Решение по дело №320/2018 на Районен съд - Кюстендил

Номер на акта: 652
Дата: 17 юли 2019 г. (в сила от 19 декември 2019 г.)
Съдия: Елисавета Георгиева Деянчева
Дело: 20181520100320
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 12 февруари 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ ...............

 

гр. Кюстендил, 17.07.2019 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

            Кюстендилският районен съд, в публично съдебно заседание на трети юли, две хиляди и деветнадесета година в състав:

                                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: Елисавета Деянчева

            при секретаря Боянка Янкова, като разгледа докладваното от съдия Ел. Деянчева гр.д. 320 по описа на съда за 2018 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на Част втора – Общ исков процес от Гражданския процесуален кодекс (ГПК).

Образувано е по искова молба, депозирана от А.Д.М. против С.Р.И..

В исковата молба се сочи, че с влязла в сила Присъда, постановена по н.о.х.д. № 663/2016 г. на КРС ответникът бил признат за виновен в това, че на 22.12.2013 година, в гр.Кюстендил е причинил средна телесна повреда на повече от едно лице, а именно: на А.Д.М., изразяваща се в счупване на челюст и на Е. О.П., изразяваща се в нараняване, което е проникнало в коремната кухина и разстройство на здравето, временно опасно за живота - престъпление по чл.131, ал.1, т.4 във вр. с чл.129, ал.1 и ал.2 от НК, поради което и при условията на чл.58а НК му било наложено наказание „лишаване от свобода” за срок от 3 (три) години, чието изпълнение е било отложено за срок от 5 (пет) години. При това ищецът преживял множество страдания, а лечението продължило около 9 месеца. Претърпял множество оперативни интервенции, не можел да се храни, а течности приемал със сламка. Бил във временна нетрудоспособност 6 месеца.

Твърди се ответникът не желае доброволно да  репарира последвалите вреди и търпените болки и страдания,

Ето защо се поддържане искане за присъждане на сумата в размер на 8000,00 лв., като обезщетение за претърпените неимуществени вреди, представляващи търпените болки и страдания в следствие на причинена от ответника средна телесна повреда на 22.12.2013 година, изразяваща се в счупване на челюстта – фрактура на горната челюст в областта на латералната стена и максиларния синус, както и фрактура на зигоматичната кост в областта на тялото и дъгата, за което престъпление по чл.131, ал.1, т.4 във вр. с чл.129, ал.1 и ал.2 от НК е бил признат за виновен с Присъда, постановена по н.о.х.д. № 663/2016 г. на КРС, ведно със законната лихва от извършване на деянието - 22.12.2013 година до окончателното изплащане на обезщетението.

Претендират се и сторените по делото разноски.

В срока по чл. 131, ал. 1 от ГПК ответникът не е упражнил правото си на отговор.

В съдебно заседание исковата молба се поддържа, а ответната страна я оспорва.

Съдът, след като взе предвид доводите на страните, и като обсъди събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установено от фактическа страна следното:

Видно от приложения по делото заверен препис от Присъда, постановена по н.о.х.д. № 663/2016 г. на КРС С.Р.И. е бил признат за виновен в това, че на 22.12.2013г., в гр.Кюстендил, е причинил средна телесна повреда на повече от едно лице, а именно: на А.Д.М., изразяваща се в счупване на челюст и на Е. О. П., изразяваща се в нараняване, което е проникнало в коремната кухина и разстройство на здравето, временно опасно за живота - престъпление по чл.131, ал.1, т.4 във вр. с чл.129, ал.1 и ал.2 от НК. Заради това му е било наложено общо наказание за посочените престъпления, а именно най-тежкото - “лишаване от свобода” за срок от 3 (три) години, чието изпълнение е било отложено за срок от 5 (пет) години.  Възложени са му и разноските по делото.

 По делото е прието заключение по допуснатата съдебно-медицниска експертиза, изготвено от вещото лице д-р В. Н., от което е установимо, че при инцидента на 22.12.2013 година ищецът е претърпял следните травматични увреждания: фрактура на горната челюст в областта на латералната стена и максиларния синус, както и фрактура на лява зигоматичната кост в областта на тялото и дъгата. Кръвонасядания и оток в меките тъкани на лицето със затваряне на очната цепка на лявото око. Масивни кръвоизливи по конюктивите на двете очи. Кръвонасядания по гърдите и лявата мишница. Експертът смята, че уврежданията са довели до болки и страдания, а периодът за възстановяване на фрактурите е около 6 мес., а за останалите увреди – 20 – 25 дни.

Събрани са и гласни доказателствени средства чрез разпита на свидетелите Е.М. и С. Д..

Прието е и заверено копие от ЛИБ № 1483/2014 г. за лечението на ищеца в МБАЛ, София, ВМА за периода 15.01.2014 г.17.01.2014 г.

Приложена е Справка от Информационната система на НОИ, от която е видно, че ищецът е бил в непрекъсната временна неработоспособност за времето от 22.12.2013 г. до 19.06.2014 г.

От справката, изпратена от „Артзона БГ“ ООД се установява, че ищецът е работил в посоченото дружество и за времето 26.02.2014 г.31.03.2014 г. е бил отпуск, поради временна нетрудоспособност.

Останалите доказателства не са свързани с предмета на делото и не променят крайните изводи на съда, поради което не се обсъждат подробно.

  

 

 

По делото са събрани и гласни доказателства чрез разпита на свидителя Петър Райчов велков, който сочи, че работи на длъжност „главен специалист“ при ответната община, сектор „Бездомни и безстопанствени животни“ от 2008 г. и до  

 

 

При така установените фактически обстоятелства по делото, съдът приема от правна страна следното:

Според нормата на 45 ЗЗД всеки е длъжен да поправи вредите, които виновно е причинил другиму. За да се породи задължението за обезвреда, регламентирано с тази общата норма, следва да са се осъществили кумулативно всички елементи от фактическия състав на непозволеното увреждане – деяние (действие или бездействие), което да е противоправно, извършено виновно и от него са налице вреди, които са в причинна връзка с извършеното деяние.

При тази законова уредба страните не спорят и е установимо от доказателствата по делото, че с Присъда, постановена по н.о.х.д. № 663/2016 г. на КРС С.Р.И. е бил признат за виновен в това, че на 22.12.2013г., в гр.Кюстендил, е причинил средна телесна повреда на повече от едно лице, а именно: на А.Д.М., изразяваща се в счупване на челюст и на Е. О. П., изразяваща се в нараняване, което е проникнало в коремната кухина и разстройство на здравето, временно опасно за живота - престъпление по чл.131, ал.1, т.4 във вр. с чл.129, ал.1 и ал.2 от НК. Заради това му е било наложено общо наказание за посочените престъпления “лишаване от свобода” за срок от 3 години, чието изпълнение е било отложено за срок от 5 години. 

По указанията на чл. 300 от ГПК влязлата в сила присъда на наказателния съд, вкл. решението по чл. 78а от НК, което е приравнено на влязла в сила присъда, е задължително за гражданския съд относно това дали е извършено деянието, неговата противоправност и виновността на дееца - елементите на деликтната отговорност. (Така ТР №5 от 05.04.2006 г. по т.д. № 5/2005 г. на ОСГК на ВКС, Решение № 14 от 04.05.2011 г. по гр.д. № 1493/2009 г. по описа на ВКС, IV г.о. и мн.др.). В този аспект може да се приеме при условията на чл. 300 от ГПК, че на процесната дата ответникът е осъществил деяние, което е противоправно и което е настъпило по неговата вина. Вредата за пострадалия се изразява в получена фрактура на горната челюст в областта на латералната стена и максиларния синус, както и фрактура на лява зигоматичната кост в областта на тялото и дъгата. Кръвонасядания и оток в меките тъкани на лицето със затваряне на очната цепка на лявото око. Масивни кръвоизливи по конюктивите на двете очи. Кръвонасядания по гърдите и лявата мишница. В т.см. е заключението на вещото лице д-р В. Н., което съдът цени като пълно и обективно. Претърпените вреди следва да бъдат репарирани, т.к. са в причинна връзка с деянието.

Относно размера на желаното обезщетение следва да се вземе предвид принципното разбиране, че неимуществените вреди, с оглед естеството им, не могат да бъдат поправяни. Именно заради това предназначението му е да улесни увредения в друга област, като законът овластява съда да определи неговия размер по справедливост. Съдебната практика приема, че той зависи от вида на накърнените блага – душевен или телесен интегритет, степента и продължителността на увреждането, очакваното развитие на страданието, наличието на трайни увреждания, интензитет на негативните преживявания, допълнителното влошаване на здравето на пострадалия, загрозявания и др. (така и Постановление № 4 от 23.ХІІ.1968 г. на Пленума на ВС).

В случая според заключението на вещото лице по допуснатата СМЕ, което, се възприема с доверие, от процесното деяние ищецът е получил описаните в исковата молба увреждания. Според експерта те са довели до болки и страдания, а периодът за възстановяване на фрактурите е около 6 мес., а за останалите увреди – 20 – 25 дни. Поради това следва да бъдат репарирани справедливо с оглед заложените в ПП№4/23.12.1968 г. на ВС критерии. Част от причинените увреждания в случая имат характер на средни телесни повреди. Те безспорно са били съпроводени със силни болки, страдания и неудобства в личен аспект. От разпита на свидетелите по делото – Е.М. –(съпруга на ищеца) и С. Д., се установи, че в следствие на нанесените му увреждания ищецът претърпял операция, не можел да се храни заради счупването на челюстта, около шест месеца приемал течности със сламки, търпял сериозни болки и в продължение на месеци бил на обезболяващи. И понастоящем при застудяване изпитвал болки в областта на счупването, имал главоболие в зоната на операцията, а това поле било безчувствено. Въпреки възможната заинтересованост с оглед близките родствени отношения с ищеца, показанията на св. М. са последователни и логични, като не са опровергани от другите доказателства по делото. Заради това съдът също ги възприема с доверие.

Липсата на болничен лист, установяващ временната неработоспособност на ищеца за периода 27.02.2014 г.28.03.2014 г., не може да разколебае изводите за основателност на претенцията, доколкото от Справка от Информационната система на НОИ, е видно, че ищецът е бил в непрекъсната временна неработоспособност за времето от 22.12.2013 г. до 19.06.2014 г., а тя не е била оспорена. В т.см. е без правно значение дали такъв е бил представен от работодателя за изплащане на обезщетение, или не.

Поради изложеното и съобразявайки се с принципа за справедливост при определяне на размера на дължимото обезщетение в чл.52 ЗЗД, съдът приема, че със сумата от 6000 лв. ще бъдат компенсирани претърпените вреди, макар и в човешки план те да не подлежат на остойностяване. В този размер исковата претенция ще бъде уважена, като до пълния предявен такъв от 8000 лв. ще бъде отхвърлена като неоснователна и недоказана.

С оглед основателността на главния иск за заплащане на обезщетение за причинени неимуществени вреди, основателна се явява и акцесорната претенцията по чл.86, ал.1 ЗЗД за заплащане на лихва върху обезщетението от деня на увреждането – 22.12.2013 г. до окончателното изплащане на сумата.

 

 

 

По разноските:

С оглед изхода от делото на ищеца се следват деловодни разноски в размер на 225,00 лв. На осн. чл. 78, ал. 3 от ГПК на ответника също следва да бъдат присъдени такива в размер на 76,25 лв.Насрещните вземания за разноски не могат да бъдат компенсирани, поради липса на искане в т.см.

 

 

 

 

Воден от горното, съдът

                                                                  

 

 

 

Р Е Ш И:

 

 

 

 

 

ОСЪЖДА С.Р.И., ЕГН **********, с адрес ***, ДА ЗАПЛАТИ на А.Д.М., ЕГН **********, с адрес ***, сумата в размер на 6000,00 лв. (шест хиляди лева и нула стотинки), като обезщетение за претърпените неимуществени вреди, представляващи търпените болки и страдания в следствие на причинена от ответника средна телесна повреда на 22.12.2013 година, изразяваща се в счупване на челюстта – фрактура на горната челюст в областта на латералната стена и максиларния синус, както и фрактура на зигоматичната кост в областта на тялото и дъгата, за което престъпление по чл.131, ал.1, т.4 във вр. с чл.129, ал.1 и ал.2 от НК е бил признат за виновен с Присъда, постановена по н.о.х.д. № 663/2016 г. на КРС, ведно със законната лихва от извършване на деянието - 22.12.2013 година до окончателното изплащане на обезщетението, КАТО за разликата до пълния предявен размер от 8000,00 лв. ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ исковата претенция, като неоснователна и недоказана.

ОСЪЖДА С.Р.И., ЕГН **********, с адрес ***, ДА ЗАПЛАТИ на А.Д.М., ЕГН **********, с адрес ***, сумата в размер на 225,00 (двеста двадесет и пет лева и нула стотинки) лева, за сторените деловодни разноски.

ОСЪЖДА А.Д.М., ЕГН **********, с адрес ***, ДА ЗАПЛАТИ на С.Р.И., ЕГН **********, с адрес ***, сумата в размер на 76,25 (седемдесет и два лева и двадесет и пет стотинки), за сторените деловодни разноски.

 

 

 

 

Решението може да се обжалва пред Окръжен съд - Кюстендил в 2-седмичен срок от връчването му на страните.

                                              

                                                       

 

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: