Решение по дело №385/2020 на Апелативен съд - Пловдив

Номер на акта: 260048
Дата: 18 ноември 2020 г.
Съдия: Михаела Христова Буюклиева
Дело: 20205000000385
Тип на делото: Касационно частно наказателно дело
Дата на образуване: 14 август 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е  № 260048

гр.Пловдив, 18.11.2020г.

           
В ИМЕТО НА НАРОДА

     

Пловдивският апелативен съд, наказателно отделение, в публично заседание на шести октомври две хиляди и двадесета година, в състав             

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАГДАЛИНА ИВАНОВА    

                              ЧЛЕНОВЕ: МИХАЕЛА БУЮКЛИЕВА

                                            ВЕЛИНА АНТОНОВА                                                                                                           

 

при секретаря Елеонора Крачолова и прокурора Виктор Янков, като разгледа докладваното от съдия Буюклиева НОХД /В/ № 385 по описа на съда за 2020г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на глава 33 от НПК.

С присъда № 170/19.06.2019г., постановена по НОХД № 2998/2019г. по описа на Районен съд гр.*, ХVІІ н.с., осъденият М.Я.К. е признат за виновен в това, че на 14.02.2019г. в гр.*, без надлежно разрешително, е държал високорисково наркотично вещество - марихуана с нето тегло 101,99 грама както следва: 

- хомогенно неделима смес от марихуана и тютюн с нето тегло 0,14 грама със съдържание на активен компонент на сместа тетрахидроканабинол /ТХК/ 3,82 тегловни процента;

- марихуана с нето тегло 1,82 грама със съдържание на активен компонент тетрахидроканабинол /ТХК/ 9,22 тегловни процента;

- марихуана с нето тегло 0,15 грама със съдържание на активен компонент тетрахидроканабинол /ТХК/ 9,60 тегловни процента;

- марихуана с нето тегло 20,07 грама със съдържание на активен компонент тетрахидроканабинол /ТХК/ 9,06 тегловни процента;

- марихуана с нето тегло 29,46 грама със съдържание на активен компонент тетрахидроканабинол /ТХК/ 9,13 тегловни процента;

- марихуана с нето тегло 0,62 грама със съдържание на активен компонент тетрахидроканабинол /ТХК/ 9,98 тегловни процента;

- марихуана с нето тегло 49,73 грама със съдържание на активен компонент тетрахидроканабинол /ТХК/ 9,81 тегловни процента

на стойност 611,94 лева, съгласно Постановление № 23 на МС от 29.01.1998 г. за определяне на цени на наркотичните вещества за нуждите на съдопроизводството, поради което и на основание чл.354а, ал.3, т.1 от НК вр. чл.373, ал.2 вр. чл.372, ал.4 от НПК вр. чл.58а, ал.1 вр. чл.54 от НК е осъден на една година лишаване от свобода и глоба в размер на 2500 лева.

На основание чл.57, ал.1, т.2, б.„в“ от ЗИНЗС е постановено наложеното наказание лишаване от свобода да се изтърпи при първоначален „строг” режим.

На основание чл.59, ал.2 вр. ал.1, т.1 от НК при изпълнението му е приспаднато времето, през което осъденият е бил задържан по реда на ЗМВР, по НПК за срок до 72 часа, както и с мярка за неотклонение „задържане под стража“, считано от 14.02.2019г. до влизане на присъдата в сила, като един ден задържане се зачита за един ден лишаване от свобода.         На основание чл.68, ал.1 от НК е постановено осъденият К. да изтърпи изцяло и отделно от наказанието, определено му по НОХД № 2998/2019г. по описа на Районен съд гр.*, ХVІІ н.с., и наказанието, наложено му по НОХД № 604/2015г. по описа на Районен съд гр.*в размер на една година и шест месеца лишаване от свобода.

Първоинстанционният съд се е произнесъл относно веществените доказателства.

В тежест на осъдения са възложени разноските по делото в размер на 101,28 лева.

