Решение по дело №80/2020 на Административен съд - Габрово

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 23 октомври 2020 г.
Съдия: Галин Николов Косев
Дело: 20207090700080
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 26 август 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е   № 80

гр. Габрово, 23.10.2020 година

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ГАБРОВО, ……………….. колегия, в публично заседание на седм октомври две хиляди и двадесета година,  в състав:

                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛОЗАР РАЧЕВ

                                                               ЧЛЕНОВЕ: ГАЛИН КОСЕВ

                                                                            ЕМИЛИЯ КИРОВА- ТОДОРОВА

при секретаря ……РАДИНА БУРМОВА и с участието на прокурор ЖЕНИ ШИКОВА  като разгледа докладваното от съдия КОСЕВ КАНД №80 по описа за 2020 година и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК във вр. с чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН.

           С Решение №55/02.07.2020г. по НАХД№151/2020г. на РС Севлиево е отменено НП№**********/08.04.2020г. на Директор на РДГ В. Търново, с което за нарушение по чл. 84, ал. 1 във вр. с чл. 43, ал. 3, т. 1 от ЗЛОД и на осн. чл. 84, ал. 1 от ЗЛОД е наложено административно наказание глоба в размер на 200 лева, на осн. чл. 94, ал. 1 от ЗЛОД е лишен от право да ловува за срок от три години, а на осн. чл. 95, ал. 1 от ЗЛОД са отнети в полза на държавата 1бр. ловно оръжие АТА АРМС/******/*****.

В жалбата си касационния жалбоподател Директор на РДГ В. Търново твърди, че обжалваното Решение било неправилно и незаконосъобразно, като при постановяването му били нарушени материалните норми на Р България. Излагат се подробни мотиви като се интерпретират събраните писмени и гласни докаателства в хода на проведеното административно наказателно производство и и пред РС Севлиево, като в заключение се твърди че извършеното нарушение било доказано по безспорен и несъмнен начин и се пътвърждавало от събраните по делото доказателства. Деянието не следвало да се квалифицира като маловажен случай. 

Въз основа на тези си съображения жалбоподателят моли за отмяна на обжалваното Решение, както и за потвърждаване на обжалваното НП.

Касационният жалбоподател, редовно призован не се явява, не се представлява в съдебно заседание от надлежно упълномощен процесуален представител. Депозирано е Писмено с становище в което се заявява че поддържа жалбата, както и искането по същество.

Ответната по жалбата страна М.К.С., редовно призован не се явява в съдебно заседание. Представлява се от надлежно упълномощен процесуален представител- адвокат, който в постъпило по делото Писмено становище оспорва жалбата, по същество се заявява искане за оставяне в сила на обжалваното Решение. Претендира присъждане на разноски.

Представителят на Окръжна прокуратура Габрово дава мотивирано заключение за оставяне в сила на обжалваното Решение като правилно и законосъобразно, като въззивният съд не е допуснал нарушение на материалния и процесуалния закон.

Съдът, като прецени доказателствата по делото, доводите и възраженията на страните, и извърши служебна проверка за валидността, допустимостта и съответствието с материалния закон на обжалваното решение /чл. 218, ал. 2 от АПК вр. чл. 63, ал. 1 от ЗАНН/, намира следното:

Касационната жалба е допустима, като подадена в срок, срещу съдебен акт, подлежащ на инстанционен контрол, и от процесуално легитимирано лице – страна в първоинстанционното производство. Разгледана по същество, в пределите на касационната проверка Административен съд Габрово, намира жалбата за неоснователна по следните съображения:

Приетата от съда фактическа обстановка, подробно изложена в мотивите на Решението, съответства на събраните по делото доказателства и се споделя изцяло от настоящият състав на съда. Същата не се оспорва и от страните по делото. АС Габрово споделя като правилни правните изводи, довели до отмяна  на атакуваното НП.

Въз основа на АУАН серия В № 005855 от 12.10.2019г. и писмените доказателства, събрани в хода на административнонаказателното производство е издадено обжалваното НП № **********/08.04.2015г. на Директор на РДГ Велико Търново против М.К.С., за това, че на 12.10.2019г. ловува с редовно заверен билет за лов №315174, с писмено Разрешително за групов лов № 009983 за 12.10.2019г. за ловностопанския район на РЛД– Севлиево– 1, ловище Бял бряг, но извън определеното в разрешителното за лов място, като стои на пусия извън населено място, в землище на с. Ряховците – 3-то ловно поле, местност „*****” на ЛРД Ряховците, с извадено от калъф и сглобено ловно оръжие АТА АРМС/*****/***** без да е убил или уловил дивеч. В НП е отбелязано, че нарушението е извършено на територията на РДГ В. Търново, общ. Севлиево, землище Ряховците, трето ловно поле, местност „*****” на ЛРД Ряховците. Административнонаказващият орган е приел, че с действията си М.С. е нарушил разпоредбата на чл. 84, ал. 1 във вр. с чл. 43, ал. 3, т. 1 от ЗЛОД, за което на осн. чл. 96, ал. 1 от ЗЛОД, му е наложена наказание по чл. 84, ал. 1 от ЗЛОД глоба в размер на 200.00лв., на осн. чл. 94, ал. 1 от ЗЛОД е постановено лишаване от право на ловуване за срок от три години, а на осн. чл. 95, ал. 1 от ЗЛОД са отнети в полза на държавата вещите, средство на нарушението: 1 бр. ловно оръжие АТА АРМС/*****/*****. В НП е отбелязано, че извършеното нарушение не представлява маловажен случай по смисъла на чл.28 от ЗАНН, за което са изложени мотиви.

Така изложеното фактическа обстановка съдът е установил от приложените писмени и гласни доказателства. При описаната фактическа обстановка съдът е направил следните изводи:

Жалбата е подадена в законноустановения срок, от лице с правен интерес, поради което същата е допустима и следва да се разгледа. НП е издадено от компетентен орган, във връзка с което е представено заверено копие от Заповед № РД 49-199 от 16.09.2011 г. на Министъра на земеделието и храните.АУАН е съставен от лице, което е оправомощено за това по силата на чл.96, ал.1 от ЗЛОД, предвид заеманото от него длъжностно качество.

Съдът е обсъдил изложените в жалбата доводи, като е изложил подробни мотиви защо не споделя не споделя част от заявените твърдения от санкционираното лице и неговия процесуален представител.

Така изложените мотиви в голямата си част се споделят от настоящата съдебна инстанция като АС Габрово възприема и крайния извод на РС Севлиево, а именно че процесното НП е издадено при неизяснена фактическа обстановка, при непълнота на доказателствата, както и, че АНО е следвало да събере доказателства дали е извършеното нарушение. Правилен е и крайния извод на СРС, че поради посочените пропуски в административно наказателното производство, представляващи процесуални нарушения оспореното НП като незаконосъобразно следва да бъде отменено. 

Правилно първоинстанционния съд е приел, че срокът по чл. 34, ал. 3 от ЗАНН, а не този по чл.52, ал.1 е преклузивен и с изтичането му се прекратява възможността за търсене на административно-наказателна отговорност. Спорът по чл. 34 от ЗАНН е спазен.

Правилно, в съотвествие със законовите разпоредмби и установената съдебна практика е констатирано, че началото на административно-наказателното производство се поставя със съставянето на АУАН, а не с изготвянето на твърдяния от жалбоподателя Констативен протокол, като факта, че същия не е бил доведен до знанието на санкционирания не съставлява съществено процесуално нарушение и основание за отмяна на атакуваното НП.

В хода на проведеното административно наказателно производство са спазени изискванията на чл.42 от ЗАНН, тъй като не липсват задължителни реквизити. НП отговаря на и на изискванията на чл. 57 от ЗАНН.

Безспорно е, че АНО при издаване на НП не е взел изрично становище по отношение на депозираното в срока по чл. 44, ал. 1 от ЗАНН възражения срещу съставения на жалбоподателя М.С. АУАН. Такова задължение за него в ЗАНН не е въведено. След като наказващият орган е издал НП, с което е санкционирал виновното лице то очевидно следва да се приеме, че същият е счел възраженията, представени пред него за неоснователни.

Правилно е преценено от първоинстанционния съд, че НП е издадено при неизяснена фактическа обстановка, при непълнота на доказателствата, както и, че АНО е следвало да събере доказателства дали е извършено вмененото нарушение от кого. Съгласно разпоредбите на ЗАНН, преди да се произнесе по преписката, наказващият орган е следвало да прецени възраженията и събраните доказателства, и да извърши разследване на спорните обстоятелства. Разследването може да бъде възложено и на други длъжностни лица от неговото ведомство. При преценка на събраните по делото писмени и гласни доказателства се установява, че са налице противоречия и относно важни за решаване на делото обстоятелства- мястото на извършване на нарушението и точния час на деянието за което е санкциониран С.. Тези обстоятелства не са били изследвани от страна на проверяващите по време на проверката, а в последствие и от страна на АНО, а те са изключително важни за решаване на спора по делото.

Следвало е с оглед разпоредбата на чл. 52, ал. 4 от ЗАНН да бъде извършено разследване на спорните обстоятелства и едва тогава да се пристъпи към издаването на НП, още повече, че е против съставения АУАН е постъпило възръжение от страна на жалбоподателя, като са изложени доводи в тази насока. Изследването на посочените по-горе спорни обстоятелства би допринесло за правилното решаване, както на административно- наказателната преписка, така и на делото.

С оглед така изложените доводи и след преценка на събраните в хода на административно- наказателното и съдебното производство доказателства, настоящият съдебен състав на ГАС намира, че правилно РС Севлиево е приел, че така описаното в НП фактическо обвинение не е доказано по изискуемия от закона несъмнен начин. Не са установени часа на нарушението и мястото на извършването му- обстоятелства които са важни за съставомерността на конкретното деяние. Отразеното в акта, с който е констатирано административното нарушение, няма обвързваща доказателствена сила, не се счита за установено до доказване на противното и в тежест на административния орган е да установи извършването на нарушението с всички допустими от закона доказателствени средства - както в административното, така и в съдебното производство.    

По изложените съображения съдът намира, че обжалваното Решение е правилно и като такова следва да бъде потвърдено. Неправилно е постановено обжалваното НП, като същото правилно е отменено от състава на РС Севлиево поради факта, че не е доказано по безспорен и несъмнен начин, че санкционирания М.С. да е осъществил състава на вмененото му административно нарушение.

С оглед изхода на спора, а именно отхвърляне на оспорването и предвид своевременно заявеното искане за присъждане на разноски в полза на санкционирания М.К.С., същото следва да бъде уважено като основателно. Такива следва да бъдат присъдени в полза на М.С. на осн. чл. 63, ал. 3 от ЗАНН за касационната съдебна инстанция и представляват заплатен от него адвокатски хонорар за оказана му правна помощ и съдействие в съдебното производство от надлежно упълномощен пр. представител- адвокат. Присъдените разноски следва да бъдат в пълно заявения размер от 300 лева, тъй като видно от приложени по делото Договор за правна помощ и съдействие заплатеното възнаграждение за адвокат пред настоящата съдебна инстанция е в размер на 300 лева. Липсва възражение за прекомерност на възнаграждението от насрещната страна, а и същото е в размер към минимелно установения за подобен вид дела.

С оглед изложеното РДГ В. Търново следва да заплати на М.К.С. сума в размер на 300 лева, представляваща разноски по делото- възнаграждение за адвокат.    

На основание изложеното и чл. 221, ал.2, предл. ІІ-от АПК, във връзка с чл. 63, ал.1 ЗАНН,  Административен съд Габрово,

 

                                          Р  Е  Ш  И:

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №55/02.07.2020г. по АНД № 151/2020г. по описа на Районен съд Севлиево, с което е отменено Наказателно постановление № **********/08.04.2020 година на Директор на РДГ В.Търново, с което на М.К.С. за нарушение по чл. 84, ал. 1 във вр. с чл. 43, ал. 3, т. 1 от ЗЛОД и на осн. чл. 84, ал. 1 от ЗЛОД е наложено административно наказание глоба в размер на 200 лева, на осн. чл. 94, ал. 1 от ЗЛОД е лишен от право да ловува за срок от три години, а на осн. чл. 95, ал. 1 от ЗЛОД са отнети в полза на държавата 1бр. ловно оръжие АТА АРМС/******/*****.

ОСЪЖДА Регионална дирекция по горите В. Търново да заплати на М.К.С. *** сума в размер на 300 лева, представляваща разноски по делото- възнаграждение за адвокат. 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

                                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                                       ЧЛЕНОВЕ: