Решение по дело №15288/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 260122
Дата: 13 януари 2021 г. (в сила от 13 януари 2021 г.)
Съдия: Диана Илиева Костадинова
Дело: 20205330115288
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 18 ноември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                            РЕШЕНИЕ

 

Номер  260122                13.01.2021  Година                  Град  ПЛОВДИВ

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пловдивски Районен съд                                                    IV брачен състав

На тринадесети януари                  две хиляди  двадесет и  първа година

В публично заседание на шестнадесети декември      две хиляди и двадесета година, в следния състав:

 

     Председател: ДИАНА КОСТАДИНОВА

 

Секретар: София Чаушева

като разгледа докладваното от   съдията  дело  номер  15288 по описа за 2020 година

 

    Молба с правна квалификация чл. 50 от СК.

***********************************************************

 

Ето защо, съдът

Р    Е    Ш    И:

 

ПРЕКРАТЯВА брака между М.М.М., ЕГН ********** и С.И.Ш., ЕГН **********, сключен на ***** година в село Б., община Р., обл. П., с Акт за брак № ***** година на Община Р., обл. П., по взаимно съгласие.

 

           УТВЪРЖДАВА постигнатото между съпрузите споразумение по чл.51 от СК, което да се счита неразделна част от настоящото решение, както следва:

 

               Родителските права по  отношение на  детето И. С. Ш., ЕГН **********, ще се упражняват съвместно от родителите, съобразно разпоредбите на чл. 122 и чл. 123 от Семейния кодекс.

               Местоживеенето на детето ще бъде на адреса на родителя, който полага непосредствените грижи по отглеждане и възпитание през съответния период от годината.

               Непосредствените грижи по отглеждане и възпитание на детето ще се осъществяват както следва:

                Детето И. С.Ш. ще живее заедно с майка си М.М.М. всяка първа и трета седмица от месеца, а всяка втора и четвърта седмица ще живее при баща си С.И.Ш..

                Всеки от двамата родители има право да прекарва по равно време с детето по време на ваканциите му и за целта същите ще бъдат разделени поравно между тях в зависимост от продължителността им.

                Личните празници на детето И. С.Ш. - рожден ден, имен ден и др., ще се празнуват съвместно в присъствието на двамата родители, като организацията и заплащането за тях се поемат общо от двамата родители, В случай, че някой от родителите няма възможност да участва в организирането и/или заплащането на съответния празник, поема ангажимента да организира и заплати празника за следващата година. При невъзможност личните празници на детето да се празнуват съвместно в присъствието и на двамата родители, то страните се съгласяват, че детето ще празнува празниците си, както следва: всяка нечетна година ще празнува рождения си ден с майка си М.М.М., а имения ден с баща си С.И.Ш., и обратно - всяка четна година ще празнува имения си ден с майката, а рождения ден с бащата.

                Официалните празници ще бъдат празнувани, както следва: всяка четна година детето ще празнува Бъдни вечер и Коледа с баща си С.И.Ш., а новогодишните празници с майка си М.М.М., и обратно - всяка нечетна година детето ще празнува Бъдни вечер и Коледа с майка си, а новогодишните празници с баща си. Великденските празници детето ще празнува всяка нечетна година с майка си, а всяка четна година с баща си.

                Страните се съгласяват, че всеки от родителите има право на лични контакти с детето по времето, в което непосредствените грижи се упражняват от другия родител, след постигната взаимна договореност, като режимът за това ще бъде съобразяван изключително с оглед желанието и нуждите на детето.

                Онези родителски права, които по естеството си предполагат непосредствен контакт с детето (в частност, но не само - на съвместно живеене, грижи, възпитание, надзор, контрол, отглеждане) се упражняват във всеки момент от онзи родител, при когото детето се намира.

                 Родителите поемат задължението да обсъждат взаимно и да взимат заедно решение по въпросите, свързани с отглеждането на детето, извън ежедневните такива, в т.ч. и не само: образование, здравеопазване, имущество, посещението на извънкласни занимания, лагери и други, свързани с неговото развитие и възпитание. При необходимост от взимане на бързо решение, всеки от родителите може самостоятелно да упражнява принадлежащите и на двамата родителски права, вкл. и тези по чл.129 СК (да представлява малолетното си дете или да даде съгласие за извършване на правни действия на непълнолетното си дете, действайки в интерес на детето), като в този случай има задължението да уведоми незабавно другия родител за взетото решение/предприетите действия, съобразно разпоредбите на чл. 123, ал. 1 от СК. При несъгласие на другия родител, той може да се противопостави на упражнението на съответното право най-късно до една седмица след узнаването. Противопоставянето следва да се съобщи незабавно на другия родител и на лицето или лицата, които биха се засегнали от него. При разногласие всеки родител може да се обърне към медиатор или към съда за решаване на спора.

                Всеки от родителите се съгласява да не възпрепятства бъдещи пътувания на детето в чужбина заедно с другия родител. В тази връзка и родителите се задължават да подпишат взаимни декларации съгласие с нотариално удостоверяване на подписите за пътуване на детето в чужбина с другия родител и за издаване на паспорт на детето за пътуване в чужбина, както и да подновяват дадените декларации при загубването, унищожаването им или при друга необходимост.

                Инцидентното или трайно отклонение от правилата по-горе нито създава ново обичайно правило, нито дерогира правилата по това споразумение, които не са били спазени.

     Издръжката за детето се поделя, както следва:

                Всеки от родителите се задължава да осигурява задоволяване на всички необходими потребности на детето, в периода в който упражнява родителските права и детето е при него, както и да поема цялата му издръжка за този период.

                През равновременното си местоживеене при всекиго от двамата родители детето получава от съответния родител, при когото пребивава, необходимото и полезно за него и в натура. Разходите отвъд необходимото за ежедневното съществуване, които са необходими и полезни, като месечните разходи за уроци, спорт и др. периодични занимания; лагери, пътувалия и екскурзии само или с организирана екскурзия, без свой родител или близък; обучения; забавления (театър, опера, кино, дискотека, спортни прояви и др. под.); книги, игри, филми и др.; вкл., дрехи, обувки, аксесоари, предмети, свързани с обучение, вкл. и учебници, униформи и в полза на трети лица извън роднинския кръг; лекарства, медицински прегледи и лечения, се носят от двамата родители поравно, независимо, кой от двамата ги е платил ефективно.

 

                   Ползването на семейното жилище, находящо се в град П., находящо се в гр. П.,******, се предоставя на С.И.Ш., ЕГН **********.

 

                   Страните декларират, че към момента на подписване на настоящото споразумение са поделили придобитите по време на брака движими вещи и нямат претенции един към друг в тази връзка.

 

                   Придобитите по време на брака в режим на СИО вещи, се поделят между страните, както следва:

1.1.  Придобитото по време на брака МПС - лек автомобил „Мазда 6“, per. ******, шаси № ******, цвят: ***** се поставя в дял и става изключителна собственост на М.М.М., ЕГН ********** след прекратяването на брака;

 

1.2.    Придобития от страните по време на брака недвижим имот:

ПИ ******, находящ се в землището на с. Г., ЕКАТТЕ *****, общ. К., обл. П., в местността ******, с площ 1.562 дка., начин на трайно ползване- затревена нива, пета категория на земята, при граници: имот № 003016, имот № 003444, имот № 002177, имот № 002342, имот № 002343, имот № 002901 и имот № 002338 се поставя в дял и става изключителна собственост на С.И.Ш., ЕГН ********** след прекратяването на брака.

 

               Съпрузите нямат взаимни претенции към притежаваните от всеки от тях банкови, депозитни и разплащателни сметки, като същите остават в полза на съответния титуляр.

 

               Съпрузите нямат взаимни претенции от членствен и имуществен характер към фирмите, дяловете и имуществото в търговските дружества или предприятие на едноличен търговец, които притежават, към техни лични или фирмени авторски и сродните им права и към доходите от тях включително и от продажбата им, а ако са придобити такива дялове, имущества, права или доходи и възнаграждения, те са лични за всеки от тях.

 

               При сключване на брака съпругата М.М.М., ЕГН ********** не е променяла фамилното си име, предвид което и след прекратяване на брака ще продължи да носи брачното си фамилно име М..

 

               Страните не дължат издръжка помежду си след прекратяването на брака, тъй като са здрави и работоспособни.

 

                Разноските по съдебното производство по прекратяването на брака се поемат поравно от страните.

 

             ОСЪЖДА М.М.М., ЕГН ********** да заплати по сметка на Районен съд- Пловдив сумата от 10 лева /десет лева/, представляваща окончателна държавна такса по настоящото производство.

 

ОСЪЖДА М.М.М., ЕГН ********** да заплати по сметка на Районен съд- Пловдив сумата от 208 лева / двеста и  осем лева/, представляваща окончателна държавна такса по настоящото производство относно придобитото в дял МПС.

 

ОСЪЖДА М.М.М., ЕГН ********** *** сумата от 156 лева /сто,петдесет и шест лева/, представляваща местен данък относно придобитото в дял МПС.

 

             ОСЪЖДА С.И.Ш., ЕГН ********** да заплати по сметка на Районен съд- Пловдив сумата от  10 лева /десет лева/, представляваща окончателна държавна такса по настоящото производство.

 

             ОСЪЖДА С.И.Ш., ЕГН ********** да заплати по сметка на Районен съд- Пловдив сумата от  3.20 лева /три лева и двадесет стотинки/, представляваща окончателна държавна такса по настоящото производство относно придобития в дял недвижим  имот.

 

             ОСЪЖДА С.И.Ш., ЕГН ********** ***.41 лева /два лева и четиридесет и една стотинки/, представляваща местен данък  относно придобития в дял недвижим имот.

 

Решението е  окончателно  и  не подлежи на обжалване.

 

                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: /п./

 

         Вярно с оригинала

         С.Ч.