Решение по дело №140/2021 на Районен съд - Ихтиман

Номер на акта: 260064
Дата: 20 май 2021 г. (в сила от 20 май 2021 г.)
Съдия: Димитър Георгиев Цончев
Дело: 20211840100140
Тип на делото: Частно гражданско дело
Дата на образуване: 1 февруари 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Ихтиман, 20.05.2021 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

РАЙОНЕН СЪД - ИХТИМАН, пети състав, в закрито съдебно заседание на 20.05.2021 г., в състав:

РАЙОНЕН СЪДИЯ: Д. ЦОНЧЕВ

като разгледа докладваното ч.гр.д. № 140/2021 г. по описа на Районен съд – Ихтиман, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството по реда на чл. 530 и сл. от ГПК.

Производството е образувано по молба на „Банка ДСК“ ЕАД чрез процесуален представител – гл. юрисконсулт Кирчо Анчев, с искане на наследниците на Илия Димитров О. да бъде определен срок, в който да заявят приемат ли наследството, оставено от последния. Правния си интерес молителят обосновава с приложения договор за потребителски кредит, сключен с починалата.

Молбата е редовна и допустима.

С разпореждане на Д.И.О., Г.Е.М., Е.А.М., И.Я.О., К.Я.О., Г.Я.О., А.Я.О., в качеството на наследници на починалия Илия Димитров О., видно от приложеното удостоверение, е указано че в двуседмичен срок от получаването му следва да заяви в РС – Ихтиман по ч.гр.д. № 141/2020 г. приема ли наследството на починалата.

До изтичане на предоставения двуседмичен срок наследниците Анотанета Я.О., К.Я.О., Г.Е.М. и Д.И. Оташлисйки са депозирали писмени молби до РС – Ихтиман, че приемат наследството на починалия. Останалите наслецници не са изразили становище.

Съгласно чл. 48 и сл. от ЗН наследството се придобива с приемането му, което произвежда действие от откриването на наследството - с писмено заявление до районния съдия, в района на който е открито наследството; -извършване на действие от страна на наследника, което несъмнено предполага неговото намерение да приеме наследството, или когато укрие наследствено имущество (в последната хипотеза наследникът губи правото на наследствен дял от укритото имущество).

Съгласно чл. 51, ал. 1 ЗН по искане на всеки заинтересуван районният съд, след като призове лицето, което има право да наследява, му определя срок, в който да заяви дали приема наследството или се отказва от него. Алинея втора предвижда, че ако в дадения му срок наследникът не отговори, той губи правото да приеме наследството, като изявлението на наследника се вписва в книгата, предвидена в чл. 49, ал. 1 ЗН.

Предвид обстоятелството, че А.Я.О., К.Я.О., Г.Е.М. и Д.И. Оташлисйки са направили изрично изявление за приемане на наследството на починалия във връзка с молбата по чл. 51, ал. 1 ЗН, са налице законовите предпоставки за вписването му по реда на чл. 51, ал. 3 във връзка с ал. 1 ЗН.

По отношение на останалите наследници доколкото не са ангажирали становище по молбата по чл. 51, ал. 1 ЗН след предоставения им срок е налице хипотезата на чл. 51, ал. 2 ЗН, а именно губят правото да приемат оставеното им наследството. Налице са законовите предпоставки за вписване липсата на изявление от страна на призованите към наследяване по реда на чл. 51, ал. 3 във връзка с ал. 2 ЗН.

Няма пречка това да бъде направено по отношение на малолетния Е.А.М.. Настоящият състав споделя разбирането, че отказът от наследство не представлява отказ от конкретни права върху определено имущество, а изявление, с което призованото към наследяване лице изразява воля да не приеме наследството. Доколкото отказът от наследство не представлява изявление за отказ от конкретни права, а отказ от предоставена от закона възможност за придобиване на такива, по отношение на него разпоредбата на чл. 130, ал. 4 СК не намира приложение. Още повече тази разпоредба не следва да се тълкува разширително (вж. в този смисъл Определение № 180/30.10.2019 г. по ч.гр.д. № 3644/2019 г., I-во г.о. на ВКС). Изложеното намира приложение и в хипотезата на чл. 51, ал. 2 ЗН. След като няма законова пречка недееспособният да направи изричен отказ от наследство, не може да се приеме, че такава е налице, когато това е извършено чрез бездействие, а именно в предоставения срок не заяви изрично приема или се отказва от наследството. Няма законово основание, освен ако не са изразили изрично желание, недееспособните да бъдат принудени да приемат по опис наследството на своя наследодател, когато е обременено със задължения, както е в настоящия случай.

Водим от горното и на основание чл. 540 вр. чл. 130 ГПК и чл. 51 от ЗН и чл. 537, ал. 1 от ГПК, съдът

Р Е Ш И:

ДА СЕ ВПИШЕ в особената книга за приемане на наследство при Районен съд – Ихтиман, че на основание чл. 51, ал. 1 от ЗН А.Я.О., ЕГН **********,***, К.Я.О., ЕГН **********,***, Г.Е.М., ЕГН **********,*** и Д.И. ОТАШЛИСЙКИ, ЕГН ********** *** ПРИЕМАТ наследството оставено от Илия Димитров О., ЕГН **********, бивш жител ***, починал на 22.04.2008 г.

ДА СЕ ВПИШЕ в особената книга за приемане на наследство при Районен съд – Ихтиман, че на осн. чл. 51, ал. 2 вр. ал. 1 ЗН, Е.А.М., ЕГН **********,***, И.Я.О., ЕГН ********** ***, Г.Я.О., ЕГН **********,*** СА ЗАГУБИЛИ ПРАВОТО ДА ПРИЕМАТ наследството, оставеното от Илия Димитров О., ЕГН **********, бивш жител ***, починал на 22.04.2008 г.

Решението е окончателно.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: