Определение по дело №590/2019 на Софийски окръжен съд

Номер на акта: 1061
Дата: 10 декември 2019 г.
Съдия: Ирина Руменова Славчева
Дело: 20191800500590
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 21 август 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н  И  Е

гр.София, 10.12.2019 г.

 

 

            СОФИЙСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, гражданско отделение, втори състав, в публичното заседание на шести ноември две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ:   ИРИНА СЛАВЧЕВА                                                                     ЧЛЕНОВЕ:      ИВАЙЛО ГЕОРГИЕВ

                                                                           БОРЯНА ГАЩАРОВА

 

при участието на секретаря Цветанка Павлова, като разгледа докладваното от съдията СЛАВЧЕВА гр.дело № 590 по описа за 2019 год. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

С решение № 146/13.06.2019 год. по гр. дело № 824/2017 год. Б.ският районен съд във втора фаза по извършване на съдебна делба е изнесъл на публична продан на основание чл. 348 от ГПК следните недвижими имоти: УПИ V-149 в кв. 30 по плана на с. Г., община Б. с площ 1010 кв.м., при посочени граници и съседи, заедно с построените в имота жилищна сграда със застроена площ 80 кв.м., второстепенна масивна жилищна сграда – кухня със застроена площ от 40 кв.м., стопанска сграда със застроена площ 50 кв.м. и стопанска сграда със застроена площ от 40 кв.м., като след извършване на публичната продан получената сума бъде разпределена между съсобствениците при квоти, както следва: 1/3 част от сумата за УПИ V-149 в кв. 30 и 1/6 част от сумата за построените в имота сгради за Р.П.Н.; 1/3 част от сумата за УПИ V-149 в кв. 30 и 4/6 части от сумата за построените в имота сгради  за Р.П.Н. и Г.Н.Н.; 1/3 част от сумата за УПИ V-149 в кв. 30 и 1/6 част от сумата за построените в имота сгради за С.П.С.. С решението съдът е оставил без уважение искането на С.П.С. за поставяне в негов дял по реда на чл. 349, ал. 2 от ГПК на делбените имоти. Съдът е осъдил страните да заплатят държавни такси според стойността на дяловете им.

Срещу така постановеното решение е подадена въззивна жалба от С.П.С., който го обжалва изцяло с доводи, че е налице възможност за обособяване на реални дялове от процесните имоти за отделните съделители, поради което не е налице основание за изнасянето им на публична продан, както и че са налице предпоставките за възлагане на жилищния имот по реда на чл. 349, ал. 2 от ГПК в негов дял.

Ответниците Р.Н. и Г.Н. чрез адв. Н. оспорват въззивната жалба.

В о.с.з. на 06.11.2019 год. жалбоподателят С.С. е депозирал молба, с която заявява, че оттегля подадената от него въззивна жалба.

В о.с.з. на 06.11.2019 год. е подадена молба от Р.П.Н. и Г.Н.Н., в която на основание чл. 233 от ГПК правят изцяло отказ от исковите си претенции.

При така установената фактическа обстановка съдът намира следното:

Съгласно разясненията, дадени в ТР № 99 от 9.07.1980 г. на ОСГК на ВС на РБ, актуални и днес, за разлика от обикновения исков процес, правото на иск за делба принадлежи на всеки от съсобствениците и участието им в делбата е задължително. Всеки един от ответниците се счита ищец по искането за прекратяване съсобствеността чрез делба. Отказ от иск за делба е недопустим, а ако е направен - изявлението има характер на такова за оттегляне на иска. Предприелият го съделител може да предяви наново същия иск, а ако е предявен от друг съсобственик - да участва в производството. В съответствие с така дадените разяснения, съставът на въззивния съд приема, че изявлението за отказ от иска за делба има характер на изявление за оттегляне. Оттеглянето е предприето едва във въззивната инстанция, поради което и с оглед заявеното от другия съделител съгласие с оттеглянето, искането на съделителите – ищци за прекратяване на производството по делото и обезсилване на постановеното първоинстанционно решение, е основателно. По съществото си искането има характер на оттегляне на иска със съгласието на ответника и има същите правни последици. Особеното е, че се извършва при наличието на вече постановено решение по спора, което налага преди прекратяването на производството решението да бъде обезсилено, тъй като в противен случай е невъзможно да бъдат заличени последиците от извършените до този момент процесуални действия. С оглед това обжалваното решение следва да бъде обезсилено, а производство по делото – прекратено, на основание чл. 232 от ГПК.

Воден от горното, Софийският окръжен съд

 

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

 

ОБЕЗСИЛВА решение № 146/13.06.2019 год. по гр. дело № 824/2017 год. на Б.ския районен съд и ПРЕКРАТЯВА производството по делото.

Определението може да се обжалва в едноседмичен срок от съобщаването му на страните пред САС.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                        ЧЛЕНОВЕ:  1.

                                    2.