Решение по дело №602/2021 на Районен съд - Кюстендил

Номер на акта: 260490
Дата: 22 декември 2021 г. (в сила от 11 юли 2022 г.)
Съдия: Андрей Николов Радев
Дело: 20211520100602
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 1 април 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е 

№ 260490

гр. Кюстендил,22.12.2021 год.

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Кюстендилският районен съд, гражданска колегия, в закрито заседание на петнадесети декември две хиляди и двадесет и първа година, в състав :

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: АНДРЕЙ РАДЕВ

 

при участието на съдебният секретар-протоколист ЯНКА АНГЕЛОВА,като разгледа докладваното от съдия РАДЕВ  гр.д.№ 602/2021 год., за да се произнесе, взе в предвид следното:

 

„ТУПЛЕКС“ЕООД,ЕИК *********,седалище и адрес на управление на дейността-с.Казичене,област София,Община Столична,Фармапарк № 1,съдебен адрес-***,чрез адв.Т.Т.от САК, е предявило против В.С.Д.,ЕГН ********** ***,искове да бъде признато за установено по отношение на ответника,че предоставеното му от ищцовото ТД по време на изпълнение на трудов договор № 111/1.12.2018 год. работно облекло,състоящо се от ватиран зимен комплект от промазан плат ZETA1,включващ един брой зимно яке размер L и един брой зимен гащеризон размер L на обща стойност 57.42 лв. без ДДС,както и зимни обувки SARDEGNA S3 SRC с размер 43 на стойност 46.25 лв. без ДДС са собственост на ищеца и да бъде осъден да му предаде владението върху същите.

 

Ответникът не е взел становище в срока за отговор по иска и обстоятелствата,на кито се основава,като в депозираната преди датата на заседанието молба от процесуалният му представител не се спори по възникването и прекратяването на трудовото правоотношение между страните,искътсе оспорва с твърдение,че процесните вещи са предадени на служител на ищеца след прекратяване на трудовото правоотношение.

 

КРС,след като обсъди при усл.на чл.235,ал.2 и 3 ГПК събраните по делото доказателства,приема за установено следното:

 

На 10.12.2018 год. между страните бил подписан трудов договор № 111/10.12.2018 год./л.8/,по силата на който ответникът приел да изпълнява длъжността „склададжия“с място на работа-гр.софия,кв.Казичене,ул.“Фармапарк“№ 1,за пълно работно нвреме,уговорено трудово възнаграждение и за срок от 6-шест месеца с такъв размер изпитателен срок в полза на работодателят.На датата на сключване на договора ответникът получил и екземпляр от длъжностната си характеристика /л.9-10/,а на 21.12.2018 год. ответникът получил и процесното работно облекло,което удостоверил с полагането на подпис в съответна отчетна форма /л.11-12/.Облеклото,видно от фактура № **********/05.01.2018 год.,изд.от „Бултекс 99“ЕООД било закупено от това дружество от ищцовото.Ищцовото ТД имало изготвен Правилник за вътрешния трудов ред /л.21-29/,който по силата на заповед № 1/01.01.2016 год./л.30/ бил изменен като работодателят въвел н нормата на чл.21 срок за ползване на работно облекло предоставено от работодателят,съответно за якетата-24 месеца,гащеризоните-24 месеца,обувките-18 месеца и тениските 6 месеца.На 09.02.2019 год. ищецът ,чрез управителят си издал Заповед за прекратяване на трудовия договор с ответникът /л.16/,поради неявяване на работа в продължение на три последователни дни на осн.чл.71,ал.1 КТ.Няма данни и доказателства кога тази заповед е връчена на ответникът, като същият чрез процесуалният си представител в депозираната преди датата на съдебното заседание молба признава,че е узнал за издаването и.Няма доказателства в подкрепа на твърдението на ответникът,че след прекратяването на правоотношението е предал процесните вещи на служител на ищцовото дружество.

 

Горната фактическа обстановка се установява и доказва от посочените доказателства, а останалите като неотносими към спора съдът не обсъжда.

