Решение по дело №1284/2020 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 260206
Дата: 19 ноември 2020 г. (в сила от 11 декември 2020 г.)
Съдия: Ивайло Асенов Йорданов
Дело: 20204520201284
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 юли 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

град Русе, 19.11.2020г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

             РАЙОНЕН СЪД - РУСЕ, ДЕВЕТИ наказателен състав, в публично заседание, проведено на двадесет и първи септември две хиляди и двадесета година в състав:

 

 

                                      РАЙОНЕН СЪДИЯ: ИВАЙЛО ЙОРДАНОВ

 

при секретаря РАДОСТИНА СТАНЧЕВА и прокурора …....……………, като разгледа докладваното от съдия Йорданов АНД 1284 по описа на съда за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по чл. 59 и сл. от ЗАНН.

 

Образувано е по жалба на „Електроразпределение север“ АД, депозирана против наказателно постановление № Р-8-ДНСК-47/02.07.2020г. на Зам. Началник ДНСК, с което на дружеството жалбоподател, на основание чл. 237, ал. 1, т. 1 ЗУТ е наложена имуществена санкция в размер на 5000 лева, за нарушение по чл. 237, ал. 1, т. 1 ЗУТ, вр. чл. 137, ал. 3 и чл. 148, ал. 1 ЗУТ.

С жалбата се релевират твърдения, че в хода на административнонаказателното производство са допуснати съществени процесуални нарушения, довели до нарушение на правата на дружеството жалбоподател, както и че наказателното постановление е издадено в противоречие с материалния закон и в несъответствие с неговата цел. В подкрепа на тези твърдения се развиват съображения, че АУАН е съставен в отсъствие на представител на дружеството, като до същото не е била изпращана покана за съставянето му, а АУАН е бил предявен на лице, без надлежна представителна власт. Релевират се доводи, че не е налице хипотезата на чл. 40, ал. 2 ЗАНН. На следващо място се излагат доводи, че наказателното постановление не е връчено надлежно, тъй като дружеството се представлява заедно от всеки двама от тримата членове на УС и пълномощното не дава права на упълномощеното лице да представлява само дружеството. Инвокират се доводи, че съставения АУАН не съдържа точно и ясно описание на нарушението и на обстоятелствата, при които същото е извършено. Оспорват се описаните обстоятелства за извършване на нов строеж, като се твърди, че е извършена аварийна реконструкция на съществуваща кабелна линия средно напрежение. Посочва се, че съгласно чл. 148, ал. 6 ЗУТ при бедствия и аварийни ситуации разрешенията за строеж могат да се издават по частични работни проекти, като самата авария е настъпила на 20.03.2020г., по време на обявеното в страната извънредно положение и са спрени всички срокове за изпълнение на указания, дадени от административен орган, което според дружеството води до невъзможност на влизане в сила на строителните книжа и разрешение за строеж за реконструкция на съществуваща и аварирала кабелна линия. На следващо място се излагат доводи, че в АУАН липсва яснота и досежно нарушените законови разпоредби, като в АУАН са посочени като нарушени разпоредбите на чл. 148, ал. 1 и чл. 137, ал. 3 ЗУТ, както и разпоредбата на чл. 225, ал. 2, т. 2 ЗУТ, а в НП са цитирани разпоредбите на чл. 148, ал. 1 и чл. 137, ал. 3 ЗУТ, вр. чл. 237, ал. 1, т. 1 ЗУТ, а посочените в АУАН норми не съдържат състав на административно нарушение, с което е нарушена разпоредбата на чл. 42, т. 5 ЗАНН, което представлява съществено процесуално нарушение. На следващо място се развиват съображения, че за да се позове на санкционната норма на чл. 237, ал. 1, т. 1 ЗУТ е необходимо процесния строеж да бъде признат за незаконен по предвидения за това ред, в рамките на нарочно административнонаказателно производство.

В съдебно заседание дружеството жалбоподателя, чрез пълномощника си, поддържа депозираната жалба по изложените в същата фактически и правни доводи. Претендират се разноски.

Административнонаказващият орган, чрез пълномощника си моли да бъде отхвърлена жалбата като неоснователна и да бъде потвърдено наказателното постановление като правилно и законосъобразно. Релевират се доводи, че АУАН е съставен и НП е издадено при спазване на процесуалния, и материалния закон. Във връзка с твърденията в жалбата се заема становище, че АУАН е съставен в отсъствие на нарушителя, съгласно чл. 40, ал. 2 ЗАНН, тъй като е налице неявяване в деня на поканата, като самият акт е редовно връчен, доколкото лицето на което е връчен същия има представителна власт пред ДНСК и е спазено правото на нарушителя да депозира своите възражения срещу АУАН в срока и по реда на чл. 44, ал. 1 ЗАНН. Излагат се съображения, че в НП подробно е описана фактическата обстановка, същата е подведена под правилната санкционна норма и не са налице пречки жалбоподателят да разбере, основанията за ангажиране на административнонаказателна отговорност и да организира правилно защитата си. Излагат се доводи, че за да бъде издадено НП за незаконен строеж не е необходимо да е приключило административно производство с влязла в сила заповед за премахване, тъй като се касае за различни производства и самото административнонаказателно производство е със самостоятелно битие и не е поставено в зависимост от административното такова. В допълнение се посочва, че дружеството не е обжалвало заповедта по чл. 225 ЗУТ и същата е влязла в законна сила. Развиват се съображения, че разпоредбата на чл. 237, ал. 1, т. 1 ЗУТ предвижда ангажиране на административнонаказателна отговорност на юридическо лице или едноличен търговец – възложител на незаконен строеж по смисъла на чл. 225, ал. 2 ЗУТ, каквото именно качество притежава и дружеството жалбоподател. Посочва се, че изискването на наличен инвестиционен проект се съдържа в разпоредбата на чл. 137, ал. 3 ЗУТ, а наличието на разрешение на строеж в разпоредбата на чл. 148 ЗУТ и не е спорно, че за процесния строеж жалбоподателят не е имал издадени такива строителни книжа, поради и което същият се явява незаконен по смисъла на чл. 225, ал. 2, т. 2 ЗУТ. Инвокират се доводи, че нарушението е в достатъчна степен и правилно описано, още при съставянето на АУАН. На последно място се посочва, че по делото липсват доказателства за иницииране от страна на жалбоподателя на процедура по издаване на строителни книжа, в хипотезата на чл. 148, ал. 6 ЗУТ.

Районна прокуратура - Русе, редовно призована, не изпраща представител.

След приключване на съдебното следствие пред въззивната инстанция и обявяване на делото за решаване са постъпили от страна на дружеството жалбоподател молби от неговия процесуален представител и от представляващите дружеството жалбоподател, за оттегляне на депозираната жалба.

Във връзка със същите, следва да бъде посочено, че съгласно разпоредбата на чл. 324, ал. 1 НПК, приложима на основание чл. 84 ЗАНН, жалбата може да бъде оттеглена до започване на съдебното следствие, а ако такова не се провежда – до започване на съдебните прения. В настоящия случай двете молби, с които се заявява оттегляне на жалбата са депозирани чак след приключване на съдебните прения и обявяване на делото за решаване, поради и което съдът е лишен от възможността да прекрати производството по делото, поради оттегляне на подадената срещу наказателното постановление жалба и същата следва да бъде разгледана.

Жалбата изхожда от процесуално легитимирана страна в процеса, по отношение на която е ангажирана административнонаказателна отговорност. Депозирана е в преклузивния срок за обжалване по чл. 59, ал. 2 ЗАНН, касае подлежащо на обжалване наказателно постановление, поради и което се явява процесуално допустима и следва да бъде разгледана по същество досежно нейната основателност.

 

СЪДЪТ‚ след като обсъди ангажираните от страните фактически и правни доводи, прецени събраните по делото доказателства, и извърши служебна проверка на обжалваното наказателно постановление, съгласно изискванията на чл. 314 НПК, вр. чл. 84 ЗАНН, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

Административнонаказателното производство е започнало със съставянето на АУАН № Р-8 от 11.05.2020г. срещу дружеството жалбоподател, за това, че в качеството си на възложител, съгласно закона за енергетиката е възложил на строителя „ЕЛ“ ООД изпълнението на строеж „Кабел, средно напрежение от ТП „Ангел Кънчев“ до ул. „Петко Д. Петков“ град Русе, без необходимите строителни книжа – одобрен инвестиционен проект и разрешение за строеж, поради и което се касае за незаконен строеж по смисъла на чл. 225, ал. 2, т. 2 ЗУТ.

Във връзка с конкретния строеж е посочено, че от трафопост „Ангел Кънчев“ до южния тротоар на ул. „Петко Д. Петков“ е бил изпълнен изкоп с дължина около 28,50 метра и широчина около 40 см. за полагане на кабел средно напрежение, като в изкопа не е имало кабел и самият строеж не е завършен. Посочено е, че същият е III категория, съгласно чл. 137, ал. 1, т. 3, б. „Б“ ЗУТ.

От дружеството жалбоподател, в качеството му на възложител е било подадено до Община Русе уведомление с вх. № 30-9965-66/20.03.2020г. по реда на чл. 7, ал. 2 от Наредба № 27 за условията и реда за извършване на възстановителни работи при изграждане или отстраняване на повреди на елементите на техническата инфраструктура, във връзка с възникнала на 20.03.2020г. повреда на кабел средно напрежение в района на улиците „Петко Каравелов“, „Г. С. Раковски“ и „А. Кънчев“ в град Русе като във връзка с това уведомление от служители на Община Русе е извършена проверка на място, за което е съставен констативен протокол от 27.03.2020г. при която е установено, че се извършва нов строеж и преписката е била изпратена на РДНСК – Русе.

Прието е, че изкопните работи и полагането на кабел средно напрежение са извършени в периода 20.03.2020г. – 30.03.2020г., и нарушението е извършено в този период, като същото е установено на 30.03.2020г. в резултат на извършена на място проверка, за което са били съставени Констативен акт № 223-Р-5/30.03.2020г. и Констативен акт № 223-Р-4/30.03.2020г.

Въз основа на така приетите за осъществили се факти, актосъставителят е субсумирал същите като нарушение по чл. 137, ал. 3 и чл. 148, ал. 1 ЗУТ.

Въз основа на така съставения АУАН било издадено и оспореното наказателно постановление, с фактическо описание идентично с това съдържащо се в АУАН, като е прието, че с извършеното от страна на дружеството нарушение на разпоредбите на чл. 137, ал. 3 и чл. 148, ал. 1 ЗУТ, същото е осъществило състава на нарушение по чл. 237, ал. 1, т. 1 ЗУТ и на основание чл. 237, ал. 1, т. 1 ЗУТ на същото е наложена имуществена санкция в размер на 5000 лева.

Посочената фактическа обстановка съдът прие за установена въз основа на събраните в хода на административнонаказателното производството гласни и писмени доказателства и писмените доказателствени средства.

Не са налице противоречия в доказателствената съвкупност по делото, което от своя страна да налага, излагането на подробни мотиви кои доказателства съдът приема и кои отхвърля, както изисква разпоредбата на чл. 305, ал. 3 НПК, доколкото както гласните, така и писмените доказателства и доказателствени средства се намират в корелативно единство и безспорно подкрепят приетите за осъществили се в хода на административнонаказателното производство факти, които не се и оспорват от страна на дружеството жалбоподател.

 

Въз основа на извършена оценка на събраните в хода на производството гласни и писмени доказателства и писмените доказателствени средства, съдът намира, че оценката на същите налага следните правни изводи:

Актът и наказателното постановление са съставени при спазване императивните изисквания на ЗАНН. Същите съдържат всички необходими за тяхната редовност от формална страна реквизити, визирани в чл. 42 и чл. 57 ЗАНН. В акта за установяване на административно нарушение, въз основа на който е издадено оспореното наказателно постановление, а така също и в самото наказателно постановление, са отразени датата и мястото на нарушението. Както в акта, така и в издаденото въз основа на него НП са намерили отражение всички обективни признаци на състава на нарушението, за което е ангажирана отговорността на дружеството жалбоподател, а така също и конкретната законова разпоредба и санкционната норма, въз основа на които е ангажирана неговата административнонаказателна отговорност.

Съдът намира за неоснователни наведените в жалбата и поддържани в хода по същество доводи, касаещи допуснати съществени процесуални нарушения, довели до нарушаване правота на защита на санкционираното лице.

Съгласно разпоредбата на чл. 348, ал. 3 НПК, приложима на основание чл. 335, ал. 2, вр. чл. 84 ЗАНН, нарушението на процесуалните правила е съществено, когато е довело до ограничаване на процесуалните права на страните.

В настоящия случай, при съставянето на АУАН и издаването на НП не е допуснато нарушение на процесуалните правила, което да е ограничило правата на дружеството жалбоподател, да разбере, за какво конкретно нарушение е ангажирана неговата отговорност и не са били ограничени по никакъв начин, процесуалните права на същото, за да бъде прието, че наказателното постановление е издадено при допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, които да имат за своя последица отмяна на оспореното наказателно постановление на процесуално основание.

Неоснователно е оплакването, че на дружеството не е била изпратена покана за съставянето на АУАН. Такава е налична на л. 47 от делото и същата е получена от дружеството на 08.04.2020г., като именно във връзка със същата на посочените дата и час се е явил пълномощник на дружеството, но доколкото същият не е притежавал изрично пълномощно, АУАН е съставен по реда на чл. 40, ал. 2 ЗАНН, като на пълномощника на дружеството, доколкото същият е притежавал обща представителна власт е връчен единствено препис от същия и по този начин не е било накърнено правото на дружеството да упражни правата си в срока и по реда на чл. 44, ал. 1 ЗАНН, тъй като същото е било уведомено за съставения АУАН.

По никакъв начин не е ограничено и правото на дружеството във връзка с връчване на наказателното постановление, тъй като същото е упражнило правото си на жалба срещу същото.

Твърденията на процесуалния представител на жалбоподателя, че липсва точно описание на нарушението в съставения АУАН и в издаденото въз основа на него НП и това е довело до невъзможността да разбере, за какво точно нарушение е ангажирана неговата административнонаказателна отговорност са несъстоятелни. Както в АУАН, така и в издаденото въз основа на него НП са посочени подробни индивидуализиращи белези на строежа – местонахождение, начална и крайна точна на изкопните работи, дължина, технически характеристики и че се касае именно за полагане на нов кабел, на мястото на съществуващ стар, поради и което твърдението, че така описано нарушението е неясно и е довело до накърняване правото на защита на жалбоподателя е необосновано. Неоснователно е и оплакването относно липсата на яснота досежно нарушените законови разпоредби в АУАН и НП. Изрично в АУАН са посочени, конкретните законови разпоредби, въз основа на които се изисква разрешение за строеж.

Разпоредбата на чл. 53, ал. 2 ЗАНН предоставя възможност на административнонаказващия орган, при нередовност в АУАН да санира същата, което е и сторено в настоящия случай, чрез субсумирането на приетите за установени факти под правната норма, осъществяваща състав на административно нарушение.

Неоснователни са и доводите на дружеството жалбоподател, че настоящото административнонаказателно производство е обусловено от друго административно производство, което да има за свой предмет признаването на строежа за незаконен.

По гореизложените мотиви съдът намира за неоснователни доводите в жалбата, касаещи допуснати в хода на административнонаказателното производство съществени процесуални нарушения.

Разгледана по същество жалбата е НЕОСНОВАТЕЛНА

Не е спорно в отношенията между страните, а и от всички събрани в хода на производството гласни и писмени доказателства и писмените доказателствени средства, безспорно и еднозначно се установява и доказва, че във връзка с възникнала на 20.03.2020г. повреда на кабел средно напрежение в района на улиците „Петко Каравелов“, „Г. С. Раковски“ и „А. Кънчев“ в град Русе, дружеството жалбоподател е възложило на изпълнителя, извършването на изкопните работи и полагането на кабел средно напрежение от трафопост „Ангел Кънчев“ до южния тротоар на ул. „Петко Д. Петков“, като изпълнения изкоп е с дължина около 28,50 метра и широчина около 40 см.

Няма спор, че съществуващият кабел е бил подменен изцяло, както и че във връзка с това не е било издадено разрешение за строеж.

В случая, както посочва в жалбата си и дружеството жалбоподател се касае за извършена реконструкция на съществуващ строеж по смисъла на т. 44 от § 5 на ДР на ЗУТ, според която легална дефиниция „реконструкция“ на строеж е възстановяване, замяна на конструктивни елементи, основни части, съоръжения или инсталации и изпълнението на нови такива, с които се увеличават носимоспособността, устойчивостта и трайността на строежите. По силата на легалната дефиниция на понятието „строеж“, съдържаща се в § 5, т. 38 от ДР на ЗУТ и реконструкцията на строежи, представлява строеж.

По делото няма спор, че за тази извършена от дружеството реконструкция на съществуващ строеж не е налице разрешение за строеж. Съгласно чл. 137, ал. 1, т. 3, б. „б“ от ЗУТ, във вр. с чл. 6, ал. 2, т. 6 от Наредба № 1/30.07.2003г. на МРРБ за номенклатурата на видовете строежи реконструкцията на мрежа средно напрежение, съставлява строеж трета категория и на основание чл. 148, ал. 1 от ЗУТ се изисква разрешение за строеж за нейното извършване. Липсата на такова разрешение е основание да се счете, че е налице незаконен строеж по смисъла на чл. 225, ал. 2, т. 2 от ЗУТ, а извършването на такъв е предпоставка за санкциониране на дружеството, в качеството му на възложител, на основание чл. 237, ал. 1, т. 1 от ЗУТ с имуществена санкция в размер от 5000 до 50 000 лева.

Не са налице предпоставките на чл. 28 ЗАНН, доколкото извършеното нарушение не разкрива белезите на маловажен случай, съгласно легалната дефиниция съдържаща се в чл. 93, т. 9 НК, приложим на основание чл. 11 ЗАНН. В конкретния случай не се установиха изключителни или многобройни смекчаващи отговорността обстоятелства, въз основа на които да бъде направен извода, че извършеното нарушение, разкрива по-ниска степен на обществена опасност, в сравнение с обикновените случай на нарушения от този вид. С оглед конкретните обстоятелства във връзка с причините за извършване на нарушението, правилно и в съответствие с изискванията на чл. 27, ал. 2 ЗАНН на дружеството жалбоподател е наложено минималното предвидено в санкционната разпоредба наказание.

С оглед изхода на делото основателно е искането на административнонаказващия орган за присъждане на разноски за юрисконсултско възнаграждение и на основание чл. 63, ал. 5 ЗАНН в полза на ДНСК следва да бъде присъдено юрисконсултско възнаграждение, в размер на 100 лева, което следва да бъде заплатено от жалбоподателя.

 

Водим от горното и на основание чл. 63 от ЗАНН‚ съдът

 

               

Р Е Ш И:

 

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № Р-8-ДНСК-47/02.07.2020г. на Зам. Началник ДНСК, с което на „ЕЛЕКТРОРАЗПРЕДЕЛЕНИЕ СЕВЕР“ АД, ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление град Варна, район „Владислав Варненчик“, Варна Тауърс – Е, бул. „Владислав Варненчик“ № 258, основание чл. 237, ал. 1, т. 1 ЗУТ е наложена имуществена санкция в размер на 5000 (пет хиляди) лева, за нарушение по чл. 237, ал. 1, т. 1 ЗУТ, вр. чл. 137, ал. 3 и чл. 148, ал. 1 ЗУТ.

ОСЪЖДА „ЕЛЕКТРОРАЗПРЕДЕЛЕНИЕ СЕВЕР“ АД, ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление град Варна, район „Владислав Варненчик“, Варна Тауърс – Е, бул. „Владислав Варненчик“ № 258 ДА ЗАПЛАТИ в полза на ДИРЕКЦИЯ ЗА НАЦИОНАЛЕН СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ град София, на основание чл. 63, ал. 5 ЗАНН СУМАТА в размер на 100 (сто) лева, представляваща разноски за юрисконсултско възнаграждение.

 

Решението подлежи на обжалване пред Административен съд град Русе в 14-дневен срок от съобщението до страните, че е изготвено.

 

 

 

                                 РАЙОНЕН СЪДИЯ: