Решение по дело №70/2021 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 250
Дата: 17 февруари 2021 г.
Съдия: Галя Димитрова Русева
Дело: 20217040700070
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 януари 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер    250                    от 17.02.2021 г.                                град Бургас

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Бургас, петнадесети касационен състав, на единадесети февруари две хиляди двадесет и първа година в публично заседание в следния състав:

 

                                                               Председател: Лилия Александрова

                                                                         Членове: 1. Станимир Христов

            2. Галя Русева

 

при секретаря И. Г.и прокурора Дарин Христов, като разгледа докладваното от съдия Русева КАНД № 70 по описа за 2021 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК), във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба на Р.Д.Б. с ЕГН ********** ***, против Решение № 260038/23.11.2020 г., постановено по а.н.д. № 402/2020 г. по описа на Районен съд – Царево, с което е потвърдено наказателно постановление  /НП/ № 20-0302-000181/10.08.2020 г., издадено от Началник РУ Царево към ОДМВР-гр.Бургас, с което на касатора за нарушение по чл. 174, ал.3 ЗДвП, на основание чл. 174, ал. 3, пр. 2 от ЗДвП е наложено наказание – „глоба” в размер на 2000 лева и „лишаване от право да се управлява МПС” за срок от 24 месеца.

Касаторът оспорва решението като неправилно, постановено в нарушение на закона. Твърди, че в административнонаказателното производство е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, довело до неяснота на обвинението и до нарушаване правото му на защита. Сочи, че е нарушено изискването на чл.42, т.5 ЗАНН, тъй като квалификацията на нарушението е общо формулирана в НП като такава по чл.174, ал.3 ЗДвП, без да е конкретизирано конкретното предложение /хипотеза/ на законовата норма. Сочи се и противоречие между дадената правна квалификация на нарушението в АУАН и в НП. Искането му е за отмяна на решението и на издаденото НП.

В съдебно заседание касаторът не се явява и не изпраща представител, редовно уведомен. Не сочи нови доказателства.

Ответникът по касация – РУ Царево при ОД на МВР - Бургас, редовно уведомен, не изпраща представител в с.з. и не изразява становище по жалбата.

Представителят на Окръжна прокуратура – Бургас изразява становище за неоснователност на касационната жалба.

Административен съд - Бургас, ХV-ти касационен състав, след като прецени допустимостта на жалбата и обсъди направените в нея оплаквания, становището на прокурора в съдебно заседание, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение съобразно разпоредбите на чл. 218 и чл. 220 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е процесуално допустима като подадена в срока по чл. 211 от АПК, от надлежна страна, имаща право и интерес от обжалването по смисъла на чл. 210, ал.1 от АПК.

Разгледана по същество и в пределите на касационната проверка по чл.218 от АПК, настоящият съдебен състав намира жалбата за неоснователна по следните съображения:

            С процесното наказателно постановление отговорността на Р.Д.Б. е ангажирана за това, че на 20.07.2020 г.  в 14.15 часа в гр. Царево по ул. „Преображенска“, в района на бензиностанция „Петрол“, посока к. Арапя, като водач на МПС управлявал лек автомобил „Форд Фиеста“ с рег.№ РВ5881ХТ, като при проверката в 14.45 ч. отказал да бъде изпробван за употреба на наркотични вещества или техни аналози с Дрегер DRUGTEST 5000, поради което му бил издаден талон за медицинско изследване № 0050803, но същият не е дал кръв за анализ в предписаното време. Поради това, с процесното НП е прието, че касаторът е нарушил чл.174, ал.3 ЗДвП заради това, че е отказал да му бъде извършена проверка с тест за установяване употребата на наркотични вещества или техни аналози и не е изпълнил предписание за химико-токсикологично лабораторно изследване за установяване на употребата на наркотични вещества или техни аналози. За извършеното нарушение, Д. е санкциониран на осн.чл.174, ал.3, предл.2 от ЗДвП с глоба в размер на 2 000 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 24 месеца.

За да постанови оспореното решение, въззивният съд е приел, че в административно-наказателното производство не са допуснати съществени процесуални нарушения. По същество е приел за доказано, че Р.Д., като водач на МПС, е отказал да бъде изпробван за употреба на наркотични вещества или техни аналози с Дрегер DRUGTEST 5000, както и че впоследствие не е изпълнил предписание за химико-токсикологично лабораторно изследване за установяване на употребата на наркотични вещества или техни аналози, с което е осъществил всички признаци от обективна и субективна страна на състава на вмененото му във вина нарушение по чл. 174, ал.3 ЗДвП. Въззивният съд се е позовал на нормата на чл. 189, ал.2 ЗДвП, съгласно която редовно съставеният акт по този закон има доказателствена сила за посочените в него обстоятелства до доказване на противното, а по делото касаторът не е ангажирал доказателства за опровергаване доказателствената сила на АУАН. Поради това, районният съд е обосновал извод, че административно-наказателната отговорност на касатора  е била правилно ангажирана на основанието, посочено в НП.

            Решението на районния съд е валидно, допустимо и правилно, като касационната инстанция напълно споделя мотивите на районния съд и препраща към тях съгласно чл. 221, ал.2, изр.2 АПК.

            Не се установява твърдяното от страна на касатора съществено нарушение на процесуалните правила. Обстоятелството, че в АУАН е посочена като правна квалификация на извършеното нарушение чл. 174, ал.3, предл.2 ЗДвП, а в НП – само чл. 174, ал.3 ЗДвП, не води до противоречие между дадените в АУАН и в НП правни квалификации на вмененото нарушение, доколкото  описателната част на АУАН и на НП е идентична и от същата става пределно ясно, че извършеното нарушение от страна на Р.Д. е такова по чл. 174, ал.3 ЗДвП и изпълнителното деяние включва отказ от страна на водача да му бъде извършена проверка с тест за установяване употребата на наркотични вещества или техни аналози и неизпълнение на предписание за химико-токсикологично лабораторно изследване за установяване на употребата на наркотични вещества или техни аналози. Така описаното нарушение обосновава отговорност на касатора по чл. 174, ал.3 ЗДвП, поради което и същият, доколкото не оспорва изложената в АУАН и в НП фактическа обстановка и не я оборва по никакъв начин чрез ангажиране на доказателства, правилно е санкциониран съгласно чл. 174, ал.3, предл.2 ЗДвП.

Като е стигнал до същите изводи,  Районен съд – Царево е постановил правилно съдебно решение, което следва да бъде оставено в сила.

 Мотивиран от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. първо от АПК във връзка с чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, Административен съд – Бургас, петнадесети  касационен състав

 

Р Е Ш И:

 

            ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260038/23.11.2020 г., постановено по а.н.д. № 402/2020 г. по описа на Районен съд – Царево.

 

            Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                        2.