Решение по дело №805/2021 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 831
Дата: 10 ноември 2021 г.
Съдия: Христина Петкова Юрукова
Дело: 20217150700805
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 юли 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 831/10.11.2021г.

 

гр. Пазарджик,

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Административен съд – Пазарджик, ХІІ състав, в открито съдебно заседание на тринадесети октомври, две хиляди двадесет и първа година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ :  Мариана Шотева

                                                                  ЧЛЕНОВЕ:  1. Христина Юрукова

                                                                                        2. Николинка Попова

При секретаря Янка Вукева и с участието на прокурор Стефан Янев, разгледа докладваното от съдия Юрукова касационно административнонаказателно дело № 805, по описа на съда за 2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, във вр. с гл. дванадесета от АПК и е образувано по касационна жалба на Дирекция „Инспекция по труда“ Пазарджик против Решение № 260066/01.06.2021 г. постановено по АНД № 470/2020 г. по описа на Районен съд Велинград. С обжалваното решение Районен съд Велинград е отменил като незаконосъобразно Наказателно постановление № 13-002318 от 30.11.2020  г. на Директора на  Дирекция „Инспекция по Труда” Пазарджик, с което на „Чепино-Автотранспорт” ЕООД с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр. Велинград, кв. Индустриален,  е  наложена  имуществена санкция  в размер на  5000 (пет хиляди) лева, на основание чл. 414, ал.3 от КТ, за нарушение на чл. 62, ал.1, във вр. с  чл.1, ал.2  от Кодекса на труда. В жалбата се излагат съображения за незаконосъобразност, неправилност и необоснованост на решението, постановяването му в нарушение на материалния закон. Моли се за отмяна на обжалваното решение и да бъде потвърдено изцяло НП. Претендират се разноски.

Ответникът по касационната жалба – „Чепино - Автотраспрорт“ЕООД, с ЕИК *********, чрез адвокат Л., оспорва касационната жалба, иска отхвълянето й и присъждане на разноски.

Прокурорът от Окръжна прокуратура Пазарджик дава заключение за неоснователност на жалбата. Сочи, че решението на Районен съд Велинград е правилно, поради което счита, че следва да бъде оставено в сила.

Административен съд Пазарджик, след като прецени допустимостта и основателността на подадената касационна жалба с оглед наведените в същите касационни основания, приема следното:

Касационната жалба е подадена от надлежна страна в законоустановения 14-дневен срок по чл. 211, ал. 1 от АПК и е процесуално допустима.

Разгледана по същество съгласно чл. 218 от АПК, е неоснователна.

За да отмени наказателното постановление, Районен съд Велинград е приел в мотивите си следната фактическа обстановка:

           На 17.08.2020  год. е съставен АУАН № 13-002318 за това, че „Чепино-Автотранспорт” ЕООД в качеството си на работодател по смисъла на § 1, т.1 от ДР на КТ, на 24.06.2020 г., на обект „Пункт за годишни технически прегледи“, находящ се в гр. Велинград, кв. Индустриален, не е уредил като трудови отношенията при предоставяне на работна сила, като не е сключил трудов договор в писмена форма с лицето Д.Х.Й.. Лицето собственоръчно е попълнило и подписало декларация по чл. 402 от КТ, с която декларирало, че не работи към дружеството, чака управителя, който му е приятел и не е получил копие от трудов договор и уведомление, регистрирани в НАП. АУАН не е подписан от представителя на дружеството, като е посочено че е съставен на основание чл. 40, ал.2 от ЗАНН. Към акта са приложени цитираните в него документи. С писмо изх. № 20055171  от 08.07.2020 г. на Дирекция „Инспекция по труда“ Пазарджик управителят на дружеството е поканен на основание чл. 40, ал.2 от ЗАНН да се яви в посочената Дирекция три работни дни след получаване в 9:00 часа, относно съставяне на 6 бр. АУАН, като е предупреден, че при виновно неявяване АУАН ще бъдат съставени в негово отсъствие. Известието за доставяне е върнато с дата 31.07.2020 г., като непотърсено. Към административно-наказателната преписка е приложено писмо до управителя на фирмата от 05.08.2020 г., с което му се съобщава, че на основание чл. 57, ал.1 от АПК е издаден Протокол за извършена проверка, който е изпратен с писмо, ведно с покана за съставяне на АУАН и че този Протокол се счита връчен на основание чл. 61, ал.3 от АПК след 7-дневен срок от поставянето на това съобщение на Интернет страницата на ИА „Главна инспекция по труда“ София и на таблото на Дирекция „Инспекция по труда“ Пазарджик, като е посочена дата на поставяне на таблото 05.08.2020 г. и е приложен Протокол за публикуване на посочената интернет страница от 05.08.2020 г. АУАН е връчен по пощата, на адреса на дружеството, с обратна разписка, в която е отбелязано че е получено на 21.08.2020 г. от Д.Б. – съпруга. С обжалваното наказателно постановление № 13-002318 от 30.11.2020  г. на Директора на  Дирекция „Инспекция по Труда” Пазарджик, на „Чепино-Автотранспорт” ЕООД е наложена имуществена санкция в размер на 5000 (пет хиляди) лева, на основание чл. 414, ал.3 от КТ, за нарушение на чл. 62, ал.1, във вр. с чл.1, ал.2 от Кодекса на труда. Посочено е, че нарушението не представлява маловажен случай по смисъла на чл. 28 от ЗАНН.

         При така установеното, първоинстанционният съд правилно е приел, че АУАН е съставен в отсъствие на представител на санкционираното ЕООД, без да са налице предпоставките на чл. 40, ал.2 от ЗАНН, като нарушението на чл. 40, ал.2 от ЗАНН при съставяне на АУАН не е съществено процесуално нарушение, ако не е довело до нарушаване правото на защита на санкционираното лице, но при наличие на една предпоставка – надлежно последващо връчване на съставения АУАН на санкционираното юридическо лице.

Принципно съставянето, предявяването и връчването се извършват в присъствие на нарушителя, като ЗАНН съдържа специални правила за съставянето на АУАН в отсъствие на нарушителя/след покана/ и съответно за връчването му, когато е съставен в отсъствие на нарушителя. Кодексът на труда от своя страна също съдържа специална разпоредба относно връчването на АУАН. Съгласно чл. 416, ал. 3 от КТ актът за установяване на административно нарушение се връчва на нарушителя лично срещу подпис, а при невъзможност да му се връчи се изпраща по пощата с препоръчано писмо с обратна разписка /каквато възможност ЗАНН не предвижда/. В случая нарушителят не е редовно поканен да се яви за съставяне на АУАН, като с оглед неявяването му АУАН е съставен в негово отсъствие /на представляващия дружеството/, след което е изпратен по пощата като препоръчано писмо с обратна разписка на адреса на дружеството съобразно чл. 416, ал.3 от КТ.

Специалният ред за връчване на АУАН по чл. 416, ал. 3 от КТ предполага връчване по пощата с препоръчано писмо с обратна разписка само и единствено при невъзможност за лично връчване на нарушителя срещу подпис, в случая на представляващия нарушителя. Разписаната процедура, когато лицето не бъде намерено на адреса на управление, на постоянния му адрес или по месторабота - връчването да се извършва чрез поставяне на съобщение за съставянето на акта, подлежащ на връчване, на таблото за обявления и в интернет страницата на съответния орган по чл. 399, 400 и 401. Видно от преписката по делото, липсват доказателства за предприети действия за връчване лично на представител на нарушителя, след което да се пристъпи към връчване чрез писмо с обратна разписка, съответно обявлението му.

Процесният АУАН е изпратен за връчване с писмо, в което са изброени за връчване общо 6 броя АУАН с номера и дати на издаване. Съобщението е получено от Д. Б., с отбелязване съпругата на управителя на дружеството, за която не се установява да е лице, натоварено да приема книжа на дружеството. В случая е допуснато съществено процесуално нарушение при връчването на АУАН, ограничило правото на участие на санкционираното лице в производството и възможността му да организира своевременно и адекватно защитата си.

От анализа на чл.416, ал.3 от КТ се налага извод, че за да премине към връчване на АУАН чрез пощенски куриер, АНО следва да е установил императивно изискуемата от разпоредбата предпоставка - невъзможност за връчване на нарушителя срещу подпис.

Обосновани от доказателствата по делото са констатациите и изводите на въззивния съд, че е налице нарушение от АНО от категорията на съществените, налагащо отмяна на НП.

Като е отменил наказателното постановление, районният съд е постановил правилен съдебен акт. При разглеждане на делото първоинстанционният съд не е допуснал нарушения на процесуалните правила, които да налагат отмяната на решението му. Решението на Районен съд Велинград ще следва да бъде оставено в сила, а касационната жалба като неоснователна - без уважение.

В касационното производство е направено искане за заплащане на разноски в полза на ответната страна по касационната жалба, което следва да бъде уважено. Разноските са в размер на 700 лв. заплатено адвокатско възнаграждение. Възражението на ответната страна за прекомерност е неоснователно, тъй като съгласно чл.8, ал.1, т.3 от Наредба № 1 от 9.07.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения, минималният размер за този вид дела е 580 лв., като така заплатеното в никакъв случай не се явява прекомерно.

Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2, пр.1 от АПК, вр. с чл. 63, ал. 1, изр. второ от ЗАНН, Административен съд Пазарджик, Х съдебен състав

 

Р Е Ш И:

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260066/01.06.2021 г. постановено по АНД № 470/2020 г. по описа на Районен съд Велинград.

ОСЪЖДА Дирекция „Инспекция по труда“ Пазарджик да заплати на  „Чепино-Автотранспорт“ ЕООД, ЕИК ********* сторените по делото разноски в размер на 700 (седемстотин) лева.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване или протест.

 

 

                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: /П/

 

 

                                                                  ЧЛЕНОВЕ: 1. /П/

 

 

                                                                                      2. /П/