Разпореждане по дело №223/2019 на Административен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 29 август 2019 г.
Съдия: Емилия Кирилова Кирова Тодорова
Дело: 20197090700223
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 15 август 2019 г.

Съдържание на акта

Р А З П О Р Е Ж Д А Н Е

№ 585

гр. Габрово, 29.08.2019 година

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

 

             АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДГР. ГАБРОВО в закрито съдебно заседание от двадесет и девети август, две хиляди и деветнадесета година в състав:

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕМИЛИЯ КИРОВА-ТОДОРОВА

като разгледа материалите по адм. дело № 223 по описа за 2019 година и за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

Производството по настоящото адм. дело е образувано въз основа на депозирана в деловодството на Административен съд Габрово /ГАС/ жалба с вх. № СДА-01-1265 от 15.08.2019 г., подадена от „Планинец - 2010“ ЕООД, Трявна, с ЕИК: *********, против „неизпълнение от ДФ „Земеделие“ процедура по обжалване на тяхно Решение № 07/312/02190/301/04/01 от 7.04.2017 г.“. Въпреки така направената формулировка, жалбоподателят сочи наличие на пороци в това Решение. В жалбата си до съда дружеството сочи, че е оспорило това Решение по административен ред пред министъра на МЗГХ през 2017 г., но не бил получил отговор по подадената от него жалба. Според жалбоподателя ДФЗ е допуснал произвол, като не е препратил жалбата му до министъра, а е изпратил само Уведомително писмо на 12.05.2017 г. до Дирекция „Правно обслужване и обществени поръчки“ при министерството, в което се сочи, че не бил спазен 14-дневния срок за обжалване на Решението. Така администрацията, против която е подадена жалбата, на практика е прекратила процедурата по административно оспорване на издадения от нея административен акт. Жалбоподателят изрично посочва, че не оспорва мълчалив отказ за произнасяне по подадената от него по административен ред жалба.

При това положение съдът намира, че следва да изиска и предостави на жалбоподателя възможност конкретно и ясно да посочи какъв е предметът на оспорването му – дали оспорва неправомерни действия и бездействия на административен орган, респективно служители при дадена администрация, като ясно ги посочи, или оспорва конкретен административен акт /например въпросното Решение/, като и в този случай ясно посочи неговото наименование, номер и дата на издаване, както и неговия автор. Процедурите, сроковете за оспорване и основанията в двата случая са различни и от жалбоподателя зависи определянето и конкретизирането на неговата претенция.

Също така следва да се има предвид, че жалбата е подадена не до Административен съд Габрово, а до министъра на земеделието, храните и горите с искане, конкретно насочено към него, а не към съда. Последният административен орган е препратил жалбата на дружеството със Съпроводително писмо от 13.08.2019 г. в АСГ, като на основание ч(л. 73, ал. 4 от ЗУСЕСИФ е счел, че производството може да е само съдебно, не и такова по административен ред. Тъй като жалбите на дружеството са „престоели“ в съответната администрация повече от две години, то от МЗХГ следва да се изиска информация дали, кога и по какъв начин са постъпили жалби на дружеството против процесното Решение, има ли започнало производство въз основа на тези жалби и издаден краен акт по тях. В случай, че такива актове са налице, то същите следва да се изпратят по делото в едно с доказателствата за връчването на адресата им и датата, на която е станало това. 

Тъй като жалбата не е адресирана до съда, към нея липсва приложено и доказателство за платена държавна такса за образуване и разглеждане на съдебно производство. Тъй като към момента не е ясно дали жалбоподателят желае искането му да се разгледа от съда и какво е по съществото си това искане, съдът не може към този момент да определи основанието и размера на дължимата държавна такса. Това би могло да се направи в случай, че жалбоподателят е отправил конкретно искане към съда.

 

С оглед гореизложеното и на основание чл. 158, ал. 1, във вр. с чл. 150, ал. 1, т. 1, 5, 6, 7, чл. 151, т.3 от Административно процесуалния кодекс, Административен съд Габрово

РАЗПОРЕДИ:

ОСТАВЯ БЕЗ ДВИЖЕНИЕ жалба с вх. № СДА-01-1265 от 15.08.2019 г., подадена от „Планинец - 2010“ ЕООД, Трявна, с ЕИК: *********, против „неизпълнение от ДФ „Земеделие“ процедура по обжалване на тяхно Решение № 07/312/02190/301/04/01 от 7.04.2017 г.“, адресирана до министъра на земеделието, храните и горите.

УКАЗВА на жалбоподателя, че същият следва в 7-дневен срок от получаване на съобщението за изготвяне на настоящия съдебен акт да посочи какво точно оспорва:                    - конкретни действия и/или бездействия на административен орган или служител към определена администрация, като посочи в какво се изразяват точно те и от кого са извършени или не са били извършени, но е следвало да се извършат; - конкретен административен акт, като се посочат негови номер, дата на издаване и автор.

Да се посочи изрично в същия срок в какво се състои незаконосъобразността на оспорения акт, действие или бездействие, както и какви са исканията на жалбоподателя спрямо съда.

ЗАДЪЛЖАВА Министъра на земеделието, храните и горите в 3-дневен срок да представи по делото следната информация: Да посочи, дали, кога и по какъв начин са постъпили жалби на дружеството против процесното Решение на ДФЗ, има ли започнало административно производство въз основа на тези жалби и издаден краен акт по тях. В случай, че такъв акт е налице, то същият следва да се изпрати по делото в едно с доказателствата за връчването на адресата му и датата, на която е станало това. В случай, че по подадените от дружеството жалби до МЗХГ няма движение и произнасяне, то да се посочат причините за това. 

 

Препис от разпореждането да се изпрати на жалбоподателя, както и на министъра на земеделието, храните и горите.

На жалбоподателя да се изпрати и препис от съпроводителното писмо на МЗХГ от 13.08.2019 г., с което жалбата му е препратена в съда.

 

Разпореждането не подлежи на обжалване.             

 

 

 

СЪДИЯ:    

/ЕМИЛИЯ КИРОВА- ТОДОРОВА/