По повод протест на Районна прокуратура гр.*съдебният акт е бил предмет на въззивен контрол. С решение № 229/25.10.2019г., постановено по ВНОХД № 1702/2019г., Окръжен съд гр.*е изменил присъдата на Районен съд гр.*, като е увеличил размера на наложеното наказание от една година на две години лишаване от свобода. Потвърдил е съдебния акт в останалата му част.   

С оглед касационна жалба на осъдения от 07.11.2019г. с разпореждане от 28.07.2020г. заместник-председателят на ВКС е отказал образуване на производство пред ВКС. Приел е, че жалбата има характер на искане за възобновяване и я е изпратил по компетентност на Пловдивския апелативен съд за преценка на неговата допустимост.  

В жалбата се излагат доводи за допуснати съществени нарушения, изразяващи се в нарушение на закона, съществени нарушения на процесуалните правила и явна несправедливост на наложеното наказание. Иска се отмяна на решението на въззивния  съд и делото да се върне за ново разглеждане. Алтернативно се предлага да се измени решението, като се намали размерът на наложеното наказание лишаване от свобода. 

Пред Пловдивския апелативен съд осъденият К. и неговият защитник поддържат искането с изложените в него съображения и молят делото да се възобнови и да се върне за разглеждане на друг състав на въззивния  съд.

Представителят на Апелативна прокуратура гр.Пловдив изразява становище, че искането за възобновяване е неоснователно и като такова следва да се остави без уважение. Счита, че не са налице нарушения на процесуалните правила и материалния закон. Решаващият съд е съобразили всички относими за решаване за отговорността на осъдения обстоятелства и порок при формиране на вътрешното му убеждение не се открива.

Пловдивският апелативен съд, след като се запозна с данните по делото, обсъди становищата на страните и извърши проверка за наличие на основанията за възобновяване в пределите на правомощията си, установи следното:

Искането за възобновяване е процесуално допустимо. Направено е в срока по чл.421, ал.3 от НПК, от надлежно легитимирана страна по чл.420, ал.2 от НПК. Негов предмет е акт от кръга на визираните в чл.419 от НПК, който не подлежи на проверка по касационен ред и е влязъл в сила. В него се съдържа позоваване на основанията по чл.422, ал.1, т.5 вр. чл.348, ал.1, т.1, т.2 и т.3 от НПК, които са основания за възобновяване на делото.

Разгледано по същество искането е ОСНОВАТЕЛНО.

Според правната доктрина и постоянната практика на ВКС при преценка за наличието на основанието по чл.422, ал.1, т.5 от НПК следва да се отчете, че възобновяването на наказателно дело е извънреден способ за проверка на влязлата в сила присъда и допълнителна гаранция за нейната правилност. Неговата цел е да установи наличието на изрично предвидените в закона основания за възобновяване, имайки предвид стабилитета на влезлия в сила съдебен акт. Такива основания, от категорията на съществените, са допуснати нарушения на процесуалните правила при постановяване на акта, които пороци да поставят под съмнение правилността, законосъобразността и справедливостта му. Трябва да се анализират степента на влияние на съдържащото се в основанието за възобновяване върху приетата фактическа обстановка по делото, направените правни изводи и определеното наказание и ще доведе ли до промяната им това обстоятелство.   

Настоящият съдебен състав намира, че в хода на наказателното производство е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила по чл.348, ал.3, т.2, пр.1 вр. ал.1, т.2 от НПК, изразяващо се в липса на мотиви в акта на въззивната инстанция.

Решението на Окръжен съд гр.*не отговаря на императивните изисквания на чл.339 от НПК. Въззивният съд е посочил в съдебния си акт кой е инициирал въззивното производство, основното съдържание на проверяваната присъда, исканията на страните, приетата фактическа установеност. Анализирал е доказателствената съвкупност. Привел е доводи за правната квалификация и съставомерните признаци на престъпното деяние. Изложил е съображения и относно индивидуализацията на наказанието и задължителното приложение на чл.58а, ал.1 от НК вр. чл.373, ал.2 от НПК, приетите от първоинстанционния съд смекчаващи и отегчаващи отговорността обстоятелства. Спрял е вниманието си на начина на изтърпяване на наказанието лишаване от свобода и определения режим, приложението на чл.68 от НК, разпореждането с веществените доказателства и разноските по делото. 

Второстепенният съд е направил собствен анализ на всички относими при определяне на наказанието на осъдения К.  обстоятелства. Стигнал е до извод, че със санкция в размер на една година лишаване от свобода не биха се постигнали целите на чл.36 от НК, поради което се явява несправедлива. Тя не съответства на обществената опасност на деянието и дееца.  

В обстоятелствената част на решението си Окръжен съд гр.*не е изложил аргументи кой е справедливият размер наказание лишаване от свобода и как следва да се определи, кои правила трябва да се приложат при неговата  индивидуализация. Подобен пропуск не може да се санира с посоченото в диспозитива на съдебния акт, че санкцията лишаване от свобода се увеличава от една на две години.  

Логическият и мисловен процес, през който е преминал въззивният съд, за да коригира /увеличи/ наказанието лишаване от свобода на осъденото лице, няма свой външен израз, не е обективиран в обстоятелствената част на неговото решение. Поради това не може да се проконтролира дейността на второстепенния съд по прилагане на правилата, отнасящи се до определяне на санкцията. В конкретния случай, освен разпоредбата на чл.54 от НК, следва да се приложи и тази на чл.58а, ал.1 от НК, тъй като делото е разгледано по диференцираната  процедура по глава 27 от НПК, съкратено съдебно следствие с признаване  на фактите, изложени в обстоятелствената част на обвинителния акт.  Окръжен съд гр.*не е изпълнил процесуалното си задължение да посочи съображенията, въз основа на които е стигнал до решението в диспозитива. Неизлагането на такива аргументи представлява липса на мотиви на въззивното решение, което е нарушение на процесуалните правила от категорията на абсолютните по смисъла на чл.348, ал.3, т.2, пр.1 вр. ал.1, т.2 от НПК. Този порок рефлектира и върху правото на защита на осъдения, който не е в състояние да разбере каква е съдебната воля, за да й се противопостави по надлежен ред. Последното е съществено нарушение на процесуалните правила по чл.348, ал.3, т.1 вр. ал.1, т.2 от НПК.

Практиката на Европейския съд по правата на човека е константна и последователна, че вътрешните съдилища трябва да излагат достатъчно ясно и изчерпателно мотивите в решенията си, което е предпоставка за пълноценно упражняване на правото на обжалване. Липсата на съображения ограничава справедливостта в процеса.

Поради наличието на визираните процесуални нарушения не следва да се обсъждат доводите в искането за нарушения на материалния закон и явна несправедливост на наказанието.

Допуснатите отстраними съществени нарушения на процесуалните правила по смисъла на чл.348, ал.3, т.1 и т.2, пр.1 вр ал.1, т.2 от НПК са основание по чл.422, ал.1, т.5 НПК за възобновяване на въззивното производство, отмяна на решението на Окръжен съд гр.*и връщане на делото за ново разглеждане от друг съдебен състав на въззивния съд от стадия служебна проверка на изискванията на чл.319 и чл.320 от НПК относно срочността, формата и съдържанието на протеста, както и чл.321 от НПК - по движението му.

Предвид гореизложените съображения настоящият съдебен състав  намира, че искането на осъдения К. за възобновяване на  делото на Окръжен съд гр.*и отмяна на решението му се явява основателно и законосъобразно и следва да се уважи.

Водим от горното и на основание чл.425, ал.1, т.1 вр. чл.422, ал.1, т.5 вр. чл.348, ал.3, т.1 и т.2, пр.1 вр ал.1, т.2 от НПК съдът

    

 

Р   Е  Ш  И :

 

 

ВЪЗОБНОВЯВА производството по ВНОХД № 1702/2019г. по описа на Окръжен съд гр.*.

 

ОТМЕНЯ решение № 229/25.10.2019г., постановено по ВНОХД № 1702/2019г. по описа на Окръжен съд гр.*.

 

ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на Окръжен съд гр.*от стадия служебна проверка на изискванията на чл.319 и чл.320 от НПК относно срочността, формата и съдържанието на протеста, както и чл.321 от НПК - по движението му.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

    

               

                         ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                 

                         

                                  ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

                                                        2.