Определение по дело №270/2015 на Окръжен съд - Благоевград

Номер на акта: 1523
Дата: 7 април 2015 г.
Съдия: Миглена Йовкова
Дело: 20151200500270
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 23 март 2015 г.

Съдържание на акта

Публикувай

Определение №

Номер

Година

22.8.2012 г.

Град

Благоевград

Окръжен Съд - Благоевград

На

08.22

Година

2012

В закрито заседание в следния състав:

Председател:

Росица Бункова

Секретар:

Прокурор:

като разгледа докладваното от

Росица Бункова

дело

номер

20121200200382

по описа за

2012

година

Производството по делото е по реда на чл.111,ал.3 от НПК и е образувано пред настоящата инстанция по жалба на Е. Г. Т. и Р. К. Н. срещу постановление от 26.07.2012 година на Окръжна прокуратура – Благоевград по ДП № 32/2011 год. по описа на Сектор „БОП” – Благоевград / преобразувано от ДП № 182 от 2009 год. по описа на РУП – Петрич/, с което се отказва връщането на приобщените по ДП веществени доказателства ,подробно описани в протоколите за претърсване и изземване от 21.03.2009 год. и от 26.10.2009 год.

Жалбоподателите намират,че атакуваното постановление е бланкетно,повтаря съдържанието на предходните постановления с които се отказва връщане на веществените доказателства.Считат,че както и в предходните откази ,така и при настоящият не са налице основания да не им бъдат върнати веществените доказателства.Прилагат и решение на ВАС от 25.06.2012 год.,постановено по адм. дело №15182/2011 год.,с което се отменя ревизионен акт от 30.07.2010 год.по искане на жалбоподателката Т.,в мотивите на който е посочено,че от заключението на назначената по адм.дело експертиза е установено ,че към 31.03.2009 год.,едноличното дружество “С е имало налични средства в каса 166 414.19 лв. оборот и 40 000 лв. заемни средства.

Жалбоподателите излагат и още едно съображение-продължителният период на разследване,като считат също така,че връщането на вещите няма да затрудни разкриването на обективната истина по делото.

Искат отмяна на атакуваното постановление и постановяване на връщане на приобщените по делото и иззети от тях веществени доказателства- парични суми, накити и документи .

Окръжна прокуратура е приложила към жалба ДП № 32/2011 год. по описа на Сектор „БОП” – Благоевград /предходно ДП № 182 от 2009 год. по описа на РУП – Петрич/ .

Настоящият състав на съда ,като взе в предвид посоченото в жалбата,събраните доказателства по делото и съображенията на прокурора,изложени в атакуваното постановление,намира следното:

Досъдебното производство е образувано срещу неизвестен извършител, затова, че на 21.03.2009 година в с. П., общ. П, ул. „М”, № 17, е държал сумите от 7 404 лева и 43 425 евро, както и 381 грама злато, документи за собственост на движимо и недвижимо имущество, за които е знаел или предполагал към момента на получаването им, че са придобити чрез престъпление или друго обществено опасно деяние – престъпление по чл.253, ал.2 от НК.

На 21.03. и на 26.10.2009 год. разследващите са извършили претърсване и изземване в домът на жалбоподателите,в резултат на което следствено действие са приобщили към доказателственият материал по делото и веществените доказателства,описани подробно в двата протокола-пари,накити и документи.Действията на разследващите са одобрени от съда.

Наред с това от образуването на ДП до настоящият момент разследващите са извършили процесуално-следствени действия за изясняване на относими към обвинението обстоятелства.Част от тях е и прилагането на 24.07.2012 год. по делото в том VІІІ и ІХ от ДП,всички съдържащи се документи от ревизионен акт №*/29.06.2010 год. на ЕООД “С”с цел назначаване на съдебно счетоводна експертиза.

Така установеното от хода на разследването дава основание на настоящият състав да намери искането за жалбоподателите за неоснователно по следните съображения:

Нормата на чл.111, ал.1 от НПК предвижда веществените доказателства да се пазят по делото,докато завърши наказателното производство.Могат да бъдат върнати преди това ,само ако няма да се затрудни разкриването на обективната истина.В настоящият казус престъплението,което се разследва в хода на ДП е по чл.253,ал.2 от НК,т.нар.”пране на пари”.Наказателното производство се намира още във фазата на неприключило досъдебно производство.Изясняването на фактическите обстоятелства по този вид престъпления изисква събиране на доказателства в голям обем и назначаване на експертизи.Прегледа на материалите по ДП сочи,че към настоящият момент са събирани различни по вид доказателства-и гласни и писмени и са назначаване екпертизи.Не е назначена и изготвена най-важната от тях-съдебно-счетоводната такава.През месец юли обаче по делото са приложени всички счетоводни документи от ревизионен акт №*/29.06.2010 год. на ЕООД “С”с цел назначаване на съдебно счетоводна експертиза.Макар и тя по необясними причини да не е назначена и към момента, е очевидно ,че обстоятелствата по делото все още не са изяснени,поради което и връщането на веществените доказателства още в хода на ДП ще попречи за разкриване на обективната истина.Настоящият състав намира за основателно възражението на защитата,че по разследването не се работи активно.Очевидно,макар и същото да протича при удължаване на срока на разследването има периоди от време през които не се извършват никакви процесуално-следствени действия,което обаче от своя страна не е единствено основание за връщане на веществените доказателства.Относимо към преценка на основателността на искането е само дали връщането ще попречи да се разкрие обективната истина.Очевидно, след като цитираната по-горе норма от НПК предвижда веществените доказателства да се пазят до приключване на цялото наказателно производство,а то е само във фазата на досъдебното такова и изложените по-горе съображения искането е неоснователно.От друга страна представеното решение на ВАС следва да се обсъжда при анализ на всички събрани доказателства по делото при извършване на преценка от прокурора на кого и какво обвинение да повдигне или не.

Настоящият състав се съгласява и с възражението на защитата,че сериозно са засегнати правата на жалбоподателите,поради продължителният период през който те са лишени от възможността да разполагат с иззетите им вещи.В същият момент обаче при липса на изясняване на фактите по делото ,не може да се прецени дали това засягане на правата им е законно или не,а при последната хипотеза те могат да поискат обезщетение за това по друг ред,което следва да мотивира и разследващите да изяснят обстоятелствата по делото при по-активно провеждане на процесуално-следствени действия.

Водим от гореизложеното и на основание чл.111, ал.3 от НПК Окръжният съд,

О П Р Е Д Е Л И :

ПОТВЪРЖДАВА постановление 26.07.2012 година на Окръжна прокуратура – Благоевград по ДП № 32/2011 год. по описа на Сектор „БОП” – Благоевград /предходно ДП № 182 от 2009 год. по описа на РУП – Петрич/, с което се отказва връщането на приобщените като веществени доказателства по цитираното ДП парични средства в лева и евро, накити и документи,иззети с протоколи за претърсване и изземване от 21.03.2009 год. и 26.10.2009 год.

Определението е окончателно.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: