Разпореждане по дело №233/2021 на Административен съд - Кърджали

Номер на акта: 482
Дата: 23 септември 2021 г.
Съдия: Ангел Маврев Момчилов
Дело: 20217120700233
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 7 септември 2021 г.

Съдържание на акта

Р А З П О Р Е Ж Д А Н Е

 

 

Номер

 

     Година

23.09.2021 г.

    Град

Кърджали

 

Административен

Съд                   

 

Състав

 

На

23.09.

                                          Година

2021 г.

 

В

Закрито

заседание и следния състав:

 

                                    Председател

Ангел Момчилов

 

                                           Членове

 

 

                                    Съдебни заседатели

 

 

 

 

 

 

Прокурор

 

 

 

като разгледа докладваното от

Съдията

 

 

Адм.

дело номер

233

По описа за

2021

 година.

 

Производството е образувано по жалба на „ЕМ-Джевиз“ ЕООД ***, против Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № ФК-296-0070160/29.07.2021 г., издадена от началник отдел „Оперативни дейности“ Пловдив в ЦУ на НАП, с която на жалбоподателя е наложена принудителна административна мярка по чл. 186, ал. 1 от ЗДДС – запечатване на търговски обект за срок от 14 дни.

Счита, че процесната заповед е неправилна и незаконосъобразна.

Излага съображения, че мотивите на административния орган били бланкетни и практически би могло да бъдат изложени по отношение на всеки случай нарушение, свързано с реда и начина за издаване на съответен документ за продажба.

Въвежда доводи, че неиздаването на касова бележка при извършена продажба на стойност 7,50 лв., не обосновавало тезата за нанесени значителни вреди на публичните финанси. Този извод не се налагал и от установената по време на проверката касова разлика в размер на 7.50 лв. Твърденията на органите по приходите за „неотчетени чрез издаване на фискални касови бележки продажби - били хипотетични и по никакъв начин не обосновава необходимостта от запечатване на търговския обект за срок от 14 дни. Това твърдение било и нелогично както с оглед конкретните установени обстоятелства при извършената проверка, така и предвид извънредната обстановка и тежкото социално-икономическо положение в страната вследствие на здравната криза,  породена от пандемията. Изводът за очаквани множество потенциални клиенти и реализиране на големи обороти не кореспондирал с намалената покупателна способност на голяма част от населението, явяваща се резултат от настоящия локдаун и ограничената социална активност. Необосновано било и твърдението в обжалвана заповед, че „.ако не бъде приложена ПАМ съществува възможност с извършване на ново нарушение, от което за фиска ще настъпят значителни труднопоправими вреди“, които засягат пряко интересите на държавата.

Въвежда доводи, че наложената мярка е неоправдано тежка, несъразмерна със степента на извършеното нарушение, включително и с неговата тежест.

Сочи, че ПАМ се налагала, когато тя е са необходима за постигане целите на закона и следвало да е съразмерна по тежест с установените факти и преследваната цел, като в случая формулирана цел в наложената ПАМ не съответствала на целите, визирани в чл. 22 от ЗАНН.

На следващо място излага съображения, че прилагането на процесната ПАМ би могло не само да преустанови търговската дейност в обекта и генерирането на приходи за срок от 14 дни, но да натовари дружеството с допълнителни разходи, свързани с отстраняването на наличните в търговския обект и прилежащите складове стоки. Счита, че освен имуществените вреди, които ще настъпят за адресата на заповедта, ще настъпят и негативни последици за членовете на семейството на едноличния собственик на капитала.

Моли съда да постанови решение, с което да отмени Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № ФК-296-0070160/29.07.2021 г., издадена от началник отдел „Оперативни дейности“ Пловдив в ЦУ на НАП, с която на жалбоподателя е наложена принудителна административна мярка по чл. 186, ал. 1 от ЗДДС – запечатване на търговски обект за срок от 14 дни.

С оглед изложеното и на основание чл. 171, ал. 5 от АПК, съдът намира, че следва да се приемат приложените към административната преписка писмени доказателства, като в съответствие с разпоредбата на чл. 154, ал. 1, във вр. с чл. 153, ал. 1 от АПК, следва служебно да се конституират и страните по делото, а именно: ЕМ-Джевиз“ ЕООД ***, в качеството му на жалбодател и органът, издал оспорения административен акт началник отдел „Оперативни дейности“ Пловдив в ЦУ на НАП, в качеството му на ответник по жалбата, като делото следва да се насрочи за разглеждане в открито съдебно заседание с призоваване на страните.

Водим от горното и на основание чл. 154, ал. 1, чл. 157, ал.1 и чл. 171, ал. 5 от АПК, съдът

 

 

Р А З П О Р Е Д И :

 

КОНСТИТУИРА СТРАНИТЕ ПО ДЕЛОТО, както следва:

ЖАЛБОДАТЕЛ: „ЕМ-Джевиз“ ЕООД ***, с ЕИК ***, който да бъде призован на адрес: ***;

ОТВЕТНИК: Началник отдел „Оперативни дейности“ Пловдив в ЦУ на НАП, с адрес на призоваване ***.

Заинтересовани страни: НЯМА.

ПРИЕМА и прилага като доказателства по делото: Пълномощно № **/*** г.; Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № ФК-296-0070160/29.07.2021 г., издадена от началник отдел „Оперативни дейности“ Пловдив в ЦУ на НАП, ведно с разписка от 24.08.2021 г., подписана от Т. Т. А.; Въпросен лист за установяване на стоковата и касова наличност в търговски обект към Протокол за извършена проверка № ***/*** г.; Заповед №ЗЦУ-1148 от 25.08.2020 год.на Изпълнителния директор на НАП; Заповед №ЗЦУ-1157 от 25.08.2020 год.на Изпълнителния директор на НАП; Становище от юрисконсулт М. С.; Декларация за стопанисвани обекти от задължено лице със дата на съставяне 20.07.2021 г.; Товарителница; Пощенски плик; Съкратен отчет на фискална памет от 27.07.2021 г. и Дневен отчет от 27.07.2021 г.

УКАЗВА на жалбоподателя ЕМ-Джевиз“ ЕООД ***, чрез процесуалния му представител, че носи доказателствената тежест за установяване съществуването на фактите и обстоятелствата, изложени в жалбата, от които черпи благоприятни за себе си правни последици.

УКАЗВА на ответника началник отдел „Оперативни дейности“ Пловдив в ЦУ на НАП, че на основание чл. 170, ал. 1 от АПК, в негова тежест е да установи в процеса съществуването на фактическите основания, посочени в обжалвания административен акт, както и изпълнението на законовите изисквания при издаването му.

УКАЗВА на ответника началник отдел „Оперативни дейности“ Пловдив в ЦУ на НАП, че не представя по делото, описаният в оспорената ЗНППА,  Протокол за извършена проверка сер. ** № ***/*** г.

ЗАДЪЛЖАВА ответника да предостави информация по делото относно обстоятелството дали е съставен АУАН за констатациите при проверката. При положителен отговор, да представи по делото заверено копие от АУАН и информация относно издаването на НП.  

УКАЗВА на ответника по жалбата, че в 14/четиринадесет/ - дневен срок, считано от получаването на препис от жалбата и от настоящото разпореждане, може да представи писмен отговор по жалбата, съгласно разпоредбата на чл. 163, ал. 2 от АПК, както и да посочи писмените доказателства, които да приложи към отговора.

НАСРОЧВА делото за разглеждане в открито съдебно заседание на 04.11.2021 г. от 10.00 часа, за която дата и час да се призоват страните.

Преписи от разпореждането, на основание чл. 138, ал. 3 от АПК, да се връчат на страните по делото.

Разпореждането не подлежи на обжалване.

 

Председател: