Решение по дело №1468/2020 на Районен съд - Кюстендил

Номер на акта: 260231
Дата: 11 ноември 2021 г. (в сила от 1 февруари 2022 г.)
Съдия: Светослав Емилов Петров
Дело: 20201520201468
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 декември 2020 г.

Съдържание на акта

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№....................................

 

гр.Кюстендил, 11.11.2021г.

 

В   И М Е Т О  НА  Н А Р О Д А

 

          Кюстендилски районен съд, XII – ти състав, в открито съдебно заседание на осемнадесети октомври, две хиляди двадесет и първа, в състав:

 

                                                                   Председател: :Светослав Петров

 

          Секретар: Гергана Милушева,

          Като разгледа докладваното от съдия Петров АНД № 1468 по описа за 2020г.

и за да се произнесе,  взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по жалба на А.В.М. с ЕГН **********, с адрес *** срещу наказателно постановление № 20-1139-001252 от 19.11.2020г. издадено от Началник сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР - Кюстендил, с което на  жалбоподателя, на основание чл.185 от ЗДвП е наложено административно наказание – „глоба” в размер на 20 лева за извършено нарушение по чл.5, ал.2, т.1 от ЗДвП, на основание чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП е наложено административни наказания – „глоба” в размер на 100 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 2 месеца за извършено нарушение по чл.123, ал.1, т.2, б.“А“ от ЗДвП и на основание чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП е наложено административни наказания – „глоба” в размер на 100 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 2 месеца за извършено нарушение по чл.123, ал.1, т.2, б.“Б“ от ЗДвП.

 В депозираната жалба и впоследствие в хода на процеса, чрез адв. Х. се релевират оплаквания за незаконосъобразност и неправилност на издаденото наказателно постановление, като се навеждат доводи за нарушение на материалния закон и процесуалните правила по установяване и санкциониране на административното нарушение, по аргументи, подробно изложени в депозираната жалба. Излагат се твърдения за липса на доказаност на вменените нарушения и се моли се съда да постанови решение, с което да отмени изцяло атакуваното НП.

Въззиваемата страна, редовно призована, не изпраща представител и не представя становище по жалбата.

Съдът намира жалбата за допустима, тъй като е подадена от лице, имащо право на жалба, съдържа необходимите реквизити и е подадена в срок. Процесното наказателно постановление подлежи на обжалване по реда на ЗАНН и производството по жалбата е редовно образувано пред РС-Кюстендил.

След преценка на събраните по делото доказателства, съдът намира за установено от фактическа страна следното:

На 11.11.2020г. в сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР Кюстендил бил получен сигнал за настъпило ПТП между лек автомобил „Опел Вектра“ с рег. № *** и велосипедист в районна на ул. „Шести септември“. На място били изпратени служителите на МВР – свидетелите Д.В. и С.А., които на посоченото място не установили данни за ПТП или участници в такова. На същата дата по регистрационния номер на автомобила посочен в сигнала служителите на МВР установили собственика на лек автомобил „Опел Вектра“ с рег. № ****, а именно А.В.М., на който бил съставен АУАН с посочена следна фактическа обстановка: „на 11.11.2020г. в 14:10 часа в гр. Кюстендил, ул. „Шести септември“ в посока от ул. „Македония“ към ул. „Кирил и Методий“ управлявал лек автомобил „Опел Вектра“ с рег. № *** негова собственост, като при наличие на пътен знак А20 „велосипедисти“ и поставена пътна маркировка М9 „велосипедна пътека“ не пропуснал преминаващ по нея неустановен за момента велосипедист, като го блъснал и реализирал ПТП, от което на МПС са нанесени материални щети. Водача М. не уведомява компетентната служба на МВР и не остава на мястото на произшествието както и не изчаква пристигането на компетентните органи на МВР…“. На вменените три нарушения били дадена правна квалификация по чл.5, ал.2, т.1 от ЗДвП, чл.123, ал.1, т.2, б.“А“ от ЗДвП и чл.123, ал.1, т.2, б.“Б“ от ЗДвП.

Свидетел очевидец на настъпилото ПТП бил И.А.Б., който завявала, че е видял как лек автомобил е блъснал пешеходец в близост до заведение „Рибката“, след което водача на автомобила е излязъл от него и е разговарял с велосипедиста, впоследствие двамата самостоятелно са напуснали мястото на инцидента. Свид. Б. посочва, че той не е подавал сигнала за ПТП-то и не може да посочи дали жалбоподателя е бил водача на автомобила, единствено заявява, че е бил възрастен мъж.

Въз основа на акта е издадено атакуваното наказателно постановление № 20-1139-001252 от 19.11.2020г. издадено от Началник сектор към „Пътна полиция“ при ОД на МВР - Кюстендил, с което е приета идентична фактическа обстановка и правна квалификация с тази приета от актосъставителя.

          Горната фактическа обстановка се установява от приетата от съда административно наказателна преписка и от показанията на разпитаните свидетели – А., Б. и В..

          При установената фактическа обстановка съдът намира жалбата за основателна по следните съображения:

Видно от посоченото в АУАН и НП не е конкретизирано мястото на нарушенията вменени на жалбоподателя, което засяга в съществен обем правото му на защита. Посочването на ул. „Шести септември“ без да се конкретизира, къде по процесната улица е настъпило ПТП-то е съществен порок на НП и не може да бъде отстранен на този етап.

Отделно от горното в тежест на АНО беше установяването на релевантните за обвинението фактически обстоятелства, а това не бе сторено. Посочените в АУАН фактически положения не може да бъдат приети за установени, доколкото актът не се ползва с презумптивна доказателствена сила, а същите не се подкрепят в нужната степен от показанията на разпитаните свидетели и приложените към преписката писмени доказателства. По делото не са събрани достатъчни доказателства, кое лице е управлявало автомобила, респ. дали това е бил неговия собственик, не са доказани посочените материални щети /още по-малко по вид и размер/ в АУАН и НП, не е установено другото лице –велосипедист, който се твърди, че е бил участник в ПТП-то и остава неизяснено каква била действителната причина за настъпване му.

С оглед гореизложеното вменените нарушения на жалбоподателя остават недоказани от обективна и субективна страна и се налага извод, че незаконосъобразно е ангажирана административнонаказателната отговорност на жалбоподателя, което налага отмяната на НП.

Воден от горното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, Кюстендилският районен съд

 

                                                                    Р  Е  Ш  И:

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 20-1139-001252 от 19.11.2020г. издадено от Началник сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР - Кюстендил, с което на  А.В.М. с ЕГН **********, с адрес ***, на основание чл.185 от ЗДвП е наложено административно наказание – „глоба” в размер на 20 лева за извършено нарушение по чл.5, ал.2, т.1 от ЗДвП, на основание чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП е наложено административни наказания – „глоба” в размер на 100 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 2 месеца за извършено нарушение по чл.123, ал.1, т.2, б.“А“ от ЗДвП и на основание чл.175, ал.1, т.5 от ЗДвП е наложено административни наказания – „глоба” в размер на 100 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 2 месеца за извършено нарушение по чл.123, ал.1, т.2, б.“Б“ от ЗДвП.

          Решението подлежи  на обжалване с касационна жалба пред Кюстендилския административен съд в 14-дневен срок от съобщаването му.

 

Районен съдия: