Решение по дело №282/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 418
Дата: 28 февруари 2020 г. (в сила от 28 февруари 2020 г.)
Съдия: Радостина Владимирова Данаилова
Дело: 20201100900282
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 10 февруари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

№ …..

 

Гр.София, 28.02.2020 г.

 

В   ИМЕТО    НА    НАРОДА

 

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, VІ-21 състав, в закрито заседание, в състав:

                                                           СЪДИЯ: РАДОСТИНА ДАНАИЛОВА

 

като разгледа докладваното от съдия Данаилова търговско дело № 282 по описа за 2020            г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

            Производството е по реда на чл. 25, ал. 4 ЗТР, вр. с Глава ХХI ГПК.

            Образувано е по жалба на В.и Д.Т. ООД, срещу отказ № 20200131150043/03.02.2020 г. на АВ – ТР, постановен по заявление по образец А4 с входящ № 20200131150043/31.01.2020 г.

В жалбата са изложени доводи за незаконосъобразност на постановения от АВ-ТР отказ, с който било отказано вписване на промени по партидата на „В.и Д.Т. ООД, а именно – заличаването на съдружниците Й.Т., В.Л.и Д.И.Г.и вписването на последната като едноличен собственик на капитала. Доводите в жалбата са, че уреждането на имуществените отношение с напусналите съдружници не са предпоставка за заличаването им, тъй като прекратяването на членственото правоотношение настъпва с изтичане на законоустановения срок от получаване на изявлението за напускане, а намалението на капитала като последица от напускането на съдружниците е само една от възможностите, като в случая капитала не се променя, тъй като дяловете на напусналите се поемат от Д.Г..   

Съдът, като взе предвид твърденията на жалбоподателя и събраните по делото доказателства, намира следното:

Със заявление по образец А4 с входящ № 20200131150043/31.01.2020 г.  е поискано вписване на промени по партидата на В.и Д.Т. ООД, ЕИК ******** –  заличаване на обстоятелствата относно тримата съдружници  Й.Т., В.Л.и Д.И.Г.и вписването на Д.Г. като едноличен собственика на капитала на дружеството. Към заявлението са представени  молби за напускане от съдружниците Й.Т. и В.Л., получени  на 10.10.2019 г. от Д.Г., в качеството й на управител на В.и Д.Т. ООД, документ за внесена такса, пълномощно за подалия заявлението адвокат, декларация за истинността на заявените за вписване обстоятелства, протокол от 29.01.2020 , обективиращ решения на Д.Г., в качеството й на едноличен собственик на капитала за поемане на дяловете на напусналите съдружници и приемане на учредителен акт, както и препис от последния.

По заявлението и без да се дават указания е постановен отказ с мотиви, че  не са уредени имуществените последици от напускането на съдружниците, нито въпроса с изменението на капитала при спазване на изискванията относно вземането на решение за това изменение.

Жалбата е подадена от легитимирано лице и срещу подлежащ на съдебен контрол отказ за издаване на охранителен акт, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество е основателна по следните съображения:

Съгласно чл. 125, ал. 2 ТЗ съдружникът може да прекрати участието си в дружеството с писмено предизвестие, направено най-малко три месеца преди датата на прекратяването. В конкретния случай двама от съдружниците, а именно Й.Т. и В.Л.са отправили изявление за напускане, което е получено от дружеството и е изтекъл тримесечен срок от получаването му, поради което и членствените отношения с тези лица са прекратени, което прекратяване подлежи на вписване и отказът за вписването му е незаконосъобразен.

Противоречат на закона изводите на длъжностното лице, че  за вписване на прекратяване на членството на съдружници поради напускане е необходимо да се представи решение на Общото събрание относно съдбата на освободените дялове и капитала. Фактическият състав на прекратяването на членственото правоотношение по реда чл. 125, ал. 2 ТЗ не включва изискването за решение на Общото събрание за поемане дела на напусналия съдружник или привеждане на капитала в съответствие с напускането, съответно - липсата му не е пречка за заличаването на едно лице като съдружник. С осъществяване на фактическия състав, членственото правоотношение се счита за прекратено, а заличаването на съдружника в АВ – ТРРЮЛНЦ следва да отрази това настъпило обстоятелство. Уреждането на имуществените отношения между напусналия съдружник и дружеството, уредени в чл. 127 ТЗ, е последица от прекратяване на членственото правоотношение, а не негова предпоставка. Не може в тежест на лицето, желаещо прекратяването, да се възлагат неблагоприятните последици от чуждото бездействие – липса на решение на оставащите съдружници относно капитала или съдбата на освободените дялове.

Не са налице предпоставките за заличаването на Д.Г. като съдружник и вписването й като едноличен собственик на капитала, тъй като не са представени необходимите документи, удостоверяващи поемането на дяловете на останалите съдружници при запазване размера на капитала.

Размерът на дяловете на съдружниците е елемент от задължителното съдържание на дружествения договор/чл.115, т.5 ТЗ/, който от своя страна е от подлежащите на вписване обстоятелства съгласно чл.119, ал.2 ТЗ. Следователно поемането на дяловете на напуснал съдружник, респективно увеличението на дяловете на поелите ги съдружница са подлежащи на вписване обстоятелства, които се попълват по т.19 от Заявлението за вписване, в случая с едноличния собственик на капитала – именно чрез вписването му като такъв при запазване размера на капитала.

Необходимо условие Д.Г. да придобие поетите дружествени дялове обаче, е да преведе паричната сума, равна на номиналната стойност на поетите дялове по банкова сметка ***, съответно в охранителното производство по вписване на това обстоятелство да представи доказателство за изпълнение на това си задължение, за което обаче не са й дадени указания. При всички хипотези на поемане на дружествени дялове в ООД правният ефект е същият, както и при едновременно намаляване и увеличаване на капитала, при запазване на стойността му.

В случая не се касае до правоприемство, породено от прехвърлителна сделка, тъй като поемането настъпва по силата на едностранна сделка на поемащия дяловете съдружник, който следва да заплати дялови вноски в размер на номиналната стойност на придобитите от тях дялове. Задължението за изплащане на дялова вноска за придобитите дялове е основно  задължение на всеки съдружник в ООД чрез което се формира капитала на дружеството. Независимо дали е парична или непарична, дяловата вноска следва да бъде реално извършена и при всички случаи ефективното ѝ плащане/внасяне представлява условие за първоначално вписване /чл.119, ал.1, т.4 и 5/, а следователно и за вписване на промени в капитала на едно ООД. Да се допусне вписване на поемане на дялове на напуснал съдружник от другите съдружници, без да са представени доказателства за изплащане на номиналната стойност на дяловете или без доказателства, че чистата стойност на имуществото отговоря на стойността на капитала, би означавало на новия съдружник/съдружника записал нови дялове фактически да се опрости задължението им да изплатят дяловите си вноски за придобитите дялове, което е недопустимо съгласно императивната разпоредба на чл. 73а ТЗ и на следващо място би означавало да се нарушат разпоредбите на чл.150 -153 ТЗ, предвиждащи защита на кредиторите при намаляване на капитала. В този смисъл мотивите на длъжностното лице са основателни, но не са относими към заличаване на напускащите съдружници, а към останалите заявени за вписване обстоятелства – заличаване на Д.Г. като съдружник и вписването й като едноличен собственик при запазване стойността на капитала, като въпреки това отказът е незаконосъобразен, тъй като е следвало на заявителя да бъдат дадени указания за представяне на необходимите документи за вписване и на тези обстоятелства.

По изложените съображения, съдът намира, че постановения отказ следва да бъде отменен изцяло, като на длъжностното лице се дадат указания да впише заявените обстоятелства относно заличаване на съдружниците В.А. Л. и Й.Й.Т., както и да даде указания за представяне на доказателства за внасянето по сметка на дружеството на стойността на поетите дялове от Д.Г. или за представяне на доказателства, че чистата стойност на имуществото по баланс към датата на вземане на решението за поемане на дяловете на напусналите съдружници отговаря на вписания капитал и едва след тези указания и изтичане на срока за изпълнението им длъжностното лице да се произнесе по заявлението в останалата му част. Воден от горното, съдът 

 

Р Е Ш И :

 

            ОТМЕНЯ ОТКАЗ № 20200131150043/03.02.2020 г. на АВ – ТР, постановен по заявление по образец А4 с входящ № 20200131150043/31.01.2020 г.

            УКАЗВА на длъжностното лице по регистрацията към Агенция по вписванията – Търговски регистър, да извърши вписване в търговския регистър, по партидата на В.и Д.Т. ООД, ЕИК ******** на поисканото заличаване на на съдружниците В.А. Л. и Й.Й.Т..

            УКАЗВА на длъжностното лице по регистрацията към Агенция по вписванията – Търговски регистър, че  във връзка с исканото заличаване на Д.И.Г.като съдружник и вписването й като едноличен собственик на капитала следва да даде указания на заявителя по заявление по образец А4 с входящ № 20200131150043/31.01.2020 г. за представяне на доказателства за внасянето по сметка на дружеството на стойността на поетите дялове от Д.Г. или за представяне на доказателства, че чистата стойност на имуществото по баланс към датата на вземане на решението за поемане на дяловете на напусналите съдружници отговаря на вписания капитал.

Решението не подлежи на обжалване.

Препис от него да се изпрати незабавно на Агенция по вписванията за изпълнение на дадените указания.  

 

 

СЪДИЯ: