Решение по дело №263/2020 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: 35
Дата: 15 февруари 2021 г. (в сила от 15 февруари 2021 г.)
Съдия: Иван Христов Демиревски
Дело: 20207110700263
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

15.02.2021  год.

 

В   И М Е Т О  Н А   Н  А  Р  О  Д  А

 

Номер                35                             2 0 2 1 година                     град   Кюстендил

 

Кюстендилски административен съд,

на двадесети януари                                                                             2 0 2 1 година

в пубчно съдебно заседание в следния състав:

 

                                                         Председател: ИВАН ДЕМИРЕВСКИ

                                                                Членове: МИЛЕНА АЛЕКСОВА - СТОИЛОВА

                                                                                АСЯ СТОИМЕНОВА

 

Секретар: Антоанета Масларска и с участието на

Прокурора: Марияна Сиракова

Като разгледа докладваното от съдия Демиревски

Н.А.Х. Д. №  263 по описа на КнАС за 2020 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Агенция „Пътна инфраструктура“, чрез процесуалния си представител И. Л., обжалва Решение № 260021/16.09.2020 г. на ДРС по Н.А.Х.Д. № 1435/2019 г. по описа на същия съд за 2019 г., с което е отменено НП № 2/10.12.2019 г. на  Началник отдел „Административно обслужване” към Областно пътно управление при Агенция “Пътна инфраструктура” гр. София, за наложено административно наказание “имуществена санкция” на „Ф.Д.“ ООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление ***, представлявано от управителя К.И.в размер на 8000 лв. на основание чл. 54 ал. 1 от  Закона за пътищата, във вр. с чл. 53 ал. 1 и  чл. 25 ал. 2 т. 2 от ЗП.

         Твърдят се касационни основания, съгласно които решението на ДРС е постановено в нарушение на материалния закон, нарушение на съдопроизводствените правила и необоснованост. Моли се решението да бъде отменено, съответно да се потвърди като законосъобразно процесното НП.

         Ответникът по касационната жалба не се представлява по делото. Постъпило е писмено становище от процесуалния представител на дружеството адв. Петров. Претендира разноски по делото.  

         Заключението на прокурора е, че решението на ДРС е неправилно.

         Разгледана по същество, касационната жалба е основателна.

         Административният съд, на основание чл. 218 от АПК във връзка с чл. 63  ал. 1 от ЗАНН, след като обсъди посочените в жалбата пороци на решението и провери служебно валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон, прие следното:

         Предмет на касационна проверка е Решение на ДРС по Н.А.Х.Д. № 1435 по описа на същия съд за 2019 г. С атакувания съдебен акт е отменено  Наказателно постановление № 2/10.10.2019 г. на Началник отдел “Административно обслужване”, Областно управление *** при Агенция “Пътна инфраструктура” гр. София, с което е  наложено административно наказание “имуществена санкция” в размер на 8000 лева на „Ф.Д.“ ООД, за нарушение по чл. 54 ал. 1, във вр. с чл. 53 ал. 1 и чл. 25 ал. 2 т. 2 от ЗП.

         Отмененото от ДРС наказателно постановление е заключителен акт в административно - наказателно производство, образувано с АУАН № 2/18.10.2019 г. срещу „Ф.Д.“, за това, че при извършена проверка на място на 18.10.2019 г. е установено, че са складирани нерегламентирано материали, собственост на дружеството, в обхвата на АМ „Струма“, в близост до км. 62+700, между колоните на мостовото съоръжение над р. Джерманска, общ. Дупница. Обхвата на пътя включва проекцията на пътя и по два метра в страни. АМ „Струма“ е изключителна държавна собственост, стопанисвана от АПИ. В акта е отбелязано, че нарушението е за втори път.

       Нарушението е установено в хода на извършената  проверка, като АУАН е съставен на 18.10.2019 г. Актосъставителят е приел, че е нарушена разпоредбата на чл. 25 ал. 2 т. 2 от Закона за пътищата. Актът не е връчен на нарушителя, като в него е отбелязано, че същия отказва да подпише АУАН и това е удостоверено с подписа на свидетеля К.А.. Въз основа на АУАН е издадено НП № 2/10.12.2019 г., в което е възприета фактическата обстановка от акта и на нарушителя е наложено административно наказание  “имуществена санкция” в размер на 8000 лв.  

        Първоинстанционният съд е приел, че в процедурата по установяване на административното нарушение и налагане на наказанието са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, нарушен е материалния закон и е отменил НП.

        Кюстендилският административен съд, счита жалбата за процесуално допустима, а разгледана по същество за основателна, поради което и на основание чл. 222 ал. 1 от АПК ще  отмени решението на ДРС, като неправилно и незаконосъобразно.

        Настоящият касационен състав не споделя изводите на въззивната инстанция за допуснати съществени процесуални нарушения при издаването на АУАН и НП. В жалбата си пред Районен съд – Дупница, управителят на дружеството твърди, че АУАН е съставен в негово отсъствие и не му е връчен по надлежния ред, с което е нарушено правото му да разбере в какво административно нарушение е обвинен, както и да организира защитата си. В производството пред ДРС са разпитани 4 - ма свидетели – актосъставителят Кирил Андонов, свидетелят по съставянето на АУАНР.Р., свидетелят К.А.и свидетелят на отказа да се подпише акта К.А.. От анализа на свидетелските показания става ясно, че управителят на дружеството е присъствал на извършената проверка, макар и да е стоял настрани от проверяващите, като не е пожелал да се запознае със съдържанието на акта, отказал е да контактува с тях, отказал е да подпише и получи екземпляр от акта. По делото не са представени данни или доказателства за обратното. Това налага извод, че е спазена процедурата по издаване на АУАН и на НП. Изложените от процесуалния представител на дружеството аргументи в насока допуснати процесуални нарушения не могат да бъдат споделени.

           Решението на ДРС се явява постановено в противоречие с гореизложеното, което води до неговата незаконосъобразност.

           При действието на забраната за фактически установявания по чл. 220 от АПК, касационният съд ще отмени решението на пъроинстанционния съд като незаконосъобразно и ще върне делото за ново разглеждане от друг състав на същия съд.

                                                                               

         Воден от горното и на основание чл. 222 ал. 2 във вр. с чл. 221 ал. 2 от АПК, във връзка с чл. 63 от ЗАНН, Кюстендилският административен съд

 

 

 

 

 

Р  Е  Ш  И:

 

           ОТМЕНЯ  Решение  на  ДРС № 260021/16.09.2020 г. по Н.А.Х.Д  № 1435 по описа на същия съд за 2020 год. и    

ВРЪЩА делото на Районен съд – Дупница за ново разглеждане от друг състав на ДРС.      

           Решението  е окончателно.

           Решението да се съобщи на страните чрез изпращане на преписи от същото.                                                                           

                                                                       

 

 

        ПРЕДСЕДАТЕЛ: 

  

                                                                                   ЧЛЕНОВЕ: