Определение по дело №277/2018 на Окръжен съд - Хасково

Номер на акта: 865
Дата: 9 ноември 2018 г.
Съдия: Милена Дечева
Дело: 20185600100277
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 23 април 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е  

 

         09.11.2018год., гр. Хасково

 

Хасковският окръжен съд, в открито заседание на пети ноември две хиляди и осемнадесета година, в състав:

 

                                                                                                СЪДИЯ: МИЛЕНА ДЕЧЕВА

 

Секретар: Радостина Кабадалиева

Прокурор:

Като разгледа докладваното от съдията Дечева

Гр.д. № 277 по описа на съда за 2018 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

           Производството е по реда на чл. 382 от ГПК.

            Съдът е сезиран с колективен иск, предявен от Комисия за защита на потребителите, ЕИК:*********, адрес гр. София 1000, пл. „Славейков“ № 4А, представлявана от д.м. в качеството на председател, против „Креди Йес“ ООД, ЕИК *********, седалище и адрес на управление гр. Хасково, п.к. 6300, ул. „Лозарска“ № 12, представлявано от Владислав Инджов в качеството на управител.

            Ищецът отправя искане да се установи на основание чл. 148, ал. 1, т. 4 ЗЗП, че чл. 6, ал. 1, чл. 7, ал. 2 и ал. 3, предл. първо и последно, ал. 4 и чл. 13 от Типов договор за паричен заем, който се сключва от „Креди Йес“ ООД с потребителите преди и след 29.12.2017 г., както и чл. 10, ал. 1 и чл. 19 от Общи условия по договор за заем, които са в сила от 20.12.2017 г., предлагани от „Креди Йес“ ООД, са неравноправни клаузи по смисъла на чл. 143 ЗЗП и да бъдат прогласени за нищожни. Също така се иска на основание чл. 186, ал. 3 ЗЗП ответникът да бъде осъден да отстрани неравноправните клаузи от Типов договор за паричен заем, който се сключва от „Креди Йес“ ООД с потребителите преди и след 29.12.2017 г. и от Общите условия по договор за заем, които са в сила от 20.12.2017 г., предлагани от „Креди Йес“ ООД, като се постанови забрана, касаеща бъдещото ползване на неравноправните клаузи от „Креди Йес“ ООД, като действието, което е в нарушение на колективните интереси на потребителите, е наличието на тези клаузи в Типов договор за паричен заем, който се сключва от „Креди Йес“ ООД с потребителите преди и след 29.12.2017 г., и в Общите условия по договор за заем, в сила от 20.12.2017 г., предлагани от „Креди Йес“ ООД, и неотстраняването им, въпреки препоръките на КЗП. Също така се иска ответникът да бъде задължен да огласи по подходящ начин и за своя сметка съдебното решение или част от него.

            Препис от исковата молба е връчен на ответното дружество. В срок е постъпил отговор, с приложени към него писмени доказателства.

            Предявеният колективен иск е допустим и редовен, като са спазени общите и специалните изисквания на чл. 379 и чл. 380 вр. чл. 127 – 130 ГПК.

            Съгласно чл. 381 ГПК след като провери допустимостта и редовността на исковата молба, съдът е длъжен служебно да провери възможностите на лицето или лицата, предявили иска, сериозно и добросъвестно да защитят увредения интерес и да понесат тежестите, свързани с воденето на делото, включително и разноските.

            В настоящия случай искът е предявен от Комисия за защита на потребителите. Същата е юридическо лице на бюджетна издръжка със седалище София и представлява колегиален орган към министъра на икономиката с регионални звена на територията на страната. Съставът на комисията е с мандат 5 години, определя се с решение на Министерския съвет и се назначава от министър – председателя (чл. 165 ЗЗП). В качеството си на централен орган за защита на потребителските права, тя има статут на държавна комисия към министъра на икономиката (чл. 2, ал. 1 от Устройствения правилник на Комисията за защита на потребителите към министъра на икономиката и нейната администрация, накратко УПКЗПМИНА, в сила от 10.06.2006 г.). Председателят на комисията има качеството на второстепенен разпоредител с бюджет по бюджета на Министерството на икономиката (чл. 2, ал. 2, изр. второ УПКЗПМИНА). Последният е определен в чл. 19 от Закона за държавния бюджет за 2018 г., като приходната част е в размер на 26 090 лв. Съгласно публикуван официален отчет на сайта на Комисията за защита на потребителите приходната част на нейния бюджет като второстепенен разпоредител е в размер на 170 000 лв., при което са предвидени разходи в размер на 3 528 700 лв. Съгласно последния публикуван доклад за дейността на Комисията за 2017 г., събраните суми за отчетен период с крайна дата към 31.12.2017 г. от глоби, имуществени санкции и съдебни разноски по издадени наказателни постановления е в общ размер на 1 619 150 лв. Комисията разполага с експерти от персоналния си състав, притежаващи необходимите познания в областта на защитата на потребителите, като общата щатна численост на администрацията на ищеца е 180 бройки. При така установените данни, съдът намира, че Комисията притежава изискуемите по закон възможности сериозно и добросъвестно да защити увредения интерес и да понесе тежестите, свързани с воденето на делото, включително и разноските. Тя разполага с финансов ресурс, който се отпуска по линията на държавния бюджет и е в достатъчен размер, за да обезпечи участието на Комисията в настоящото производство като ищец. От друга страна, очевидно е, че по силата на закона и с оглед на приложимата нормативна уредба, Комисията има качеството на централен орган за защита на потребителските права, който осъществява и провежда държавната политика в тази сфера на обществените отношения. С оглед на гореизложеното, настоящият съдебен състав приема, че са изпълнени изискванията на чл. 381, ал. 1 ГПК.

            Делото е  насрочено в открито съдебно заседание на 05.11.2018г.,в което заседание съдът изслуша становищата на страните по обстоятелствата, които определят кръга на увредените лица, и начина на разгласяване на иска и  премина към произнасяне по реда на чл. 382 ГПК.

          С определението си ,постановено по реда на чл.382 от ГПК съдът след като е изслушал становищата на страните по делото в открито съдебно заседание,следва да определи кръга на увредените лица и начина на разгласяване на предявения колективен иск.При тази си дейност съдът следва да се ръководи от очертания от ищеца и заявен с исковата молба и в открито съдебно заседание кръг на увредените лица,засегнати от увредения колективен интерес,както и от правния характер на предявения иск с оглед на конкретно заявените основания.

       С изричната законова норма на чл.186 ал.3 от Закона за защита на потребителите/ЗЗП/,Комисията за защита на потребителите е овластена да предявява искове за преустановяване или забрана на действия или търговски практики с характеристиките по чл.186 ал.1 вр. ал.2 и 3 от ЗЗП.Процесуалната легитимация на Комисията   в тези случаи произтича пряко от закона,а правото на иск е признато в нейна полза с цел защитата на интересите на определена категория лица,които имат качеството на потребители на определена услуга по смисъла на чл.§13 т.1 от ДР на ЗЗП.  От посочените качества на Комисията за защита на потребителите като самостоятелно ЮЛ,произтича и правния интерес за предявяването на искове срещу търговци и доставчици на стоки и услуги,с искане за преустановяване на използването и /или забраната за прилагането на клаузи от Общите правила,приложими към сложилите се с потребителите правоотношения,които отговарят на характеристиките по чл.143 ал.1 т.1-18 от ЗЗП и уреждат защитени от закона права и интереси на определена група потребители.Самите потребители като носители на засегнатия от неравноправните клаузи групов интерес не са ищци в производството,като индивидуализирането им чрез други обективни белези,извън качеството „потребител“/на съответната стока или услуга/,не е условие за редовност на исковата молба,с която Комисията за защита на потребителите е сезирала съда с иск за забрана или за преустановяване на клаузи,за които се твърди,че са нищожни като неравноправни клаузи от  предлаганите от ответното дружество Типови договори за заем и Общите условия приложими към сключените договори по смисъла на чл.143 от ЗЗП.

        Въз основа на изложените още в исковата молба и в открито съдебно заседание на 05.11.2018г. обстоятелства  следва да се приеме,че от Комисията за защита на потребителите  са предявени обективно съединени искове по чл.379 ал.3 от ГПК,съставляващи искове по чл.186 ал.2 т.1 и ал.3 вр. чл.143 ал.1 т.4 от ЗЗП,в рамките на предоставените й от закона правомощия и с цел да защити колективния интерес на определен кръг от лица-потребители на доставените от „Креди Йес“ООД-гр.Хасково услуги,регулирани от Типови договори за паричен заем преди и след  29.12.2017г. предлагани от търговското дружество  и с Общите условия по договорите за заем,които са в сила от 20.12.2017г.

      В исковата молба кръга на увредените лица във връзка с предявения колективен иск са определени ,като „физически лица,ползващи услугите на „Креди Йес“ООД не за извършване на търговска или професионална дейност,и които действат извън рамките на своята търговска или професионална дейност.Информацията за точния брой на увредените лица-потребители се намира в държане на ответника и според становището на неговия процесуален представител това са лицата-потребители /ФЛ/,които имат сключени договори за заем с дружеството до 29.12.2017г.,която дата съвпада с момента,в който ответното дружество е получило от КЗП указания за отстраняване на констатирани от комисията неравноправни клаузи.В този смисъл се поддържа,че кръгът на увредените лица следва да се определи и формира от момента на регистрирането на търговското дружество „Креди Йес“ООД-гр.Хасково  до 29.12.2017г.

         Предвид изразените становища от страните в откритото съдебно заседание на 05.11.2018г.,съдът счита,че броят на евентуално засегнатите лица-потребители на „Креди Йес“ООД-гр.Хасково от приложените по делото писмени доказателства не може да бъде точно определен,но същият е определяем.Кръгът на увредените лица,във връзка с предявените искове следва да се считат “всички физически лица,които имат качеството на потребители по смисъла на §13 т.1 от ДР на ЗЗП,ползващи услугите на търговското дружество „Креди Йес“ООД-гр.Хасково в качеството на заематели,не за извършването на търговска или професионална дейност и които действат извън рамките на тази дейност,които имат подписани договори за заем с „Креди Йес“ООД-гр.Хасково  и отношенията им са уредени с Типови договори,сключени преди и след  29.12.2017г. и Общи условия към същите в сила от 20.12.2017г.“

     С настоящето определение,съдът е длъжен също така да посочи и начина на разгласяване на предявяването на иска,като същият е ограничен от начина посочен от ищеца в исковата молба и в подготвителното съдебно заседание.Съдът счита,че съобщението за предявения иск следва да бъде разгласено,чрез публикуването на обявление в национален вестник –вестник „Сега“ , местен вестник –вестник „Хасковска Марица“,както и на сайта на Комисията за защита на потребителите :www.kzp.bg.

       Следва с настоящето определение на съда да бъде дадена възможност на лицата,които са измежду кръга на увредените от предявените от Комисията за защита на потребителите искове по гр.д.№277/2018г. по описа на ОС-Хасково,да заявят с изрична писмена молба по делото,че ще участват в процеса или ще осъществят защитата си самостоятелно/чл.382 ал.2 т.2 от ГПК/.За подходящ в този смисъл  срок съдът намира двумесечен срок  от последното публикуване на обявлението за предявяване на иска,по който и да е от посочените от съда в настоящето определение  начини.       

         Водим от горното и на основание чл.382 от ГПК, съдът

 

О   П   Р   Е   Д   Е   Л   И   :

 

           ОПРЕДЕЛЯ кръга на евентуално увредените лица,от предявяването на иск с правно основание чл.379 ал.3 от ГПК,съставляващи обективно съединени искове по чл.186 ал.2 т.1 и ал.3 вр. чл.143 от ЗЗП,предявен от Комисията за защита на потребителите,срещу „Креди Йес“ООД-гр.Хасково по гр.д.№277/2018г. по описа на ОС-Хасково,както следва: “всички физически лица,които имат качеството на потребители по смисъла на §13 т.1 от ДР на ЗЗП,ползващи услугите на търговското дружество „Креди Йес“ООД-гр.Хасково в качеството на заематели,не за извършването на търговска или професионална дейност и които действат извън рамките на тази дейност,които имат подписани договори за заем с „Креди Йес“ООД-гр.Хасково  и отношенията им са уредени с Типови договори,сключени  преди и след  29.12.2017г.  и Общи условия към същите в сила от 20.12.2017г.“

         ОПРЕДЕЛЯ начина на разгласяване на предявения иск с правно основание чл.379 ал.3 от ГПК,съставляващ обективно съединени искове  по чл.186 ал.2 т.1 и ал.3 вр. чл.143 от ЗЗП,предявен от Комисията за защита на потребителите,срещу „Креди Йес“ООД-гр.Хасково по гр.д.№277/2018г. по описа на ОС-Хасково чрез публикуване на  обявление в национален вестник –вестник „Сега“ , местен вестник –вестник „Хасковска Марица“,както и на сайта на Комисията за защита на потребителите:www.kzp.bg.

        ДАВА ВЪЗМОЖНОСТ на лицата,които са измежду кръга на увредените от предявените от Комисията за защита на потребителите искове по гр.д.№277/2018г. по описа на ОС-Хасково,двумесечен срок,считано от последното публикуване на обявлението за предявяване на иска,по който и да е от посочените от съда начини ДА ЗАЯВЯТ с изрична писмена молба по делото,че ще участват в процеса или ще осъществят защитата си самостоятелно/чл.382 ал.2 т.2 от ГПК/.

           ДА СЕ СЪОБЩИ на страните настоящето определение на съда, постановено по реда на чл. 382 ГПК.

           Определението да се изпълни след влизането му в законна сила.

           Ищецът да уведоми своевременно съда за осъщественото разгласяване на предявения иск .

           Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Апелативен съд-Пловдив в едноседмичен срок от връчване на страните .    

 

 

 

                                                                                  СЪДИЯ: