Определение по дело №586/2020 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 260172
Дата: 7 декември 2020 г.
Съдия: Деница Цанкова Стойнова
Дело: 20205000600586
Тип на делото: Въззивно частно наказателно дело
Дата на образуване: 3 декември 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

О   П   Р   Е   Д   Е   Л   Е   Н   И  Е № 260172

 

гр. Пловдив. 07.12.2020г.

 

В  И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

       

ПЛОВДИВСКИЯТ АПЕЛАТИВЕН СЪД, наказателно отделение, в закрито заседание на седми декември през две хиляди и двадесета година в състав:         

                                                    

               ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ВАСИЛ ГАТОВ

                                             ЧЛЕНОВЕ: МИЛЕНА РАНГЕЛОВА

                                                               ДЕНИЦА СТОЙНОВА    

                                                              

                                                                                                           

след като се запозна  с докладваното  от съдия Стойнова ВЧНД № 586/20г. по описа на съда, за да се произнесе взе предвид следното:          

 

            Производството е по Глава XXII -  чл.345 вр. с чл.249 ал.3 вр. с  ал.2 вр. с чл.248 ал.1 т.3 от НПК.

   Образувано е по жалба, депозирана от адв. Д. в качеството й на защитник на подсъдимия С.Й., срещу протоколно определение от 19.11.2020г., постановено по НОХД № 518/2020г. по описа на Окръжен съд – Хасково, което се твърди да е неправилно, незаконосъобразно, необосновано. Поради това се прави искане да се отмени и да се постанови ново, с което съдебното производството да бъде прекратено, поради допуснати съществени процесуални нарушения, а  делото - да се върне в досъдебната фаза за отстраняването им. Прави се искане и за изменение на търпяната от С.Й. мярка за неотклонение „Задържане под стража“ в по-лека.

   ПЛОВДИВСКИЯТ АПЕЛАТИВЕН СЪД, намира, че в настоящия процесуален момент е лишен от възможността да извърши възивен контрол върху оспорвания съдебен акт, тъй като същият се явява незавършен.

   Прегледът на атакуваното определение сочи, че  то не е подписано от един от членовете на съдебния състав, участвал в проведеното разпоредително заседание, а именно съдебният заседател К.Д.. И както е посочено още в Постановление №1/85г., Пленум на ВС и в ТР №4/95г. по н.д.№7/93г. ОСНК, когато липсва задължителен подпис върху съдебен акт на един от членовете на състава, актът се явява незавършен. Поставен в такава ситуация въззивният съд не може да прецени обективно дали липсата на подпис съставлява съществен порок по смисъла на чл.348 ал.3 т.2 и т.3 от НПК преди да върне делото на първата инстанция, с указание съдебният акт / в случая протоколно определение/ да се предостави на неподписалият го член на състава, който саморъчно да изложи съображения и да посочи причините за неподписването му. Едва след изпълнение на тази процедура ще е налице съдебен акт, завършен и годен да бъде проконтролиран от въззивната инстанция. Вярно е, че в случая имаме отразяване в протокола и в придружителното писмо, че подпис не е положен, поради заболяване на съдебния заседател от КОВИД -19, но съобразно цитираната практика причината за неподписването следва да се отрази от неподписалия, а не от друг член на съдебния състав или от председателя на съда. Разбираем е процесуалния подход на окръжния съд, който е бил сезиран с частна  жалба и не е намерил основание да задържи при себе си делото, след като такава е била депозирана, но за да се изпълнят изискванията на закона в контекста и на цитираните, задължителни за съдилищата ППВС и ТР, делото следва да се върне на ОС – Хасково, с указание съдебният заседател да се покани да подпише протокола, като отрази саморъчно причината за по-късното му подписване, в това число, ако причината е посочената – заболяване, за прецизност и да представи доказателство за невъзможността си да го подпише веднага след изготвянето му. В противен случай, произнасянето от настоящият съдебен състав, независимо в каква насока – уважаване/отхвърляне на жалбата, ще постави под угроза хода на наказателния процес, неизменна част от който е разпоредителното заседание. А въпросите, които се решават в него, задължително от всички членове на състава, са съществени и свързани с т.н. законови преклузии / чл.320 ал.2 от НПК, чл.351 ал.2 от НПК/, които ограничават процесуалните възможности на страните при разглеждане на делото в отделните инстанции. Не се открива в НПК и процесуален ред, по който, след произнасяне на въззивния съд по съществото на подадената жалба, съответно, по съществото на атакуваното определение, да се предприемат законосъобразни действия по подписването му в един следващ момент. Посоченото до тук налага настоящето дело да се прекрати и да се върне на ОС – Хасково за изпълнение на дадените указания, поради което и ПЛОВДИВСКИЯТ АПЕЛАТИВЕН СЪД:

 

 

          О     П     Р     Е     Д     Е     Л     И:    

  

 

           ПРЕКРАТЯВА производството по ВЧНД№586/2020г. по описа на АС – Пловдив.

           ВРЪЩА делото на ОС – Хасково за изпълнение на указанията, дадени в мотивната част на определението.

          ОПРЕДЕЛЕНИЕТО не подлежи на обжалване и протест.

                        

 

 

 

                            

                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ :                                 

 

 

 

                                                                                                      

                                                                ЧЛЕНОВЕ :