Решение по дело №2519/2019 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1006
Дата: 28 май 2019 г. (в сила от 13 юни 2019 г.)
Съдия: Николай Диянов Голчев
Дело: 20195330202519
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 април 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер   1006                     28.05.2019                       Град ПЛОВДИВ

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Пловдивски  Районен  съд                                                      ІV наказателен състав

На  двадесет и осми май,                                                            Година 2019

В публично заседание в следния състав:

                        

                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: НИКОЛАЙ ГОЛЧЕВ

 

Секретар: Тихомира Калчева

ПРОКУРОР:  ГЕОРГИ ХАРИЗАНОВ

като разгледа докладваното от СЪДИЯТА

наказателно АНД № 2519 по описа за 2019 година

 

Р Е Ш И:

 

          ПРИЗНАВА В.З.Г. - роден на *** *** ****, ****, български гражданин, със средно образование, неженен, неосъждан, работещ, ЕГН ********** за ВИНОВЕН в това, че на 29.03.2019 г. в гр. Пловдив, без надлежно разрешително е държал високорисково наркотично вещество – хероин с общо нето тегло 0,149 гр., със съдържание на активен компонент диацетилморфин /ДАМ/ 51 тегловни %, на стойност 17,88 лева съгласно  ПМС № 23/1998 г. за определяне цените на наркотичните вещества за нуждите на съдопроизводството, като деянието представлява маловажен случай – престъпление по чл. 354а ал. 5 вр. ал.3 т.1 НК, КАТО на основание чл.78а, ал.1 НК, вр. с чл.378 ал.4 т.1 НПК го ОСВОБОЖДАВА ОТ НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ, като му налага АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАНИЕ ГЛОБА в размер на 1000 /хиляда/ лв.

          На основание чл.354а ал.6, вр. ал.5, вр. ал.3 т.1 НК ОТНЕМА в полза на Държавата намиращия се на съхранение в ЦМУ – гр. София остатък от наркотично вещество хероин – 0,114 гр., запечатан в полиетиленов плик със силиконов печат „РДВР – Пловидв 053“, като след влизане в законна сила на решението наркотичното вещество ДА СЕ УНИЩОЖИ по предвидения в закона надлежен ред.

          ВЕЩЕСТВЕНОТО ДОКАЗАТЕЛСТВО празна опаковка, намираща се на л.25 от делото, след влизане в законна сила на настоящото решение, ДА СЕ УНИЩОЖИ като вещ без стойност.

          На основание чл.189 ал.3 НК ОСЪЖДА обвиняемия В.З.Г., със снета по делото самоличност, ДА ЗАПЛАТИ по сметка на ОД на МВР – Пловдив сторените в рамките на досъдебното производство разноски в размер на 75,44 /седемдесет и пет лева и четиридесет и четири стотинки/ лева.

                   

Решението подлежи на обжалване и протест в 15-дневен срок, считано от днес пред ОС – Пловдив, по реда на глава ХХІ НПК.

                                               

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:/п.

Вярно с оригинала.

Т.К.

 

                            

 

Съдържание на мотивите

МОТИВИ КЪМ РЕШЕНИЕ ОТ 28.05.2019г. ПО АНД № 2519/2019 г. ПО ОПИСА НА РС-ПЛОВДИВ, НО, IV- ти Н. СЪСТАВ

 

Пловдивска районна прокуратура е внесла с мотивирано постановление, с което се предлага обвиняемият В.З.Г., ЕГН ********** да бъде освободен от наказателна отговорност, като му се наложи административно наказание по чл. 78а НК за това, че на 29.03.2019г. в гр. Пловдив, без надлежно разрешително е държал високорисково наркотично вещество- хероин с нето тегло 0, 149 гр., със съдържание на активен компонент диацетилморфин ( ДАМ) 51 тегловни %, на стойност 17, 88 лв. / седемнадесет лева и осемдесет и осем стотинки), по цени съгласно Постановление № 23 на Министерския съвет от 29.01.1998г. за определяне на цени на наркотичните вещества за нуждите на съдопроизводството, като деянието представлява маловажен случай- престъпление по чл. 354а, ал. 5, вр. ал. 3, т. 1 НК.

Производството пред настоящата инстанция е протекло по реда на диференцираната процедура, разписана в гл. XXVIII НПК.

В хода на съдебните прения, представителят на Районна прокуратура- Пловдив поддържа предложението и моли обвиняемият да бъде освободен от наказателна отговорност за инкриминираното деяние, като му се наложи административно наказание „глоба“ в рамките на предвидения в закона минимум. Предлага вещественото доказателство- 0, 114 гр. хероин, остатък след изследването, намиращ се на съхранение в ЦМУ - гр. София да бъде отнет в полза на Държавата, като след влизане в законна сила на решението да бъде унищожен по надлежния ред. Предлага се и намиращото се в кориците на делото веществено доказателство- „празна опаковка“, да бъде унищожена като вещ без стойност след влизане в законна сила на решението. Предлага се и обвиняемият да бъде осъден да заплати сторените в рамките на досъдебното производство разноски в размер от 75, 44 лв.

В рамките на проведените съдебни прения, защитникът на обвиняемия се солидаризира с казаното от представителя на държавното обвинение. Моли, на обвиняемия да бъде наложено административно наказание глоба в минимален размер. Акцентира върху обстоятелството, че наказание, определено към минимума би способствало в най- пълна степен за постигане целите, разписани в чл. 36 НК.

В рамките на съдебните прения, обвиняемият моли да бъде освободен от наказателна отговорност, с налагане на административно наказание глоба. Изразява съжаление за стореното. Признава своята вина.

 С последната си дума моли да му бъде наложена глоба в минимален размер.

Съдът, след като обсъди събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност и взе предвид доводите на страните, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

ОТ ФАКТИЧЕСКА СТРАНА:

Обвиняемият В.З.Г. е роден на ***г***, живее на адрес: *****, ****, български гражданин, със средно образование, неженен, работещ, неосъждан, ЕГН: **********.

         На 29.03.2019г. св. Г. С. и св. Р. М. – **** при 06- то РУ при ОД на МВР- Пловдив, били на смяна, като изпълнявали служебните си задължения като автопатрул на територията на РУ в гр. Пловдив. Около 17:35 часа на посочената дата, полицейските служители се придвижвали по ул. „Ландос“, като забелязали от пресечка на улицата да се появява лице от мъжки пол, който след като видял полицейския автомобил, забързал крачката и се опитал да се отдалечи извън полезрението на полицейските служители. По тази причина полицейските служители последвали лицето, настигнали го и го спрели за проверка. При извършване на проверката, полицейските служители установили самоличността на лицето, а именно че това е обв. В.З.Г.. Св. С.и св. М. попитали обв. Г. дали носи у себе си забранени от закона вещества и предмети. В отговор, обв. Г. им признал, че в джоба на якето си има 2бр. пликчета с хероин, които закупил от непознато за него лице, малко преди да му бъде извършена проверката, както и че ще ги предаде доброволно.

С оглед на установените обстоятелства, полицейските служители задържали и отвели обв. Г. в сградата на 06- то РУ при ОД на МВР- Пловдив, където с протокол за доброволно предаване от 29.03.2019г., обв. Г. предал два боря прозрачни найлонови пликчета, съдържащи кафеникава прахообразна смес. По случая било образувано бързо производство, а обв. Г. бил задържан за срок от 24 часа на основание чл.72 ал.1 т.1 ЗМВР.

В хода на досъдебното производство била назначена физико-химическа експертиза, чиято задача била да обследва химическия състав на  предаденото доброволно кафеникаво прахообразно вещество. Заключението на вещото лице било обективирано в Протокол № 684 от 30.03.2019г. От отразеното в така посоченото заключение се изяснява, че представеното за изследване прахообразно вещество е хероин с общо нето тегло 0,149 грама, със съдържание на активен компонент диацетеилморфин /ДАМ / - 51 тегловни %. След проведеното изследване, остатъците от наркотичното вещество, а именно: хероин с нето тегло 0,114 гр. със съдържание на активен компонент – диацетилморфин (ДАМ) –51 тегловни %, били изпратени за съхранение на Централно митническо управление, отдел „МПП-НОП“.

Съобразно Постановление № 23/ 29.01.1998 г., изм. ДВ бр. 14 от 18.02.2000 г. на МС за определяне на цени на наркотичните вещества за нуждите на съдопроизводството, цената на 1 грам хероин с активен комепоент диацетилморфин / ДАМ / от 46 % до 60 % ДАМ/ е 120,00 лева, или цената на хероина по настоящото производство с тегло 0,149 грама, възлиза на 17,88 лева.

Предвид така установеното, с Постановление от 11.04.2019г., Г. бил привлечен в качеството си на обвиняем за извършено престъпление по смисъла на чл. 354а, ал. 5, вр. ал. 3, т. 1 НК.

ПО ДОКАЗАТЕЛСТВАТА:

         Гореизложената фактическа обстановка се установява по несъмнен начин от събраните в хода на досъдебното производство и приобщени по реда на чл. 378, ал.2, вр. чл. 283 НПК писмени и гласни доказателствени средства- показанията на св. С. /л. 19/, св. М./л. 20/, Протокол за доброволно предаване от 29.03.2019г. / л. 21/, Експертно заключение по назначена химическа експертиза, обективирано в Протокол № 684 от 30.03.2019г. /л. 27/. При формиране изводите на съда досежно личностните характеристики на обвиняемия се взеха предвид приетите като писмени доказателства по делото, а именно: Експертно решение на ТЕЛК към УМБАЛ „Пловдив“ АД № 1638 0т 26.04.2017г. / л. 32/, характеристична справка за обвиняемия / л. 33/.

         В посочените доказателствени материали не се съдържат противоречия, същите еднопосочно, безпротиворечиво и с категоричност установяват фактическата обстановка, изложена в обстоятелствената част на мотивираното постановление, която съдът изцяло споделя в настоящия си акт. Предвид изложеното и по аргумент на противното от чл. 305, ал. 3 НПК, то настоящият съдебен състав счита, че не се налага по-детайлното обсъждане на доказателствените материали. Следва да се отбележи и че установената на база гореизброените доказателствени материали фактическа обстановка, не се оспорва и подлага на съмнение от страна на обвиняемия.  

ОТ ПРАВНА СТРАНА:

С оглед гореизложената фактическа обстановка се установява, че са налице в своето единство всички съставомерни признаци от обективна и субективна страна на престъпния състав по чл. 354а, ал. 5, вр. с ал. 3, т. 1 от НК.

Съгласно чл. 3, ал. 2, т. 1 от ЗКНВП и Приложение № 1 към чл. 3, т. 1 от списък Първи от Наредбата за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични – хероинът ( с активен компонент диацетилморфин) се определя като вещество с висока степен на риск за общественото здраве поради вредния ефект от злоупотребата с него и е забранено за приложение в хуманната и ветеринарната медицина. Същевременно, съгласно чл. 30 от Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите, се забранява производството, преработването, търговията, съхраняването, вносът, износът, реекспортът, транзитът, пренасянето, превозването, предлагането, придобиването, използването и притежаването на растенията, наркотичните вещества и техните препарати от списъка по чл. 3, ал. 2, т. 1 от ЗКНВП.

В процесния случай, безспорно установено е, че обвиняемият е упражнявал фактическа власт (държане) върху инкриминираното вещество- хероин с нето тегло 0, 149 гр. със съдържание на активен компонент диацетилморфин / ДАМ/ 51 тегловни процента, на стойност 17, 88 лв., съгласно Приложение № 2 на член единствен от Постановление № 23 на Министерския съвет от 29.01.1998г. за определяне на цени на наркотичните вещества за нуждите на съдопроизводството. Следва да се посочи, че за съставомерността на деянието от обективна страна е без значение дали деецът е държал наркотичното вещество за себе си или за трето лице ( в тази насока Р- е по н.д. № 462/ 2011г. на ВКС, III- то Н.О.; Р- е по н.д. № 100/ 2012г. на ВКС, III- то Н.О. ). В същото време, по делото не са събрани доказателства, а не са и изложени твърдения от обвиняемия, същият да е имал надлежно разрешително за упражняваната фактическа власт върху наркотичното вещество.

От субективна страна, деянието е извършено умишлено, с форма на вината пряк умисъл- деецът е съзнавал общественоопасния характер на деянието, предвиждал е настъпването на обществено опасните му последици и пряко ги е целял. В трайната практика на ВКС се приема, че чл. 11, ал. 2 НК с алтернативно очертания в него волеви момент разграничава умисъла на пряк и евентуален само при резултатните, но не и при формалните престъпления ( каквото е и процесното деяние). При формалните престъпления, умисълът може да бъде само пряк и никога евентуален. Необходимо е деецът да съзнава общественоопасния характер на своето деяние и въпреки това да иска да го извърши ( в този смисъл - Решение № 102 от 23.02.2005 г. по н. д. № 912/2004 г., II н. о. на ВКС).

Особеностите на конкретното инкриминирано деяние- неголямото количество наркотично вещество, неговата сравнително ниска стойност, както и данните за личността на дееца- същият е на сравнително млада възраст, неосъждан към момента на деянието, с добри характеристични данни, работещ, съдействал на органите на реда за разкриване на престъпното деяние и признал вината си още на досъдебно производство- обуславят случая като маловажен. Изброените по- горе признаци разкриват по-ниска степен на обществена опасност на деянието и дееца в сравнение с типичните случаи на това престъпление.

Доколкото предвижданото за престъпление по смисъла на чл. 354а, ал. 5, вр. ал. 3, т. 1 НК наказание е глоба до 1000 лева, обвиняемият Г. е неосъждан,  не е освобождаван от наказателна отговорност по реда на чл. 78а и от деянието не са причинени съставомерни имуществени вреди, то са налице условията за освобождаването му от наказателна отговорност по реда на чл. 78 А НК.

ПО РАЗМЕРА НА АМИНИСТРАТИВНОТО НАКАЗАНИЕ

При индивидуализиране на административното наказание „глоба“ на обвиняемия, съдът съобрази вида и характера на засегнатите обществени отношения, степента на засягане на същите, като и данните за личността на В.Г. – същият е с добри характеристични данни, проявява критичност към извършеното, като още на досъдебно производство е направил пълни самопризнания и е съдействал за разкриването на обективната истина.

Същевременно, не се установи да са налице обстоятелства, отегчаващи отговорността на обв. Г..

Съобразявайки гореизложените обстоятелства, съдът счита че на обвиняемия  следва да се наложи глоба в рамките на минимума, предвиден в закона, а именно 1000лв.  Този размер на глобата съдът счита,      че съответства на степента на обществена опасност на деянието и на дееца, като счита, че ефективно ще съдейства за поправянето на обв. Г., без да се накърнява принципът за пропорционалност между преследваните от закона цели и употребената държавна репресия.

На основание чл. 354а, ал. 6 вр. ал. 5, вр. ал. 3, т. 1 НК, съдът счита, че остатъкът от наркотичното вещество, а именно- 0, 114 гр. хероин, предаден за съхранение на Централно митническо управление- гр. София, следва да бъде отнет в полза на Държавата, като след влизане в законна сила на настоящото решение, да бъде унищожен по предвидения в закона, надлежен ред.

Вещественото доказателство- „празна опаковка“ / л. 25 от делото/, след влизане в законна сила на настоящото решение, следва да се унищожи по надлежен ред, като вещ без стойност.

На основание чл. 189, ал. 3 НПК, обвиняемият следва да бъде осъден да заплати по сметка на ОД на МВР- гр. Пловдив сума в размер от 75, 44 лв., представляваща сторени разноски в рамките на досъдебното производство.

 

Така мотивиран, съдът постанови решението си.

 

 

                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ:   /п.

Вярно с оригинала.

Т.К.