Решение по дело №929/2019 на Окръжен съд - Плевен

Номер на акта: 119
Дата: 11 февруари 2020 г. (в сила от 28 февруари 2020 г.)
Съдия: Жанета Димитрова Георгиева
Дело: 20194400100929
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 5 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

р е ш е н и е

гр. Плевен, 11.02.2020 г.

 

в името на народа

 

         пЛЕВЕНСКИЯТ окръжен СЪД, гражданско отделение, в публично заседание на четвърти февруари през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                                        Председател: Жанета Димитрова

 

при секретаря Е. Л.

при прокурора ИВО РАДЕВ

като разгледа докладваното от съдията Димитрова гражданско дело № 929 по описа на съда за 2019 г., на основание данните по делото и закона, за да се произнесе, съобрази следното:

 

         Производството е по чл. 336 и сл. ГПК.

Иск с правно основание чл. 5 ЗЛС за поставяне под пълно запрещение.

           Постъпила е молба от Окръжна прокуратура гр. Плевен с искане за поставяне на А.Д.М. под пълно запрещение.

В молбата се твърди, че в ОП – Плевен е постъпил сигнал от РС – Плевен относно здравословното състояние на ответницата, за което са събрани данни в производството по ЧНД № 1258/2019 г. по описа на ПРС. Твърди се, че ответницата е пълнолетна и живее заедно с баба си А.С.И. ***, но близките й нямат желание и възможност да се грижат пълноценно за нея с оглед състоянието й. Твърди се, че ответницата многократно е лекувана в І – ва Прихиатрична клиника към УМБАЛ – Плевен, но не приема предписаните й медикаменти в резултат на което състоянието й периодично се влошава. Твърди се, че същата е агресивна към близките си, негативна към хоспитализация, неконтактна, а паметта и интелектът й са ниво лека умствена изостаналост, не разбира случващото се с нея и не може да ръководи действията си. Според молителя в интерес на ответницата е да бъде поставена под пълно запрещение за се охранят нейните интереси.

          В срока по чл. 131 ал. 2 ГПК не е постъпил писмен отговор от ответницата по молбата.

В с.з. ОКРЪЖНА ПРОКУРАТУРА – ПЛЕВЕН чрез процесуалния си представител поддържа подадената молба.

         Ответницата А.Д.М. се явява лично в с.з. и не изразява становище по молбата.

Съдът, като съобрази становищата на страните и представените по делото доказателства, прецени ги по реда на чл. 12 и чл. 235 ГПК поотделно и в тяхната съвкупност и прие за установено от фактическа и правна страна следното:

Съгласно разпоредбата на чл. 5 ЗЛС предпоставките за поставяне на едно лице под пълно или ограничено запрещение са две и същите следва да са налице кумулативно – лицето следва да страда от душевна болест или от слабоумие /медицински критерий/ и състоянието му да води до пълна или частична невъзможност да разбира своите интереси и да се грижи за своите работи /юридически критерий/.

Съгласно разпоредбата на чл. 336 ал. 1 ГПК поставяне на едно лице под пълно или ограничено запрещение може да бъде поискано с искова молба от съпруга, от близки роднини, от прокурора и от всеки, който има правен интерес от това.

Молбата за поставяне на ответницата под пълно запрещение, като подадена от прокурор е допустима и следва да бъде разгледана по същество.

Установява се  от представените по направената справка по делото, че ответницата А.Д.М., ЕГН **********, е с постоянен и настоящ адрес ***.

          Установява се от представеното по делото писмено доказателство – Епикриза по И.З. № 19737/2019 г., че в периода 28.05.2019 г. – 04.07.2019 г. ответницата е била лекувана в  I-ва Психиатрична клиника на УМБАЛ „Д-р Георги Странски“, гр. Плевен с диагноза по МКБ-10 „F 70.1 – лека умствена изостаналост, значително нарушение на поведението, изискващо грижи или лечение“. Установява се от епикризата, че ответницата е дезориентирана за време и място, емоционално - с агресивна готовност, волево - имуплсивна, памет и интелект на ниво лека умствена изостаналост.

         На изследване подлежи обстоятелството дали с оглед заболяването си ответницата разбира свойството и значението на постъпките си и може ли да ги ръководи в защита на своите и на близките си интереси.

         При процедурата по разпит по реда на чл. 337 от ГПК ответницата показа, че знае своето име и адрес, но не знае рождената дата и възрастта си. Установява се, че знае името на брат си И., но не знае собственото име на баба си. Твърди, че може да пише и да се подписва, но не може да чете, както и че пие лекарствата, които и дават. Съдът установи, че ответницата не осъзнава здравословното си състояние, не знае какви лекарства приема и имената на личния си лекар.

          Установява се от разпита на свидетелката М.В.Р. – психолог в ЦСОП „Леда Милева“, гр. Долни Дъбник, че ответницата учи там от няколко поредни години, завършила е 10-ти клас с професия шивачество, но през последните година-две състоянието й рязко е променено с периоди на мудност, агресия и автоагресия. Свидетелката установява по сведения на възпитателите в училището, че ответницата отваряла прозорците и искала да скача. Установява, че ответницата почти постоянно е в състояние на афект, успокоява се след терапия, но за минути може да промени състоянието си – полярност на емоциите от еуфория до дълбоки депресивни състояния, независимо от медикаментозното лечение. Установява, че през м. ХІ 2019 г. се е наложило викане на линейка поради невъзможност ответницата да бъде овладяна, след което е откарана в Плевен, но не е приключила лечението си по клиничната пътека, тъй като баба й я е прибрала. Установява, че няколко дни по-късно бабата на ответницата я е оставила в ЦСОП „Леда Милева“ и е заявила, че не желае да я прибира повече в дома си и да се грижи за нея.

         Установява се от заключението на приетата съдебно – психиатрична експертиза, изготвено от вещото лице д-р Н.Л., което не се оспори от страните и като безпристрастно и компетентно изготвено съдът възприема изцяло, че при ответницата се констатира неавтономност при самообслужването, бедна реч, недоразвитие на разсъдъчни способности, невъзможност за самостоятелна, макар и неизискваща особена квалификация, трудова дейност, недоразвити критичност и съобразителност, които определят умствената и забавеност на ниво “F 71 – умерена умствена изостаналост, съпроводена от значително нарушение в поведението, изискващо грижи и лечение“. Вещото лице установява, че емоционалната реактивност при ответницата е недиференцирана, понякога несъразмерна на външни стимули и неадекватна, волевите и качества се отличават с неудържимост на подбудите, недостатъчна самостоятелност, импулсивност. Установява, че при тази степен на умствена изостаналост лицата не могат осмислят това, което ги заобикаля, да разбират човешките взаимоотношения и да прогнозират последиците от действията си, което ги поставя в конфликт със собствените им интереси, както и с тези на близките им. Установява, че при лечение на нарушението на поведението би могло да се постигне компенсиране на интелектуалния и дефицит, макар и не в степен на функциониране като при хора с нормален интелект. Установява, че в момента ответницата поради слабоумие не е в състояние да се грижи за собствените си работи, да разбира интересите си и да ги защити, поради което се нуждае да бъде наглеждана и да е под контрола на възрастни, които да се грижат за нея.

         Съдът, като съобрази представените по делото доказателства, които кореспондират помежду си, приема за установено, че ответницата А.Д.М. страда от слабоумие, в резултат на което не разбира свойството и значението на постъпките си и не може да се грижи за своите работи и интереси, както и за тези на своите близки.

 

         Съдът съобрази противоречието на института на запрещението с европейското законодателство и приема следното: Считано от 21.04.2012 г. в сила за Р България е Конвенцията на ООН от 2006 г. за правата на хората с уврежданията, ратифицирана от РБ със закон, приет от НС на 26.01.2012 г.. Следва да се посочи също, че с решение на Съвета на ЕС 210/48/ЕС от 26.11.2009 г., Конвенцията е ратифицирана от Европейския съюз и този момент следва да се прилага пряко във всички страни – членки на съюза. С Конвенцията са установени принципни световни правни стандарти за права на хората с увреждания, като се променят класическите правни принципи относно правоспособността и дееспособността на хората с увреждания. Съгласно чл. 1 от Конвенцията хора с увреждания са „лица с трайна физическа, психическа, интелектуална и сетивна недостатъчност, която при взаимодействие с обкръжаващата ги среда би могла да възпрепятства тяхното пълноценно и ефективно участие в обществото, равноправно с останалите”. Разпоредбата на чл. 12 от Конвенцията установява равнопоставеност като правни субекти на хората с увреждания, притежаващи пълна правоспособност и дееспособност наравно с всички останали хора във всички сфери на живота и тяхно право да упражняват правата си чрез лични действия. Конвенцията предвижда намесата на държавата в ограничаване на тези права да е силно ограничена само до осигуряване на мерки за защита и мерки за подкрепа, чрез които да се осигурява лични избор на лицето според неговите желания и предпочитания. Считано от 07.09.1992 г. в сила  за Р България е и Европейската конвенцията за правата на човека и основните свободи от 1963 г., ратифицирана от РБ със закон, приет от НС на 31.07.1992 г.. В редица свои решения Европейският съд по правата на човека се е произнасял във връзка с установени нарушения на конкретни права на поставените под запрещение лица. С препоръка № R/99/4 от 23.02.1999 г. Комитетът на министрите на Съвета на Европа прeпоръчва на държавите – членки, в т.ч. и България да приемат в законодателството си всички необходими мерки за запазване в максимална степен на дееспособността на лицата, като ограничаването на дееспособността да се извършва само в случаи, в които е необходимо за защита на интересите на лицето.

         Институтът на запрещението по българското право е в безспорно противоречие с принципите на европейското право, въведени с цитираните по – горе конвенции и препоръки, както е безспорно, че дори при пряко приложение на нормите от по – висок ранг в българското законодателство липсват механизми, които да определят конкретни мерки за защита и подкрепа на хората с увреждания и съществува риск при отхвърляне на искането за поставяне на едно лице под запрещение да не се даде изобщо защита на правата на такова лице.         

         Поставянето на ответницата под ограничено запрещение в действителност би охранило интересите й в случай, че се касае за разпоредителни сделки с имущество, тъй като назначеният попечител би могъл да окаже защита на нейните интереси и да потвърди волята й или да откаже да направи това. В ситуацията обаче, в която ответницата изобщо не може да изрази воля в защита на интересите си, няма правен механизъм същата да бъде задължена да изрази адекватна такава, а евентуално назначен попечител не би могъл да замести нейното волеизявление и липсва правна възможност съдебна или друга институция да осигури защита на правата й. Съдът, като съобрази, че с оглед слабоумието, от която страда, състоянието на ответницата е такова, че изобщо не разбира свойството и значението на постъпките си, а като цяло същата не може да се грижи за своите работи, приема, че са налице основанията на чл. 5 ал. 1 ЗЛС и ответницата следва да бъде поставена под пълно запрещение, за да се охранят в пълна степен нейните интереси.

         Водим от горното, Съдът

Р е ш и:

 

         поставя на основание чл. 5 ал. 1 ЗЛС А.Д.М., ЕГН **********,*** под пълно запрещение по молба на окръжна прокуратура – плевен.

 

Препис от решението след влизането му в сила да се изпрати на Органа по настойничеството и попечителство при Община Долни Дъбник,  по постоянното местожителство на ответницата във връзка с отразяване на настойничеството по чл. 173 ал. 2 СК в съответния регистър по чл. 174 от СК или при липса на настойник по право за назначаване на настойнически съвет и вписването му в посочения регистър.

 

         Решението подлежи на обжалване пред Апелативен съд – гр. Велико Търново в двуседмичен срок от връчването му на страните, с въззивна жалба.

 

                                                                  Окръжен съдия: