Решение по дело №7837/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 261478
Дата: 5 март 2021 г. (в сила от 5 март 2021 г.)
Съдия: Силвана Иванова Гълъбова
Дело: 20201100507837
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 30 юли 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

гр. София, 05.03.2021 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, ІІ-д въззивен състав, в публичното заседание на дванадесети февруари две хиляди и двадесет и първа година в състав:

 

                ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИР МАЗГАЛОВ

                                                                                     ЧЛЕНОВЕ: СИЛВАНА ГЪЛЪБОВА

                         Мл.с. ИВЕЛИНА СИМЕОНОВА

 

при секретаря Илияна Коцева, като разгледа докладваното от съдията Гълъбова гр.д. №7837 по описа на СГС за 2020 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.258 – 273 ГПК.

Образувано е по въззивна жалба на ищеца А.Е.Л. срещу решение от 22.04.2020 г. по гр.д. №38469/2019 г. на Софийския районен съд, 25 състав, с което е отхвърлен предявеният от жалбоподателите срещу „Т.С.“ ЕАД отрицателен установителен иск с правно основание чл.124 ал.1 ГПК за недължимост на сумата от 1222,60 лв. - главница за неплатена топлинна енергия за периода мес.07.2011 г. – мес.04.2013 г., за събирането на която е образувано изпълнително дело №20158630403227 по описа на ЧСИ С.Х., въз основа на изпълнителен лист от 16.07.2014 г., издаден въз основа на влязла в сила заповед по чл.410 ГПК по гр.д. №14879/2014 г. по описа на СРС, 51 състав, като ищецът е осъден да заплати на ответника разноски по делото.

В жалбата се твърди, че решението на СРС е неправилно и незаконосъобразно, постановено в нарушение на материалните и процесуалните правила. Сочи, че първоинстанционният съд неправилно е приел, че по процесното изп. дело са извършвани изпълнителни действия, довели до прекъсване на погасителната давност. Поддържа, че процесното изп. дело е прекратено по силата на закона на 19.10.2017 г. и считано от последното валидно предприето изпълнително действие вземанията са погасени по давност. Предвид изложеното, жалбоподателят моли въззивния съд да отмени решението и да уважи предявеният иск за недължимост на процесното вземане. Претендира разноски.

Въззиваемата страна „Т.С.“ ЕАД в срока за отговор по чл.263 ал.1 ГПК не взема становище по жалбата, в о.с.з. - оспорва същата.

Съдът, като обсъди доводите във въззивната жалба относно атакувания съдебен акт и събраните по делото доказателства, достигна до следните фактически и правни изводи:

Жалбата е подадена в срок и е допустима, а разгледана по същество е неоснователна.

Съгласно разпоредбата на чл.269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта – в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от посоченото в жалбата с изключение на случаите, когато следва да приложи императивна материалноправна норма, както и когато следи служебно за интереса на някоя от страните – т.1 от ТР №1/09.12.2013 г. по тълк.д. №1/2013 г. на ОСГТК на ВКС.

Процесното решение е валидно, допустимо и правилно като краен резултат по следните съображения:

Първоинстанционният съд е сезиран от А.Е.Л. с искова молба, с която срещу „Т.С.“ ЕАД е предявен отрицателен установителен иск с правно основание чл.439 ал.1 ГПК за признаване за установено, че ищецът не дължи на ответника сумата от 1222,60 лв. - главница за доставена топлинна енергия за периода мес.07.2011 г. – мес.04.2013 г., за които суми е издаден изпълнителен лист от 16.07.2014 г. по гр.д. №14879/2014 г. по описа на СРС, 51 състав, поради изтичане на погасителната давност, тъй като взискателят не е поискал извършване на изпълнителни действия в продължение на 2 г. и изпълнителното производство е прекратено на основание чл.433 ал.1 т.8 ГПК.

Ответникът „Т.С.“ ЕАД в срока за отговор по чл.131 ГПК оспорва предявения иск, като твърди, че погасителната давност за процесното вземане не е изтекла.

СРС е сезиран с иск с правно основание чл.439 ГПК, а не както СРС неправилно е посочил чл.124 ал.1 ГПК. Основанието на чл.270 ал.3 ГПК за обезсилване на решението на първоинстанционния съд обаче е налице само при разгледан непредявен иск - когато в нарушение принципа на диспозитивното начало в гражданския процес решаващият съд се е произнесъл извън определеният от страните по спора предмет на делото и обхвата на търсената от ищеца защита, т.е. по предмет, за който не е бил сезиран, или когато е определил предмета на делото въз основа на обстоятелства, на които страната не се позовава, тъй като е разгледан иск на непредявено основание, но не и при неправилна правна квалификация, каквато е налице в настоящия случай.

Разпоредбата на чл.439 ГПК предвижда защита на длъжника по исков ред, след като кредиторът е предприел изпълнителни действия въз основа на изпълнителното основание. Правно легитимирани страни по иска по чл.439 ГПК се явяват страните в изпълнителното производство, като ищецът - длъжник в изпълнителното производство твърди погасяване изцяло или частично на вземането, предмет на делото, чийто носител е ответникът - взискател в производството. По своя характер искът е отрицателен установителен, като се основава на твърдението на ищеца, че не дължи престацията, за която е осъден с влязъл в сила съдебен акт, предвид настъпили след приключване на съдебното дирене факти.

При отрицателния установителен иск в тежест на ищеца е да установи съществуването на правен интерес от иска. Съдът следи служебно за същия през цялото развитие на производството, като в хипотеза, в която твърденията на ищеца за правен интерес от иска не се установят по делото, то производството по тези искове е недопустимо и същото следва да се прекрати. Правният интерес е абсолютна процесуална предпоставка за допустимост на иска и ако в хода на делото твърденията за наличието на такъв не се установят, то съдът следва да прекрати производството без да се произнася по основателността на иска този смисъл ТР №8/2013 г. по тълк.д. №8/2012 г. на ОСГТК на ВКС/.

С ТР №2/2013 г. на ОСГТК на ВКС – т.10, е прието, че когато взискателят не е поискал извършването на изпълнителни действия в продължение на две години и изпълнителното производство е прекратено на основание чл.433 ал.1 т.8 ГПК нова погасителна давност за вземането започва да тече от датата, на която е поискано или е предприето последното валидно изпълнително действие. Според мотивите на същото тълкувателно решение прекъсва давността предприемането на кое да е изпълнително действие в рамките на определен изпълнителен способ /независимо от това дали прилагането му е поискано от взискателя и или е предприето по инициатива на частния съдебен изпълнител по възлагане на взискателя, съгласно чл.18 ал.1 ЗЧСИ/ - насочването на изпълнението чрез налагане на запор или възбрана, присъединяването на кредитора, възлагането на вземане за събиране или вместо плащане, извършване на опис и оценка на вещ, назначаването на пазач, насрочването и извършването на продан и др. до постъпването на парични суми от проданта или на плащания от трети задължени лица. Прието е, че не са изпълнителни действия и не прекъсват давността образуването на изпълнително дело, изпращането и връчването на покана за доброволно изпълнение, проучването на имущественото състояние на длъжника, извършването на справки, набавянето на документи, книжа и др., назначаването на експертиза за определяне непогасения остатък от дълга, извършването на разпределение, плащането въз основа на влязлото в сила разпределение и др. Със същото ТР е прието, че прекъсването на давността с предявяването на иск и др. действия по чл.116 б. „б“ ЗЗД и прекъсването на давността с предприемането на действия за принудително изпълнение по чл.116 б. „в“ ЗЗД са уредени по различен начин, че законодателят е уредил отделно хипотезата на чл.116 б. „в“ ЗЗД относно давността в принудителното изпълнение, без да възпроизведе правилата за спиране и отпадане на ефекта на прекъсването в исковия процес, че тези правила са неприложими при прекъсването на давността с предприемането на действия за принудително изпълнение по чл.116 б. „в“ ЗЗД не защото ефектът на спирането в този случай настъпва безвъзвратно, а защото в този случай няма спиране на давността, нито отпадане на ефекта на прекъсването. Прието е също, че при изпълнителния процес давността се прекъсва многократно с предприемането на всеки отделен изпълнителен способ и с извършването на всяко изпълнително действие, изграждащо съответния способ. Посочено е, че искането да бъде приложен отделен изпълнителен способ прекъсва давността, защото съдебният изпълнител е длъжен да го приложи, но по изричната разпоредба на закона давността се прекъсва с предприемането на всяко действие за принудително изпълнение. Прието е, че нова давност започва да тече с предприемането на всяко действие за принудително изпълнение.

            Със същото ТР е прието, че когато взискателят не е поискал извършването на изпълнителни действия в продължение на 2 години, изп. производство производство се прекратява на основание чл.433 ал.1 т.8 ГПК, че прекратяването на  изп. производство, поради т.нар. “перемпция”, настъпва по силата на закона, а съдебният изпълнител може само да прогласи в постановление вече настъпилото прекратяване, когато установи осъществяването на съответните правно релевантни факти. Прието е, че без правно значение е дали съдебният изпълнител ще постанови акт за прекратяване на принудителното изпълнение и кога ще направи това. Прекратяването на изп. производство става по право, като новата давност започва да тече от предприемането на последното по време валидно изпълнително действие.

            По делото е безспорно, че въз основа на изпълнителен лист от 16.07.2014 г., издаден по гр.д. №14879/2014 г. по описа на СРС, 51 състав, за вземане на ответника срещу ищеца в размер на сумата от 2427,04 лв. - главница за доставена топлинна енергия, ведно със законната лихва от 20.03.2014 г. до изплащане на вземането, лихва за забава в размер на 359,31 лв. за периода 31.08.2011 г. – 14.02.2014 г., както и за сумата от 279,32 лв. - разноски, на 01.10.2015 г., е било образувано процесното изп.д. №20158630403227 по описа на ЧСИ С.Х., копие от което е представено по делото.

            От представеното копие от процесното изп. дело се установява, че валидни изпълнителни действия са извършвани от  22.10.2015 г. - налагането на запори върху банкови сметки длъжника в „Банка ДСК„ ЕАД и „УниКредит Булбанк“ АД, до 05.12.2017 г. – постъпването на последното плащане на част от сумите чрез наложените запори, както и на 30.01.2018 г. налагането на запори върху банкови сметки длъжника в „Банка Пиреос България“ АД, „ЦКБ“ АД и „Сибанк“ АД, и 01.02.2018 г. – налагането на възбрана върху недвижим имот на длъжника, т.е. към датата на депозиране на исковата молба процесното изп. дело не е било прекратено на основание чл.433 ал.1 т.8 ГПК.

Съгласно разпоредбата на чл.117 ал.2 ЗЗД, давността е винаги петгодишна, ако вземането е установено със съдебно решение. Заповедта за изпълнение замества съдебното решение като изпълнително основание, но при оспорването и от длъжника чрез възражение по реда на чл.414 ГПК проверката дали вземането съществува се извършва в общия исков процес. По силата на чл.416 ГПК, когато възражение не е подадено в срок, заповедта за изпълнение влиза в сила. Не е налице изрична правна норма, която да предвижда, че съществуването на вземането в този случай е установено със СПН. Следва да се съобрази обаче обстоятелството, че ако длъжникът не възрази в рамките на установения в нормата на чл.414 ал.2 ГПК преклузивен двуседмичен срок, заповедта влиза в сила, като се получава ефект, близък до СПН, тъй като единствената възможност за оспорване на вземането са основанията по иска с правно основание чл.424 ГПК - при новооткрити обстоятелства и нови писмени доказателства. В този смисъл налице и съдебна практика /определение №480 от 19.07.2013 г. по ч.гр.д. №2566/2013 г. на ІV ГО на ВКС/. С изтичането на преклузивния срок за подаване на възражение против заповедта се получава крайният ефект, а именно - на окончателно разрешен правен спор относно съществуването на вземането. Основанието за издаване на изпълнителен лист в хода на същото по смисъла на чл.404 т.1 ГПК представлява т.нар. заповед за изпълнение, която именно представлява онзи съдебен акт, чрез който се установява дали вземането е спорно. По същността си правните последици на влязлата в сила заповед за изпълнение са аналогични на последиците на влязло в сила съдебно решение, доколкото последната има установително действие в отношенията между страните. Заедно с това влязлата в сила заповед за изпълнение съставлява пречка за оспорването на процесните вземания въз основа на обстоятелства, които са били известни на длъжника или на доказателства, с които е разполагал или е можел да се снабди, до изтичането на срока за възражение по чл.414 ГПК.

Наред с изложеното, в определение №214/15.05.2018 г. на ВКС по ч.гр.д. №1528/2018 г., IV ГО, изрично е посочено, че влязлата в сила заповед за изпълнение формира сила на присъдено нещо и установява с обвързваща страните сила, че вземането съществува към момента на изтичането на срока за подаване на възражение. Следователно по действащия ГПК няма основание да се отрече приравняването на влязлата в сила заповед за изпълнение към съдебно решение по смисъла на чл.117 ал.2 ЗЗД. В подобен смисъл са и редица други актове на ВКС /определение №480/27.07.2010 г. на ВКС по ч.гр.д. №221/2010 г., IV ГО, определение №443/30.07.2015 г. на ВКС по ч.т.д. №1366/2015 г., II ТО, определение №576/16.09.2015 г. на ВКС по ч.гр.д. №4647/2015 г., IV ГО, определение №480/19.07.2013 г. на ВКС по ч.гр.д. №2566/2013 г., IV ГО/.

            По изложените съображения, съдът намира, че нормата на чл.117 ал.2 ЗЗД следва да намери приложение и по отношение на процесните вземания, противно на приетото от СРС, за които вземания е налице постановена на 27.03.2014 г. по гр.д. №14879/2014 г. по описа на СРС, 51 състав, заповед за изпълнение по чл.410 ГПК, а на 16.07.3014 г. е издаден и изпълнителен лист. Настоящият съдебен състав намира, че процесната заповед за изпълнение по чл.410 ГПК е влязла в сила поради неподаване на възражение от страна на длъжникът в срока по чл.414 ал.2 ГПК, доколкото по делото това обстоятелство е безспорно между страните, респ. липсват твърдения и представени доказателства за подадено възражение от длъжника по чл.414 ГПК.

При тези данни, следва да се приеме, че 5-год. погасителна давност за процесното вземане не е изтекла, т.е. процесното вземане не е погасено по давност.

Поради изложеното и поради съвпадане на крайните изводи на двете съдебни инстанции, решението на СРС следва да бъде потвърдено изцяло.

 

Воден от гореизложеното, съдът

 

               Р  Е  Ш  И:

 

ПОТВЪРЖДАВА изцяло решение №75018/22.04.2020 г., постановено по гр.д. №38469/2019 г. по описа на СРС, ГО, 25 състав, но при правилна правна квалификация на иска с правно основание чл.439 ГПК.

 

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                             ЧЛЕНОВЕ: 1.                                   2.