Р Е Ш
Е Н И Е №42
Град Несебър, 11.02.2020г.
В ИМЕТО НА НАРОДА
Несебърският районен съд, трети състав, в открито съдебно заседание на четвърти декември, през две хиляди и деветнадесета година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЕТЪР ПЕТРОВ
с участието на секретаря Диана Каравасилева, като разгледа докладваното от районния съдия гр.д.№ 893/2019г. по описа на Несебърския районен съд, за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е по реда на чл.530 и сл. от ГПК във връзка с чл.14, ал.4 от Закона за гражданската регистрация. Образувано е въз основа на молба, подадена от Е.Ц.М. с ЕГН **********,***, о.Н. с искане за постановяване на съдебно решение да добяване към фамилното име на молителката псевдоним “К.А.”, с латински букви “К.А.”. Основава твърденията си на популярността на този псевдоним, който е придобила от роля, която изпълнявала в театрална постановка, и която популярност на този неин псевдоним се е утвърдила и с него е придобила известност както сред артистичните среди, така и сред нейни близки и роднини.
В хода на проведеното по делото съдебно заседание молителят, чрез процесуалния си представител, поддържа изцяло искането си и моли молбата й да бъде уважена.
Заинтересованата
страна О.Л. е представила писмено становище, в което счита, че молбата се явява
неоснователна, тъй като към нея липсват убедителни писмени доказателства в
подкрепа на твърденията, както и за наличие на важни обстоятелства, налагащи
промяна на фамилното име, позовавайки се на разпоредбата на чл.19, ал.1 от ЗГР.
Заинтересованата страна О.Н. не е изразила становище по молбата.
Представителят на другата заинтересована страна – Р.п.Н. ***), изразява становище за основателност на искането за добявяне на псевдонима към фамилното име на молителката.
Съдът след като взе предвид представените по делото доказателства – писмени и гласни, и след обсъждането им, поотделно и в тяхната съвкупност, съобрази становищата на страните и нормативните актове, регламентиращи процесните отношения, намира за установено следното от фактическа страна:
Молителят Е.Ц.М. е родена на ***г*** , за което събитие е съставен Акт за раждане № 72/21.02.1994г. на О.Л. Същата е с деклариран настоящ и постоянен адрес, съответно от 2004-а и от 2008-а години, град Свети Влас, кв. *************.
От показанията на разпитаните свидетели Д.Б.Ш.и Д.И.С.-Д.се установява, че молителката Е.Ц.М. е завършила средното си образование през 2012г. в танцово училище, след което същата година е била била приета в НАТФИЗ “Кръстьо Сарафов”, където през 2017-а година е завършила актьорско майсторство, бакалавърска степен. В академията е участвала в театрални постановки, в една от които е изпълнявала ролята на героиня с имена К.А.. Постепенно нейни състуденти започнали да се обръщат към нея с тези имена – К.А., които са допаднали й на нея, докато с течение на времето е придобила известност предимно с този наложил се псевдоним, отколкото с истинските й имена. След завършването на академията Е.М. е продължила образованието си в Лос Анжелис, Съединените щати, където е записала магистърска степен. Докато учи в САЩ всички нейни състуденти и познати се обръщат към нея изключително с имената К.А., с който псевдоним тя се е представяла, още повече, че за неговорещите там български език е било трудно да бъде правилно произнасяно фамилното й име, където също участва в постановки и продължава развитието си в артистичните среди, които нейни участия са предхождани от кастинги и сключване на договори. При тези нейни участия и при сключване на договорите, както и във всички издавани й документи същата използва този свой псевдоним в двете му части, като псевдонима К. тя прибавя към личното си име Е., а псевдонима А. прибавя към фамилното си име М.. Установява се, че молителката възнамерява да продължи да живее и работи в Съединените щати, където да се развива професионално.
Предвид така установеното от фактическа страна, съдът формулира следните изводи от правна страна:
Правото на име освен лично субективно и неотчуждаемо право представлява и основен индивидуализиращ белег на всеки български гражданин. С оглед установения в законодателството принцип за стабилност на индивидуализиращите признаци, формиращи в тяхната съвкупност гражданското състояние на физическите лица, упражняването на потестаивното право на внасяне на промяна на име посредством заместване на някоя от съставните му части или добавяне на такава е предпоставено от наличието на конкретни основания.
Съгласно разпоредбата на чл.14, ал.4 от ЗГР, когато едно лице е известно в обществото с псевдоним, то по решение на съда може да прибави псевдонима към своето име. В тази връзка за прибавянето на псевдонима е необходимо да бъде установено, че лицето е известно в обществото именно с този псевдоним и че същият не противоречи на добрите нрави и обществен ред.
Псевдонимът представлява лъжливо, измислено име, което се използва като алтернатива или наред с официалните имена.
В разглеждания случай съдебният състав приема, че съвкупната преценка на събраните в хода на производството доказателства е в състояние да мотивира извода за основателност на молбата. Ангажираните по делото писмени и гласни доказателства по несъмнен начин установяват, че популярността на молителката с псевдонима “К.А.” излиза извън рамките на най-близкото й приятелско и роднинско обкръжение – тя е известна в обществото с псевдонима “К.А.”, с който се легитимира пред граждани, редица неправителствени организации и в творческите среди и то не само в Република България, но и в Съединените щати, като псевдонимът й не противоречи на обществения ред и общоприетите етични норми, а от друга страна професионалното развитие на молителката е свързано с изкуство и използването на артистичен псевдоним е належащо и разбираемо.
С оглед гореизложеното и на основание чл.14, ал.4 от ЗГР, след като се убеди в истинността на твърденията на молителката и основателността на искането й, съдът счита подадената молба за основателна и като такава следва да бъде уважена, макар и не според искането в молбата, т.е. псевдонима “К.А.” да бъде прибавен към фамилното име Манйлова, а според наложилото се и предпочитано от нея една част от псевдонима – “К.”, да бъде прибавено към личното име на молителката “Е.“, а другата част от псевдонима – “А.”, да бъде прибавена към фамилното име на молителката “М.”.
Мотивиран от гореизложеното, Несебърският районен съд
Р Е Ш И :
ДОПУСКА добавяне на псевдоним “К.” към личното име и псевдоним “А.” към фамилното име на Е.Ц.М. с ЕГН **********, като в актовете за гражданско състояние и в регистъра на населеното място молителката да бъде записана освен с трите си имена и с прибавения псевдоним по следния начин “Е.-К. Ц.М.-А.”.
Решението подлежи на обжалване пред Бургаския окръжен съд в двуседмичен срок от съобщаването му на страите.
След влизане в сила на решението да се изпратят по реда на чл.112 от Правилника за администрацията в съдилищата съобщения до служба “ГРАО” – град Лом и Бюро “Съдимост” при Районен съд – Лом, а на О.Л. – заверен препис от съдебния акт за изпълнение на процедурата по ччл.75, ал.1 от ЗГР.
РАЙОНЕН СЪДИЯ: