Решение по дело №352/2020 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 389
Дата: 12 ноември 2020 г. (в сила от 12 ноември 2020 г.)
Съдия: Миглена Раденкова
Дело: 20207080700352
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 август 2020 г.

Съдържание на акта

      РЕШЕНИЕ

№ 389

 

гр. Враца,  12.11.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВРАЦА, АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в публично заседание на 27.10.2020 г. /две хиляди и двадесета година/, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИГЛЕНА РАДЕНКОВА

  ЧЛЕНОВЕ: СЕВДАЛИНА ВАСИЛЕВА

    ТАТЯНА КОЦЕВА

                                                                       

при секретаря ДАНИЕЛА ВАНЧИКОВА и с участието на прокурора ВЕСЕЛИН ВЪТОВ, като разгледа докладваното от съдия РАДЕНКОВА КАН дело № 352 по описа за 2020 г., и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от  АПК, вр. с чл. 63, ал.1 ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на Дирекция „Инспекция по труда“ гр.Враца против Решение № 44/26.06.2020 г., постановено по АНД № 62/2020 г. по описа на Районен съд – Бяла Слатина. С оспореното решение е отменено Наказателно постановление №06-001224/30.01.2020 г. на Директора на Д „ИТ“ гр.Враца, с което на основание чл. 414, ал. 1 от КТ на „А.Т. - ***“ ЕООД с. Т. е наложена имуществена санкция в размер на 1500.00 лева, за нарушение на чл. 128, т. 2 от КТ.

В касационната жалба се съдържат подробни съображения за неправилност на първоинстанционното решение, поради нарушение на материалния закон и съществено нарушение на процесуалните правила. Претендира се отмяна на решението.

            Ответникът „А.Т. - ***“ ЕООД, редовно призован, представител не се явява. Ангажиран е писмен отговор от процесуалният представител на дружеството за неоснователност на жалбата. Претендира се присъждане на направените по делото разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 350,00 лева.

Представителят на Окръжна прокуратура - Враца дава заключение за основателност на касационната жалба.

            В настоящото производство не са представени нови писмени доказателства за установяване на касационните основания.

            Настоящият съдебен състав, като взе предвид наведените в жалбата оплаквания, изразените от страните доводи и съображения и след извършване на служебна проверка на обжалваното решение, съгласно чл. 218,  ал. 2 от АПК, приема следното:

          Касационната жалба е подадена от надлежна страна в съответствие с установения срок по чл. 211, ал. 1 от АПК и същата е процесуално допустима. Разгледана по същество е НЕОСНОВАТЕЛНА.

Предмет на касационна проверка е Решение № 44/26.06.2020 г., постановено по АНД № 62/2020 г. по описа на Районен съд – Бяла Слатина, с което е отменено Наказателно постановление №06-001224/30.01.2020 г. на Директора на Д „ИТ“ гр.Враца. С последното, на основание чл. 414, ал. 1 от КТ на „А.Т. - ***“ ЕООД с. Т. е наложена имуществена санкция в размер на 1500.00 лева, за нарушение на чл. 128, т. 2 от КТ.

 За да отмени Наказателното постановление, съдът е приел, че НП макар и издадено от компетентен орган, в рамките на неговите правомощия и в предписаната от закона форма, при спазване на установената в КТ и ЗАНН процедура, е незаконосъобразно. Изложил е мотиви, че за да изплати трудовото възнаграждение, работодателят следва да има възможност да го направи, а в случая работника сам е възпрепятствал изплащането на трудовото му възнаграждение, като не се е явил да го получи, нито пък е посочил банкова сметка, ***.

Решението е правилно и следва да се остави, в сила като на основание чл. 221, ал. 2, изр. последно от АПК касационният съд препраща към мотивите на РС – Бяла Слатина. Наведените с касационната жалба доводи са неоснователни.

Районният съд правилно и съответно на доказателствата е установил фактическата страна на спора и въз основа на нея е формирал правни изводи, които се споделят от настоящия състав в пълнота. Осъществил е цялостен контрол за законосъобразност на оспореното НП, като е извел правилни и обосновани изводи. Обосновано и правилно при кредитиране на събраните доказателства в мотивите си въззивният съд е приел, че нарушението е осъществено.

Изпълнителното деяние на вмененото на дружеството нарушение, в случая не е осъществено. Като отделно основание за незаконосъобразност на оспореното пред съда НП касационният състав намира липсата на дата на извършване на нарушението, който реквизит е задължителен с оглед осъществяването на съдебен контрол за спазване на сроковете по чл. 34 от ЗАНН за съставянето на АУАН и издаване на НП.

Като е извел правен извод за липса на административното нарушение, предмет на оспореното НП, районният съд е постановил правилно решение, което следва да бъде оставено в сила, тъй като не са налице релевираните касационни основания за неговата отмяна.

С оглед на изложеното и възраженията на касатора в тази насока са неоснователни.

При осъществения контрол по реда на чл. 218, ал. 2 от АПК относно валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон, касационната инстанция намира, че обжалваното решение е валидно, допустимо и правилно, поради което следва да остане в сила.

От страна на касатора  е направено възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение, което е основателно.

По силата на разпоредбата на чл. 63, ал. 3 от ЗАНН, в съдебните производства по чл. 63, ал. 1 от ЗАНН страните имат право на присъждане на разноски по реда на Административнопроцесуалния кодекс. Съгласно чл.144 от АПК, по неуредените в АПК въпроси субсидиарно приложение намира ГПК. А според чл. 81 от ГПК, във всеки акт, с който приключва делото пред съответната инстанция, съдът се произнася и по искането за разноски. В случая ответникът е направил разноски в размер на 350,00 лева, представляващи договорено и реално заплатено адвокатско възнаграждение, видно от представения договор за правна защита и съдействие.

Размерите на адвокатските възнаграждения са уредени в Раздел IV от Наредба № 1 от 7.09.2004 г. за минималните размери на адвокатските възнаграждения. Съгласно чл. 18, ал. 1 от Наредба № 1 от 7.09.2004 г., за изготвяне на жалба срещу наказателно постановление без процесуално представителство възнаграждението се определя по правилата на чл. 7, ал. 2 на базата на половината от размера на санкцията, съответно обезщетението, но не по-малко от 50 лв. В чл. 18, ал. 2 от същата наредба е предвидено, че за процесуално представителство, защита и съдействие по дела срещу наказателни постановления, в които административното наказание е под формата на глоба, имуществена санкция и/или е наложено имуществено обезщетение, възнаграждението се определя по правилата на чл. 7, ал. 2 върху стойността на санкцията, съответно обезщетението, но не по-малко от 300 лв. А според чл. 18, ал. 4 - за процесуално представителство, защита и съдействие по дела от административнонаказателен характер извън случаите по ал. 2 възнаграждението е 300 лв.

В случая се касае за касационно административнонаказателно съдебно производство, което е образувано във връзка с обжалване на решение, отменящо наказателно постановление, с което е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 1500,00. При това положение приложение намират разпоредбите на чл. 18, ал. 1 и ал. 2 от Наредба № 1 от 7.09.2004г. Изложеното обосновава извода, че размерът на адвокатското възнаграждение в случая следва да се определи в размер на 300 лева.

Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК, вр. чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН Административен съд – Враца

 

РЕШИ:

 

            ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 44/26.06.2020 г., постановено по АНД № 62/2020 г. по описа на Районен съд – Бяла Слатина .   

 

ОСЪЖДА Дирекция „Инспекция по труда“ гр.Враца ДА ЗАПЛАТИ на „А.Т. - ***“ ЕООД с.Т., общ.Бяла Слатина направените в производството разноски за настоящата инстанция в размер на 300,00 лева адвокатско възнаграждение.

 

            Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

       ЧЛЕНОВЕ:    1.

 

 

        2.