Решение по дело №2329/2019 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 912
Дата: 17 юли 2019 г. (в сила от 4 декември 2019 г.)
Съдия: Мая Николова Стефанова
Дело: 20192120202329
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 юни 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е 

 912                                          17.07.2019 г.                          град Бургас                           

                            В ИМЕТО НА НАРОДА 

Бургаски районен съд,                                          V-ти наказателен състав

На девети юли                                                        през 2019 година  

В публично заседание в следния състав:

                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАЯ СТЕФАНОВА 

Секретар: Райна Жекова

Като разгледа докладваното от съдия Стефанова НАХД № 2329 по описа за 2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е образувано по реда на чл.59-63 от ЗАНН. Образувано е по жалба на К.С.С. с ЕГН ********** ***  против наказателно постановление № 19-0769-001852 от 23.05.2019г. издадено от Началник група в сектор ПП към ОД МВР-Бургас сектор Пътна полиция-Бургас, с което на основание чл.183 ал.5 т.1 от Закона за движение по пътищата (ЗДвП) му е наложено административно наказание „глоба” в размер на 100 (сто) лева за нарушаване на чл.6 т.1 от ЗДвП, на основание чл. 183 ал.5 т.2 от ЗДвП е наложена наказание глоба в размер на 100 (сто) лева за нарушение на чл.119 ал.1 от ЗДвП.

Жалбоподателят оспорва изцяло описаните в наказателното постановление административни нарушения. По искане на жалбоподателя съдът служебно се снабди с нови писмени доказателства. Моли съдът да отмени обжалваното наказателно постановление като неправилно.   

            Жалбоподателят, редовно призован се явява в съдебно заседание. За него се явява адв.С.С. *** надлежно упълномощен. 

          Представителят на административнонаказващия орган сектор „ПП” - Бургас редовно призован не се явява в съдебно заседание.

          Жалбата е подаден в преклузивния срок по чл.59 ал.2 от ЗАНН, изхожда от легитимирано лице посочено в наказателното постановление като нарушител и съдържа изискуемите от закона реквизити. Същата е подадена пред материално и териториално компетентен съд и производството пред Районен съд-Бургас е редовно образувано.

           Бургаски районен съд, като взе в предвид събраните по делото доказателства и съобрази закона, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

    На 24.03.2019г., около 08,50 часа, в гр.Б., на ул.“С.“ в посока от УМБАЛ-Б. АД жалбоподателят в качеството на водач управлявал лек автомобил марка Мерцедес с рег. № ... и на кръстовището с ул.“Д. Г.“ преминал на забранителен сигнал на светофарната уредба работеща в нормален режим (червен сигнал), като в същото време не пропуснал преминаващия на пешеходната пътека тип М8.1 пешеходец от дясно на ляво в посока на движението му. 

В това време зад автомобила на жалбоподателя се намирал полицейски автомобил, в който били свидетелите Д. и И. и двамата служители в сектор ПП–Бургас. Последните забелязали извършените от жалбоподателя нарушения като им направило впечатление, че водачът С. преминал на червен сигнал на светофарната уредба и заобиколил стъпилия на пешеходната пътека пешеходец. Водачът С. бил спрян и свидетелят Д. му съставил акт за установяване на административно нарушение (лист 5 от делото). В него като правни квалификации на нарушенията са посочени нормите на чл.6 т.1 и чл.119 ал.1 от ЗДвП. Водачът С. подписал акта без възражения и получил екземпляр.

В срока по чл.44 ал.1 от ЗАНН не постъпили писмени възражение по акта.

На 23.05.2019г като взел предвид съставения акт административнонаказаващият орган издал атакуваното наказателно постановление №19-0769-001852 (лист 4 от делото) при пълна идентичност с обстоятелствената част и правните квалификации в акта. На основание  чл.183 ал.5 т.1 и т.2 от ЗДвП на жалбоподателя били наложени съответно глобите  от по 100 (сто) лева. На основание на Наредба №Із-2539 на МВР са му били отнети общо 16 контролни точки. 

        В хода на съдебното следствие бяха разпитани в качеството на свидетели актосъставителя Д. и свидетеля по акта И. Според настоящата инстанция, показанията на тези свидетели са безпристрастни, последователни и непротиворечащи си по отношение на главния факт на доказване. Съдът ги кредитира.

По искане на процесуалния представител на жалбоподателя съдът служебно се снабди със писмени доказателства от Община Б. (собственик на пътя) и представените от нея схеми относно продължителността на отделните светлини на светофарната уредба  разположена на кръстовището на улиците „С.“ и „Д. Г.“ (лист 31-34 от делото).  

          Горната фактическа обстановка се доказа по несъмнен и категоричен начин от събраните по делото доказателства –писмени и гласни.

С оглед така установената фактология съдът направи следните правни изводи:

Актът за установяване на административно нарушение и наказателното постановление са издадени от компетентни органи в кръга на правомощията по закона по аргумент на Заповед № 8121з-515/14.05.2018 г. (лист 7 и 8 от делото) и в предвидените от закона срокове по чл.34 от ЗАНН.  

Бургаският районен съд счита, че при издаването на акта и НП не са били  допуснати съществени процесуални нарушения, които да са довели до накърняване правото на защита на жалбоподателя.  

От обективна страна се доказа по несъмнен начин извършеното от жалбоподателя нарушение на чл.6 т.1 от ЗДвП, тъй като на 24.03.2019 г около 08,50 часа в качеството на водач на МПС навлизайки в урегулирано с със светофарна уредба кръстовище преминал на забранителен червен сигнал на светофара, работещ на нормален режим. Съдът намира, че правилно административнонаказващият орган е констатирал нарушение по чл.6 т.1 от ЗДвП и на основание чл.183 ал.5 т.1 от ЗДвП е наложил наказание от 100 лева, като правилно е отнесъл фактите към хипотезата на правната норма. Съгласно чл.6 т.1 от ЗДвП участниците в движението са длъжни да съобразяват своето поведение с пътните знаци и пътната маркировка. Съгласно нормата на чл.119 ал.1 от ЗДвП при приближаване към пешеходна пътека водачът на нерелсово пътно превозно средство е длъжен ад пропусне стъпилите на пешеходната пътека преминаващи по нея пешеходци, като намали скоростта или спре. В настоящия случай е била налична пешеходна пътека тип М8.1 и на нея е стъпил пешеходец. Правилно е избрана административнонаказателната разпоредба на чл.183 ал.5 т.2 от ЗДвП, съгласно която наказва се водач, който не осигурява предимство когато преминава през пешеходна пътека и му е била наложена глоба в размер на 100 (сто) лева. 

 С оглед изложеното съдът счита, че обжалваното наказателно постановление е правилно и законосъобразно и като такова следва да бъде потвърдено. 

Мотивиран от изложеното по-горе и на основание чл. 63, ал. 1 предложение първо от ЗАНН, Бургаски районен съд, V наказателен състав  

РЕШИ:

ПОТВЪРЖДАВА наказателно постановление № 19-0769-001852 от 23.05.2019г. издадено от Началник група в сектор ПП към ОД МВР-Бургас сектор Пътна полиция-Бургас, с което на К.С.С. с ЕГН ********** *** на основание чл.183 ал.5 т.1 от Закона за движение по пътищата (ЗДвП) е наложено административно наказание „глоба” в размер на 100 (сто) лева за нарушаване на чл.6 т.1 от ЗДвП, на основание чл. 183 ал.5 т.2 от ЗДвП е наложена наказание глоба в размер на 100 (сто) лева за нарушение на чл.119 ал.1 от ЗДвП.

 

РЕШЕНИЕТО може да бъде обжалвано с касационна жалба пред Административния съд-Бургас в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.                                                              

 

                                                                      СЪДИЯ: /п/

 

 

Вярно с оригинала:

Р. Ж.