Решение по дело №2070/2018 на Районен съд - Перник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 22 март 2019 г. (в сила от 24 април 2019 г.)
Съдия: Валери Митков Ненков
Дело: 20181720202070
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 ноември 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

                     Р Е Ш Е Н И Е

                  В   И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

                                       22.МАРТ.2019година

Номер  101                                                                                           гр. Перник

Пернишки  районен съд                                                                  01- Н. състав

На  19.ІІ.                                                                                        година  2019г.

В  открито  съдебно заседание в следния състав:

                                                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ :  Валери   Ненков

                                                                                                       ЧЛЕНОВЕ :

                                                                                                       СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ :

Секретар: Антоанета Василева

ПРОКУРОР    

                Като разгледа докладваното от Председателя  АНД № 02070 по  описа  на съда за 2018година, за да се произнесе  взе предвид следното:

       Производството е по чл.59 и сл. от   ЗАНН    

               Образувано е  по  жалба на  К.М.А.-ЕГН **********/***/ против  Наказателно постановление № 18-1158-003807/17.Х.2018г. на Началник Сектор ПП-ОД-МВР-Перник с което  на  жалбоподателя е  наложено  наказание: “Глоба  в  размер на  150лв.  на  осн. чл.179 ал.1 т.4 от  ЗДвП/отм. 20.V.2018г.ДВ Бр.2 2018г./   за   извършено  нарушение   по  чл.101  ал.3  т.8   от  ЗДвП/изм.20.V.2018г.ДВ Бр.2 2018г./, затова, че  на 18.VІІІ.2018год.  в 22,25ч. в гр.Перник  по ул.”Св.Св.Кирил и Методий” с посока от кръстовище “Пашов” към кв.”Проучване”, управлява л.а “Фолксваген Голф” рег. № *******,собственост на М.Д.А. *** и при извършена проверка на около 100метра преди магазин  “Била” се установи,че автомобила е със значителна техническа неизправност, НЕ свети къса светлина на Ляв фар в тъмната част на денонощието. Водача отстрани повредата на място.

                В Жалбата, са изтъкнати съображения   за  незаконосъобразност и неправилност на наказателното постановление, поради което се моли  същото да бъде отменено.

      Жалбоподателя редовно призован НЕ  се явява лично в  съдебно заседание, изпраща за представител адв.В.К.-ПАК.

      Въззиваемата страна, редовно призована представител не изпраща.

       Свидетелите по  акта- М.С.К. и И.Б.С. се явяват в съдебно заседание,като  поддържат  изцяло приложения АУАН

      Пернишки  районен съд, като съобрази доказателствата събрани по делото, както и предвид  становищата  на страните по реда на чл. 14 и 18 от НПК, намира за установено  следното :

 

   Жалбата  е подадена  в срок  по чл.59 ал.2 от ЗАНН, от  надлежно процесуално  легитимирано лице с правен интерес, като по същество  същата ОСНОВАТЕЛНА,макар и по съображения изрично НЕ изтъкнати.

      С Акт  Серия Д № 0719137/18.VІІІ.2018г. съставен   отМ.С.К. е посочено, че    жалбоподателя К.М.А.-ЕГН ********** на 18.VІІІ.2018год. в 22,25ч. в гр.Перник по ул.”Св.Св.Кирил и Методий” с посока от кръстовище “Пашов” към кв.”Проучване”, управлява л.а “Фолксваген Голф” рег. № *******,собственост на М.Д.А. *** и при извършена проверка на около 100метра преди магазин  “Била” се установи,че автомобила е със значителна техническа неизправност, НЕ свети къса светлина на Ляв фар в тъмната част на денонощието. Водача отстрани повредата на място-нарушение на чл.101  ал.3  т.8   от  ЗДвП/изм.20.V.2018г.ДВ Бр.2 2018г./ /чл. 101. (1) При възникване по време на движение на повреда или неизправност в пътно превозно средство, която застрашава безопасността на движението, водачът е длъжен да спре и да вземе мерки за нейното отстраняване. В този случай, ако спряното пътно превозно средство се намира в обхвата на пътното платно, водачът, когато се намира извън превозното средство, трябва да е облечен със светлоотразителна жилетка.(2) Когато отстраняването на повредата или неизправността на място е невъзможно, водачът може да придвижи пътното превозно средство на собствен ход до място за тяхното отстраняване, но само след като вземе необходимите мерки за безопасност на движението.(3) Разпоредбите на ал. 2 не се прилагат при следните повреди или неизправности:   8. липсват или са неизправни предвидените светлинни устройства или светлоотразители при движение през нощта;/

         Въз основа на горепосоченият Акт е издадено Наказателно постановление № 18-1158-003807/17.Х.2018г. на Началник Сектор ПП-ОД-МВР-Перник с което  на  жалбоподателя е  наложено  наказание: “Глоба  в  размер на  150лв.  на  осн. чл.179 ал.1 т.4 от  ЗДвП/отм. 20.V.2018г.ДВ Бр.2 2018г./ /чл. 179. (1) Наказва се с глоба в размер 150 лв.:1. водач, който не е означил по установения начин принудително спряло на платното за движение пътно превозно средство или не е взел мерки за своевременното отстраняване на превозното средство от платното за движение, ако от това е създадена непосредствена опасност за движението;2. който изхвърля, оставя или разпилява по пътя предмети или вещества, които създават опасност за движението;3. собственик или длъжностно лице, което допуска в движението по пътищата пътно превозно средство, чиято конструкция е изменена без съответното за това разрешение;  4. който управлява технически неизправно моторно превозно средство, на което поради характера на неизправността е забранено движението по пътя, включително и до място за нейното отстраняване;/    за   извършено  нарушение  по чл.101  ал.3  т.8   от  ЗДвП/изм.20.V.2018г.ДВ Бр.2 2018г./ /чл. 101. (1) При възникване по време на движение на повреда или неизправност в пътно превозно средство, която застрашава безопасността на движението, водачът е длъжен да спре и да вземе мерки за нейното отстраняване. В този случай, ако спряното пътно превозно средство се намира в обхвата на пътното платно, водачът, когато се намира извън превозното средство, трябва да е облечен със светлоотразителна жилетка.(2) Когато отстраняването на повредата или неизправността на място е невъзможно, водачът може да придвижи пътното превозно средство на собствен ход до място за тяхното отстраняване, но само след като вземе необходимите мерки за безопасност на движението.(3) Разпоредбите на ал. 2 не се прилагат при следните повреди или неизправности:   8. липсват или са неизправни предвидените светлинни устройства или светлоотразители при движение през нощта;/

      Съдът, извършвайки служебна проверка на съставения акт за установяване на административно нарушение и издаденото въз основа на него наказателно постановление  направи следните правни изводи:     

       Воденото производство е от административно наказателен характер. Същественото при него е да се установи има ли извършено деяние, което да представлява административно нарушение (по смисъла на чл.6 ЗАНН), дали това деяние е извършено от лицето посочено в акта и НП и дали е извършено от него виновно.

    Тези предпоставки следва да бъдат установени и доказани от административно наказващия орган, като представител на административно наказателното обвинение.

    Следва да се има предвид също така, че отразеното в акта за констатиране на административното нарушение не  се счита за доказано,  т. е. за безспорно установено.

    Това е така, тъй като по силата на чл.84 ЗАНН в административно наказателното производство са приложими правилата на НПК, а съгласно чл.16 НПК обвиняемият (в административно наказателното производство това е лицето, посочено като нарушител) се счита за невинен до доказване на противното.

    Това означава, че в тежест на административно наказващия орган (по аргумент от чл. 84 ЗАНН във връзка с чл.103 ал.1 НПК), тъй като именно той е субекта на административно наказателното обвинение, е да докаже по безспорен начин пред съда с всички допустими доказателства, че от обективна страна  има административно нарушение и че от субективна страна  е извършено виновно от лицето, посочено като нарушител. 

    Същевременно административно наказващият орган следва да установи, че в хода на административно наказателната процедура (по съставяне на акта и издаване на НП) са били спазени всички процесуални изисквания  в конкретност- разпоредбите на чл.42 /”чл.42.Актът за установяване на административното нарушение трябва да съдържа:1. собственото, бащиното и фамилното име на съставителя и длъжността му;2. датата на съставяне на акта;3. датата и мястото на извършване на нарушението;4. описание на нарушението и обстоятелствата, при които е било извършено; 5.законните разпоредби, които са нарушени;6. собственото, бащиното и фамилното име и възрастта на нарушителя, точния му адрес и местоработата, единен граждански номер;7. имената и точните адреси на свидетелите, единен граждански номер;8. обясненията или възраженията на нарушителя, ако е направил такива;9. (доп. - ДВ, бр. 59 от 1992 г.) имената и точните адреси на лицата, които са претърпели имуществени вреди от нарушението, единен граждански номер;10. опис на писмените материали и на иззетите вещи, ако има такива, и кому са поверени за пазене.”/  и чл.57/”чл.57.(1)Наказателното постановление трябва да съдържа:1. собственото, бащиното и фамилното име и длъжността на лицето, което го е издало;2. датата на издаването и номерата на постановлението;3. датата на акта, въз основа на който се издава, и името, длъжността и местослуженето на актосъставителя;4. собственото, бащиното и фамилното име на нарушителя и точния му адрес, единен граждански номер;5. описание на нарушението, датата и мястото, където е извършено, обстоятелствата, при които е извършено, както и на доказателствата, които го потвърждават; 6.законните разпоредби, които са били нарушени виновно;7. вида и размера на наказанието;8. вещите, които се отнемат в полза на държавата;9. размера на обезщетението и на кого следва да се заплати;10. дали наказателното постановление подлежи на обжалване, в какъв срок и пред кой съд”/ ЗАНН, каквито съществени процесуални нарушения в конкретния случай в АУАН  СЕ констатираха от съда, а именно:

       Конкретно относно, посочено нарушение  за   което на жалбоподателя  му е наложено наказание: “Глоба  в  размер на  150лв.  на  осн. чл.179 ал.1 т.4 от  ЗДвП/отм. 20.V.2018г.ДВ Бр.2 2018г./ /чл. 179. (1) Наказва се с глоба в размер 150 лв.:1. водач, който не е означил по установения начин принудително спряло на платното за движение пътно превозно средство или не е взел мерки за своевременното отстраняване на превозното средство от платното за движение, ако от това е създадена непосредствена опасност за движението;2. който изхвърля, оставя или разпилява по пътя предмети или вещества, които създават опасност за движението;3. собственик или длъжностно лице, което допуска в движението по пътищата пътно превозно средство, чиято конструкция е изменена без съответното за това разрешение;  4. който управлява технически неизправно моторно превозно средство, на което поради характера на неизправността е забранено движението по пътя, включително и до място за нейното отстраняване;/   за   извършено  нарушение   по  чл.101  ал.3  т.8   от  ЗДвП/изм.20.V.2018г.ДВ Бр.2 2018г./ /чл. 101. (1) При възникване по време на движение на повреда или неизправност в пътно превозно средство, която застрашава безопасността на движението, водачът е длъжен да спре и да вземе мерки за нейното отстраняване. В този случай, ако спряното пътно превозно средство се намира в обхвата на пътното платно, водачът, когато се намира извън превозното средство, трябва да е облечен със светлоотразителна жилетка.(2) Когато отстраняването на повредата или неизправността на място е невъзможно, водачът може да придвижи пътното превозно средство на собствен ход до място за тяхното отстраняване, но само след като вземе необходимите мерки за безопасност на движението.(3) Разпоредбите на ал. 2 не се прилагат при следните повреди или неизправности:   8. липсват или са неизправни предвидените светлинни устройства или светлоотразители при движение през нощта;/ при посочена фактическа обстановка/..”на 18.VІІІ.2018год.  в 22,25ч. в гр.Перник по ул.”Св.Св.Кирил и Методий” с посока от кръстовище “Пашов” към кв.”Проучване”, управлява л.а “Фолксваген Голф” рег. № *******,собственост на М.Д.А. *** и при извършена проверка на около 100метра преди магазин  “Била” се установи,че автомобила е със значителна техническа неизправност, НЕ свети къса светлина на Ляв фар в тъмната част на денонощието. Водача отстрани повредата на място..”/,състава намира, че е налице съществено нарушение на процесуалните правила на разпоредбите на чл.42 т.5 /”чл.42.Актът за установяване на административното нарушение трябва да съдържа:………….. 5.законните разпоредби, които са нарушени;………...”/  и чл.57  ал.1 т.6 /”чл.57.(1)Наказателното постановление трябва да съдържа:…………. 6.законните разпоредби, които са били нарушени виновно;…………”/ ЗАНН, с оглед че към момента на извършване на деянието,визираната за накърнена разпоредба в АУАН и преповторена в НП е била изменена и няма такава, а що се отнася до санкционната разпоредба, посочената точка напълно е отменена/20.V.2018г.ДВ Бр.2 2018г/   респ.  жалбоподателя е санкциониран на база несъществуваща разпоредба ,както е посочена от АНО и му е вменено нарушение по член,който НЕ действа към дата на извършване на нарушението /18.VІІІ.2018год./, което е пряко нарушение на процесуалните правила водещо до накърняване правото на защита, а от тук процесния акт / НПК/ е незаконосъобразно и следва да бъде отменено само на това основание без изобщо да се разглежда по същество.

       Изхождайки от горното,състава счита че неправилно е била санкциониран жалбоподателя,поради което настоящето НП, следва да бъде отменено, като незаконосъобразно.

       С    оглед изложеното   и  на   осн. чл.63 ал. 1   от  ЗАНН

                         Р   Е   Ш   И

             ОТМЕНЯВА Наказателно постановление № 18-1158-003807/17.Х.2018г. на Началник Сектор ПП-ОД-МВР-Перник с което  на  жалбоподателя К.М.А.-ЕГН **********  е  наложено  наказание: “Глоба  в  размер на  150лв.  на  осн. чл.179 ал.1 т.4 от  ЗДвП/отм. 20.V.2018г.ДВ Бр.2 2018г./   за   извършено  нарушение   по  чл.101  ал.3  т.8   от  ЗДвП/изм.20.V.2018г.ДВ Бр.2 2018г./.           

     РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно  обжалване,  по реда  на Административно процесуалния кодекс-Глава ХІІ,  пред  Пернишки Административен съд   в   14-дневен   срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

                                           СЪДИЯ:...........................................

 

 

 

ВЯРНО С ОРИГИНАЛА

ВС