Определение по дело №818/2016 на Окръжен съд - Пазарджик

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 30 ноември 2016 г.
Съдия: Красимир Георгиев Ненчев
Дело: 20165200500818
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 21 ноември 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

                               О  П   Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е  

 

 

Номер: ………656……………. Година  2016г.  Град  Пазарджик, обл. Пазарджишка 

 

 

 

             В   ИМЕТО  НА    НАРОДА

 

 

ОКРЪЖЕН СЪД –  ПАЗАРДЖИК                       ВЪЗЗИВЕН  СЪСТАВ

На  30. 11.                                                                     2016 година  

 

В публично( закрито) заседание , в следния състав:

 

 

                                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИР НЕНЧЕВ

                                                                         ЧЛЕНОВЕ : НАДЕЖДА ДЗИВКОВА  

                                                                                               МАГДАЛЕНА ТАТАРЕВА            

 

СЕКРЕТАР : ……………………… 

ПРОКУРОР: ………………………

като разгледа докладваното от съдията   КРАСИМИР НЕНЧЕВ в. ч. гр. д . № 818  по описа за 2016 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е въззивно , по реда на чл. 274  и сл.  от  ГПК  - за въззивен  контрол  по отношение определение   на районния  съд .

І. Развитие на съдебното производство.

Районен съд Пазарджик е сезиран с искова молба, подадена от  търговското дружество „Ен Ойл“ ЕООД , ЕИК *********, със  седалище и адрес на управление на дейността гр. Пловдив , бул. “Свобода „ №45, вх. „В“ ,ет. 7, ап.80 против  търговското дружество  „Юнион Ивкони“  ООД , ЕИК ********* , със седалище и адрес на управление на дейността гр.София ,р-н „Средец „ , ул. „Цар   Иван Шишман „ № 17.   

С протоколно определение  от 19.04. 2016г.  на Районен съд Пазарджик ,постановено по гр. д. № 3614/2015г. по описа на същия съд е прекратено производството по делото ,на основание чл. 238 ал.2 от ГПК и в полза на ответника са присъдени сторените съдебно – деловодни разноски .

Против определението на районния съд е постъпила частна жалба от ищеца в първоинстанционното производство търговското дружество „Ен Ойл“ ЕООД , ЕИК *********. В частната жалба се излагат съображения за незаконосъобразност на постановения съдебен   акт. Искането е да се отмени  обжалваното определение и делото да се върне на районния съд с указания за продължаване на съдопроизводствените действия .

В срока по чл. 276 ал.1 от ГПК е постъпил писмен отговор от  ответника  в първоинстанционното производство  ,подаден чрез пълномощника на страната , адвокат  А.И. от САК. В писмения отговор се оспорва  частната жалба .  Твърди се ,че частната жалба   е процесуално недопустима , а при условията на евентуалност е неоснователна    . Искането е да се остави без разглеждане частната жалба,като процесуално недопустима или евентуално да се потвърди обжалваното определение. 

ІІ. Правни изводи . 

Частната жалба е процесуално недопустима.

От съдържанието на приложеното гр. д. № 3614/ 2015г. по описа на Районен съд Пазарджик се установява ,че при подаване на исковата молба  ищеца е посочил адрес  за призоваване в съответствие  с изискването на чл. 127 ал.1 т.2 от ГПК.   

За първото по делото съдебно заседание,проведено на  05.04. 2016г., ищеца е  призован на адреса , който е посочен в исковата молба . На този адрес призовката е върната в цялост с  отбелязване че “ на адреса  няма  афиширан офис и  при посещението не открих  упълномощено длъжностно лице на търсеното дружество „. На това съдебно заседание районния съд не е дал ход на делото , като е приел,че  ищцовото  дружество е нередовно призовано . Разпоредил е да се направи справка в търговския регистър за актуалната търговска регистрация  на ищцовото дружество . От получената справка се установило  ,че адреса , който е посочен в исковата молба е непълен.

 За следващото съдебно заседание , което е насрочено за 19.04. 2016г.  ищцовото дружество е призовано , както на адреса по седалището на дружеството ,така и на адреса за кореспонденция с НАП .  И на двата  адреса призовките са върнати в цялост с  горното отбелязване . На призовките връчителя е посочил дата на отбелязването 14. 04. 2016г.На самите призовки районния съд е поставил следното  Разпореждане-“ По отношение на ищеца да се приложи разпоредбата на чл. 50 ал. 2 от ГПК “.Разпореждането на съда е без дата ,при което следва да се приеме ,че е  постановено на датата посочена от връчителя , 14. 04. 2016г.  В съдебно заседание районния съд е приел ,че дружеството –ищец е редовно призовано и следва да се даде ход на делото . Районният съд не е изложил мотиви за този свой извод. Ако се приеме ,че мотивите на съда са обективирани в  Разпореждането от 14. 04. 2016г.  ,извода на районния  съд за редовното призоваване на ищцовото дружество  е неправилен,тъй като е нарушена разпоредбата на чл. 56 ал.3 от ГПК . Преклузивният едноседмичен срок по чл. 56 ал. 3 от ГПК изтича на 21. 04.2016г. (ден четвъртък ,работен ден).  Съдебното заседание е проведено на 19.04. 2016г. ,преди изтичането на срока  По този начин страната е била лишена от участие в процеса .

Въззивната инстанция счита за неправилно процесуалното действие на районния съд, извършено в това съдебно заседание ,  относно съобщаването на ищеца за прекратяване на производството по делото .  Районният съд е приел,че ищцовото дружество е  уведомено за определението по реда на чл. 50 ал. 2 от ГПК .  Този извод на районния съд е неправилен.  Разпоредбата на чл. 50 ал. 2 от  ГПК се прилага  отделно за всяко процесуално действие .  Недопустимо е две отделни процесуални действия да се мотивират с един юридически факт (едно съобщение до  страната ). Районният съд е приложил разпоредбата  на чл. 50ал. 2 от ГПК въз основа на съобщенията за призоваването на ищеца  за първото по делото съдебно заседание. По отношение на  определението за прекратяване на производството по делото разпоредбата на чл. 50 ал. 2  от   ГПК може да се приложи само след като се върнат съобщенията изпратени до страната. При положение , че  до страната не са изпратени съобщения    за прекратяване на производството по делото  няма как  да се приложи разпоредбата на чл. 50 ал. 2от ГПК.

Това порочно процесуално действие на районния съд е преодоляно чрез  последващо  изпращане на съобщения до ищеца за прекратяване на производството по делото . Съобщенията са върнати на дата 31. 05. 2016г. с отбелязването , което бе посочено по- горе(всички съобщения до ищеца са върнати с едно и също отбелязване от връчителя). На съобщението районния съд е поставил Разпореждане с дата 03. 06. 2016г.    Да се приложи чл. 50 ал.2 от ГПК . Това разпореждане на районния  съд е правилно . Страната е призована на последния вписан в ТР адрес. Съобщението е върнато с отбелязване ,че на този адрес дружеството няма офис , което означава ,че дружеството е напуснало адреса си и в регистъра не е вписан новия му адрес.

Неправилно е възражението в частната жалба за това ,че районния съд е следвало да приложи разпоредбата на чл. 50 ал.4 от ГПК във вр. с чл.47 ал. 1 от ГПК . Посочената разпоредба се прилага в случая , когато страната не е напуснала адреса , който е вписан в ТР. Последващото записване на връчителя за това ,че“ няма упълномощено длъжностно лице на търсеното дружество“ не може да се тълкува изолирано от първата част на записването ,че не е открит офис на дружеството .   Смисълът на записването от връчителя  е ,че не е открито длъжностно лице за връчване на  съобщението  ,тъй като на посочения адрес няма офис на дружеството .  Тълкуването ,което прави частния жалбоподател е превратно  не отговаря на смисъла , който е вложен от връчителя на съобщението .  

При положение ,че съдът е приложил правилно разпоредбата на чл. 50 ал. 2 от ГПК  едноседмичния срок по чл. 275 ал. 1 от ГПК за обжалване на прекратителното определение изтича на 10. 06. 2016г. (ден петък,работен ден).Частната жалба е подадена по пощата на 19. 10. 2016г. , след изтичане на срока  за обжалване .

Настоящият казус поставя следния процесуален въпрос- При положение ,че страната е била лишена от участие в  заседанието ,в което е прекратено производството по делото(неправилно е прието ,че страната е редовно призована )  следва ли да се зачете последващото процесуално действие на районния  съд по съобщаване на прекратителното определение или всички последващи процесуални действия на съда са порочни ?  Въззивната инстанция намира за правилно първото становище ( следва да се зачете последващото процесуално действие на районния съд  по съобщаване на прекратителното определение ), тъй като порочните процесуални действия на съда подлежат на съдебен контрол. Районният съд  е дал възможност на  страната да обжалва прекратителното  определение , като е изпратил съобщение на адреса ,който е вписан в ТР. При положение ,че страната е променила адреса  си и не е вписала в ТР новия си адрес  ще следва да понесе правните последици на процесуалното си бездействие , които са посочени в текста на чл. 50 ал 2 от ГПК . В случая страната черпи процесуални права  от процесуалното си бездействие , което е недопустимо .

Отделно от това следва да се отбележи,че процесуалните действия на съда имат самостоятелен,а не обвързващ характер.  Правото на защита  на страната от порочно процесуално действие е гарантирано чрез въззивното  и касационно  обжалване на съответния акт в случаите , когато  той подлежи на съдебен контрол.    

Предвид на гореизложеното и на основание чл.  278  ал. 4  от ГПК   във вр. с 262 ал. 2т.1 от ГПК  чл.Пазарджишкия окръжен съд

 

 

О П  Р  Е  Д  Е  Л  И

 

ВРЪЩА  частната жалба   на  търговското дружество „Ен Ойл“ ЕООД , ЕИК *********, със  седалище и адрес на управление на дейността гр. Пловдив , бул. “Свобода „ №45, вх. „В“ ,ет. 7, ап.80 против  протоколно определение  от 19.04. 2016г.  на Районен съд Пазарджик, постановено по гр. д. № 3614/2015г. по описа на същия съд , с което е прекратено производството по делото на основание чл. 238 ал.2 от ГПК и в полза на ответника са присъдени сторените съдебно – деловодни разноски , като ПРОЦЕСУАЛНО НЕДОПУСТИМА.

ПРЕКРАТЯВА  производството по в.ч. гр. д. № 818/ 2016г. по описа на окръжен съд Пазарджик.

 

 

 

 

                 Определението подлежи на обжалване  с частна жалба в едноседмичен срок от съобщението на страните  пред   Апелативен съд гр. Пловдив.                                                      

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

  ЧЛЕНОВЕ :