Решение по дело №353/2020 на Районен съд - Видин

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 5 август 2020 г. (в сила от 12 октомври 2020 г.)
Съдия: Пламен Тошев Петков
Дело: 20201320200353
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 април 2020 г.

Съдържание на акта

                  Р     Е     Ш     Е     Н     И     Е                        

 

                                                 гр.Видин, 05.08.2020г.                  

 

                                                    в името на народа  

 

ВИДИНСКИ   РАЙОНЕН   СЪД,   НАКАЗАТЕЛНО   ОТДЕЛЕНИЕ,   В   СЪДЕБНО   ЗАСЕДАНИЕ   НА   ЧЕТВЪРТИ   АВГУСТ   ПРЕЗ   ДВЕ   ХИЛЯДИ   И   ДВАДЕСЕТА   ГОДИНА   В СЪСТАВ:        

                                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ:   ПЛ.  П.

                                                      СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:

           ЧЛЕНОВЕ:

ПРИ   СЕКРЕТАРЯ:   М.В.,                                 И   УЧАСТИЕТО   НА   ПРОКУРОРА:                                  КАТО   РАЗГЛЕДА   ДОКЛАДВАНОТО   ОТ   СЪДИЯТА:   ПЛ.П.,                              А.Н.Д.№ 353   ПО   ОПИСА   ЗА   2020 Г.,   И   ЗА   ДА   СЕ   ПРОИЗНЕСЕ   ВЗЕ   ПРЕДВИД   СЛЕДНОТО:

 

            Административно-наказателното производство е с правно основание чл.59, ал.1 и сл.от ЗАНН.

            Делото е образувано по жалба, подадена от Н. И. Д. *** с ЕГН ********** против Наказателно постановление № НП-ПБЗН-ВД1-22 от 31.12.2019г. на Началника на РС „ПБЗН“ - гр.Видин, с което на жалбоподателя е наложено административно наказание “глоба” в размер на 200лв./двеста лева/ на основание чл.265, ал.1 от ЗМВР за извършено от него административно нарушение по чл.140, т.1 от ЗМВР във вр.с чл.21, ал.4 от Наредба № 8121з-647 от 01.10.2014г. за ПНПБОЕ и във вр.с чл.5, т.3 от Наредба № 8121з-647 от 01.10.2014г. за ПНПБОЕ.

            Жалбоподателят с жалбата си и в съдебно заседание, чрез своя процесуален представител, оспорва наказателното постановление, моли да бъде отменено същото, като незаконосъобразно и необосновано, и да бъде уважена жалбата, като основателна. 

            Ответната по жалбата страна е взела становище по наказателното постановление и жалбата, чрез писмено становище, с което моли да бъде оставена жалбата без уважение, като неоснователна и да бъде потвърдено наказателното постановление, като законосъобразно и обосновано.

            От събраните по делото писмени и гласни доказателства, преценени поотделно и в тяхната съвкупност, съдът прие за установено следното от фактическа страна:

            На 12.12.2019г. в хотел „Ровно“ в гр.Видин е извършена проверка от органите на РС „ПБЗН“-Видин, а именно служителите свид.М. и свид.Ц., касаеща спазването правилата и нормите за пожарната безопасност при експлоатация на обектите. Констатирано е, че не е осигурено извършване на техническо обслужване на наличните пожарогасители в обекта. Това съответно следва де извърши от търговеца, получил разрешение за тази дейност. В конкретния случай това е жалбоподателката Д., която е управител на „Иренор“ ООД, което дружество стопанисва обекта хотел „Ровно“.

Установеното от съда и тази фактическа обстановка се доказва по категоричен и безспорен начин от писмените доказателства: цялостната административно-наказателна преписка, АУАН № ПБЗН-ВД1-4-22 от 13.12.2019г., както и от гласните доказателства: показанията на свидетеля-актосъставител М., както и от свидетелските показания на свид.Ц. и свид.А., между които няма противоречия, допълват се и кореспондират помежду си относно това, което е прието от съда за безспорно установено и за категорично доказано, поради което се кредитират от видинският районен съд.  

          От така установената фактическа обстановка съдът прави извода, че жалбоподателят е осъществил състава на твърдяното административното нарушение по чл.140, т.1 от ЗМВР във вр.с чл.21, ал.4 от Наредба № 8121з-647 от 01.10.2014г. за ПНПБОЕ и във вр.с чл.5, т.3 от Наредба № 8121з-647 от 01.10.2014г. за ПНПБОЕ, както от обективна, така и от субективна страна, което се прави извод от конкретното поведение на извършителя. Привлеченото към административно-наказателна отговорност лице следва да понесе предвидената административно-наказателна отговорност така, както е посочена в чл.265, ал.1 от ЗМВР, а именно глоба в размер от 200 лв. до 2000 лв. Административно-наказващият орган е определил правилно по вид и размер наказанието, така както е предвидено от Закона в минимален размер. Авторът не разкрива висока степен на обществена опасност на дееца, стореното не разкрива висока степен на обществена опасност на деянието. Не са настъпили съществени увреждания за обществените отношения и за отделни лица. Твърди се, че случилото се е за трети път. В тази насока може да бъдат събирани доказателства от страна на органа, който се явява контролен и санкциониращ.

От така изложените съображения до тук съдът намира, че наказателното постановление следва да бъде потвърдено, като законосъобразно и обосновано, а жалбата срещу него следва да бъде оставена без уважение, като неоснователна.

            Водим от горното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН съдът

 

                                    Р     Е     Ш     И   :

           

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № НП-ПБЗН-ВД1-22 от 31.12.2019г. на Началника на РС „ПБЗН“ - гр.Видин, с което на Н. И. Д. *** с ЕГН **********   е наложено административно наказание “глоба” в размер на 200 лв. /двеста лева/.           

Решението може да бъде обжалвано пред видинския административен съд с касационна жалба в четиринадесетдневен срок от съобщаването на страните.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: