Решение по дело №3077/2022 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 247
Дата: 7 февруари 2023 г.
Съдия: Мариана Димитрова Шотева
Дело: 20227180703077
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 декември 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 247/7.2.2023г.

 

гр. Пловдив, 07.02.2023 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Пловдив, ХХI състав, в открито заседание на осемнадесети януари през две хиляди двадесет и трета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИАНА ШОТЕВА

ЧЛЕНОВЕ: ЯНКО АНГЕЛОВ

ЙОРДАН РУСЕВ

 

при секретаря Христина Николова и участието на прокурора Калоян Димитров, като разгледа докладваното от председателя Мариана Шотева КАНД № 3077 по описа за 2022 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на Глава Дванадесета от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл. 63, ал. 1, изр. второ от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба на Б.Х.С., ЕГН ********** *** чрез пълномощник адв. Х., против Решение № 1791/19.09.2022 г., постановено по АНД № 4074/2022 г. по описа на Районен съд – Пловдив (ПРС), II н.с., с което е потвърдено Наказателно постановление (НП) № 21-1030-010251/01.11.2021 г., издадено от Началник Група към ОД на МВР – Пловдив, Сектор „Пътна полиция“ Пловдив, с което на С. на основание чл. 182, ал. 1, т. 6 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП) са наложени административни наказания - глоба в размер на 700 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 месеца.

В жалбата се сочи, че решението е незаконосъобразно, неправилно и необосновано - касационно основание по чл. 348, ал. 1, т. 1 от НПК и се настоява за отмяната му и отмяна на наказателното постановление. Претендират се сторените по делото разноски.

Ответникът по касационната жалба – ОД на МВР – Пловдив, Сектор „Пътна полиция“, редовно призован, не изразява становище по допустимостта и основателността на касационната жалба.

Представителят на Окръжна прокуратура – Пловдив застъпва становище за неоснователност на така подадената касационна жалба.

Административен съд – Пловдив, ХХI състав, след като разгледа поотделно и в съвкупност, наведените с жалбата касационни основания и в изпълнение изискването на чл. 218, ал. 2 от АПК, прие за установено от фактическа и правна страна следното:

Жалбата е подадена от надлежна по чл. 210 от АПК страна в преклузивния по чл. 211 от АПК срок, поради което е допустима.

Разгледана по същество е неоснователна.

Предмет на производство пред ПРС е било НП № 21-1030-010251/01.11.2021 г., издадено от Началник група към ОД на МВР – Пловдив, Сектор „Пътна полиция“, с което на С. на основание чл. 182, ал. 1, т. 6 от ЗДвП са наложени административни наказания глоба в размер на 700 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 месеца за това, че на 01.03.2021 г. в 15,24 часа в гр. Пловдив на бул. „Цариградско шосе“, Пътен възел „Скобелева майка“, северно платно на надлеза, посока запад, управлява лек автомобил Фолксваген Туран с рег. № ****, собственост на Ш.С.С., като се движи със скорост 106 км/ч при максимално разрешена скорост за движение в населено място 50 км/ч; отчетен толеранс минус 3 % от измерената скорост в полза на водача; наказуема скорост 102 км/ч - с което е прието, че е нарушен чл. 21, ал. 1 от ЗДвП. Нарушението е установено с АТСС CORDON-M2 MD 1196 и заснетият материал е показан на водача преди предявяване на акта – АУАН серия АВ № 12427/27.08.2021 г. Административното наказание е наложено при тази фактическа и правна обстановка, която е възприета и възпроизведена в оспореното пред районния съд НП.

С обжалваното пред настоящата инстанция решение, ПРС е приел, че при издаване на НП не са допуснати съществени процесуални нарушения, а от събраните доказателства безспорно се установява извършеното от лицето нарушение. Като е стигнал до тези правни изводи, районният съд е постановил правилен съдебен акт.

Противно на твърдяното в касационната жалба, всички доказателства са преценени при постановяване на обжалваното решение и в този смисъл изводите на първоинстанционния съд са напълно обосновани. Обсъдени са също всички възражения на касатора и на тях е даден отговор, подкрепен от събраните по делото доказателства, поради което и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК касационната инстанция препраща към мотивите на първоинстанционния съд, изключително обстойни и обосновани.

За пълнота и с оглед наведените възражения в касационната жалба, следва да се посочи, че в случая нарушението е извършено на 01.03.2021 г. и е установено, чрез заснет с АТСС вид CORDON M2 № 1196 видеоклип. Към момента на установяване на нарушението административнонаказващият орган е могъл да констатира единствено марката и регистрационния номер на превозното средство, движещо се със скорост, надхвърляща максимално разрешената, но не и нарушителя (лицето, което го е управлявало). Моментът, от който започва да тече срокът за съставяне на АУАН по чл. 34, ал. 1 от ЗАНН, е този на откриването на нарушителя. Тримесечният срок по чл. 34, ал. 1 от ЗАНН е приложим единствено при условие, че самоличността на извършителя на нарушението е установена, а в случая това не е така, тъй като по същността си при установяване на нарушения от видео-радарни системи за наблюдение, авторството на нарушението се предполага от закона и се придава на собственика на МПС до изпълнение на предвидената в закона процедура за посочване на действителния нарушител. Съгласно чл. 189, ал. 4 от ЗДвП, при нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система, за което не е предвидено наказание лишаване от право да се управлява моторно превозно средство или отнемане на контролни точки, се издава електронен фиш в отсъствието на контролен орган и на нарушител за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение. В случая, доколкото санкционната разпоредба на чл. 182, ал. 1, т. 6 от ЗДвП предвижда за превишаване над 50 км/ч наказание на водача: глоба 700 лв. и три месеца лишаване от право да управлява моторно превозно средство, като за всеки следващи 5 км/ч превишаване над 50 км/ч глобата се увеличава с 50 лв., следователно не може да бъде съставен електронен фиш и автоматично да се ангажира отговорността на собственика на автомобила, поради което следва да бъде установен именно водачът, извършил нарушението. Настоящият съдебен състав приема, че изразът „откриването на нарушителя“, който е използван в чл. 34, ал. 1 от ЗАНН, означава установяване и индивидуализиране на физическото лице, извършило административното нарушение. В този смисъл следва да се приеме, че нарушителят е открит в деня, когато е попълнена декларацията по чл. 188 от ЗДвП от собственика на автомобила – 23.08.2021 г., с която същият посочва лицето, управлявало МПС на 01.03.2021 г. и от този момент контролните органи са били наясно със самоличността на водача. АУАН е съставен на 27.08.2021 г., следователно и двата срока по чл. 34, ал. 1 от ЗАНН (три месеца от откриване на нарушителя и една година от извършване на нарушението) за образуване на административнонаказателно производство са спазени и не е налице процесуално нарушение. Спазен е и срокът по чл. 34, ал. 3 от ЗАНН.

С оглед на изложеното, не са налице касационните основания по чл. 348, ал. 1, т. 1 от НПК, а атакуваното решение на районния съд е валидно, допустимо и съответстващо на материалния закон и следва да бъде оставено в сила.

Воден от горното и на основание чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН във връзка с чл. 221, ал. 2 от АПК, Административен съд – Пловдив, ХХI състав,

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 1791 от 19.09.2022 г., постановено по АНД № 4074/2022 г. по описа на Районен съд – Пловдив, II н. състав.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и/или протест.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                 ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                  2.