Решение по дело №641/2019 на Районен съд - Ихтиман

Номер на акта: 50
Дата: 2 март 2020 г. (в сила от 28 май 2020 г.)
Съдия: Радослава Маринова Йорданова
Дело: 20191840200641
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Ихтиман, 02.03.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ИХТИМАНСКИ РАЙОНЕН СЪД, І състав, в публично заседание на трети  февруари през две хиляди и двадесета година в състав:

                                        председател: РАДОСЛАВА ЙОРДАНОВА

 

при секретаря Маргарита Минчева, като разгледа докладваното от съдията НАХД № 641 по описа за 2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

производство по чл. 59 и сл. от ЗАНН

С Наказателно постановление № 19-0274-001311/17.10.2019 г., издадено от Началника на РУ-МВР-Ихтиман на К.Ф.И. ЕГН ********** *** на основание чл. 174, ал. 1, т. 1 ЗДвП е наложена глоба в размер на 500 лева и е лишен от право да управлява МПС за срок от 6 месеца.

К.И. е обжалвал наказателното постановление в срок, като оспорва фактическите констатации на АУАН. Твърди, че е бил лишен от възможността да даде кръв за медицинско изследване.

Въззиваемата страна, редовно уведомени, не изпращат представител.

Съдът, като обсъди доводите на страните и събраните доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност и съобразно с чл. 16 НПК, приема за установено следното:

От приложения АУАН № 1319/29.09.2019 г. се установява, че около 4,29 часа на 29.09.2019 г. К.И. е бил спрян за проверка от служителите на РУ на МВР-Ихтиман – св. В.В. и Д.Ц. ***, докато е управлявал МПС „Ауди А3“, рег. № СО 1824 СС. При проверката водачът бил изпробван са употреба на алкохол с техническо средство Алкотест Дрегер 7510 фабр. № 0173, което отчело положителен резултат от 0,73 промила. Актосъставителят е приел, че водачът е допуснал нарушение на чл. 5, ал. 3, т. 1 ЗДвП.

На Ангелов бил съставен и талон за изследване № 002059/29.09.2019 г., който той получил срещу подпис и в който е посочено, че следва да се яви във ФСМП Ихтиман за вземане на кръв за изследване до 40 минути от връчването на талона – в 4,50 часа.

От заключението на допуснатата в хода на съдебното следствие почеркова експертиза, която съдът кредитира като обективна и безпристрастна, се установява, че подписът срещу графата подпис на проверяваното лице в издадения талон за изследване № 0020059 от 29.09.2019 г. е положен от К.Ф., но ръкописният текст приемам в същия талон за изследване не е написан от него.

Констатациите в акта са потвърдени от показанията на свидетелите В. и Ц., според които водачът е оказал съдействие на контролните органи и се е съгласил с показанията на техническото средство.

От представената разпечатка на фискалната памет на техническото средство Алкотест Дрегер 7510, фабр. № 0173 се установява, че на 29.09.2019 г. в 04,29 часа е отчетена проба от 0,73 промила.

Въз основа на съставения АУАН е издадено и атакуваното НП, в което за констатираното нарушение на чл. 174, ал. 1, т. 1 ЗДвП на Николов е наложено административно наказание глоба в размер на 500 лева и е лишен от право да управлява МПС за 6 месеца.

С оглед установеното от фактическа страна, съдът стигна до следните правни изводи:

Съдът не констатира съществени нарушения на процесуалните правила при съставянето на АУАН и издаването на НП, като прие, че те са издадени от териториални и материално компетентни органи, в кръга на тяхната дейност, при спазване на чл. 42 и чл. 57 ЗАНН, поради което не са налице обстоятелства за тяхната отмяна на формално основание.

На жалбоподателя е вменено извършването на нарушение по  чл. 5, ал. 3, т. 1 ЗДвП, съгласно която на водачите на превозни средства е забранено да го управляват под въздействие на алкохол, наркотици или други упойващи вещества. От своя страна, в чл. 174, ал. 1, т. 1 ЗДвП е предвидено административно наказание за водач, който управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина с концентрация на алкохол в кръвта, установена с медицинско и химическо изследване и/или с техническо средство, определящо концентрацията на алкохол в кръвта чрез измерването му в издишвания въздух над от 0,5 до 0,8 на хиляда включително.

 В случая от обективна страна от съставения АУАН и показанията на полицейските служители бе установено, че жалбоподателят като участник в движението и водач на МПС е бил спрян за проверка и при извършената проба за алкохол с техническо средство - Алкотест Дрегер 7510 фабр. № 0173 то е отчело положителен резултат.

Съгласно разпоредбата на чл. чл. 774 от Наредба за средствата за измерване, които подлежат на метрологичен контрол, максимално допустимите грешки на анализаторите за алкохол в дъха, сред които е използваното техническо средство, трябва да са +/- 5% от измерваната концентрация – за масова концентрация от 0,400 мг/л до 2000 мг/л. Отчитането на възможната допустима грешка, при възприетата концентрация на алкохол от 0,73 промила, сочи на стойности, които са по-високи от инкриминирания минимум от 0,5 промила.

В хода на административнонаказателното производство са спазени изискванията на действащата към момента на извършване на проверката Наредба № 1 от 19.07.2017 г. за реда за установяване употребата на алкохол и/или наркотични вещества или техни аналози – на И. е издаден талон за медицинско изследване, който му е бил надлежно връчен. Обстоятелството, че ръкописният текст „приемам“ в талона за изследване не е изписан от водача не води до .нарушаване на процедурата по установяване употребата на алкохол, след като несъмнено се установи, че този талон за изследване му е бил надлежно връчен и И. е имал възможността да се яви в съответното медицинско заведение за вземане на кръв за изследване. След като той не е сторил това, употребата на алкохол в съответствие с чл. 6, ал. 9 от Наредба № 1, съгласно който концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози се установява въз основа на показанията на техническото средство за установяване концентрацията на алкохол в кръвта или на теста за установяване употребата на наркотични вещества или техни аналози в случаите на отказ на лицето да подпише или да получи талона за изследване, при неявяване в определения срок на посоченото място или при отказ за изследване с доказателствен анализатор и/или за даване на проби за изследване.

По отношение възражението на жалбоподателя за нарушаване на процедурата поради липса на стикери към талона за изследване съдът приема същото за неоснователно. Вярно е, че приложеният по преписката талон за изследване не е придружен със стикер, но в според настоящия състав този пропуск на контролните органи не е от естество да опорочи процедурата по установяване употребата на алкохол от страна на водача. При преценката дали едно нарушение на процесуалните правила от категорията на съществените или не, следва да бъде отчетена и целта на законодателя при въвеждане на определени изисквания. В разпоредбата на чл. 17, ал.4 от Наредба № 1 от 19.07. 2017 г. за реда за установяване концентрацията на алкохол в кръвта и/или употребата на наркотични вещества или техни аналози (в сила от 01.07.2018г.) е предвидено, че вакуумните епруветки и контейнерите за урина, съдържащи пробите, се запечатват със стикера със сериен номер по чл. 3, ал. 3, придружаващ талона за изследване, а в протокола за изследване се отбелязва серийният номер на стикера. Казано другояче, целта на стикерите е да гарантира идентичност между иззетата от лицето проба и тази, която е изследвана в съответното медицинско заведение (техническа лаборатория). Доколкото обаче, в конкретния случай жалбоподателят не се е явил в лечебното заведение за вземане кръв за изследване, то по никакъв начин неговите права не могат да бъдат накърнени от липсата на стикери, след като същите няма да бъдат ползвани за установяване на идентичността на евентуалната кръвна проба Ето защо настоящият състав приема, че отсъства такова нарушение на наредбата, което да се характеризира като съществено и което да води до опорочаване на цялата административнонаказателна процедура.

Поради изложеното, съдът приема, че жалбоподателят правилно е бил привлечен към административнонаказателна отговорност за това, че е управлявал МПС след употреба на алкохол – с концентрация от 0,73 промила.

С измененията на чл. 174, ал. 1 ЗДвП /ДВ бр. 101/20.12.2016 г., в сила от 22.01.2017 г./ бе предвиден абсолютен размер на санкцията за управление на ППС след употреба на алкохол в зависимост от конкретно установената концентрация. В случая наказващият орган правилно е наложил административното наказание предвид установената концентрация от 0,71 промила, като на основание чл. 174, ал. 1, т. 1 ЗДвП е наложил глоба в размер на 500 лева и е лишил нарушителя от право да управлява МПС за срок от 6 месеца.

По изложените съображения настоящият състав приема, че атакуваното наказателно постановление се явява правилно и законосъобразно и следва да бъде потвърдено

Воден от изложеното, съдът

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № ……….. г., издадено от Началника на РУ-МВР-Ихтиман, с което на К.Ф.И. ЕГН ********** *** на основание чл. 174, ал. 1, т. 1 ЗДвП е наложена глоба в размер на 500 лева и е лишен от право да управлява МПС за срок от 6 месеца.

 

Решението може да се обжалва с касационна жалба по реда на АПК пред АССО в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено.

 

                                                           РАЙОНЕН  СЪДИЯ:

                                                                                              (Р. Йорданова)