Решение по дело №1044/2023 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 754
Дата: 7 декември 2023 г.
Съдия: Дияна Божидарова Златева-Найденова
Дело: 20237150701044
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 18 октомври 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№    754/7.12.2023г.

 гр. Пазарджик

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Административен съд – Пазарджик – ХІ състав, в открито съдебно заседание на петнадесети ноември две хиляди двадесет и трета година в състав:

 

                       ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ДЕСИСЛАВА КРИВИРАЛЧЕВА

                                ЧЛЕНОВЕ:

1.       ГЕОРГИ ВИДЕВ

2.       ДИЯНА ЗЛАТЕВА-НАЙДЕНОВА

 

При секретар

Антоанета Метанова

и с участието

 

на прокурора

Здравена Янева

изслуша докладваното

 

от съдия

Златева-Найденова

 

по к.а.н.дело № 1044 по описа на съда за 2023 г.

 

                            

Производството е по реда на чл. 63в от ЗАНН, във връзка с чл. 208 и сл. от АПК и е образувано по касационна жалба на З.И.П., ЕГН **********, чрез адв. В.К., против Решение № 386/21.08.2023 г., постановено по анд. № 20235220200610 по описа за 2023 г. на Районен съд – Пазарджик, с което е потвърден Електронен фиш за налагане на глоба Серия К № 5618309 от 18.02.2022 г., издаден от ОД на МВР Пазарджик, с който на жалбоподателя е наложена глоба в размер на 600 лева.

В касационната жалба се твърди, че обжалваното решение е незаконосъобразно, постановено в нарушение на материалния закон и при съществени нарушения на процесуалните правила. Поддържа се, че съставеният Протокол по чл. 10, ал. 1 от Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 г. не съдържа имената на служителя, който го е съставил, с оглед на което не ставало ясно дали са спазени изискванията на чл.  90 от Инструкция № 8121з-749 за реда и организацията за осъществяване на дейностите по контрол на пътното движение. Моли се за отмяна на атакувания съдебен акт и вместо него съдът да постанови друг по същество на спора, с който се отмени оспореният електронен фиш. Претендира разноски.

 В съдебно заседание касаторът, редовно призован, не се явява,  представлява се от адв. К., която поддържа жалбата.

Ответникът по касационната жалба – ОД на МВР Пазарджик – редовно призовани, не изпращат представител. В писмено становище с вх. № 9162 от 03.11.2023 г. процесуалният представител на ответника изразява становище за неоснователност на касационната жалба. Претендира разноски, прави възражение по реда на чл. 78, ал. 5 от ГПК, вр. с чл. 144 от АПК.

Представителят на Окръжна прокуратура – Пазарджик изразява становище за неоснователност на касационната жалба. Счита че решението на районния съд е правилно и законосъобразно.

Административен съд – Пазарджик, като взе предвид доводите на страните, прие за установено следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 от АПК и е процесуално допустима. Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

С обжалваното решение е потвърден Електронен фиш Серия К № 5618309 от 18.02.2022 г., издаден от ОД на МВР Пазарджик, с който на жалбоподателя на основание чл. 189, ал. 4, във вр. с чл. 182, ал. 1, т. 5 от ЗДвП за нарушение на чл. 21, ал. 1 от ЗДвП е наложена глоба в размер на 600 лева.

Районният съд е извел своите правни изводи при правилно установена фактическа обстановка, а именно, че на 18.02.2022 г. в 14:44 часа в гр. Пазарджик, на бул. „Георги Бенковски № 153 в посока към кръстовище с ул. „Ст. Ангелов“ с мобилна радарна система АТСС ARH CAM S1 е установено, че З.И.П. е управлявал лек автомобил „Фолксваген Джета“ с рег. № *** със скорост от 92 км/ч. при максимално разрешена скорост за движение в населено място от 50 км/ч., с което е нарушил чл. 21, ал. 1 от ЗДвП. Въз основа на това бил издаден атакуваният ЕФ серия К № 5618309, издаден от ОД на МВР Пазарджик, с който на жалбоподателя е наложена глоба в размер на 600 лв. на основание чл.189, ал.4, вр. чл. 182, ал. 1, т. 5 от ЗДвП.

За да потвърди обжалвания електронен фиш, районният съд е приел, че при издаването на ЕФ не са допуснати съществени процесуални нарушения, както и че материалният закон е приложен правилно. Установено е, че управлението на МПС е констатирано и заснето с изправно, одобрен тип средство за измерване, преминало периодичен технически преглед. Съдът е приел, че представеният по делото Протокол по чл. 10, ал. 3 от Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 г. с рег. № 1006р-1722/21.02.2022 г. е надлежно съставен и съдържа всички относими за правния спор реквизити и подлежащи на доказване с този протокол, а именно: място на контрол, време на осъществяване на контрола, вида на използваното техническо средство,  посоката на измерване и режима на измерване. Административнонаказателната отговорност на П. била ангажирана на основание чл. 188 ал. 1 от ЗДвП, а именно като собственик на управляваното МПС, по отношение на което е регистрирано процесното нарушение. За това че лицето е собственик на процесния автомобил спор по делото е нямало, като за това свидетелстват и данните от справката за собственост и регистрация на МПС, прието като писмено доказателство по делото. В обжалвания електронен фиш изрично е цитирана дадената от законодателя възможност на санкционираното лице, на основание чл. 189 ал. 5 от ЗДвП в 14-дневен срок да предостави писмена декларация с данни за лицето, извършило нарушението и копие на свидетелството му за управление на МПС, въз основа на които да се анулира издадения фиш. Такива не са представени от санкционираното лице. Предвид което съдът е приел, че отговорността на лицето е правилно е ангажирана, както и че правилно са определени видът и размерът на наказанието – глоба в абсолютно определен в закона размер, съответен на стойността на превишението.

Решението е правилно.

При проверка на обжалваното решение, настоящата инстанция счита, че същото е валидно, допустимо и постановено в съответствие с материалния закон. Събрани са достатъчно доказателства, установяващи фактическата обстановка, при преценката, на които са възприети законосъобразни правни изводи, които напълно се споделят от настоящата инстанция.

В хода на делото, от съда е била дадена възможност да се ангажират доказателства, като са събрани тези, относими към предмета на спора. Със събирането им решаващият съд е изяснил фактическата обстановка и въз основа на събраните по делото доказателства е изградил мотивите на съдебния акт. В тях първоинстанционният съд е обсъдил доводите и възраженията на страните и въз основа на това е направил своите правни изводи. Към установените по делото релевантни за спора фактически положения е извършена аналитична преценка относно приложението на закона. При надлежно установената фактическа обстановка районният съд е извел правилния и логичен извод за неоснователност на подадената жалба.

Видно от събраните по делото доказателства, извършването на процесното административно нарушение на чл. 21, ал. 1 от ЗДвП, е установено и заснето с мобилно, по смисъла на § 6, т. 65, б. „б“ от ДР на ЗДвП, автоматизирано техническо средство.

Настоящата инстанция намира за правилни изводите на районния съд, че обжалваният ЕФ съдържа всички необходими реквизити, съгласно чл. 189, ал. 4 от ЗДвП. В случая изискуемите реквизити са налице, като процесният фиш съдържа данни за териториалната структура на МВР, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на МПС, собственикът, на когото е регистрирано превозното средство, описание на нарушението, нарушените разпоредби, размерът на глобата, срокът, сметката и начините за доброволното ѝ заплащане.

На основание чл. 165, ал. 3 от ЗДвП от Министъра на вътрешните работи е издадена Наредба № 8121з-532 от 12.05.2015 г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата (Наредбата), с която се уреждат условията и редът за използване на АТСС за контрол на правилата за движение по пътищата.

В случая се установява, че контролните органи са изпълнили изискванията на чл. 4, ал. 1 от Наредбата, според която за осъществяване на контрол на участниците в движението по пътищата се използват АТСС, пуснати на пазара и/или в действие по реда на Закона за измерванията, притежаващи удостоверение за одобрен тип и вписани в регистъра на Българския институт по метрология. Спазването на това изискване е удостоверено с представеното по административнонаказателната преписка Удостоверение за одобрен тип средство за измерване № 17.09.5126 на Български институт по метрология, касаещо преносима система за контрол на скоростта на моторни превозни средства с вградено разпознаване на номера и комуникации тип ARH CAM S1 и валидно до 07.09.2027 г., както и Протокол № 79-СГ-ИСИС/11.11.2021 г. от извършена последваща проверка на преносима система за контрол на скоростта на МПС с вградено разпознаване на номера и комуникации тип ARH CAM S1 с фабр. № 120cd11, с направено заключение за съответствие с одобрения тип.

В преписката се съдържа и задължително изискуемия за попълване съгласно чл. 10 от Наредбата Протокол с рег. № 1006р-1722/21.02.2022 г. на ОДМВР – Пазарджик, за използване на АТСС ARH CAM S1, № 120cd11 на датата 18.02.2022 г., в който изрично е отбелязано общото ограничение на скоростта от 50 км./ч. в населено място, режима на измерване и посоката на задействане на АТСС, като конкретно е посочено и мястото на контрола, извършван в гр. Пазарджик на посочената в ЕФ дата, времевия интервал на работа на АТСС – от 13.00 ч. до 16.00 ч. С оглед на това правилно инстанцията по същество е приела възраженията на жалбоподателя за неоснователни.

Протоколът по чл. 10 от Наредбата е доказателство за мястото и времето на извършване на нарушението, вида на АТСС, посоката на движение, в която се осъществява контролът, въведените ограничения на скоростта, ограничението на скоростта – общо или въведено с пътен знак, посока на задействане, начало и край на работа на устройството. Видно от представения по делото протокол, налице са всички реквизити, подлежащи на доказване с протокола по чл. 10 от Наредбата, като съобразно изискването на чл. 10, ал. 3 от Наредбата, към протокола е приложена и снимка на разположението на уреда.

Настоящата касационна инстанция намира, че посочените като липсващи от касационния жалбоподател реквизити не касаят подлежащите на доказване с протокола факти и обстоятелства, с оглед на което пропускът не представлява съществено нарушение от категорията на абсолютните и не опорочава нормативно уредените условия и ред за използване на АТСС за контрол на правилата на движение по пътищата, до степен, която да доведе до отмяната на издадения вследствие на това ЕФ.

Действително с цел абсолютна прецизност, контролните органи следва да попълват бланката – образец така както е съставена, в определените за това полета, а не да полагат подпис и име в поле което те преценят. В случая обаче се установява, че протоколът е подписан от две лица – от съставилия протокола, нанесъл всички данни свързани с установяване на данните подлежащи на доказване съобразно Наредбата и от свалилия снимковия материал. Освен това , с допълнително писмо  от 07.06.2023 г. (л. 33 от делото на районния съд), изрично е посочено и кое е лицето съставило протокола, което съответства и на посоченото лице съставител в самия протокол. При така попълнени в протокола данни, по несъмнен начин се потвърждава визираната от органа правна квалификация на нарушението, като такова по чл. 21, ал. 1 от ЗДвП. Във връзка с това настоящата инстанция намира, че нарушението е безспорно доказано от представените по делото писмени доказателства, като не се констатират съществени нарушения на производствените правила.

Като е потвърдил електронния фиш, районният съд е постановил валидно, допустимо и съответстващо на материалния закон решение, което следва да бъде оставено в сила.

При този изход на делото на ответника ще следва да бъдат присъдени направените по делото разноски за юрисконсултско възнаграждение, съгласно чл. 63д, ал. 4 от ЗАНН във връзка с чл. 37, ал. 1 от Закона за правната помощ и чл. 27е от Наредбата за заплащането на правната помощ в размер на 100 (сто) лева.

По изложените съображения и на основание чл. 221, ал. 2, пр. 1 от АПК, Административен съд – Пазарджик

  

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 386 от 21.08.2023 г., постановено по анд № 20235220200610 по описа за 2023 г. на Районен съд – Пазарджик.

ОСЪЖДА З.И.П., ЕГН **********, с адрес: *** да заплати на ОД на МВР гр. Пазарджик направените по делото разноски в размер на 100 (сто) лева.

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

         ПРЕДСЕДАТЕЛ:     (П)                   

           

                  ЧЛЕНОВЕ: 1. (П)

                    

 2. (П)