Определение по дело №505/2019 на Окръжен съд - Враца

Номер на акта: 572
Дата: 27 ноември 2019 г. (в сила от 5 декември 2019 г.)
Съдия: Петя Петрова Вълчева Чукачева
Дело: 20191400200505
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 21 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

           О П Р Е Д Е Л Е Н И Е ...

 

                       гр. Враца, 27.11.2019 год.

 

        Врачанският окръжен съд, наказателно отделение, в съдебно заседание на двадесет и седми ноември през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                              Председател:ПЕТЯ ВЪЛЧЕВА

 

        с участието на секретаря Г. Емилова и прокурора Н. Лалов, като разгледа докладваното от съдия Вълчева ЧНД № 505 по описа за 2019г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

        Производството е по реда на чл. 437, ал.2 НПК и е образувано въз основа на молба от А.Е.Б., изтърпяващ наказание "лишаване от свобода" в Затвора гр. Враца, с искане да бъде освободен условно предсрочно от неизтърпяната част от наложеното му наказание лишаване от свобода.

        Към молбата са приложени писмени доказателства– становище от началника на Затвора гр. Враца, доклад за оценка на риска от рецидив и вреди по чл. 155 ЗИНЗС, план на присъдата и личното затворническо досие на осъдения А.Б..

        В съдебно заседание осъденият лично и чрез назначения му служебен защитник поддържат молбата с изложените в нея доводи и правят искане да бъде освободен условно предсрочно от изтърпяване на остатъка от наложеното му наказание. 

        Представителят на Затвора гр. Враца изразява становище за  неоснователност на молбата, като излага съображения, че осъдения с поведението си не е дал доказателства за своето поправяне. Представя актуална справка за изтърпяното наказание лишаване от свобода и размера на неизтърпения остатък от това наказание.

        Участващият в съдебното производство прокурор от ОП Враца дава становище за неоснователност на молбата, с оглед на което прави искане за оставянето й без уважение.

        Окръжният съд, след като изслуша страните в процеса и провери представените по делото писмени доказателства, намира молбата за неоснователна по следните съображения:

        С присъда по НОХД № 331/2001г. на ОС Видин осъдения А.Б. е осъден на 15 години лишаване от свобода при първоначален строг режим за престъпление по чл.199, ал.2, т.2 вр. чл.198, ал.1 вр. чл.20, ал.2 НК, като на осн. чл.68, ал.1 НК е приведена в изпълнение присъда по НОХД № 914/1998г. на PC Видин в размер на 8 месеца лишаване от свобода изтърпяна в периода от 19.09.2001г. до 19.05.2002г., при първоначален общ режим.

        С присъда по НОХД № 6612/2004г. на PC София осъдения А.Б. е осъден на 5 години лишаване от свобода, което наказание да бъде изтърпяно при първоначален строг режим за престъпление по чл. 131 а пр.2 вр. чл. 129, ал.2 пр.4 вр. ал. 1 вр. чл.29, ал. 1 НК

        С присъда по НОХД № 358/2017г. на PC Враца осъдения А.Б. е осъден на 2 години лишаване от свобода, при първоначален строг режим за престъпление по чл.157, ал.1 вр. чл.26, ал.1 вр. чл.58а НК

        На основание чл.27, ал.2 вр. ал.1 НК на осъдения А. са Б. му присъединени изцяло така определените наказания по НОХД № 6612/2004г. на PC София и по НОХД № 358/2017г. на PC Враца към наказанието лишаване от свобода в размер на 15 години по НОХД № 331/2001г. на ОС Видин, при първоначален строг режим.

        Осъденият е започнал да търпи наказанието по НОХД № 331/2001г. на ОС Видин и присъединените към него изцяло наказания по НОХД № 6612/2004г. на PC София и по НОХД № 358/2017г. на PC Враца на 19.05.2002г. и до момента е изтърпял фактически 17 години 6 месеца и 8 дни, като от работа му се зачитат 1 година, 9 месеца и 20 дни или общо 19 години, 3 месец и 28 дни. Към момента неизтърпяната част от наказанието е в размер на 2 години 8 месеца и 2 дни.     

        При това положение, осъденият Б. е изтърпял фактически повече от 2/3 от наложеното му наказание, така както изисква разпоредбата на чл. 70, ал.1, т.2 НК.

        От приложения доклад за оценка на риска и вреди, изискуем съгласно чл. 155 ЗИНЗС е видно, че първоначално отчетените стойности на рискът от рецидив са високи- 101точки. Регистрираните проблемни зони са: настоящо правонарушение- извършил е грабеж придружен с убийство, като деянието е извършено след употреба на алкохол и наркотични вещества.Отношение към правонарушението - прехвърля вината за случилото се върху съпроцесника си, не проявява емпатия към жертвата, негативно е настроен спрямо персонала; Взаимоотношения- израснал е в условията на липсващ контрол, подлаган на системен тормоз от страна на бащата, който е криминално проявен. Образование и обучение - има начално образование и ниско ниво на грамотност, без желание за участие в образователен процес; Трудова дейност- липсват конкретни професионални умения, както и трудова история; Начин на живот и обкръжение- интегриран е в криминалните среди, податлив е на отрицателно въздействие; Злоупотреба с наркотици- извършеното правонарушение е под въздействие на наркотични вещества; Емоционални проблеми- лабилен и тревожен, склонен е към автоагресивни прояви - самонараняване, поглъщане на чужди тела, зашиване на уста; Междуличностни проблеми- ниско ниво на междуличностни умения, агресивен с нисък праг на самоконтрол; Умения за мислене -притежава неефективни умения да разпознава и разрешава по адекватен начин възникнали проблеми. Рискът от вреди е отчетен висок за служителите и останалите лишени от свобода по време на изтърпяване на наказанието. Определен е от наркотичната му зависимост, както и от високата агресивна готовност. Рискът от суицид и самоувреждане е отчетен реален, тъй като са регистрирани са подобни прояви. Рискът от вреди е отчетен висок за обществото, обуславен от извършеното правонарушение.

        Заложените в първоначалния план на присъдата цели са: формиране на известна самокритичност, осъзнаване на нанесените вреди и причините довели до извършване на правонарушението, злоупотреба с наркотици - включване в специализирана програма за работа с наркозависими лица.

        В хода на междинно извършваните до момента преоценки на риска от рецидив е наблюдавано вариране в числовите стойности, като е регистрирано снижаване от първоначално отчетените такива: Проследената числова графика е: 90т; 90т; 90т; 93т; 88т., видно от която е, че периода на наблюдение е очертан от изразена регресивна промяна, произтичаща от реализирано престъпление през 2016г. в условията на затвора, за което е осъден за престъпление по чл. 157, ал.1 НК по отношение на друг лишен от свобода. В предходен период през 2003г. л.св. Б. в Затворническото общежитие Кремиковци София е реализирал друго престъпление срещу лишен от свобода, за което е осъден по чл.131, ал.1 НК. Наблюдаваният период е съпроводен от многократно налагани дисциплинарни наказания и преразпределения в различни групи поради участието му в остри конфликтни ситуации, заплахи и насилие над лишени от свобода. През 2013г. е изпращан на лечение в психиатрично отделение към СБАЛЛС Ловеч, с диагноза "поведенческо разстройство, дължащо се на употребата на седативни или сънотворни средства". През 2013г. е декларирал желанието си за повишаване на образователното ниво, но в последствие се е отказал, след което епизодично е полагал трудова дейност.

        Като изразени дефицитни зони са отчетени:     отношение към правонарушението;междуличностни проблеми; взаимоотношения; образование и обучение; злоупотреба с наркотици; и умения за мислене. Рискът от вреди е отчетен среден за служителите и висок за останалите лишени от свобода по време на изтърпяване на присъдата. Рискът от самоувреждане е отчетен със средни стойности, обоснован е от реализирано автодеструктивно поведение в етап от изтърпяването на присъдата. Рискът от вреди е отчетен среден за обществото след освобождаването. Като индикации за тези стойности са посочени настоящото правонарушение, липсата на чувство за вина и емпатия към жертвата, обстоятелството, че престъпната му дейност ескалира по сериозност. Отчетено е, че рискът е насочен към определена уязвима група от обществото- самотно живеещи възрастни хора.

        Актуално извършената оценка на осъдения Б. регистрира риск от рецидив отново в диапазона на високите стойности- 85 точки. Корекционна промяна е отчетена в зоната начин на живот и обкръжение, която според затворническата администрация следва да се затвърди и проследи в продължителен период от време. Промяната, според доклада, произтича от наблюдавания стремеж към спазване на установения ред и правила в затвора. Твърди се, че л.св. Б. изпълнява режимните изисквания. От 2016г. не е допускал дисциплинарно нарушение. За периода на наблюдение не са регистрирани остри конфликти с останалите лишени от свобода. При възникнали междуличностни спорове е проявявал склонност към договореност. Към служителите се отнася според възприетите норми. Наблюдава се желание към смислено оползотворяване на свободното време. От 2017 г. е назначен към домакинския щат на затвора на длъжността строител. Отзивите от служителя, пряко наблюдаващ изпълнението на трудовите му задължения са положителни.

        Предвид договорената задача в индивидуалния план на присъдата, през месец октомври 2019г. л.св. Б. успешно е завършил проведената корекционна промяна „Подготовка за живот на свобода". До момента е награждаван общо 7/седем/ пъти, последно наложената му награда е със Заповед № 1649/30.10.2019г.

        В доклада по чл.155 ЗИНЗС се изразява становище, че към момента не е постигнато нужното поправително въздействие върху следните зони: отношение към правонарушението, тъй като липсва ниво на самокритичност към собственото поведение. Л.св. Б. изразява вяло съжаление за реализираното престъпно поведение. По отношение на последвалите криминални деяния извършени в условията на затвора отрича собствена вина. Според затворническата администрация, фактът, че в условията на рестрикция реализира други правонарушения, свързани с упражнено насилствено поведение, обуславя ниското ниво на самоконтрол, склонност към несъобразяване с общоприетите норми и правила за водене на законосъобразен начин на живот и утвърждаване на криминален модел на поведение. Образование и обучение, тъй като л.св. Б. притежава ниско ниво на грамотност и въпреки това омаловажава необходимостта от ограмотяване; Злоупотреба с наркотици- не отчита вредата от употребата на ПАВ. Умения за мислене - налице е изразен остър дефицит свързан с уменията да анализира собственото поведени и формиране на критичност към действията. Склонен е към импулсивно поведение. Липсват ясни цели и начини за постигане на набелязаното.

        В заключение становището на затворническата администрация е, че постигнатата договореност по изпълнението на заложените задачи в изготвения план на присъдата, се изпълнява, но до момента основните цели не са постигнати. Регулярно се провеждат беседи по отношение промяна в нагласите, но на този етап не се отчита поправителен ефект. Предстоящите приоритетни задачи в корекционната работа с л.св. Б. са насочени към преодоляване дефицитите в зоната умения за мислене, затвърждаването на трудовите навици и осъзнаването на труда като форма на социална ангажираност. Отбелязано е, че л.св. Б. поддържа телефонни контакти с роднини /майка, сестра/, за които твърди че са в чужбина. Рискът от вреди продължава да е среден за обществото след освобождаването. Индикации за тези стойности са настоящото правонарушение, липсата на чувство за вина и емпатия към жертвите.

        В обобщение на горното следва да се посочи, че според затворническата администрация към настоящият момент А.Б. не отговаря на изискванията по чл. 439а НПК.

        При това положение, от данните по делото е видно, че е налице само едната от двете законови предпоставки за УПО, а именно Б. е изтърпял фактически повече от 2/3 от наложеното му наказание. Не е налице обаче втората предпоставка, тъй като с поведението си същият все още не е дал достатъчно доказателства за своето поправяне. Видно от доклада за оценка на риска от вреди и рецидив договорените дейности, отразени в плана продължават да се усвояват, като индивидуално- корекционната работа с лишения от свобода Б. следва да продължи в посока промяна в нагласите, умения за мислене, затвърждаването на трудовите навици и осъзнаването на труда като форма на социална ангажираност. Всичко това е основание да бъде постановен отказ на молбата на осъдения за условно предсрочно освобождаване от неизтърпяната част от наложеното му наказание.

        От представените доказателства по делото от страна на л.св. Б. се установява, че 2019год. същия е претърпял интервенции, при които са му отстранени камъни в бъбреците, а по време на престоя си в Затвора отново са налични здравословни проблеми. От същите тези доказателства обаче се установява, че именно по време на престоя му в пенитенциарното заведение, на л.св. Б. е оказана медицинска помощ, същият е лекуван в специализираната болница в гр. София, поради и което съдът не намира основание за УПО, още повече, че влошеното здравословно състояние у л.св. не е предпоставка за допускане на такова.

        Съгласно императивната норма на закона осъденият не може да подаде нова молба за УПО преди изтичане на 6-месечен срок от постановяване на настоящето определение.

        При горните съображения и на основание чл. 441 НПК, вр. чл. 70, ал.1 НК, Врачанският окръжен съд

 

 

                              О П Р Е Д Е Л И:

 

        ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на осъдения А.Е.Б., роден на *** ***, с постоянен адрес ***, ЕГН ********** за условно предсрочно освобождаване от изтърпяване на неизтърпяната част на определеното му общо наказание "лишаване от свобода" в размер на 22 години, с остатък от 2/две/ години 8/осем/ месеца и 2/два/ дни.

 

        ОПРЕДЕЛЯ 6/шест/ месечен срок, в който осъдения А.Е.Б. не може да подаде нова молба за УПО.

 

        ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване пред САС в 7-дневен срок от днес.

 

        Препис от определението след влизане в сила да се изпрати на Затвора гр. Враца.

                             

 

                              ПРЕДСЕДАТЕЛ:


       

        Заключението на затворническата администрация е, че към настоящия етап от изтърпяване на присъдата л. св. Георгиев все още не е дал достатъчно категорични доказателства за промяна в нагласите си за водене на законосъобразен начин на живот. Демонстрираното примерно поведение в затвора само по себе си не е индикация за промяна в начина му на мислене и за формиране на просоциални нагласи. Формираните криминални нагласи, податливостта му на отрицателно въздействие от близкото обкръжение, манипулативния начин на живот и недостига на финансови средства са фактори, които предопределят в голяма степен вероятността от продължаваната престъпната дейност след освобождаването от затвора. Индивидуално - корекционната работа с л. св. Георгиев ще продължи в посока промяна в нагласите, формиране на критично отношение към досегашното криминално поведение, правилно формулиране на проблемите и създаване на алтернативи за тяхното решаване.