Решение по дело №87/2019 на Районен съд - Велинград

Номер на акта: 53
Дата: 10 май 2019 г. (в сила от 13 юни 2019 г.)
Съдия: Димитър Борисов Бишуров
Дело: 20195210200087
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 март 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

        №….

 

                                    гр.Велинград, 09.05.2019 год.

 

    В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВЕЛИНГРАДСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, Наказателна колегия, в публичното заседание на 19.04.2019 година в състав: 

                                                                    

                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИМИТЪР БИШУРОВ

 

при секретаря Виолета Шаркова, като разгледа докладваното от районен съдия  Бишуров  АНД № 87/2019 год. по описа на съда, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по жалба на Г.Ш., с адрес ***, ЛНЧ ********** против НП № 18-0367-001137 от 24.04.2018 год. на началник РУ на МВР - Велинград, с което на основание чл.53 от ЗАНН и чл.175 ал.1, т.4 от ЗДП, във вр. с чл.103 от ЗДП е наложена глоба в размер на 200 лв. /двеста лева/ и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 /шест/ месеца.

Релевираните  в  жалбата  оплаквания  се  свеждат до това, че  НП е материално и процесуална незаконосъобразно, с оглед на което се иска неговата отмяна.

В съдебно заседание жалбоподателят не се явява лично, но изпраща процесуален представител, който поддържа жалбата и излага съображения за нейната основателност.

За въззиваемата страна - АНО, редовно призован, не се явява представител. Заедно с административнонаказателната преписка изпраща писмено становище по съществото на спора, с което иска НП да се потвърди.

Районният съд провери основателността на жалбата, след като съобрази становищата на страните, съобразявайки закона, по вътрешно убеждение и като обсъди събраните по делото писмени и гласни доказателства, при съблюдаване разпоредбата на чл.63 от ЗАНН, прие за установено от фактическа страна следното:

Жалбоподателят е санкциониран за това, че на 11.03.2018 година, в 21:53 часа, в общ.Велинград, на път трети клас № 376 е управлявала МПС – л.а. „Опел Тигра” с рег. № РА 8157 ВА, като не спрял на ясно подаден сигнал от контролните органи със стоп-палка по образец и отказал да изпълни нареждане на органите за контрол и регулиране на движението.

Всичко това съставлявало административно нарушение по чл.103 от ЗДвП, което било констатирано от служители на РУ-Велинград, сред които бил и актосъставителят – св.Т.У..

За констатираното нарушение бил съставен АУАН бл. № 471363 от 11.03.2018 година. Въз основа на този акт било издадено атакуваното НП, което било връчено лично на нарушителя на 12.02.2019 година, а жалбата против него била подадена чрез АНО на 13.02.2019 год., т.е.  в  срока по  чл.59  ал.2  от  ЗАНН, поради което е процесуално допустима, като подадена в срок и от лице, активнолегитимирано да инициира съдебен контрол за законосъобразност на НП.

Гореописаната фактическа обстановка съдът възприе въз основа на  събраните по делото писмени доказателства и показанията на св. У..

Съдът кредитира изцяло събраните писмени и горепосочените гласни доказателства, които по съществото си са достоверни и непротиворечиви, като по категоричен начин очертават гореописаната фактическа обстановка.

При така установената фактическа обстановка и след анализ на доказателствата, съдът  приема от правна страна,  че  жалбата  е  основателна, но не само по съображенията изложени в нея, а и поради следното:

Според настоящият съдебен съсътав, в хода на административнонаказателното производство, както от актосъставителят, така и от АНО, са допуснали  съществени процесуални нарушения, довели до накърняване на правото на защита на нарушителя, което е основание за отмяна на атакуваното НП.

Не е спорно по делото, че жалбоподателят е австрийски гражданин, както и че матерният му език е немски. Установява се от доказателствата по делото, че към инкриминираната дата той не е владеел български език. Това освен от показанията на актосъставителя се извежда и от факта, че в НП жалбоподателят е положил свой подпис и е направил саморъчен запис на имената си на латиница. Фактът, че жалбоподателят не владее писмено и говоримо български език се извежда и от протокола от с. з. по НОХД № 364/18г. по описа на Велинградския РС, което е било образувано против жалбоподателя за извършени от него престъпления от ОХ, за което дело съображения ще се изложат подробно по-долу, от който протокол е видно, че на гореспоменатият е бил назначен преводач в процеса.

С  оглед  на  всичко това  съдът  констатира, че настоящото АНП е започнало с допускане на процесуално нарушение, накърняващо правото на защита, т.к. към момента на съставянето на АУАН, който формален акт поставя началото и на процеса, на жалбоподателят не е бил назначен преводач. Фактът, че актосъставителят твърди, че жалбоподателят бил придружаван от някакво друго лице от женски пол, което превеждало на нарушителя, не санира допуснатото нарушение. Това е така, защото това лице, което според актосъставителя знаело български и немски език, не е било назначено като преводач, при което съдът е лишен от възможност да провери самоличността му и да прецени дали е способно да извърши адекватен превод. Такава преценка не е можел да направи актосъставителя, който също не владее немски език, но дори и да е владеел такъв, то това не отменя задължението му да назначи преводач. Отделно от това преводач на жалбоподателя не е бил назначен и в последствие, при издаването и връчване на НП. Това задължение към актосъставителя и АНО произтича от разпоредбата на чл.84 от ЗАНН във вр. с чл.21 ал.1 и чл.395а ал.1 от НПК. Именно назначаването на преводач е било действието, което в пълна степен ще гарантира, че нарушителят  ще разбере в извършването на какво нарушение е обвинен, при предявяването на АУАН и издаването на НП, а от там ще може адекватно да организира защитата си. Само тези съображения са достатъчни за съда да постанови отмяна на процесното НП. 

Отделно от това обаче е налице и още едно съществено процесуално нарушение, което обуславя незаконосъобразонст на НП. Това е така, защото процесното НП е издадено в нарушение на принципа „Non bis in idem”, възведен с нормата на чл.24 ал.1, т.6 от НПК, която норма по силата на чл.84 от ЗАНН е субсидиарно приложима в административнонаказателното производство. Според цитираната правна норма, не се образува наказателно производство /в случая АНП/, а образуваното се прекратява, когато „спрямо същото лице за същото престъпление /в конкретния казус разбирай „деяние”/ има незавършено наказателно производство, влязла в сила присъда, постановление или влязло в сила определение или разпореждане за прекратяване на делото.

Вече бе посочено, че против жалбоподателят е било образувано наказателно производство за извършени престъпления от ОХ, а именно по чл.343б ал.1 и чл.270 ал.1 от НК. За тези престъпления е бил изготвен обвинителен акт от РП-Велинград, въз основа на който е било образувано НОХД № 364/18г. по описа на Велинградския РС. Делото е разгледано в съдебно заседание и е приключило с влязла в сила на 17.10.2018г. присъда-споразумение, с която Г.Ш. е бил осъден за две престъпления извършени на 11.03.2018г. на изхода на гр.Велинград, до бензиностанция „Газпром”, т.е. по същото време, на същото място и със същото МПС, като посочените в обжалваното НП. Едното от престъпленията, за които е бил осъден е по чл.343б ал.1 от НК – шофиране след употреба на алкохол, а другото по чл.270 ал.1 от НК, а имено за това, че  противозаконно е попречил на орган властта – полицейските служители от РУ-Велинград Т.З.У. /свидетел по съставения акт в настоящото АНП/ и Т.К. У. /актосъставител в настоящото АНП/ да изпълнят служебните си задълженията, а именно да извършат проверка на л.а. „Опел Тигра” с ДК№ РА 8157 ВА по реда на ЗДвП, като не изпълнил нарежданията им като водач на МПС – при подаден и възприет от него сигнал със стоп-палка по образец, не спрял управлявания от него автомобил, като след преследване с патрулния автомобил отбил на път ІІІ – 367. За това престъпление на жалбоподателят било наложено наказание от шест месеца лишаване от свобода, условно с тригодишен изпитателен срок.

С оглед на всичко това и при положение, че спрямо жалбоподателят понастоящем има влязла в сила присъда и то за същата деятелност, като описаната в наказателното постановление, то значи, че с последното се ангажира отговорността му за втори път и то за едно и също деяние, т. е. в нарушение на принципа не два пъти за едно и също нещо, спрямо същото лице, което е недопустимо.

В този смисъл има константна съдебна практика, както на националните съдилища, така и на Европейски съд по правата на човека, досежно приложението на чл.4 по Протокол № 7 към ЕКЗПЧОС. Само за онагледяване биха могли да се цитират Решение № 180/22.06.2012г. по н.д. № 417/2012г. на ІІ н.о. на ВКС, където недвусмислено е казано, че повторно санкциониране, двойно използване на репресия по отношение на едно и също лице за едни и същи факти, независимо, че са засегнати различни обществени отношения, е недопустимо. В същия смисъл са и Т.Р. № 3 от 22.12.2015г. по т.д. № 3/2015г. на ОСНК на ВКС, Решение № 159/23.04.2014г. по н.д. № 486/2014г. на ІІІ н.о. на ВКС, Решение № 227/21.05.2012г. по н.д. № 651/2012г. на ІІІ н.о. на ВКС, Решение № 145/14.04.2014г. по н.д. № 322/2014г. на ІІІ н.о. на ВКС, а също и Решението на Европейския съд по правата на човека в Страсбург по дело Цоньо Цонев срещу България № /2/ по Жалба № 2376/03.

С оглед на всичко казано до тук издаденото НП е незаконосъобразно и следва да се отмени.

Велинградският районен съд в настоящият състав, след като извърши анализ на установените обстоятелства на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН,

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ НП № 18-0367-001137 от 24.04.2018 год. на началник РУ на МВР - Велинград, с което на Г.Ш., с адрес ***, ЛНЧ **********, на основание чл.175 ал.1, т.4 от ЗДП, във вр. с чл.103 от ЗДП е наложена глоба в размер на 200 лв. /двеста лева/ и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 /шест/ месеца.

 

          Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщението за изготвянето му пред Пазарджишкия административен съд.

 

 

 

                               РАЙОНЕН СЪДИЯ: