Решение по дело №425/2023 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 526
Дата: 29 септември 2023 г. (в сила от 29 септември 2023 г.)
Съдия: Дияна Божидарова Златева-Найденова
Дело: 20237150700425
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 3 май 2023 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 526/29.9.2023г.

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД-ПАЗАРДЖИК, IV-ти състав, в открито заседание на двадесет и първи септември две хиляди двадесет и трета година в състав:

СЪДИЯ: ДИЯНА ЗЛАТЕВА – НАЙДЕНОВА

 при участието на секретаря Тодорка Стойнова, като разгледа докладваното от съдията адм. дело № 425 по описа за 2023 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 64, ал. 4 от ЗИНЗС.

Съдът е сезиран с една жалба от Г.А.С., ЕГН **********,***, чрез адв. В.С., като с жалбата се твърди, че:

1) се обжалва мълчалив отказ на Началника на Затвора – Пазарджик първоначалният режим  на жалбоподателя да бъде заменен със следващия по-лек по реда на чл. 66 от ЗИНЗС;

2) се обжалва мълчалив отказ на Началника на Затвора – Пазарджик жалбоподателят да бъде преместен за доизтърпяване на наказанието в затворническо общежитие от открит тип на основание чл. 64 от ЗИНЗС;

3) е предявен иск съобразно чл. 284 и сл. от ЗИНЗС с твърдения, че жалбоподателят е поставен при условия нарушаващи чл. 3 от ЗИНЗС и ЕКЗПЧ – пренаселеност и лоша хигиена при изтърпяване на наложеното му наказание.

С Определение № 610/02.05.2023 г. постановено по адм.д. № 398/2023 г. по описа на Административен съд – Пазарджик, производството по делото е разделено, доколкото съдът е сезиран с три отделни оплаквания, които подлежат на оспорване и проверка за тяхната валидност и законосъобразност, респ. на проверка на основателност на предявения иск по различен процесуален ред.

По повод оспорването на мълчалив отказ на Началника на Затвора – Пазарджик жалбоподателят да бъде преместен за доизтърпяване на наказанието в затворническо общежитие от открит тип на основание чл. 64 от ЗИНЗС е образувано настоящото адм.д. № 425/2023 г. по описа на Административен съд – Пазарджик. 

По делото от страна на ответника е представена и Заповед № Л-523/27.04.2023 г., в която е инкорпориран изричен отказ по повод същата молба. Когато обаче в хода на производството срещу мълчалив отказ административният орган постанови изричен такъв, счита се за обжалван в същото производство изричният отказ и съдът дължи произнасяне по него (Решение № 5647 от 30.04.2018 г. на ВАС по адм. д. № 14739/2017 г.).

Отказът е оспорен като незаконосъобразен от страна на жалбоподателя. Иска се неговата отмяна и преместването му в общежитие от открит тип.

В съдебно заседание жалбоподателят, редовно призован, явява се лично и поддържа жалбата.

Ответникът – редовно призован, в съдебно заседание се представлява от юрк. Р., който оспорва жалбата. Представя писмен отговор с изложени съображения за законосъобразност на отказа. 

Административен съд - Пазарджик, като прецени събраните по делото доказателства в тяхната съвкупност и обсъди доводите на страните, приема за установено следното от фактическа страна:   

Предмет на обжалване е Заповед № Л-523/27.04.2023 г. на Началника на Затвора гр. Пазарджик, с която е отказал жалбоподателят да бъде преместен в ЗООТ към Затвора гр. Пазарджик.

Установи се по делото, че лишеният от свобода С. търпи наказание в размер на 8 години и 3 месеца лишаване от свобода, приета за изпълнение присъда на PC Нюрнберг Германия. Начало на изтърпяване на присъдата е започнало на 27.09.2020 г.

С една Молба вх. № 2111 от 10.04.2023 г. жалбоподателят е поискал от Началника на Затвора – Пазарджик да бъде преместен за доизтърпяване на наказанието в затворническо общежитие от открит тип по реда на чл. 64 от ЗИНЗС, както и на основание чл. 66 от ЗИНЗС първоначалният му режим на изтърпяване на наказанието да бъде заменен със следващия по-лек.

Във връзка с подадената молба са взети становища от Инспектор СДВР при Затвора - Пазарджик, от Главен инспектор заместник началник РНОД, от Главен инспектор - Началник на ЗО „Пазарджик” и от Главен инспектор, началник на сектор „СДВР“. Получена е и Експертна оценка на актуалното психично и емоционално състояние.

От същите става видно, че лишеният от свобода е изтърпявал наказание Затвора - Пазарджик, освободен е на 17.01.2014 г., след което заминал за ФР Германия, където вместо да си потърси работа, продължил да извършва множество престъпления - кражби и грабежи от жилища на немски граждани. По данни на негов съпроцесник и близък роднина, с когото са били, лишени от свобода, е прибягвал и до физическо насилие на някои от живущите.

През изтеклия период с лишения от свобода е провеждана предимно индивидуална работа и многократни разговори и наблюдение на поведението му, предвид емоционалната му нестабилност. Консултиран е многократно с инспектор психолог, но липсата на резултат е наложила консултация и с психиатър.

Установено е, че лицето страда от личностово разстройство и стои на вниманието на Медицински център при затвора гр. Пазарджик, като към момента медикаментозната терапия допринася за известен стабилитет. От водената до момента професионална документация е видно, че управлението на риска е съгласно очертаните проблемни зони и насочено най-вече към промяна в нагласите, ангажиране в трудова дейност и участие в корекционно възпитателни мероприятия. При последната преоценка риска от рецидив променя своя диапазон, настанявайки се трайно във високите граници - от 77 на 99 точки по скалата на OASys. Наказван е дисциплинарно 14 пъти за различни по вид нарушения. Не умее да извлича поуки от минал негативен опит, както и да проявява необходимата самокритичност към свои грешки.

Прието е, че жалбоподателят трудно може да промени нагласите си за водене на законосъобразен начин на живот и не е развил адекватни умения за мислене. Психиатричното заболяване затруднява занижението на степента на риска от вреди и водените с него превантивни дейности. Съществува риск от извършване на евентуално бягство в случай, че бъде изведен при по-облекчени условия.

Въз основа на горната фактическа обстановка, от правна страна съдът прави следните изводи:

Жалбата е подадена от лице, имащо правен интерес и в законоустановения срок, поради което е допустима.

Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

При така установената фактическа обстановка съдът намира от правна страна, че оспорването е направено от надлежна страна, чиито законни права и интереси са засегнати от оспорената заповед. Същата представлява индивидуален административен акт по смисъла на чл. 21, ал. 1 от АПК, тъй като съдържа изрично волеизявление на административен орган, с което се засягат непосредствено права, свободи и законни интереси на неговия адресат.

Оспореният акт е издаден в писмена форма, съобразно чл. 59, ал. 2 от АПК, като съдържа наименование на органа, който го издава, наименование на акта, адресат на акта, който е ясно и точно идентифициран, съдържа разпоредителна част, с която се определят правата на адресата на акта, пред кой орган и в какъв срок актът може да се обжалва, както и дата на издаване и подпис на лицето, издало акта, с означаване на длъжността му. В съответствие с чл. 59, ал. 2, т. 4 от АПК са ясно посочени всички фактически и правни основания за издаване на акта. С оглед горното, оспорената заповед е издадена в изискуемата от закона форма.

Заповедта е издадена от Началника на Затвора – Пазарджик  съгласно чл. 64, ал. 2 от ЗИНЗС.

Предвид посочените, следва да се приеме, че заповедта е издадена в изискуемата се писмена форма, от административен орган в кръга на неговата компетентност, очертана от разпоредбата на чл. 64, ал. 2 от ЗИНЗС, което я прави валиден административен акт.

Съгласно чл. 64, ал. 1 от ЗИНЗС лишеният от свобода, който е изтърпял най-малко една четвърт, но не по-малко от 6 месеца от наложеното наказание в затвор или в затворническо общежитие от закрит тип, може да бъде преместван по инициатива на началника на затвора или по негова молба за доизтърпяване на наказанието в затворническо общежитие от открит тип, ако лишеният от свобода има добро поведение. Фактът на преместването обаче е поставен в преценката на Началника на затвора и то едва след получаване на становища, изготвени от ръководителя на направлението за социална дейност и възпитателна работа, на заместник-началника по режимно-охранителната дейност и на началника на съответното затворническо общежитие относно поведението на осъдения по време на изтърпяване на наказанието.

Изразеното от тях отрицателно становище, базирано на съществуващия висок риск от рецидив и от сериозни вреди за обществото след освобождаването му от затвора, е възприето от административния орган, вследствие на което той е решил, че не следва да извърши исканото настаняване на лишения от свобода в ЗООТ към Затвора гр. Пазарджик.

Видно от съдържанието на разпоредбата на чл. 64, ал. 1 от ЗИНЗС, законът дава право на ответника да извърши преценка по целесъобразност на възможността за настаняване в затворническо общежитие от открит тип, а не го задължава при формалното възникване на посочените в нормата предпоставки задължително да се произнесе положително. Преценката кое поведение представлява достатъчна и основателна предпоставка за облекчаване на режима, е предоставена на административния орган, който действа при условията на оперативна самостоятелност, съобразно формираното у него вътрешно убеждение. Съдебният контрол в настоящия случай се свежда само до това, дали на административния орган действително е предоставено правото да извършва преценка по целесъобразност и дали е спазил процедурата при издаване на административния акт. От представените писмени доказателства е видно, че преди издаване на оспорената заповед ответникът е изискал становища от съответните длъжностни лица, така както изисква законът, въз основа на отразеното в тях е направил собствена преценка дали са налице условията за настаняване в затворническо общежитие от открит тип, след което се е произнесъл с акта, предмет на настоящото дело.

Освен това, съгласно чл. 64, ал. 2 от ЗИНЗС при евентуално преместване на лишен от свобода от затвор в ЗООТ, Началникът на затвора е длъжен да се съобрази и с изискванията на чл. 43, ал. 4 от ЗИНЗС, съгласно който минималната жилищна площ в спалното помещение за всеки лишен от свобода не може да е по-малка от 4 кв. м. От съдържанието на оспорената заповед обаче става видно, че отказ е издаден и с оглед факта, че към момента на издаване на заповедта капацитетът на общежитието е запълнен, т.е. невъзможно е съобразяването с чл. 43, ал. 4 от ЗИНЗС.

Нещо повече, съгласно предоставената по делото информация лицето търпи наказанието в условията на строг режим и е с наложено последно наказание от 20.09.2022 г. Към момента на подаване на молбата за преместване в ЗООТ, респ. към момента на издаване на оспорената заповед – 10.04.2023 г. и 27.04.2023 г., лицето по арг. от чл. 109 от ЗИНЗС не се е считало за ненаказвано, с оглед изискванията на чл. 64 от ЗИНЗС за наличие на добро поведение.

С оглед гореизложеното настоящият състав счита, че оспорената заповед   е законосъобразна, поради което жалбата против нея следва да бъде отхвърлена като неоснователна. 

По изложените съображения и на основание чл. 172, ал. 2, предл. последно от АПК, Административен съд – Пазарджик, 

 

Р Е Ш И:

 

ОТХВЪРЛЯ жалбата на Г.А.С., ЕГН **********,***, чрез адв. В.С. против Заповед № Л-523/27.04.2023 г. на Началника на Затвора гр. Пазарджик.

РЕШЕНИЕТО е окончателно на основание чл. 64, ал. 4 от ЗИНЗС и не подлежи на обжалване.                                   

                                                               

 

                                                              СЪДИЯ:   (П)