Решение по дело №1213/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1064
Дата: 23 юли 2020 г. (в сила от 8 декември 2020 г.)
Съдия: Атанас Ангелов Маджев
Дело: 20201100901213
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 1 юли 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

Р Е Ш Е Н И Е

гр. София, 23.07.2020 г.

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТО, VI-2 състав в закрито съдебно заседание на двадесет и трети юли през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

СЪДИЯ: АТАНАС МАДЖЕВ

 

като разгледа  търг. дело № 1213 по описа за 2020 година, взе предвид следното.

Производството е по реда на чл. 25 от Закона за търговския регистър /ЗТР/ вр. глава XXI „Обжалване на определенията“ ГПК.

Образувано е по жалба на А.С.Г., подадена в качеството му на ликвидатор на „А.П.1“ АДСИЦ – в ликвидация, срещу Отказ № 20200617113411/23.06.2020 г. на Агенция по вписванията, постановен по заявление вх. № 20200617113411/17.06.2020 г. за вписване прекратяване на ликвидацията и продължаване дейността на дружеството. 

В жалбата се излагат доводи за незаконосъобразност на постановения отказ, като се претендира неговата отмяна. Жалбоподателят се противопоставя на възприетите в обжалвания отказ съображения, че заличаването на дружеството от регистъра на публичните дружества и други емитенти на ценни книги, воден при Комисията за финансов надзор, с което същото е загубило характера си на публично такова, създава невъзможност за продължаване на дейността му по реда на чл. 274 ТЗ, като обикновено акционерно дружество. В този смисъл се иска отмяна на постановения отказ като незаконосъобразен и даване на указания към длъжностното лице по регистрацията за вписване на продължаване на дейността на дружеството.

Съдът, като взе предвид твърденията на жалбоподателя и събраните по делото доказателства, намира следното:

Жалбата е подадена в срок срещу подлежащ на обжалване акт на длъжностното лице по регистрация и от лице, разполагащо с правен интерес от обжалването, поради което същата е процесуална допустима.

Разгледана по същество, частната жалба е неоснователна.

Предмет на регистърното производство, образувано по заявление вх. № 20200617113411/17.06.2020 г., по което е постановен обжалваният отказ, е вписване в търговския регистър на продължаване на дейността на прекратеното търговско дружество „А.П.1“ АДСИЦ – в ликвидация.

С решение № 752-ДСИЦ от 03.09.2009 г. на Комисията за финансов надзор е разрешено „А.П.1“ АДСИЦ да бъде прекратено съгласно прието на 16.06.2009 г. решение на общото събрание на акционерите на дружеството, като е постановено отнемане на издаденият му лиценз за извършване на дейност като дружество със специална инвестиционна цел за секюритизация на недвижими имоти, постановен с решение № 828-ДСИЦ от 19.09.2006 г. на комисията. Със същото решение комисията е одобрила Х.Я.М.и Д.Н.Г.за ликвидатори на дружеството, вписани като такива в търговския регистър на 30.09.2009 г. Впоследствие Х.Я.М.е заличен като ликвидатор и на негово място е вписан А.С.Г., като след заличаването като ликвидатро и на Джени Николова Георгиева, считано от 26.06.2017 г. единствен ликвидатор на дружеството е А.С.Г..

С решение № 58-ПД от 21.01.2020 г. на Комисията за финансов надзор е постановено отписване на „А.П.1“ АДСИЦ – в ликвидация и издадената от него емисия акции с ISIN код BG********** от регистъра на публичните дружества и други емитени на ценни книжа, на основание чл. 119, ал. 1, т. 7 ЗППЦК – поради влязла в сила принудителна административна мярка по чл. 212, ал. 1, т. 10 ЗППЦК – окончателно спиране на продажбата или извършването на сделки с определени ценни книжа на публичното дружество в хипотезата на б. „д“ от същата разпоредба, а именно поради това, че дружеството е в производство по ликвидация, което не е приключило повече от три години, считано от вписване на производството по ликвидация в търговския регистър.

Към заявлението е ангажиран протокол от заседание на общото събрание на акционерите на „А.П.1“ АДСИЦ – в ликвидация, проведено на 16.06.2020 г., на което е прието решение за продължаване на дейността на дружеството.

Съгласно чл. 16 ЗДСИЦ лиценза на дружеството със специална инвестиционна цел се отнема с решение на Комисията за финансов надзор, за което дружеството се уведомява в 7-дневен срок. В случая лицензът на дружеството-жалбоподател е отнет с решение на комисията от 03.09.2009 г. съгласно решение на общото събрание на акционерите му. Според нормата на чл. 16, ал. 3 ЗДСИЦ след влизане в сила на решението за отнемане на лиценза комисията следва да отправи искане до окръжния съд за образуване на производство за ликвидация на дружеството, като в приложимата към онзи момент редакция на чл. 16 ЗДСИЦ не е била предвидена възможност за продължаване на дейността на дружеството под каквато и да е било правно-организационна форма  след отнемане на лиценза му. Междувременно в ДВ, бр. 65 от 2018 г. е обнародвано изменение на чл. 16 ЗДСИЦ, а именно създадена е изцяло нова ал. 4, която предвижда, че след влизането в сила на решението за отнемане на лиценза за извършване на дейност като дружество със специална инвестиционна цел поради изричен отказ на дружеството от издадения лиценз, то може да продължи да съществува като публично акционерно дружество по смисъла на Закона за публичното предлагане на ценни книжа, в който случай комисията изпраща решението на Агенцията по вписванията за заличаване предмета му на дейност като дружество със специална инвестиционна цел, в т.ч. и премахване на обозначението „акционерно дружество със специална инвестиционна цел“ или съкращението „АДСИЦ“.

Към датата на влизане в сила на новата ал. 4 на чл. 16 ЗДСИЦ производството по ликвидация на „А.П.1“ АДСИЦ – в ликвидация все още не е приключило и доколкото лицензът му за извършване на дейност като дружество със специална инвестиционна цел е бил отнет именно поради негов изричен отказ, предвидената в цитираната разпоредба възможност за продължаване на дейността на дружеството като публично акционерно дружество по смисъла на Закона за публичното предлагане на ценни книжа е могла да се приложи. Тази възможност е съществувала до 21.01.2020 г., когато с решение № 58-ПД от 21.01.2020 г. на Комисията за финансов надзор дружеството е отписано от регистъра на публичните дружества и други емитени на ценни книжа поради наложена принудителна административна мярка по смисъла на чл. 212, ал. 1, т. 10 ЗППЦК. Считано от датата на решението на комисията за отписване на дружеството от регистъра на публичните дружества и други емитени на ценни книжа, на основание чл. 119, ал. 1 ЗППЦК същото е изгубило публичния си характер, с което е отпаднала и възможността за продължаване на дейността му при режима установен в чл. 16, ал. 4 ЗДСИЦ.

Настоящият съдебен състав не споделя изложените от жалбоподателя съображения почиващи върху приложението на общите основания за продължаване на дружеството в ликвидация, уредени в разпоредбата на чл. 274 ТЗ, съгласно чийто текст когато дружеството е прекратено, поради изтичане на срока или по решение на компетентните дружествени органи, те могат да решат да се продължи дейността му, ако не е започнало разпределение на имуществото. Действително в § 2 от ПРЗ на ЗДСИЦ се съдържа общо препращане, като е предвидено, че за неуредените в този закон въпроси се прилагат съответно разпоредбите на Закона за публичното предлагане на ценни книжа и на Търговския закон, с изключение на чл. 204, ал. 1 от Търговския закон. В случая обаче не се касае за неуреден специалния закон въпрос, доколкото възможността, условията и реда за продължаване дейността на дружество със специална цел, по отношение на което е настъпло основание за образуване на производство по ликвидация, са ясно и изчерпателно уредени в чл. 16, ал. 4 ЗДСИЦ, където е предвидено, че след влизането в сила на решението за отнемане на лиценза за извършване на дейност като дружество със специална инвестиционна цел поради изричен отказ на дружеството от издадения лиценз, то същото може да продължи да съществува като публично акционерно дружество по смисъла на Закона за публичното предлагане на ценни книжа. Съдът намира, че с оглед особеностите на дружествата със специална инвестиционна цел се налага извод, че възможностите за продължаване на тяхната дейност след реализирано основание за тяхната ликвидация са намерили изчерпателна уредба в цитираната императивна по своята правна природа разпоредба, респективно не е налице допустима законова хипотеза, при която с решение на ОС на дружеството, то да продължи дейността си под правно-организационната форма на обикновено АД с ограничаване предмета му на дейност. Изложеното елиминира предпоставките за съответното приложение на чл. 274, ал. 1 ТЗ, като единствената възможност за продължаване на дейността на дружеството със специална инвестиционна цел след отнемане на издадения му лиценз е тази заложена в чл. 16, ал. 4 ЗДСИЦ – ако до отнемане на лиценза се е стигнало поради изричен отказ на дружеството, в който случай – ако не е изгубило публичния си характер на самостоятелно основание – то може да продължи да съществува като публично акционерно дружество по смисъла на Закона за публичното предлагане на ценни книжа.

Мотивиран от горните съображения натоварения с разрешаване на жалбата съд, намира, че постановения отказ е законосъобразен и като такъв трябва да бъде потвърден.

Воден от горното, съдът

 

Р  Е  Ш  И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Отказ № 20200617113411/23.06.2020 г. на длъжностното лице по регистрацията при Агенция по вписванията, постановен по заявление с вх. № 20200617113411/17.06.2020 г. за вписване продължаване на дейността на прекратеното търговско дружество - „А.П.1“ АДСИЦ – в ликвидация.

Решението подлежи на обжалване пред Софийски апелативен съд в 7-дневен срок от връчването му на страните.

 

 

 

                                                                         СЪДИЯ: