по делбения иск/ е купувач на процесния имот: МЕЗОНЕТ- тип Б, находящ се на І и ІІ мансардни етажи в сградата на ул.„******** в гр. София, придобит по силата на сключен на 17.09.2003 г., през времетраенето на брака му със С.П.Г./сключен през 1981 г.- според посоченото в приложения брачен договор/ договор за покупко- продажба, оформен с Нотариален акт за покупко- продажба на недвижими имоти в груб строеж № 48, том IV, peг.№ 11386, дело № 495/ 2003 г. на софийски нотариус с peг.№ 260 на НК.

Съделителят „С.“ ЕООД- гр. София е купувач на 1/2 идеална част от имота, придобита в резултат на извършена през периода 2.09.2013 г.- 2.10.2013 г. публична продан, приключила с Постановление за възлагане на недвижим имот от 16.10.2013 г., издадено по изп. дело № 2010844 0401933 на ЧСИ С.Я. с рег.№ 844 на КЧСИ, по силата на което му е възложен недвижим имот, представляващ 1/2 идеална част от самостоятелен обект в сграда, представляващ МЕЗОНЕТ- тип Б, находящ се в град София, район „Изгрев”, ул.„********, а именно процесният имот, за който е заплатена сумата 72 005 лв. Според събраните в делбения процес доказателства възлагателното постановление е влязло в сила и въз основа на него е извършено вписване в имотния регистър на 19.08.2014 г., видно от приложената справка за вписване по персоналната партида на длъжника по изпълнението С.Г./л.43 от делото на СРС/. Постановлението на съдебния изпълнител за възлагане на имота е едностранен властнически акт, с който се удостоверява, че определен недвижим имот е възложен на купувача, при определена цена. От деня на влизане в сила на постановлението за възлагане /чл.496, ал.2, изр.1 ГПК/ купувачът придобива всички права, които длъжникът е имал върху имота, т.е. възлагането има вещноправно прехвърлително действие. Това определя придобиването чрез публична продан като самостоятелен специфичен придобивен способ по смисъла на чл.77 ЗС. С оглед предвиденото, че купувачът придобива всички права, които длъжникът е имал върху имота /чл.496, ал.2 ГПК/, както и с оглед възможността третите лица да защитават правата си върху продаден на публична продан имот с иск за собственост /чл.498, ал.2, изр.2 ГПК/, публичната продан се характеризира като  деривативен  придобивен способ,  при който,  за разлика от

                                               Л.2 на Реш. по гр.д.№ 8133/ 2017 г.- СГС, ГК, ІV- Б с-в

 

гражданскоправните сделки, няма договаряне между страните. Проданта на имота на длъжника се извършва независимо от неговата воля, при спазване на формалните изисквания за поредицата от процесуални действия и актове на съдебния изпълнител, водеща в съвкупност до крайния му властнически акт, имащ вещноправни последици. Публичната продан се концентрира в рамките на образуваното срещу длъжника изпълнително производство и макар всяко едно от процесуалноправните действия от фактическия й състав да има своето значение за осъществяване на този способ, то възлагането на имота с постановлението на съдебния изпълнител, обусловено от внасяне на дължимата сума от купувача, е правопораждащият юридически факт за придобиване на правото на собственост. Разпоредбите на Глава Четиридесет и трета ГПК гарантират именно осъществяването на фактическия състав на публичната продан като способ за принудително изпълнение и правото на купувача да придобие собствеността върху продавания недвижим имот след плащане на цената и влизане в сила на постановлението за възлагане, т.е. едновременно и като способ за придобиване на правото на собственост.

Предвид горните съображения, правилно е прието от първо-инстанционния съд, че цитираното възлагателно постановление е влязло в сила и легитимира съделителя „С.“ ЕООД /предявил делбения иск/ като собственик на 1/2 идеална част от делбения имот. Това е така, тъй като подадената от длъжника по изпълнението С.Г.на 28.10.2013 г. жалба срещу това постановление е отхвърлена с Решение № 8717/ 05.08.2014 г. по ч.гр.д.№ 904/ 2014 г. на СГС, TO, VI- 2 състав /л.546- л.550 от приложеното изп. дело/, което е окончателно /чл.437, ал.4 ГПК/, а подадената от третото за изпълнението лице М.Г. на 28.10.2013 г. жалба /вх.№ 51662/ 28.10.2013 г./ е върната, поради неизпълнението на указания за отстраняване на нередовности, с разпореждане на ЧСИ от 26.11.2013 г., обективирано върху молба на жалбоподателя с вх.№ 56226/ 21.11.2013 г. /подадена от Св. Г./, което е съобщено на съпругата му С.Г.на 7.05.2014 г., видно от съдържанието на молба вх.№ 15464/ 10.04.2014 г. и ръкописните отбелязвания върху нея /л.466 от приложеното изп. дело/, т.е. разпореждането на ЧСИ от 26.11.2013 г. е влязло в сила преди датата, отбелязана от ЧСИ като дата на влизане в сила на възлагателното постановление. Следва да се отбележи в тази връзка, че въззивникът, позоваващ се на неприключило обжалване на възлагателното постановление, не представя доказателства да е подал частна жалба срещу цитираното разпореждане на ЧСИ за връщане на жалбата му по чл.435 ГПК, предвид въведените в хода на делбения процес твърдения, че му е известно постановяването на такова преграждащо обжалването разпореждане. Поради това и ирелевантно за преценката относно стабилитета на възлагателното постановление е твърдяното наличие на подадена от Г. жалба по чл.435, ал.3 ГПК.

Ирелевантно за приемане на горните изводи е и наличието на подадена от Н.М.Г.- в качеството на присъединен ипотекарен кредитор /според молбата й за конституиране от 28.08.2014 г.- л.561 от изп. дело/, жалба срещу действията на ЧСИ по чл.435, ал.3 ГПК /л.555 от изп. дело/, тъй като от една страна подаването на тази жалба следва влизането в сила на възлагателното постановление на 5.08.2014 г. и вписването му в книгите за вписвания към имотния регистър, извършено на 19.08.2014 г., и от друга страна- като присъединен кредитор Н. Г. не е включена в изчерпателно определения кръг на участниците в изпълнителния процес, легитимирани да обжалват този акт на ЧСИ.

Видно от книжата по делото, изпълнително дело № 20108440401933 на ЧСИ С.Я. с рег.№ 844 на КЧСИ е образувано по молба на взискателяК.И.А.въз основа на издаден по гр.д.№ 25592/ 2010 г. на СРС, 58 състав срещу С.П.Г.изпълнителен лист за заплащане на посочените в листа суми, като по изпълнителното дело са присъединени като взискатели и Държавата- относно публични държавни вземания /удостоверение на НАП от 10.09.2010 г./, И.А.П., „Н.” ООД и Г. Б. С.- за събиране на вземанията по изпълнителен лист, издаден по гр.д.№ 14850/ 2011 г. на СГС, I ГО, 14 състав.

В рамките на соченото принудително изпълнение въз основа на издадено от ЧСИ на 8.09.2010 г. постановление върху процесния недвижим имот е наложена възбрана, вписана по персоналната партида на С.Г./длъжник по изпълнението/ на 16.11.2010 г.- съгласно справка по лице, издадена от Служба по вписванията- гр. София за периода 1.01.1992 г.-15.02.2017 г. /л.40/, и писмо изх.№ 31567/ 10.11.2010 г. на ЧСИ С.Я., рег.№ 844 на КЧСИ /л.42- л.57/, приети като неоспорени от ответника.

Според представения като доказателство по делото Брачен договор от 12.04.2013 г., вписан в АВп на 12.04.2013 г. /акт 156, том IV, вх. рег.№ 16382/ 2013 г./, между съделителя М.Р.Г. и съпругата му С.П.Г.е сключен брачен договор, уреждащ имуществените им отношения относно придобити през време на брака им недвижими имоти, включая и МЕЗОНЕТ- тип Б, находящ се в гр. София, Район „Изгрев”, ул. „******** /процесния имот/, за който двамата са се споразумели да остане изключителна собственост на съпруга М.Р.Г. /л.25- л.26 от делото на СРС/.

При тези данни и доказателства се налага приемането на извод, че процесният имот е бил придобит през 2003 г. при условията на съпружеска имуществена общност между С.П.Г.и М.Р.Г. /чл.19, ал.3 СК- 1985 г. /отм.//, която била прекратена в резултат на проведено за събирането на личен дълг на съпругата принудително изпълнение, в рамките на което е извършена публична продан на притежаваната от същата 1/2 идеална част от имота, приключила с влязло в сила възлагателно постановление, издадено от ЧСИ на 16.10.2013 г. и влязло в сила на 5.08.2014 г., когато е постановено цитираното съдебно решение в производство по чл.435, ал.3 ГПК. Съгласно нормата на чл.27, ал.4 СК изпълнението, насочено от кредитор срещу вещ- съпружеска имуществена общност, по реда на Глава ХХІV от ГПК за личен дълг на единия от съпрузите, прекратява общността върху тази вещ, тоест в случая бездяловата съпружеска имуществена общност /СИО/ е трансформирана в обикновена съсобственост, като притежаваната от С.Г.1/2 идеална част е придобита от наддавача в публична продан „С.“ ЕООД, комуто е възложена с влязлото в сила възлагателно постановление, а другата 1/2 идеална част е останала индивидуално притежание на съпруга М.Г..

Неоснователно е въведеното от последния възражение срещу допускане делбата на процесния апартамент- мезонет, основано на твърдението, че е негов изключителен собственик, тъй като придобил притежавания от съпругата си С.П.дял по силата на сключения през 2013 г. брачен договор. Правилно е прието от първоинстанционния съд, че сключеният съгласно чл.37, ал.3 СК на 12.04.2013 г. брачен  договор- като валидно сключен

                                              Л.3 на Реш. по гр.д.№ 8133/ 2017 г.- СГС, ГК, ІV- Б с-в

 

с указаните в чл.38 и чл.39, ал.1 СК съдържание и форма е проявил регламентираното в чл.40, ал.1 СК правно действие на 12.04.2013 г., когато е бил сключен и съответно- вписан. Този договор, обаче, е непротивопоставим както на взискателя по изпълнителното дело, така и на съделителя „С.“ ЕООД /наддавач в публичната продан/, легитимиращ се с влязло в сила възлагателно постановление, тъй като съгласно нормите на чл.452 ГПК, уреждащи действието на запора и на възбраната по отношение на взискателя, когато изпълнението е насочено върху имот, недействителността има действие за извършените от длъжника след вписване на възбраната разпореждания с възбранения имот- чл.452, ал.2 ГПК, какъвто е настоящият случай, а също и тъй като на взискателя и на присъединилите се кредитори не могат да се противопоставят прехвърлянето и учредяването на вещни права, които не са били вписани преди възбраната- съгласно чл.453, т.1 ГПК. В случая възбраната на продаваемата 1/2 идеална част от процесния имот- мезонет, е била вписана на 16.11.2010 г. /въз основа на издадено от ЧСИ на 8.09.2010 г. постановление/, а процесният брачен договор е сключен и вписан в АВп на 12.04.2013 г., поради което и извършеното с него от страна на длъжника С.Г.разпореждане се явява недействително по отношение на взискателите по изпълнението и се явява ирелевантно към преценката за легитимацията на съделителя „С.“ ЕООД като собственик на част от процесния имот.

При това положение, тъй като съделителят „С.“ ЕООД валидно е придобил права върху 1/2 идеална част от процесния недвижим имот- мезонет в гр. София, делбата му, която е допустима, правилно е допусната между него и съделителя М.Г., притежаващ другата 1/2 идеална част от имота.

При тези съображения, поради съвпадане изводите на двете съдебни инстанции по съществото на делбения спор обжалваното първофазно делбено решение, което е правилно, следва да бъде потвърдено.

Разноски за въззивното производство не са поискани, поради което и такива с настоящото въззивно решение не следва да бъдат присъждани.

Водим от горното,  СОФИЙСКИ  ГРАДСКИ  СЪД

 

   

                                        Р       Е       Ш       И   :     

 

 

ПОТВЪРЖДАВА Решение от 18.04.2017 г., постановено по гр.д.№ 18511/ 2015 г. на Софийски районен съд, ІІ ГО, 53 състав.

Решението може да се обжалва с касационна жалба в 1- месечен срок от съобщаването му на страните пред Върховния касационен съд.

 

 

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                      ЧЛЕНОВЕ: 1.                           

 

 

                                                                         2.