 

От установената фактология се налага извод за основателност на исковата претенция,поради което същата ще се уважи.Мотивите на съда са следните:

 

Разпоредбата на чл. 284,ал.1 от КТ вменява на работодателя задължението да осигурява на работниците и служителите безплатно работно и униформено облекло при условия и по ред, установени от Министерския съвет или в колективния трудов договор. В ал.2 на същата разпоредба е уредено насрещното задължение на работниците и служителите да носят през работното време работното си или униформено облекло и да го опазват като имущество на работодателя.Цитираната разпоредба е обща. Специална регламентация на реда, начина и условията за предоставяне на безплатно работно и униформено облекло се съдържа в подзаконовия акт, издаден от Министерския съвет по делегирана компетентност - Наредбата за безплатното работно и униформено облекло / утвърдена с Приета с ПМС № 10 от 21.01.2011 г., обн., ДВ, бр. 9 от 28.01.2011 г./

 

 

 

 

Така нормата на чл. 14,ал.1 от НБРУО /Чл. 14. (1) Работникът или служителят връща на работодателя предоставеното му работно и/или униформено облекло: 1. при прекратяване на трудовото правоотношение;/предвижда задължение за работникът при прекратяване на трудовия договор да върне полученото работно облекло.

 

Формулировката на разпоредбата дава основание да се приеме, че изискуемостта на съдържащото се в нея задължение настъпва с прекратяване на трудовото правоотношение, защото от тази дата отпада основанието за ползване на предоставеното работно облекло – занапред работника няма да престира работна сила за същия работодател, при което да е необходимо да опазва личното си облекло –чл.13,т.3 от Наредбата.До прекратяване на трудовото правоотношение работникът ползва облеклото по силата на трудовоправната връзка и посоченото по-горе задължение на работодателят, това ползване не е владение.След прекратяване на трудовоправната връзка работникът владее вече облеклото,което е вещ по дефиниция, без основание,поради което и квалификацията на иска е по чл.108 ЗС.

 

В казуса бе безспорно установено,че на основание на възникнало между страните валидно трудово правоотношение ищцвото ТД е закупило за собствена сметка работно облекло, което на осн.чл.296,ал.1 КТ е предоставило безплатно на ответникът.Няма спор по делото,че трудовото правотношение между страните е прекратено,като съдът отбелязва че въпреки липсата на изрични писмени доказателства установяващи връчването на уволнителната заповед на ответникът последният в писменото си становище преди датата на съдебното заседание не спори по това,че същата му е известна, най-малкото тя е получена от него с връчването на преписите от ИМ и приложенията в настоящото производство,едно от които е именно процесната.Няма данни и доказателства законосъобразността на уволнителната заповед да е била предмет на съдебен контрол,такъв не може да се упражни в настоящото производство.Няма данни и доказателства,за създадена от ищеца като работодател възможност по смисъла на чл.14,ал.2 от Наредбата ответникът да задържи облеклото при определени условия,поради което е бил длъжен да го върне,не е сторил това поради което предявеният иск е основателен и ще се уважи.

С уважаването на искът съдът ще присъди на ищцовото ТД сторените по делото разноски-платената държавна такса от 100-сто лева и адвокатското възнаграждение от 720.00-седемстотин и двадесет лева.

Водим от горното и на осн.чл.108 ЗС,съдът

 

                                    Р  Е  Ш  И :

 

ПРИЗНАВА ЗА УСТАНОВЕНО по отношение на В.С.Д.,ЕГН ********** *** ,че „ТУПЛЕКС“ЕООД,ЕИК *********,седалище и адрес на управление на дейността-с.Казичене,област София,Община Столична,Фармапарк № 1,че предоставеното му от последното по време на изпълнение на трудов договор № 111/1.12.2018 год.,сключен между тях,работно облекло,състоящо се от ватиран зимен комплект от промазан плат ZETA1,включващ един брой зимно яке размер L и един брой зимен гащеризон размер L на обща стойност 57.42 /петдесет и седем и четиредесет и два/лв. без ДДС,както и зимни обувки SARDEGNA S3 SRC с размер 43 на стойност 46.25 /четиредесет и шест и двадесет и пет/лв. без ДДС са собственост на „ТУПЛЕКС“ЕООД,ЕИК *********,седалище и адрес на управление на дейността-с.Казичене,област София,Община Столична,Фармапарк № 1 и ОСЪЖДА В.С.Д.,ЕГН ********** *** ДА ПРЕДАДЕ владението на гореописаните на „ТУПЛЕКС“ЕООД,ЕИК *********,с посочени по-горе данни.

 

ОСЪЖДА В.С.Д.,ЕГН ********** *** ДА ЗАПЛАТИ на „ТУПЛЕКС“ЕООД,ЕИК *********,седалище и адрес на управление на дейността-с.Казичене,област София,Община Столична,Фармапарк № 1,сумата от 820.00-осемстотин и двадесет лева,представляващи сторените от последното разноски по воденото на делото.

 

Решението подлежи на обжалване с въззивна жалба пред Окръжен съд Кюстендил в 14-дневен срок от съобщаването му на страните чрез връчване на преписи.

 

                                   РАЙОНЕН СЪДИЯ: