Решение по дело №94/2023 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 180
Дата: 31 май 2023 г.
Съдия: Дарина Славчева Драгнева
Дело: 20237240700094
Тип на делото: Касационно административно дело
Дата на образуване: 14 февруари 2023 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

  180                                      31.05.2023 год.                     гр. Стара Загора

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Старозагорски административен съд, публично съдебно заседание на  четвърти май две хиляди двадесет и трета год., в състав         

                                                                 

Председател: ДАРИНА ДРАГНЕВА

                                                          Членове: МИХАИЛ РУСЕВ

                                                                          ЗЛАТКО МАЗНИКОВ                                                                             

 

при секретаря Зорница Делчева и в присъствието на прокурора Петко Г., като разгледа докладваното от съдия Дарина Драгнева административно дело №94  по описа  за 2023 год., за да се произнесе, съобрази следното:

Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл. 285 от ЗИНЗС.

Образувано е по касационната жалба на ГД „ИН“ гр. София против Решение № 433/11.11.2022г, постановено по адм.д.№453/22г по описа на АС Стара Загора в частта му за осъждане на ГД „ИН“ да заплати на ищеца М.Я.С. обезщетение за неимуществени вреди в размер на 400лв, причинени в периода от 30.06.2016г до 29.08.2016г, в който е поставен в ситуация да бъде жертва на нарушението на чл.3 ал.1 вр. с ал.2 от ЗИНЗС при изтърпяване на наказание „лишаване от свобода“ в условията на ЗООТ „Стара Загора“.

Касационна жалба е подадена и от М.Я.С. против същото решение в частта му за отхвърляне на предявения иск с правно основание чл.284 ал.1 от ЗИНЗСС за разликата над 400лв до пълния предявен размер от 99 835лв като неоснователен и недоказан.

 Касаторът ГД „ИН“ твърди явна несправедливост на обезщетението за неимуществени вреди в подкрепа на искането си за отмяна на съдебния акт в  неблагоприятната за него осъдителната част. Сочи, че ищецът изтърпява в посочения период поредното наказание лишаване от свобода, като е поставен при установените неблагоприятни условия само за времето от 20.00ч вечерта до 06.00ч сутринта, поради което интензитета на страданията му не е достатъчен да обуслови присъждане на парично обезщетение. Достатъчно би било да се признае статута му на жертва, без да се определя парично възмездяване на вредите в размера, установен от практиката на ЕСПЧ.

Касаторът М.Я.С. иска от съда да вземе предвид, че не е погасен по давност искът за периода от 2011г до 2015г, при което би достигнал до извод, че справедливия размер на обезщетението е равен на претендираната с исковата молба сума. Иска от съда отмяна на съдебния акт в частта, с която  е отхвърлен предявения иск за разликата до 99 835лв.

 Представителят на Окръжна прокуратура Стара Загора дава заключение за неоснователност на касационната жалба на ищеца и счита за основателна касационната жалба на ответника – касатора Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“.

Административен съд Стара Загора като взе предвид доводите на страните, съобразно доказателствата и закона и след извършена служебна проверка за валидност, допустимост и съответствие на решението с материалния закон, намира за установено следното:

Жалбата е Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ е неоснователна. При липса на спор за обосноваността на фактическите изводи на съда и на правната му оценка за извършено нарушение на чл.3 ал.2 вр. с ал.1 от ЗИНЗС, не  основателно се твърди несправедлив размер на присъденото обезщетения, поради това, че страданията на ищеца от липсата на минималните битови и санитарно хигиенни условия не обуславят размер на обезщетение от 400лв за периода от 30.06.2016г до 29.08.2016г,  който съгласно задължителните указания на предходния касационен състав е следвало да бъде и е бил предмет на разглеждане с настоящото съдебно решение. Размера на паричната обезвреда е равен на 6.60лв на ден, което означава, че съдът е съобразил положението на ищеца в затворническото общежитие и съществуването на другите задължителни условия средата в жилищното помещение – светлина, проветрение, отопление, хигиена. Съгласно практиката на ЕСПЧ обезщетението е ефективно средство за защита, когато неговия размер не е занижен, съобразно жизнения стандарт на всяка държава – страна по Конвенцията, като за България този размер е около 4 евро на ден при кумулативната липса на основните фактори на жилищната среда. Следователно първоинстанционния съд не е допуснал отклонение и превишаване на размера на обезщетението, при което той да бъде явно несправедлив и да води до неоснователно обогатяване. Едновременно са липсвали минимален размер на жилищната площ, постоянен и не препятстван достъп до самостоятелен санитарен възел, които факти и  сами по себе си са достатъчни да поставят лишения от свобода в ситуация на жертва на забраната. Те са  унизителни, и несъвместим с човешко отношение, като са причинили страдание за непрекъснат период от 60 дни, което не е наложено от самата същност на наказанието лишаване от свобода. Независимо от това, че през светлата част на денонощието лицето е било свободно да посещава санитарния възел, то е било лишено от уединение и е подлагано на унижение всеки път, когато през нощта му се налага да го използва. Достъп до течаща вода също е липсвал. Тези три факта проявени за период от 60 дни имат за последица присъждане на обезщетение в размер на 400лв или по 6.60лв на ден. Следователно въззивния съд е съобразил фактите, на които се основава касационната жалба на осъдения ответник по делото и не е налице посочения порок на съдебното решение – не справедлив и необоснован размер на присъденото обезщетение.

 Касационната жалба на М.Я.С. също е неоснователна. На първо място предмет на разглеждане по делото е исков период за времето от  30.06.2016г до 29.08.2016г, съгласно Решение 302/11.07.2022г по адм.д.№341/22г по описа на АС Стара Загора, постановено от тричленен касационен състав на същия съд. Именно с това решение е признато, че давността само за този период не е изтекла и искът не е погасен, поради което делото е върнато на друг едноличен състав за разглеждане на исковата претенция за присъждане на обезщетение за вреди, понесени във времето от 30.06.2016г до 29.08.2016г, и причинени от посочените в исковата молба три неблагоприятни факта– недостатъчна жилищна площ, липса на постоянен и не препятстван достъп до санитарен възел и  на постоянен достъп до течаща вода. Следователно въпроса за давността относно правото на иск за периода от 02.02.2011г до 29.06.2016г  е обхванат от силата на присъдено нещо. Относно размера на обезщетението важат доводите изложени по-горе в отговор на възраженията по първата касационна жалба. Що се касае до отхвърляне на иска до размера над присъдените 400лв и до  99 835лв, следва да се каже, че за разликата до предявените 100 000, а именно за сумата от 165лв е налице влязло в сила осъдително съдебно решение за тяхното присъждане за периода от 30.08.2016г до 20.09.2016.

Водим от тези мотиви и на основание чл.221 от АПК, Административен съд Стара Загора

Р     Е     Ш     И :

   ОСТАВЯ В СИЛА  Решение №433/11.11.2022 год., постановено по адм.д.453/2022 год. по описа на  АС Стара Загора.

 

Решението не подлежи на обжалване и/или протестиране.

 

                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                       ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                               2.