Присъда по дело №1184/2010 на Районен съд - Пазарджик

Номер на акта: 203
Дата: 11 юни 2010 г. (в сила от 29 юни 2010 г.)
Съдия: Александър Венков Точевски
Дело: 20105220201184
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 4 юни 2010 г.

Съдържание на акта

 

П    Р    И    С    Ъ    Д    А

 

№ …..                                    11.06.2010 година                                        град П.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

ПАЗАРДЖИШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, наказателно отделение, XVII състав, в публичното заседание на единадесети юни две хиляди и десета година, в състав:                                                                      

ПРЕДСЕДАТЕЛ: АЛЕКСАНДЪР ТОЧЕВСКИ

 

при участието на секретаря…………И.П.………………………..……………

и прокурора …………………….……Стефка Димитрова…………………………………,

като разгледа докладваното от съдията Точевски наказателно дело от общ характер № 1184 по описа за 2010 г. на Районен съд- П.

 

 

П Р И С Ъ Д И :

 

ПРИЗНАВА подсъдимия И. Е. Т., роден  на *** ***, живущ ***, българин, български гражданин, неженен, осъждан, с основно образование, безработен, ЕГН: **********, за ВИНОВЕН, в това, че на 28.05.2010 г. около 01.40 часа в град П. е управлявал лек автомобил „***” с ДК № ***, с концентрация на алкохол в кръвта си над 1, 2 на хиляда, а именно: 1, 69 на хиляда, установено по надлежния ред- с протокол за химическа експертиза за определяне концентрация на алкохол в кръвта  № 491/ 31.05.2010 г. на Специализирана химическа лаборатория при МБАЛ „Пловдив”- град Пловдив, поради което и на основание чл. 343 б, ал. 1 от НК, във връзка с чл. 55 ал. 1 т. 2  буква „б” от НК, и във връзка с чл. 42 а ал. 2 т. 1 и т. 2 от НК го ОСЪЖДА на ПРОБАЦИЯ, при следните пробационни мерки, а именно: задължителна регистрация по настоящ адрес с периодичност два пъти седмично за срок от ЕДНА ГОДИНА и задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от ЕДНА ГОДИНА.

 

На основание чл. 343 г от НК ЛИШАВА подсъдимия И. Е. Т. от право да  управлява  МПС за срок от ЕДНА ГОДИНА.

 

ОСЪЖДА подсъдимия И. Е. Т. да заплати в полза на държавата по бюджета на съдебната власт разноските по делото за експертиза,  възлизащи в размер на 25 (двадесет и пет) лева.

    

Присъдата може да се обжалва или протестира пред Окръжен съд- П. в 15- дневен срок от днес.

        

СЪДИЯ:

Съдържание на мотивите

М О Т И В И : към Присъда № 203 от 11.06.2010 г., постановена по н.о.х.дело № 1184 по описа на Районен съд- П. за 2010 г.

            

 

Районна прокуратура- П. е повдигнала обвинение против подсъдимия И. Е. Т. *** за престъпление по чл. 343 б ал.1 от Наказателния кодекс (НК) за това, че на 28.05.2010 г. около 01.40 часа в град П. е управлявал лек автомобил „***” с ДК № ***, с концентрация на алкохол в кръвта си над 1, 2 на хиляда, а именно: 1, 69 на хиляда, установено по надлежния ред- с протокол за химическа експертиза за определяне концентрация на алкохол в кръвта  № 491/ 31.05.2010 г. на Специализирана химическа лаборатория при МБАЛ „Пловдив”- град Пловдив.

             Подсъдимият се признава за виновен по така предявеното му обвинение, дава подробни обяснения, като признава всички факти, описани в обстоятелствената част на обвинителния акт, изразява съжаление за случилото се и моли за по- леко наказание. Уточнява единствено обстоятелството, че управлявал различен модел МПС от посочения в обвинителния акт.

             Прокурорът поддържа обвинението във вида, в който е внесено, като пледира за осъдителна присъда и налагане на наказание „пробация” на подсъдимия с първите две задължителни мерки за срок от около 1 година, за който същият да бъде лишен и от правото да управлява МПС.

            Районен съд- П., като обсъди събраните по делото доказателства, прие за установено от фактическа страна следното :

             На 27/ 28.05.2010 г. в град П. С.И.- служител на РУ „Полиция”- П. бил дежурен на смяна заедно с колегата си К.К.. Около 01.40 часа на 28.05.2010 г. на ул. „А.С.” те спрели за проверка лек автомобил „***” с ДК № ***, управляван от подсъдимия Т.. Тъй като видимо личало, че водачът на МПС- то бил употребил алкохол, било потърсено съдействие от „Пътна полиция” при ОДП- П., като на място пристигнали служителите О. и Ш.. Те  изпробвали подсъдимия с техническо средство за употреба на алкохол- Алкотест Дрегер 7410 + с фабричен № 0085, като уредът отчел 1, 61 промила в издишания въздух. Подсъдимият си признал, че пил няколко бири, не оспорил проверката и му бил издаден талон за медицинско изследване на кръв, като била изготвена химическа експертиза, която отчела 1, 69 промила на хиляда алкохол в кръвта му. Срещу лицето е било образувано бързо производство .

             Тази фактическа обстановка възприе съдът въз основа на обясненията на подсъдимия Т., показанията на свидетеля О. и писмените доказателства по делото- АУАН, протокол за химическа експертиза, свидетелство за съдимост, характеристична справка, декларация за имотно състояние.

              При така изложената и приета за установена фактическа обстановка от правна страна съдът намира, че подс. Т. е осъществил от обективна и субективна страна признаците на състава на  чл. 343 б ал. 1 от НК, като на 28.05.2010 г. около 01.40 часа в град П. е управлявал лек автомобил „***” с ДК № ***, с концентрация на алкохол в кръвта си над 1, 2 на хиляда, а именно: 1, 69 на хиляда, установено по надлежния ред- с протокол за химическа експертиза за определяне концентрация на алкохол в кръвта  № 491/ 31.05.2010 г. на Специализирана химическа лаборатория при МБАЛ „Пловдив”- град Пловдив.

Недоказани в процеса останаха твърденията на подсъдимия, че бил управлявал друг автомобил, а не този, посочен в обвинителния акт. От една страна в такава насока лицето не представя никакви конкретни факти или данни, които да подкрепят тази му теза, поради което съдът намира, че това е само негова защитна версия. Същевременно- разпитаният свидетел Огнянов, който е съставил на място АУАН, е категоричен в показанията си за марката и модела на автомобила, както и за обстоятелството, че при извършване на проверката на съответната дата подсъдимият е бил водач именно на отразеното в акта МПС. При това положение е безспорно обстоятелството, че подсъдимият е управлявал посочения в обвинителния акт модел автомобил.

Подсъдимият е съзнавал обществено опасния характер на деянието си, като е имал представи за всички обективни елементи на състава на престъплението и е искал настъпването на обществено опасните последици- действал е с пряк умисъл. В подкрепа на този извод на съда е самото поведението лицето, който е съзнавал, че пристъпва към управление на МПС след употреба на алкохол, което го прави опасен за останалите участници в движението водач на МПС .

             При определяне вида и размера на наказанието, което следва да се наложи на подсъдимия, съдът взе предвид разпоредбите на чл. 36 от НК относно целите на наказанието и на чл. 54 от НК относно неговата индивидуализация. Съдът отчете  като относително невисока степента на обществена опасност на деянието, което е в раздел “Престъпления по транспорта и съобщенията” на глава XI от НК „Общоопасни престъпления”. Съдът прецени и обществената опасност на подсъдимия, която също не е сравнително висока, макар същият да е осъждан и да не се ползва с особено добри характеристични данни.

           Подбудите за извършване на престъплението се коренят в незачитането на установения в страната правов ред. Като смекчаващи наказателната отговорност на подсъдимия обстоятелствa съдът съобрази затрудненотo му материално положение, направеното самопризнание, оказаното пълно съдействие на разследващите органи, изразеното разкаяние и съжаление от извършеното, както и липсата на вредни последици от деянието и отчетената сравнително невисока концентрация на алкохол над предвидения размер.

При тази данни и като прие, че в случая са налице многобройни смекчаващи отговорността обстоятелства, при които и най-лекото предвидено в закона наказание се явява несъразмерно тежко, съдът приложи разпоредбата на чл. 55 ал. 1 т. 2 буква ”б” от НК, а именно- замяна на наказанието „лишаване от свобода” с „пробация”. В тази връзка съдът определи наказания „пробация” при двете задължителни мерки по чл. 42 а ал. 2 т. 1 и т. 2 от НК- задължителна регистрация по настоящ адрес с периодичност два пъти седмично за срок от една година и задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от една година. Именно с оглед предишните осъждания на лицето, макар и за деяния от различен вид, задължителните пробационни мерки са определени над минималния и под средния им предвиден размер, като по този начин е налице възможността да се окаже нужното въздействие върху подсъдимия чрез своеобразна форма на контрол върху неговото поведение за съответния период от време, който е достатъчен за постигане на целения ефект.

С оглед необходимостта от осигуряване на безопасност на движението и предвид широкото разпространение на деяния от подобен характер, на основание чл. 343 г от НК във връзка с чл. 37 ал. 1 т. 7, предложение второ от НК, подс. Т. следва да бъде лишен от право да управлява МПС за срок от една година, което наказание се явява законна последица от деянието, също е справедливо по размер и е в състояние да способства за постигане на предвидената превантивна цел, както по отношение на същия, така спрямо останалите членове на обществото.

            С оглед изхода на делото и на основание чл. 189 ал. 3 от НПК, в тежест на подс. Т. бяха присъдени разноските по делото в размер на 25 лева- за изготвената химическа експертиза.

 

По изложените съображения, съдът постанови присъдата си.

                                                    

                                                                                   

 

СЪДИЯ :