Решение по дело №112/2020 на Административен съд - Разград

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 4 август 2020 г. (в сила от 2 март 2021 г.)
Съдия: Таня Димова Дамянова
Дело: 20207190700112
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 12 юни 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

  95                                              4 август 2020г.                        Град Разград

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Разградският административен съд, в откритото съдебно заседание на  двадесет и девети юли през две хиляди и двадесетата година, в следния състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТАНЯ ДАМЯНОВА

 

при секретаря Пламена Михайлова като разгледа докладваното от съдията Таня Дамянова административно дело № 112 по описа на съда за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл.68 от Закона за защита от дискриминация (ЗЗДискр)  във връзка с чл.145 и следващите от АПК.

С решение № 234/22.05.2020г. по преписка № 350/2018г. Комисията за защита от дискриминация е установила, че Театрално-музикален център – Разград е извършил нарушение на чл.4, ал.1 по признак „синдикална принадлежност“ по отношение на сдружение „Съюз на артистите в България“; наложила е на Театрално-музикален център - Разград имуществена санкция в размер на 250 лева за извършеното нарушение на ЗЗДискр и е препоръчала в едномесечен срок да бъдат предприети действия за започване на преговори със структурата на  сдружение „Съюз на артистите в България“ и за присъединяване  към сключения КТД със Съюза на българските музикални и танцови дейци.

 Против описаното решение е постъпила жалба от Театрално-музикален център - Разград. Жалбоподателят твърди, че решението на КЗД е неправилно и не е допуснал дискриминация  спрямо  Съюза на артистите в България. Поради това моли за отмяната на атакуваното решение.

Ответникът по оспорването- Комисия за защита от дискриминация- град София, оспорва жалбата.  Счита постановеното решение за правилно и законосъобразно и поради това моли съда да отхвърли оспорването като неоснователно и недоказано. Претендира и присъждането на юрисконсултско възнаграждение.

 Заинтересованата страна- Съюз на артистите в България- град София, счита  решението на КЗД за правилно и законосъобразно и моли съда да отхвърли жалбата  като неоснователна.

 Разградският административен съд, след преценка на събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност приема за установено от фактическа страна следното:

Според представения Устройствен правилник Театрално-музикален център - Разград е държавен културен институт и юридическо лице на бюджетна издръжка.

На 19.03.2018г. е проведено събрание, на което е учредена синдикална организация при ТМЦ - Разград. Взето е решение новосъздадената синдикална организация да членува в Съюза на артистите в България към КНСБ. За председател на синдикалната организация е избран С. С. - протокол от 19.03.2018г. на л.78-79 от делото. От Съюза на артистите в България е издадено удостоверение изх.№ 91-00-52/18.05.2018г., съобразно което  учредената синдикалната организация- съюзно дружество при  Театрално-музикален център – Разград, е структура на  Съюза на артистите в България, създадена на творчески териториален  принцип. В удостоверението изрично е посочено, че като синдикална организация дружеството има всички права по КТ, свързани с  изготвянето на проект, воденето на преговори с работодателя и сключването на  колективен трудов договор. Дружеството се представлява от председателя  С. М. С.

Сдружение „Съюз на артистите в България“ е творческо-синдикална организация, регистрирана по ЗЮЛНЦ, която е  асоцииран член на КНСБ и е представителна синдикална организация съгласно чл.36, ал.8 от КТ. Сдружението е страна по сключения на 25.11.2016г. Браншови колективен трудов договор за бранш „Театър“, който е в сила и понастоящем.

През месец май 2018 година председателят на синдикалната организация на Съюза на артистите в България в ТМЦ-Разград отправя покана вх.№  364/02.05.2018г.  до директора на ТМЦ за започване на преговори за сключване на колективен трудов договор. В ТМЦ е представен и проект за  колективен трудов договор вх.№ 394/28.05.2018г. Във връзка с  отправената покана и посоченото писмо директорът на ТМЦ уведомява синдикалните организации, че са проведени преговори и е необходима преработка на текста на браншовия договор-  писмо изх.№ 399/04.06.2018г. на л.50 от делото.

В съобщение изх.№ 424/21.06.2018г., отправено до  членовете на САБ, директорът на ТМЦ - Разград заявява, че във връзка с предявените от председателя на СО към САБ покани и претенции, ще разговаря с членовете и ръководството на съюзните и профсъюзните организации кратко и оперативно. В отговор на това  съобщение  председателят на Съюза на артистите в България  изпраща до директора на ТМЦ писмо, че следва да започне незабавно преговори по предложения от синдикалната организация проект на колективен трудов договор. С  писмо  изх.№ 525/06.07.2018г. директорът на ТМЦ - Разград уведомява председателя на САБ, че очаква представителя на САБ- С. С., да му предостави предложение  за текст на договора, който да бъде обсъден и подписан по взаимно съгласие или да се присъедини към подписания с другата синдикална организация договор.

От представения по делото колективен трудов договор се установява, че той е подписан на 18.06.2018г. между ТМЦ-Разград и синдикалната организация към Съюза на българските музикални и танцови дейци.

На 18.07.2018г. Съюза на артистите в България подава жалба пред Комисията за защита от дискриминация, в която се  съдържат оплаквания, че директорът на ТМЦ - Разград, действащ като представляващ работодателя, не е спазил реда за информиране, консултиране и  осигуряване на участие в преговори за сключване на колективен трудов договор към синдикалната организация на САБ в ТМЦ – Разград и така е извършил акт на  неравенство в третирането спрямо членуващите в САБ България.

В рамките на проведеното пред КЗД производство директорът на ТМЦ  заявява становище,  че преговори за сключване на КТД се водят от  август 2017г. със синдикалната организация на СБМТД. Посочва, че е знаел за съществуването на синдикална организация на САБ в Центъра, но тя била с председател актьорът Т. Б. Директорът сочи, че не е бил уведомен  нито писмено, нито устно за смяната на председателя. В устен  разговор заявил на  С., че очаква официално уведомление за смяната, но  не считал за редно някой от техническия персонал да участва в решаване на творчески въпроси. Сочи, че е поискал списък с членовете на  синдикалната организация, но му бил представен лист с имена, който не бил актуален.

 В рамките на производството пред КЗД са представени описаните по-горе писмени доказателства. Същото е протекло без осъществяването на помирителна процедура поради липса на  изразено желание от страните. След проведеното на  21.01.2020г.  открито заседание,  за което страните са  редовно уведомени, е постановено и атакуваното в настоящия процес решение. С акта си  КЗД установява, че Театрално-музикален център – Разград е извършил нарушение на чл.4, ал.1 по признак „синдикална принадлежност“ по отношение на  сдружение „Съюз на артистите в България“; налага на Театрално-музикален център - Разград имуществена санкция в размер на 250 лева за извършеното нарушение на ЗЗДискр и  препоръчва в едномесечен срок да бъдат предприети действия за започване на преговори със структурата на сдружение „Съюз на артистите в България“ и за присъединяване към сключения КТД със Съюза на българските музикални и танцови дейци.

Въз основа на изложеното от фактическа страна, съдът направи следните правни изводи:

Жалбата е процесуално допустима. Същата е насочена срещу акт на КЗД, който съобразно правилото на чл.68 от ЗЗДискр подлежи на съдебен контрол. Подадена е от активнолегитимирано лице-  адресат на решението, и при спазване на законоустановения срок за това.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Обжалваното решение е издадено от компетентен орган, овластен с нормата на чл.47 от ЗЗДискр, при спазване на  изискванията за форма и задължително съдържание, установени в чл.66 от ЗЗДискр. В проведеното пред Комисията производство не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, установени в чл.50-70 от ЗЗДискр.

Оспореното решение е постановено в съответствие с материалния закон.

