Определение по дело №561/2019 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 769
Дата: 31 май 2019 г.
Съдия: Васко Димитров Нанев
Дело: 20197150700561
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 17 май 2019 г.

Съдържание на акта

о п р е д е л е н и е

 

№ 769/31.5.2019г.

 

гр. Пазарджик

 

Административен съд Пазарджик, ІV състав, в закрито съдебно заседание на тридесет и първи май, две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВАСКО НАНЕВ

 

 

като разгледа докладваното от съдия Нанев административно дело № 561, по описа на съда за 2019 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 166, ал. 4 от АПК, във връзка с чл. 58, ал.1 от Закона за акцизите и данъчните складове (ЗАДС).

Делото е образувано по жалба на „Експоар Транс Груп“ ЕООД, със седалище гр. Ракитово,  подадена срещу Решение. № 769 от 23.04.2019 г. на Директора на ТД Тракийска.

С обжалваното решение е наредено на основание чл.58, ал.1, т.3 б.“а“ от ЗАДС прекратяването на регистрацията по Удостоверение  BG0030000–С495/14.09.2016 г. на „Експоар Транс Груп“ ЕООД, със седалище гр. Ракитово.

В жалбата е направено особено искане за спиране на изпълнението на оспорената заповед. 

Съгласно  чл.58, ал.2 от ЗАДС  Решението на директора на компетентната териториална дирекция подлежи на предварително изпълнение, освен ако съдът разпореди друго. Като изключение от суспензивния ефект на оспорването на административния акт, законът допуска неговата предварителна изпълняемост, в защита на обществения интерес. Допуснатото предварително изпълнение на административния акт по силата на даден закон, когато не се предвижда изрична забрана за съдебен контрол, може по искане на оспорващия да бъде спряно от съда. В чл. 58, ал.2  от ЗАДС не са дефинирани условията, при които съдът „може да постанови друго“. В специалния закон липсват нормативно регламентирани критерии, чрез които да се преценява основателността на искането за спиране на изпълнението на акта, поради което приложение следва да намерят условията, посочени в чл. 166, ал. 2, във връзка с ал. 4 от АПК. Съдът може да спре предварителното изпълнение, ако то би могло да причини на оспорващия значителни или трудно поправими вреди. Вредите следва да са индивидуализират, в достатъчна степен вероятни, и с оглед извършване на преценка на значителността им, следва твърденията за настъпването им да са подкрепени с доказателства. В тежест на лицето, за което административният акт създава задължения, е да докаже, че от предварителното изпълнение за него ще настъпят значителни или трудно поправими вреди. Предвид обстоятелството, че в спорната хипотеза предварителното изпълнение е допуснато по силата на закона, за административния орган не съществува задължение да доказва наличие на някое от основанията по чл. 60 от АПК или на тези по чл. 166, ал. 2 от същия кодекс.

В жалбата се иска да бъде спряно от съд допуснатото от закона предварително изпълнение, тъй като към датата на издаване на решението -23.04.2019 г., дружеството няма никакви задължения, видно от представеното удостоверение на НАП. Условие да бъде спряно от съда предварителното изпълнение на акта е на заложения в закона обществен интерес да се противопостави засягането на друг интерес, с интензитет от порядъка на посочените в чл. 60 от АПК. Според настоящия състав на съда, такова засягане в случая не се установява, доколкото не са налице конкретни фактически твърдения в жалбата, във връзка с особеното искане, както и неконкретизираното твърдение не е подкрепено от никакви доказателства. Вредите следва да са индивидуализирани, в достатъчна степен вероятни и с оглед извършване на преценка за значителността им, следва твърденията за настъпването им да са подкрепени с доказателства. Доводите, отнасящи се до законосъобразността на проведеното административнонаказателно производство и приложената административна мярка, не са предмет на настоящия съдебен акт, а по съществото на спора.

Тъй като по делото липсват доказателства за вероятността от настъпването на вреди, както и за техния вид и размер, а те не се презумират от закона, не може да се прецени наличието на основания за спиране на предварително изпълнение.

С оглед изложеното искането за спиране на предварителното изпълнение на оспорената заповед следва да бъде оставено без уважение.

Воден от горното, съдът  

 

 

о п р е д е л и:

 

 

ОТХВЪРЛЯ  искането на „Експоар Транс Груп“ ЕООД, със седалище гр. Ракитово и адрес на управление ул.“С. Й.“ №.., за спиране на допуснатото от закона  предварителното изпълнение на Решение № 769 от 23.04.2019 г. на Директора на ТД Тракийска.

Определението ПОДЛЕЖИ на обжалване в 7-дневен срок пред Върховния административен съд на Република България.

Препис от определението да се изпрати на страните.                                                         

 

 

 

                                                                                 Съдия:/П/