Събраните по делото доказателства установяват по категоричен начин, че синдикалната организация, чийто председател е С., е териториална структура на Съюза на артистите в България и има членове, които са работници и служители на ТМЦ – Разград.  Съобразно правилото на чл.3, ал.2 от Закона, сдружения на физически лица, както и юридически лица, се ползват от правата по този закон, когато са дискриминирани на основата на признаците по чл. 4, ал. 1, по отношение на техния членски състав или на заетите в тях лица.

Нормата на чл. 4 от ЗЗДискр. забранява всяка пряка или непряка дискриминация, основана на признак, установен със закон. Чл.8, ал.3 от КТ предвижда, че при осъществяване на трудовите права и задължения не се допуска пряка или непряка дискриминация, основана на членуване в синдикални организации.

По делото е безспорно установено, че  в ТМЦ – Разград е сключен колективен трудов договор единствено със Съюза на българските музикални и танцови дейци, независимо че в Центъра е учредена и синдикална организация, която е поделение на Съюза на артистите в България. Въпреки отправената от председателя на синдикалната организация на САБ в ТМЦ – Разград  покана за водене на преговори и представен проект за колективен трудов договор, преговори с тази организация не са водени под предлог, че председателят не се е легитимирал  като синдикален лидер по установения от закона ред.

 С действията си работодателят е нарушил чл.46 от КТ и не е изпълнил задължението си да създаде условия и да съдейства на синдикалните организации за осъществяване на тяхната дейност, както и да съдейства на представителите на работниците и служителите за изпълнение на функциите им и да създава условия за осъществяване на дейността им. Той е нарушил и нормата на чл. 52 от КТ, която го задължава да преговаря с работниците и служителите при сключване на колективен трудов договор. Сключвайки такъв договор само с едната от синдикалните организации в центъра, работодателят е действал в противоречие с правилата на чл.51а от КТ, който предвижда, че когато в предприятието има повече от една синдикална организация, те представят общ проект за КТД. Когато синдикалните организации не могат да представят общ проект, работодателят сключва колективен трудов договор със синдикалната организация, чийто проект е бил приет от общото събрание на работниците и служителите (събрание на пълномощниците) с мнозинство повече от половината от неговите членове. Твърденията на  жалбоподателя, че  синдикалната организация на САБ и председателя, са „нелегитимни“, се опровергават от представените по делото писмени доказателства - протокол от 19.03.2018г. и удостоверение от САБ от 18.05.2018г. Ето защо работодателят е следвало да изпълни задълженията си по КТ, посочени по-горе.

С действията си работодателят е третирал неравно синдикалната организация на САБ и е осъществил спрямо членовете й пряка дискриминация, основана на признака „синдикална принадлежност“. Стигайки до идентичен извод, КЗД е постановила решението си в съответствие с материалния закон и неговата цел.

По тези съображения оспорването се явява неоснователно и следва да бъде отхвърлено. В тази връзка основателна се явява и претенцията на ответната страна за присъждане на юрисконсултско възнаграждение. Същото следва да се определи в размер на  100 лева на основание чл. 24 от Наредбата за заплащането на правната помощ във връзка с чл. 78, ал. 8 от ГПК ,чл. 37 от Закона за правната помощ и чл.144 от АПК.

Мотивиран така и  на основание чл.172, ал.2 от АПК Разградският административен съд

 

Р  Е  Ш  И  :

ОТХВЪРЛЯ като неоснователна и недоказана жалбата на Театрално-музикален център – Разград против решение № 234/22.05.2020г. по преписка № 350/2018г. на Комисията за защита от дискриминация.

ОСЪЖДА Театрално-музикален център – Разград да заплати на Комисията за защита от дискриминация 100 (сто) лева, представляващи юрисконсултско възнаграждение.

Решението може да се обжалва с касационна жалба в 14-дневен срок от съобщаването му пред Върховен административен съд.

 

                                                        СЪДИЯ:/п/